No menu items!
21.5 C
Sri Lanka
17 June,2024

හරීන් – මනූෂ වගේ අයත් එක්ක සමගි ජන බලවේගයට කොහෙත්ම දේශපාලනයක් නැහැ – මුජිබුර් රහුමාන්

Must read

ඔබට ඩයනා ගමගේ හිටපු මන්ත්‍රීවරියගෙන පුරප්පාඩු වෙච්ච මන්ත්‍රී ධුරය නිසා පාර්ලිමේන්තුවට ආපහු එන්න පුළුවන් වුණා. නමුත් ඔබ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වෙලා පළාත් පාලන මැතිවරණය සඳහා ඉදිරිපත් වුණාට අන්තිමේට පළාත් පාලන මැතිවරණය පැවැත් වුණෙත් නැහැ. ඔබට පාර්ලිමේන්තුවේ වසර එකහමාරක විතර කාලයකුත් අහිමි වුණා. ඔබ කලින් ගත්ත තීරණය දේශපාලනිකව නිවැරදි තීරණයක් කියල ද තවම හිතන්නේ. ඒ තීරණයෙන් ඔබටත් පක්ෂයටත් වුණේ පාඩුවක් නේද?

ඒ තීරණය නිසා මට පෞද්ගලිකව වෙච්ච හානියට වඩා අපි රටක් හැටියට අපි තවත් ආපස්සට ගියානේ. අපි ස්වාධීන කොමිෂන් සභාවක් හදලා, 20 වෙනි සංශෝධනය සම්මත කරලා, මැතිවරණ පවත්වන්න බලතල ලබා දීලා, අන්තිමේට ස්වාධීන කොමිෂන් සභා මැතිවරණය ප්‍රකාශයට පත් කළාම ජනාධිපතිවරයා තමන්ගේ තියෙන බලතල පාවිච්චි කරලා මැතිවරණය තියන්න දුන්නේ නැහැ. මේ රටේ ජනතාව පහුගිය කාලයේ අරගලයක් කරලා බලාපොරොත්තු වුණේ විනිවිදභාවයකින් රාජ්‍ය පාලනය කිරීම, කොමිෂන් සභාවලට ස්වාධීනව වැඩ කරන්න තියෙන අයිතිය, ප්‍රරජාතන්ත්‍රවාදීව වැඩ කරන්න පුළුවන් අයිතිය වගේ දේවල් තහවුරු කිරීම. නමුත් වික්‍රමසිංහ පාලනය කිසිවිටකත් ජනතාවගේ නැගිටීමටවත් සංවේදී නැති පාලනයක්. පළාත් පාලන මැතිවරණය නොපැවැත්වීමෙන් අහිමි වුණේ මේ රටේ ලක්ෂ ගණනකගේ ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය. ඒ වගේම පළාත් පාලන ඡන්දය නොපැවැත්වීම තුළින් මේ රටේ පළාත් පාලන ආයතන විසින් ක්‍රයාත්මක වෙන සියලුම දේවල් හැම තැනම කඩාගෙන වැටිලා තියෙන්නේ. ඒක අපිට පේනවා, ආණ්ඩුවත් එක්කම ඉන්න ප්‍රාදේශීය සභා නගර සභා මන්ත්‍රීවරුන්ම ඡන්දය පවත්වන්න කියලා කරන ප්‍රකාශවලින්. ඒ නිසා පෞද්ගලිකව මට වුණ පාඩුවකට වඩා, රටක් හැටියට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය පැත්තෙන් අපි විශාල අර්බුදයකට ගිහිල්ලා තියෙනවා.

ඔබ පාර්ලිමේන්තුවට නැවත පිවිසෙන්නේ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීවරයෙක් ලෙස. ඔබ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීවරයෙක් ලෙස පක්ෂය විසින් තෝරා ගන්න තියෙන විශේෂ හේතුව මොකද්ද?

මම පක්ෂය වෙනුවෙන් තමයි පාර්ලිමේන්තු ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වෙලා ඒ කැපකිරීම කළේ. මම පාර්ලිමේන්තුවෙන් ඉල්ලා අස් වෙලා කොළඹ නගර සභාවට නායකත්වය දීලා, පළාත් පාලන මැතිවරණය මේ ආණ්ඩුව ගෙදර යවන ජනමත විචාරණය බවට හරවා ගන්න තමයි අපිට ඕනෑකම තිබුණේ. ඒ කැපකිරීම මම කළ නිසා පක්ෂය තීන්දු කළා නැවත වතාවක් මේ පාර්ලිමේන්තුවට පත් කරන්න ඕනෑ සුදුසුම පුද්ගලයා මම කියලා.

ඩයනා ගමගේ හිටපු මන්ත්‍රීවරිය සහ ඇයගේ සැමියා ඔබ පාර්ලිමේන්තුවට පැමිණීම සහ පක්ෂයටත් චෝදනා ප්‍රමාණයක් කරනවා.

ඩයනා ගමගේ හිටපු මන්ත්‍රීවරිය සහ ඇයගේ සැමියා එළියේ ඉඳගෙන එක එක විදියේ තර්ජන කරනවා. මට නම් ඒවා නිකන්ම නිකන් හිස් වචන විතරයි. මට පේන විදියට ඒගොල්ලන්ව ආණ්ඩුව මෙහෙයවනවා සමගි ජන බලවේගයට විරුද්ධව. ඩයනා ගමගේ පාර්ලිමේන්තුවේ හිටපු කාලයේත් වැඩියෙන්ම බැනලා තියෙන්නේ සමගි ජන බලවේගයටයි, සජිත් ප්‍රේමදාස විපක්ෂ නායකතුමාටයි. පාර්ලිමේන්තුවේ එතුමියගේ කතා ඇහුවොත් තේරේවි ඒ කතාවලින් 90% ක්ම කරලා තියෙන්නේ අපිට බනින එක. ඩයනා ගමගේව ආණ්ඩුව පාවිච්චි කළ එකනේ කළේ. ඒ නිසා තමයි ඇයට ලංකාවේ පුරවැසිභාවය නැහැ කියලා මම පාර්ලිමේන්තුවේ හෙළිදරව් කළාම රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිතුමා කිව්වේ රතු පාස්පෝට් එකක් දුන්නාම මොකද ඔයාලට පක්ෂේ දීපු කෙනාට කියලා. ජනාධිපතිතුමාත් දැනගෙන හිටියානේ මෙයාට පුරවැසිභාවය නැහැ කියලා. ආණ්ඩුව සම්පූර්ණයෙන්ම ඩයනාව පාවිච්චි කළේ අපිට ගහන්න. ඒක තමයි දැනුත් කරන්නේ. මට පේන විදියට මේ වැඩෙන් අවසානයට වෙන්නේ ඩයනා හිටපු මන්ත්‍රිවරිය තව තව ප්‍රශ්න දාගෙන තව ටිකක් අමාරුවේ වැටෙන එක. මොකද ඩයනාත් තේරුම් ගන්න ඕනෑ ආණ්ඩුව වෙනුවෙන් කතා කරන්න ගිහිල්ලා සමාජය ඉදිරියේ විරෝධයට ලක් වෙනවා කියලා.

වර්තමාන දේශපාලන තත්ත්වය ගැන මොන වගේ අදහසක් ද තියෙන්නේ.

ජනාධිපතිවරණය මේ අවුරුද්දේ ඔක්තෝබර් මාසේ 16 ට කලින් පවත්වන්නට ඕනෑ කියලා ප්‍රකාශයට පත් කරලා තියෙනවා. පාර්ලිමේන්තුව විසුරවාහැරීමේ හැකියාව ජනාධිපතිතුමාට තිබෙනවා වුණත් ඔහු ඒක කරන්නේ නැහැ. පොහොට්ටුවේ කොටසක් එකතුකරගෙන, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ කොටසක් එකතු කරගෙන ඔහු කල්පනා කරනවා වෙන්න පුළුවන්. ඒ වගේම පොහොට්ටුව කල්පනා කරනවා මේ වෙලාවේ පාර්ලිමේන්තුව විසුරවාගෙන පාර්ලිමේන්තු ඡන්දයක් කැඳවා ගත්තොත් ඔවුන්ට යම් ප්‍රමාණයකට මන්ත්‍රීවරු 25ක් වත් ගන්න පුළුවන් වෙයි කියලා. මොකද පොහොට්ටුවටත් තේරෙනවා රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිවරණයෙන් දිනන්නේ නැහැ කියලා. රනිල්ව කරගහගෙන ගිහිල්ලා පොහොට්ටුවට ලැබෙන්න තියෙන ආසන ප්‍රමාණයත් නැති වෙනවා කියලා ඔවුන් ගණන් හදලා ඇති. නමුත් සමගි ජන බලවේගය හැටියට අපි මේ රටේ විපක්ෂය හැටියට අපිට විශ්වාසයක් තියෙනවා අපිට පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණය ආවත් ජනාධිපතිවරණය ආවත් අපිට ජයග්‍රහණය කරන්න පුළුවන් කියලා. ඒ සඳහා ඉන්න හොඳම කණ්ඩායම ඉන්නේ සමගි ජන බලවේගයට. අනෙක් පක්ෂ දිහා බැලුවම තේරෙනවා එහෙම කණ්ඩායමක් වෙනත් පක්ෂයක නැහැ කියලා. තනි තනි පුද්ගලයෝ තමයි ඉන්නේ. තනි පුද්ගලයන්ට මේ රට ගොඩ දාන්න බැහැ කියන දේ අපි සියලුම දෙනා දන්නවා. ඒ නිසා කණ්ඩායමක් එක්ක එකතුවෙලා වැඩ කරනවා මිසක් වෙනත් විකල්පයක් අපිට නැහැ. ආර්ථිකය ගැන දැක්මක් තියෙන ඒ ගැන අදහසක් තියෙන, ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව පිළිබඳව අවබෝධයක් තියෙන කණ්ඩායම ඉන්නේ සමගි ජන බලවේගයේ සජිත් ප්‍රේමදාස මැතිතුමාගේ නායකත්වය යටතේ කියලා හැමෝම තේරුම්ගෙන තියෙනවා. අපි හිතනවා මොන මැතිවරණය තිබ්බත් අපිට ආණ්ඩු බලය ලබා ගැනීමේ හැකියාව සහ ඒ ශක්තිය තියෙනවා.

සමගි ජන බලවේගයට යම්කිසි විදියකින් හෝ අභියෝගයක් වෙන්න පුළුවන් කියලා හිතන පක්ෂය හෝ කණ්ඩායම මොකද්ද?

මට පේන්න තියෙන විදියට නම් මේ වෙලාවේ අපිට අභියෝගයක් වෙන්න පුළුවන් පක්ෂයක් හෝ කණ්ඩායමක් නැහැ. ආණ්ඩුවත් සම්පූර්ණයෙන්ම කැඩිලා ගිහිල්ලා තියෙන්නේ. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයත් කෑලිවලට කැඩිලා තියෙන්නේ. අනිත් පැත්තෙන් එක්සත් ජාතික පක්ෂය සම්පූර්ණයෙන්ම වැටිලා තියෙන්නේ. ජාතික ජන බලවේගයට පොහොට්ටුවේ පාක්ෂිකයන්ගෙන් ඡන්දය ලබා දීපු යම් පිරිසක් පොහොට්ටුව ගැන කලකිරිලා ජාතික ජන බලවේගයට ඡන්දය දෙයි. ජාතික ජන බලවේගයේ ඡන්ද ප්‍රමාණය වැඩි වෙයි. ඒක අපි පිළිගන්න ඕනෑ. නමුත් රාජ්‍ය බලය ලබා ගැනීම දක්වා වර්ධනය වෙලා තියෙනවා කියලා මම නම් හිතන්නේ නැහැ.

යම් කිසි විදිහකින් ඉස්සරහට එන දේශපාලන තත්ත්වයන් එක්ක එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමග යම් සන්ධානගතවීමක් වේවිද සමගි ජන බලවේගය.

මම දන්න විදියටනම් එවැනි සාකච්ඡාවක් එකසත් ජාතික පක්ෂයත් එක්ක වෙන්නේ නැහැ. එක්සත් ජාතික පක්ෂය එකතුවෙලා ඉන්නේ පොහොට්ටුවත් එක්කනේ. පොහොට්ටුවත් එක්ක ඉන්න පක්ෂත් එක්ක අපි සන්ධානවලට යන්නේ නැහැ. හරීන් ප්‍රනාන්දු, මනූෂ නානායක්කාර වගේ අයත් එක්ක සමගි ජන බලවේගයට කොහෙත්ම දේශපාලනයක් නැහැ. ඔවුන් සමගි ජන බලවේගයේ ඉදලා විශ්වාසය බිඳලා දාල ගිය අය. ඔවුන් ආණ්ඩුවට ගියේ ජනතා නැගිටීම පාවලා දීලා. දැන් ඒගොල්ලෝ රාජපක්ෂලා එක්ක එකතුවෙලා අද ආණ්ඩු කරනවා. ඔවුන් අපි එක්ක එකතු වුණා කියලත් බිඳලා දාපු ජනතා විශ්වාසය ගොඩනගන්න බැහැ.

මේ ආණ්ඩුව කරගෙන යන පෞද්ගලීකරණ වැඩපිළිවෙළට සහ රාජ්‍ය සම්පත් විකිණීමට හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂත් විරුද්ධයි කියලා නිවේදනයක් නිකුත් කරලා තිබුණා. සමගි ජන බලවේගය බලයට පත් වුණාට පස්සේ ඒ දේවල් සම්බන්ධයෙන් කොහොම ප්‍රතිපත්තියක්ද අනුගමනය කරන්නේ.

මහින්දා රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිගේ නිවේදනයත් මම දැක්කා. එතුමාට එහෙම නම් රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිතුමාට ලබාදෙන සහයෝගය නවත්වන්න පුළුවන්. එහෙම කරන්නේ නැතුව නිවේදන නිකුත් කර කර ඉඳලා වැඩක් නැහැ. අනිත් එක තමයි සමගි ජන බලවේගය පැහැදිලිවම කියලා තියෙනවා අයි එම් එෆ් එකත් එක්ක රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිතුමා අත්සන් කරලා තියෙන ගිවිසුම ඔවුන් එක්ක සාකච්ඡා කරලා අපි වෙනස් කරනවා. මේ ආණ්ඩුව අත්සන් කරන ගිවිසුම් අපි සම්පූර්ණයෙන්ම පිළිගන්නේ නැහැ. අපි වැඩ කරන්නේ අලුත් වැඩපිළිවෙළක් එක්ක.

ඇන්තනී වෙරංග පුෂ්පික

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි