No menu items!
24.4 C
Sri Lanka
20 May,2024

ඇල්පිටියෙන් ඇවිස්සෙන රණවිරු උණ

Must read


නීතිඥ චන්ද්‍රසිරි සෙනෙවිරත්න


මහින්ද චින්තනය අනුව ඇල්පිටිය යනු ලංකාවට වැඩි ලොකුය. රටේ දිග පළල දැන ගෙන මෙසේ උඩ පැන නටන්නේ පල්ලම් බහින තම ඡුන්ද පදනම නතර කර ගන්නටය. 2010 විසි හත් ලක්‍ෂයකට බැස්ස එජාපය ජනවාරියේ මහින්ද දණ ගැස්සවීය. ගිරුවා පත්තුවේ රාජපක්‍ෂලාටත් දේශපාලනය කියා දුන් එජාපය පරාජය කිරීමට දෙවන රාජපක්ෂට බැරිය. එජාපය පවුලක් ගෝත‍්‍රයක් කල්ලියක් නොවේ. සාමාන්‍ය මිනිසුන් ඒකරාශී වූ න්‍යායාත්මක ගැඹුරු අවබෝධයකි. ප‍්‍රභාකරන්ට නොබියව 2005 ජනාධිපති මැතිවරණයේදී කිලිනොච්චියේ පාවිච්චි වූ එකම ඡුන්දය වැටුණේ අලිියාටය. ඒ විශිෂට දමිළ පුරවැසියා එජාප සාමාජිකයෙක් නොවීය. එජාප මානසිකත්වයෙන් ඉහත කී න්‍යායාත්මක අවබෝධයෙන් වැර ගැන්වූ චරිතයකි. සිරිසේනට නිකමා කී දයාසිරි ජයසේකර හෝ චන්ද්‍රිකා නිරුවතින් පාරේ ඇවිද්දවනවා කී ඇස්.බී. දිසානායකලා ජනවාරියේ සිටියේත් මැදමුලන පිළිකන්නේය. එදා හංසයා සමග සිටි දුමින්දට සල්ගාදු පිටියේදී ලැබුණ සංග‍්‍රහය ඓතිහාසික පාඩමකි.


ජනවාරියේ පෙළගැසුණ ඡුන්ද 6217162න් පනස් ලක්‍ෂයක් එජාප ශක්තිය බව අගෝස්තුවේ තහවුරු විය. ජනවාරියේ ජයග‍්‍රාහී හංසයා නොවැම්බරයටත් පෙළ ගැසී අහවරය. ඒ ශක්තිය කිසිවෙකු ලඝු කළ යුතු නැත.


අපි ඇල්පිටියට හැරෙමු. 2018දී එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධාන(ශී‍්‍රලනිපයට ලැබුණ රාජපක්‍ෂ විරෝධී 12.10%, 2019දී ඇල්පිටි ප‍්‍රතිඵලයෙන් 13% තෙක් වර්ධනය වී ඇත. එජාපයට අකමැති රාජපක්‍ෂ විරෝධය දුමින්දලා දයාසිරිලා පසුපස යන්නේ නැත. අගෝස්තුවේ එජාපයට වැටුණ පනස් ලක්‍ෂයෙන් පෙබරවාරියේ අහිමි වූ දාහතර ලක්‍ෂය වැටුණේ සිරිසේනටය. දාහතර ලක්‍ෂයම පසුගිය 10 වෙනිදා ගෝල්පේස් පැමිණ හංසයාගේ ජය සහතික කළහ. ඇල්පිටියේදී ඇදවැටුණේ රාජපක්‍ෂලා මිස එජාපය නොවේ. ඇල්පිටියේ රාජපක්‍ෂලා සමග සිටියේ අතකොටාලා ය. චොකා මල්ලිලාය. ප‍්‍රසන්න රණවීරලාය. කළුතර රත්තරන්ලාය. ලන්සලාය. ඔවුන්ට අවශ්‍ය දෙවන රාජපක්ෂ රජවූ පසු නඩුවලින් බේරීමටය. එහෙත් 2015 සිට 2019 තෙක් රාජපක්‍ෂලා එක ඡුන්දයක් වැඩි කරගෙන නැත. සජිත්ගේ ශී‍්‍ර මුඛ කතාවෙන් රාජපක්‍ෂලාට රට අල්ලන්න බැරිය. හේතුව ඒ වැරදීම සජිත්ගේ මනුස්සකම මිස රැුවටිල්ලක් නොවන හෙයිනි. වැරදීම මනුස්සකමක් බව මහා සංඝයා වහන්සේද අනුදැන වදාළහ. 1957 බණ්ඩාරනායක පත්තිරිප්පුව පදිරිප්පුව කියා උච්ඡුාරණය කළ අවස්ථාවේ රට හිනාවුණා පමණකි. සජිත්ට සාපේෂව මැදමුලන දෙවන රාජපක්‍ෂ ලියාගෙන කියවන කතා අසද්දී සර් ජෝන් කොතලාවල සිහිපත් වේ. අයවැය විවාදයකදී අමාත්‍ය සර් ජෝන් නිලධාරීන් සැකසූ පිළිතුරු කතාව ඉදිරිපත් කරමින් සිටියේය. ඒ අතර මේසය මත තිබුණ කරදාසි ගොන්න විසිරිණ. තම කතාවේ අගමුල පැටලූණ බව තේරුම් ගත් කොතලාවල ස්තුතියි කියා කතාව අවසන් කොට අසුන් ගත්තේය. සර් ජෝන්ට සිද්ධ වුණ දේ දෙවන රාජපක්‍ක්‍ෂට සිද්ධ වුණත් සජිත්ට සිද්ධ වෙන්නේ නැත.

හේතුව සජිත් කතා කරන්නේ හදවතින් නිසාය. දෙවන රාජපක්‍ෂගේ මැතිවරණ තේමාව ජාතික ආරක්‍ෂාව තහවුරු කිරීමය. ජාතික ආරක්‍ෂාව යනු සියයට සියයක් සහතික කළ නොහැකි බවත් කොතරම් ශක්තිමත් බුද්ධි අංශයක් පැවතියද එක පොල් බූරුවෙකුට තත්පරයකින් සියල්ල විනාස කළ හැකි බවත් හිටපු යුද හමුදාපති මහේෂ් සේනානායක කීය. පොන්සේකාට බෝම්බ ගැහුවේ යාපනේදී නොවේ. කොළඹ හමුදා මූලස්ථානයේදීය. ලසන්ත වික‍්‍රමතුංග හා චණ්ඩි මල්ලි අධිආරක්‍ෂක කලාපයක් තුළදී මරාදැම්මේ කොයි පොල් බූරුවාද? එක්නැලිගොඩ කීත් නොයාර් ඉස්සුවේ කොළඹදීය. දෙවන රාජපක්ෂගේ ආරක්‍ෂක ජාලය තුළ විනාස වූ ලසන්ත, එක්නැලිගොඩ, කීත් නොයාර් තිදෙනාම මාධ්‍යවේදීහු වෙති. රවිරාජ් මරා දැමුවේ කොළඹදීය. දෙවන රාජපක්ෂ සහතික කරන ජාතික ආරක්‍ෂාව තුළ ඔවුන් අකමැති මිනිස්සු විනාස වෙති. කැමති අපරාධකාරයෝ ආරක්‍ෂා වෙති. ජනවාරියේ ලැබුණ ඡුන්දවලින් හත්ලක්‍ෂයක් මැදමුලනට පෙබරවාරියේ අහිමි වුණේත්, පෙබරවාරියේ එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධාන(ශී‍්‍රලනිපයට ලැබුණ රාජපක්‍ෂ විරෝධී 12.10%ක, 2019දී ඇල්පිටි ප‍්‍රතිඵලයෙන් 13% තෙක් වර්ධනය වුණේත් අර පොල් බූරුවන් කවුදැයි රට දැන සිටි නිසාය.


දෙවන රාජපක්ෂ කොළයක් බලාගෙන එක දවසක උදේ ඉර පායන විට, හිරගෙවල්වල සිටින කවුදෝ පිරිසක් එළියට ගන්නා බව අනුරාධපුරයේදී ප‍්‍රකාශ කළේය. යාපනේ කි‍්‍රශාන්ති කුමාරස්වාමි ¥ෂණය කර මරා දැමූ සොල්දාදුවන් වාස් ගුණවර්ධන, තංගල්ලේ මිනිස් ඝාතන හා ස්තී‍්‍ර ¥ෂණ නඩුවේ විත්තිකාර ප‍්‍රාදේශීය සභා සභාපති විදානපතිරණ ඒ අතර සිටිති. ශී‍්‍ර මුඛ කතාව කටේ වරදකි. එහෙත් බන්ධනාගාර කඩා අපරාධකාරයන් නිදහස් කිරීම සාහසික අපරාධයකි.


දෙවන රාජපක්ෂ දඬුවම් විඳින මිනීමරුවන්, ස්ත‍්‍රී ¥ෂකයන් නිදහස් කිරීමට බලය ඉල්ලයි. දෙවන රාජපක්ෂ කියන ආකාරයට එක් උදෑසනක මේ අපරාධකාරයන් එළියට ගන්නේ 2012 නොවැම්බර් මාසයේ වැලිකඩ බන්ධනාගාරයට පැන හිරකරුවන් ඝාතනය කළ ආකාරයටම විය හැකිය.
යාපනේ මිරිසුවිල් ඝාතන නඩුවෙන් මරණ දඬුවම නියම වන තෙක් සාජන් රත්නායකට කිසිවෙකු රණවිරු සාටකය පැළඳුවේ නැත. හේතුව ඔහු බලවතුන්ගේ මිනීමරු කොන්ත‍්‍රාත් කළ තක්කඩියෙකු නොවීමය. දැන් සාජන් රත්නායකගේ පවුලේ අයට මහින්ද චින්තනය අදහන චීවරධාරීහු පිරිත් නූල් බඳිති. ඒ රට අවුස්සා ඡුන්ද ගැරීමටය. චන්දන කති‍්‍රආරච්චිට එරෙහි මිනීමැරුම් නඩුව අස්කර ගත් රාජපක්‍ෂලා ජනවාරියට පෙර කිසිදු රණවිරුවෙකු වෙනුවෙන් කැපවී නැත.

පලායාමට තැත් කළ සැකකරුවෙකුට වෙඩි තැබූ මේජර් විමල් වික‍්‍රමගේ වැරදිකරු විය. ඝාතනය වූ ද්‍රවිඩ ජාතිකයාගේ වැන්දඹුවට රුපියල් විසිලක්‍ෂයක වන්දියක් සමග රුපියල් දසදහසක දඩ මුදලකට සහ දසවසරක් අත්හිටුවූ දෙවසරක සිරදඬුවමකට යටත් කෙරිණ. 1998 සිද්ධියකට 2000දී අත්අඩංගුවට පත් විය. මේජර් වික‍්‍රමගේට දඬුවම් නියම කළේ 2016 අගෝස්තු 31 දින ය. මේ කාලයෙන් දස වසරක් රට පාලනය කළ රාජපක්‍ෂලා චන්දන කති‍්‍රආරච්චිලා සහ කුලියාපිටියේ ආබාධිත තරුණිය කෙළෙසූ පව්කාරයන් බේරා ගත්තාට කෝප‍්‍රල් රත්නායක හෝ මේජර් විමල් වික‍්‍රමගේ දැක්කේ නැත. විසිදෙවසරක් හමුදා සේවයට ජීවිතය කැප කළ මේජර් වික‍්‍රමගේ රණවිරුවෙකු වුණේ උසාවියේ වරදකරු වී දඬුවම් නියම කළ පසුවය. ඔහුට නියම කළ වන්දි මුදල සඳහා රට පුරා සම්මාදම් කිරීමට උත්සුකවූ කිසිවෙකු සංඝයා මෙහෙයවා කෝප‍්‍රල් රත්නායකලා, මේජර් විමල් වික‍්‍රමගේලා වෙනුවෙන් උසාවියේ හර්තාල් කරවා නැත.

රණවිරු කුලප්පුව කියන්නේ මෙන්න මේ ඡුන්්ද ගුණ්ඩුවටය. දෙවන රාජපක්ෂට අනුව රණවිරුවන් වන්නේ තම වාසියට මාධ්‍යවේදීන්ට තැලූ, මැරූ අයවලූන් පමණකි. මේ තත්වය රටේ බොහෝ දෙනා අවබෝධ කරගෙන සිටිති. දුෂණය වී පණ පිටින් වැළලූණ පේ‍්‍රමවතී මනම්පේරිත්, අමුඅමුවේ මැරුම් කෑ යාපනේ කි‍්‍රෂාන්ති කුමාරස්වාමිත් ඇයගේ අම්මාත් මාමාත් මේ රණවිරු චින්තනයට කොහේදෝ සිට සාප කරනවාය. ලසන්ත වික‍්‍රමතුංගගේ දියණිය අදටත් අමෙරිකාවේ සිට දෙවන රාජපක්ෂට සාප කරනවාය. එක්නැලිගොඩ වැන්දඹුව සහ දරුවන් සාප කරනවාය.


පෙබරවාරියේ එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධාන(ශී‍්‍රලනිපයට ලැබුණ රාජපක්‍ෂ විරෝධි 12.10%, 2019දී ඇල්පිටි ප‍්‍රතිඵලයෙන් 13% තෙක් වර්ධනය වුණේ ඒ සාපය වැදීමෙනි. ජනවාරියේ ලැබුණ පනස් හත්ලක්‍ෂයෙන් ලක්‍ෂ හතක් ගිලිහුණේ ඒ සාපය නිසාය. මැදමුලන පවුල හිතන්නේ ලංකාව මෝඩයන්ගේ පාරාදීසයක් කියාය. හමුදා සොල්දාදුවන් අතින් අමුඅමුවේ මැරුම් කෑ පේ‍්‍රමවතී මනම්පේරිටත් යාපනේ කි‍්‍රෂාන්ති කුමාරස්වාමිටත් සාධාරණත්වය ඉටු වුණේ බණ්ඩාරනායක පවුලේ අම්මලා දෙදෙනෙකුගේ පාලනය යටතේය. දුමින්දලා දයාසිරිලා ගියාට එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධාන(ශී‍්‍රලනිපය ඊට වෙනස්ය.

71 කැරලිි සමයේ පේ‍්‍රමවතී මනම්පේරි කතරගම හමුදා අනුඛණ්ඩයක සිර කොට සමූහ ¥ෂණයට ලක් කොට නගර මධ්‍යයේ නිරුවතින් ඇවිද්දවා ප‍්‍රසිද්ධියේ වෙඩි තබා මරා දැමීය. එකී නඩුවේදී සාක්‍ෂි දුන්, හම්බන්තොට දිස්ති‍්‍රක් සම්බන්ධතා නිලධාරි කර්නල් නුගවෙල, නඩුවේ 1 චුදිත ලූතිනන් විජේසූරියගේ සටන් කෞශල්‍ය අගය කරමින්, තිස්සමහාරාමය සහ කතරගම සාමාන්‍ය තත්වයට පත් කළේ ලූතිනන් විජේසූ බවත් අධිකරණයට කීය.

එහෙත් 1 චුදිත ලූතිනන් විජේසූරියට සහ සෙබළ රත්නායක පේ‍්‍රමවතී මනම්පේරි ඝාතන චෝදනාවට වැරදිකරුවන් කර බරපතළ වැඩ ඇතිව 16 වසරක සිරදඬුවම් නියම විය. තීන්දුවට එරෙහි ගොනු කළ අභියාචන තීන්දුවේ අදටත් බලපාන තීන්දු ප‍්‍රකාශයක් ඇතුළත් විය. එහි මෙසේ දැක්්වේ.
‘‘1971 අපේ්‍්‍රල් 17 දින ප‍්‍රදේශයේ තත්වය සටන්කාමී හෝ සාමකාමී වුනා විය හැකිය. එකී කුමන තත්වයක් යටතේ වුවද, අත්අඩංගුවේ සිටි සිරකරුවෙකුට වෙඩි තැබීම යුක්ති සහගත නොවේ. යුද්ධ නීතියට යටත් සෙබළෙකු සිවිල් නීතියේ ආරක්‍ෂකයෙකු ලෙස, පොලිස් වගකීම් දැරිය යුතු වේ. මෙම වගකීම් ඉටු කිරීමේදී ඔහු සාමාන්‍ය පොලිස් නිලධාරියෙකු තරමටම සිවිල් නීතියට යටත් විය යුතු වේ. කිසිදු හමුදා නිලයකට නීති විරෝධි කි‍්‍රයාවත් කිරීමට අවසර නැත. ඉහළ නිලධාරියෙකු දෙන නීති විරෝධී නියෝගයකට අවනත වීමද වරදකි. ඒ බව මනම්පේරි නඩු තීන්දුව සහතික කරයි.’’ උපුටා ගැනීමකි. (විජේසූරිය එ. රජය 77 :භඛඍ 25*


අදටත් මහජන ආරක්‍ෂාව මෙන්ම සිවිල් අයිතිවාසිකම් ද එදා මෙන්ම සුරක්‍ෂිත ය. කොළඹ පවත්නා උද්ඝෝෂණ මැඞීමට කි‍්‍රයා කරන පොලිස් නිලධාරීන්ට එරෙහිව නීතිය අදටත් දැඩිව කි‍්‍රයාත්මක වේ. දෙවන රාජපක්ෂ දිනූ සැණින් හිරගෙවල් ඉබේ බිඳී අපරාධකාරයෝ එළි බසිති. හරියට කවුදෝ උපන් දවසේ ලෝකයේ සියලූම කඩු දිලිසුණා වාගේය.
1989දී ඇඹීලිපිටියේ ශිෂ්‍ය ඝාතන නඩුවේදී හමුදා නිලධාරීන් රටේ අනාරක්‍ෂිත තත්වය පාලනය කිරීමට දැක්වූ කැපවීම සැලකිල්ලට ගත්තේ නැත. 1996දී යාපනේ කි‍්‍රශාන්ති කුමාරස්වාමි ¥ෂණ ඝාතන නඩුවේදී එල්ටීටීය බඩදරු අම්මලා පවා ඇවිදින බෝම්බ ලෙස යොදා ගත් බව සැලකුවේ නැත. හමුදා සෙබළෙකු අපරාධයකින් බේරණ ව්‍යතිරේක නීතියෙහි නැත. එවැනි යුස පරිසරයක පවා සාමාන්‍ය නීතිය ඉහළින් පැවතිය යුතු බව අධිකරණය විශ්වාස කරයි. පේ‍්‍රමවතී මනම්පේරි (1971, ඇඹිලිපිටිය සිසු ඝාතන (1989, කි‍්‍රෂාන්ති කුමාරස්වාමි (1996* ආදි අපරාධ පරීක්‍ෂණවලදී අපරාධ අවස්ථාවන්හි හමුදා මැදිහත්වීමෙන් සිදුවූ අපරාධ ගැන වගකිව යුතු අයට එරෙහි නීතිය කි‍්‍රයාත්මක කිරීම ගැන ශී‍්‍ර ලංකාවට ඇත්තේ නිකළැල් ඉතිහාසයකි.


ආරක්‍ෂක සේවා යනු තවත් රජයේ රැුකියාවකි. තනතුරට ලැබෙන නිල ඇඳුමට ගිනි අවියට මුවාවී මිනි මැරීමට, මංකොල්ල කෑමට, ස්තී‍්‍රන් ¥ෂණය කිරීමට, ජනතාව බිය වැද්දීමට නීතියෙන් ඉඩක් නැත. ඒ විශිෂ්ට රටේ නීතිය එක් රැුයකින් පාරට බස්සවා අධිකරණ විසින් වැරදිකරුවන් කළ සමහරක් අපරාධකරුවන් නිදහස් කරනවා කියන්නේ දෙවන රාජපක්‍ෂය. ජනවාරියේ ඡුන්ද 5768090යෙන් 761253 දෙනෙකු රාජපක්‍ෂලා අතහැර යන්ට ගියේ මේ තත්වය තේරුම් ගෙනය. ඒ හත්ලක්‍ෂ හැටඑක් දහස අතර, ¥ෂණය වීමට මැරුම් කෑමට අකමැති ගැහැනු දැරියෝ සිටිති. ඔවුන්ගේ වැඩිහිටියෝ සිටිති. තම සැමියන් නඩු නැතිව ඝාතනයවූ වැන්දඹුවෝ සිටිති. ඕනෑම ආණ්ඩුවකට චෝදනා බොහෝය. 2015 ජනවාරියෙන් මෙපිට කිසිදු පුරවැසියෙකු සුදු වෑන්වලින් පැහැර ගත්තේ නැත. අධිආරක්‍ෂක කලාප තුළ මාධ්‍යවේදීන් මරා දැමුවේ නැත. ස්ත‍්‍රී ¥ෂකයන් නිදහස් කර නැත. එහෙත් බොහෝ රාජපක්‍ෂලා නීතියෙන් බේරාගත්තේ වර්තමාන ආණ්ඩුවේ සමහරුන් බව ප‍්‍රසිද්ධය.
සිවිල් සමාජය අපේක්‍ෂා කරන්නේ නීතිය සාමය ඉහළින් පවත්නා රටකි. ඒ රටේ කහ ඉර මත දරුවෙකු මිය යාමක් හෝ නොවිය යුතුවේ.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි