No menu items!
22.2 C
Sri Lanka
17 June,2024

ඩයනා ගැන ආගමන විගමනය හා පොලිසිය තවම නිහඬයි

Must read

කරුණු දැන දැනම පාස්පෝට් දී ඇත්තේ හර්ෂ ඉලුක්පිටිය
ඉලුක්පිටිය පත්කර තිබුණේ පාස්පෝට් දෙන්න බැහැ කී පාලකව ගෙදර යවලා
පරීක්ෂණ නවත්වන්න සීඅයිඩී විමර්ශකයින් මාරු කරලා
නීතිපතිත් ඩයනාට පක්ෂව පෙනී ඉඳලා

ආගාමික හා විගාමික පනත යටතේ වරදක් සිදුකර ඇත්තේ යම් පුද්ගලයෙක්ද එම පුද්ගලයා අත්අඩංගුවට ගෙන ඉදිරි පියවර ගැනීමේ හැකියාව ආගමන හා විගමන පාලකවරයාගේ සිට එහි සෑම නිලධාරියෙකුටම හැකිය. එම බලය ඔවුන්ට පවරා තිබෙන්නේ ආගාමික හා විගාමික පනත මගින්ය. මීට දින කිහිපයකට පෙර ආගමන හා විගමන නිලධාරීන් එම බලය පෙන්වූයේ ව්‍යාජ විදේශ ගමන් බලපත් මගින් නැගෙනහිර පළාතේ පුද්ගලයින් දෙදෙනෙකු රටින් පිටවීමට උත්සාහ කිරීමේදී කටුනායක ගුවන් තොටුපලේදී අත්අඩංගුවට ගැනීම මගිනි.

1948 අංක 20 දරන ආගාමික හා විගාමික පනතට අනුව ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුවේ කාර්යභාරය වන්නේ ශ්‍රී ලාංකික පුරවැසියන් නොවන වෙනත් පුද්ගලයින් ශ්‍රී ලංකාවට ඇතුල්වීම පාලනය කිරීම, ශ්‍රී ලාංකික පුරවැසියන් සහ ශ්‍රී ලාංකික නොවන පුද්ගලයින් ශ්‍රී ලංකාවෙන් පිටවීම විධිමත් කිරීම, ශ්‍රී ලාංකීය පුරවැසියන් නොවන අනවශ්‍ය පුද්ගලයින් ශ්‍රී ලංකාවෙන් බැහැර කිරීම හා හෝ ඉහත සඳහන් කරුණුවලට ආනුෂංගික හෝ සම්බන්ධ වෙනත් කරුණු සඳහා විධිවිධාන සකස් කිරීම වේ.

එහෙත් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හිටපු රාජ්‍ය ඇමති ඩයනා ගමගේ ශ්‍රී ලාංකික පුරවැසිභාවයක් නොමැති බි්‍රතාන්‍ය පුරවැසිභාවයක් සහිත තැනැත්තියක බව හා ඒ අනුව ඇයට ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත්වීමට හැකියාවක් නැති බවට මැයි 08 දින තීන්දුවක් ලබාදී මේ සටහන ලියන මැයි 15 වැනිදා වන විට සතියක කාලයක් ගතවී ඇතත්, ඒ සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කළ යුතු ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුවත්, ශ්‍රී ලංකා පොලිසියත් කිසිවක් කර නැත.

එසේ වුවද ශ්‍රී ලංකා පොලිසියේ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක නියෝජ්‍ය පොලිස්පති නිහාල් තල්දූව පසුගිය සතියේ අප කළ විමසීමකදී පැවසුවේ ඇය සාමාන්‍ය තැනැත්තියක නොවන නිසා (හිටපු රාජ්‍ය ඇමතිවරියක නිසා) එක් වරම කටයුතු කළ නොහැකි බවත්, ඒ සම්බන්ධයෙන් නීතිපතිවරයාගේ උපදෙස් ලබා ගැනීමෙන් පසු කටයුතු කළ යුතු බවත්ය. නීතිය ක්‍රිියාත්මක වීම ඇති හැකි තත්වය අනුව වෙනස් වන්නේ ඒ ආකාරයටය.

මේ අතර පොලිසිය අයත් මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් වියානි ගුණතිලක මැයි 11 දින මාධ්‍ය කළ විමසීමකදී පවසා ඇත්තේ ඩයනා ගමගේ සම්බන්ධයෙන් වන ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ නඩු තීන්දුව සහ ඇයට පැනවූ විදෙස් ගමන් තහනම සම්බන්ධයෙන් ගත යුතු ඉදිරි ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳව නීතිපතිවරයාගෙන් විමසූ බවයි. ඔහු වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීන්දුව අනුව ඇය මෙරට රැඳී සිටීමට වීසා ලබාගත යුතු බවත්, පවතින තත්වය හමුවේ ඇයට රටින් පිටවිය නොහැකි බවත්ය.

එහෙත් මැයි 13 වැනිදා නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව මාධ්‍යයට ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ ඩයනා ගමගේ සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් කිසිදු උපදෙසක් මැයි 10 වැනි සිකුරාදා දක්වා මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය විමසා නැති බවය. යුක්තිය උදෙසා යන පොලිස්පති දේශබන්දු තෙන්නකෝන් හා ඒ සඳහා ආශීර්වාද ලබාදෙමින් යන විෂයභාර ඇමති ටිරාන් අලස්ගේ යුක්තිය ඩයනා ගමගේ හමුවේ අසරණ වී ඇත්තේ ඒ ආකාරයටය.

ඇත්ත වශයෙන්ම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ තීන්දුවෙන් පසු ඩයනා ගමගේට රටින් පිටවීම තහනම් කිරීමේ නියෝගයක් ලබා ගැනීමට කටයුතු කළේ ඒ සඳහා කටයුතු කළ යුතු ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුවවත්, ශ්‍රී ලංකා පොලිසියවත් නොවේ. ඇය සම්බන්ධයෙන් පැමිණිලි ඉදිරිපත් කරන ලද ඕෂල හේරත්ය.

නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා වගකිව යුතු රාජ්‍ය ආයතන සහ ඒවායේ වගකිව යුත්තන්ගේ කෙරුවාව එසේ වුවද, ඩයනා ගමගේ තීන්දුවේදී ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ ත්‍රිපුද්ගල විනිසුරු මඬුල්ල සඳහන් කරන්නේ නීතියේ දෙවඟනගේ දෑස් බැඳ තිබෙන්නේ නිලය, බලය, ධනය වැනි කරුණු ඉදිරියේ වෙනස්කම් නොවීමට වගබලා ගැනීමට බවය. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 12(1) වගන්තිය යටතේ සෑම පුරවැසියෙකුම සමාන සැලකිලි ලැබිය යුතු බව එහි අවධාරණය කර තිබේ.

ඩයනා ගමගේගේ තරාතිරම හා බලවත්කම යන කාරණයේදී නීති විරෝධී ලෙස ඇයට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් ලබා ගැනීම සඳහා දැන දැනම ආධාර උපකාර කිරීම සම්බන්ධයෙන් වත්මන් ආගමන විගමන පාලක හර්ෂ ඉලුක්පිටියගේ පෙනී සිටීම මෙහිදී වැදගත්ය. ඒ මෙම සිදුවීමේදී ඔහුද දඬුවම් ලැබිය යුතු පුද්ගලයෙකු වන නිසාය.

ඒ ඩයනා ගමගේ රාජ්‍ය ඇමතිවරියක වශයෙන් 2022 සැප්තැම්බර් 08 දින දිව්රුම් දීමෙන් පසු ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ නිකුත් කළ අක්ත පත්‍රයද ඉදිරිපත් කර 2022 සැප්තැම්බර් 12 වැනිදා ඉදිරිපත් කරන අයදුම් පත්‍රයක් අනුව ‘හදිසි’ වර්ගීකරණය යටතේ අයදුම් පත්‍රය ඉදිරිපත් කරන ලද එම දිනයේදීම අංකය ෘ 5659363 දරන විදේශ ගමන් බලපත්‍රය ඔහුගේ නියෝගයෙන් යුතුව ලබාදීම නිසා පමණක් නොවේ. ඒ ඔහුට පෙර සිටි ආගමන විගමන පාලක සරත් රූපසිරි ඩයනා ගමගේට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප තිබූ හෙයිනි. එසේ රූපසිරි මහතා ඩයනා ගමගේට විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප කරන්නේ ඇය ඒ සඳහා ඉල්ලීමක් කරන අවස්ථාවේ ඇගේ පුරවැසිභාවය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක් මතුවී තිබීමත්, ඒ සම්බන්ධයෙන් ලැබුණු පැමිණිල්ලක් මත අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් සිදුකරන විමර්ශනය සඳහා ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුව ඒ ගැන පරීක්ෂාවක් සිදුකර තිබූ නිසාත්ය.

රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික ගමන් බලපත්‍රයක් ලබාගැනීම සඳහා පාර්ලිමේන්තු මහ ලේකම්වරයාගේ 2021.09.21 දිනැති ලිපියක් සමඟින් 2021.12.15 දින සිය උප්පැන්න සහතිකය, ජාතික හැඳුනුම්පත සහ මින් පෙර ලබාගත් රාජකාරි ගුවන් ගමන් බලපත්‍රය සහිතව ඩයනා ගමගේ අයැදුම්පතක් ඉදිරිපත් කර තිබේ. එම පරීක්ෂාවේදී අනාවරණය වී තිබුණේ ඩයනා ගමගේ අංක 521398876 දරන බි්‍රතාන්‍ය විදේශ ගමන් ගමන් බලපත්‍රයට ශ්‍රී ලංකා වීසා අයැදුම්කර ඇති බවත්, 2004.10.10 දින සිට අවස්ථා කිහිපයකදී සංචාරක වීසා හා වාස වීසා ලබාගෙන ඇති බවත් හා අවසන් වරට 2014.08.27 සිට 2015.07.16 දින දක්වා වාස වීසා ලබාගෙන ඇති බවත්ය. ඉන්පසු ඇය ශ්‍රී ලංකාවේ රැඳී සිටීමට වීසා ලබාගෙන නැති බවය.

එසේ බි්‍රතාන්‍ය පුරවැසිභාවය ලබා ගැනීම මගින් ශ්‍රී ලංකා පුරවැසිභාවය අහෝසි වී ඇති හා නැවත අයැදුම්කර ද්විත්ව පුරවැසිභාවය හෝ ලබාගෙන නැති ඇය භ 5091386 දරන විදේශ ගමන් බලපත්‍රය 2014.01.24 දින ලබාගෙන ඇති බව හා ධඛ 5654794 දරන රාජකාරි ගමන් බලපත්‍රය 2018.08.07 දින ලබාගෙන ඇති බව එම පරික්ෂාවේදී අනාවරණය වී ඇත. මෙම කරුණු හේතුවෙන් හිටපු ආගමන හා විගමන පාලක සරත් රූපසිරි මහතා ඇයට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් නිකුත් කළ නොහැකි බවත්, ඒ සම්බන්ධයෙන් උපදෙස් ලබාදෙන ලෙසත් ඉල්ලා 2021 දෙසැම්බර් 15 දින ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශ ලේකම් විශ්‍රාමික ජනරාල් කමල් ගුණරත්නට දැනුම් දීමක් සිදුකර තිබේ.

ඊට අමතරව ඩයනා ගමගේගේ දැනුම් දීම අනුව ඇයට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික ගමන් බලපත්‍රයක් ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීම සම්බන්ධයෙන් හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සරත් රූපසිරි මහතාගෙන් විමසීමක් කර ඇති අතර එහිදී ඔහු ඒ පිළිබඳ ඇති තතු පැහැදිලි කර තිබේ. එම පැහැදිලි කිරීමෙන් පසු හිටපු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ පවා ඇයට විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් ලබාදෙන ලෙස බලකර නැත.

මෙම ලිඛිත දැනුම් දීමට අදාළ ලේඛන මෙන්ම අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ඒ පිළිබඳ විමර්ශනයක් සිදු කිරීම ඇතුළු සියලු තොරතුරු ඒ වනවිටත් ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුව සතුව තිබූ අතර එය කිසිවෙකුට රහසක් නොවීය. එමෙන්ම එම තොරතුරු කොළඹ ප්‍රධාන මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයටද වාර්තා කර තිබුණි. ආගමන හා විගමන පාලක හර්ෂ ඉලුක්පිටිය ඇයට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් නිකුත් කර තිබුණේ මේ සියලු කරුණු ගැන හොඳහැටි දැනුවත්වය. එමෙන්ම ඔහුට එය සිදු නොකරන ලෙස එම දෙපාර්තමේන්තුවේ සේවය කළ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරින් පවා උපදෙස් දී තිබුණි. එහෙත් ඔහු ඒ කිසිවක් ගණන් ගෙන තිබුණේ නැත. ඒ අනුව ඔහු සිදුකර තිබුණේ දැන දැනම වරදකි. මන්ද ඊට පෙර ඇය සාමාන්‍ය විදේශ ගමන් බලපත්‍රයක් මෙන්ම රාජකාරි ගමන් බලපත්‍රයක් ලබා ගන්නා අවස්ථාවලදී මෙවැනි පරීක්ෂණයක් සිදුකර කරුණු අනාවරණය වීමක් සිදුනොවී තිබූ බැවිනි.

එමෙන්ම එම අවස්ථාවලදීත් වැරදිකාරිය වන්නේ ඩයනා ගමගේයි. මන්ද තමන්ට ඇති බි්‍රතාන්‍ය පුරවැසිභාවය සඟවා ව්‍යාජ තොරතුරු ඉදිරිපත් කිරීම මගින් ශ්‍රී ලංකා විදේශ ගමන් බලපත්‍ර ඇය ලබාගෙන තිබූ නිසාය. හර්ෂ ඉලුක්පිටිය ආගමන හා විගමන පාලකවරයා ලෙස පත් කරන්නේ හිටපු ආගමන හා විගමන පාලක සරත් රූපසිරිගේ සේවා දිගුව අවසන් වීමට තවත් මාස කිහිපයකක් තිබියදී වන අතර ඔහු එම පත් කිරීමට කෘතඥතාව පළකර ඇත්තේ ඔහුගේ රාජකාරිය ලෙස පෞද්ගලිකවම මැදිහත් වෙමින් ඩයනා ගමගේට රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික විදේශ ගමන් බලපත්‍රය ලබාදීම මගින්ය.
පැමිණිල්ල ලැබීමෙන් පසු අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ තැනැත්තන් වෙළඳාම් හා ජාවාරම් විමර්ශන ඒකකයේ ස්ථානාධිපතිවරයා ඇතුළු නිලධාරින් පිරිස සිය විමර්ශනය නිසියාකාරව සිදුකර තිබේ. ඒ අනුව බී වාර්තාවක් මගින් එම කරුණු කොළඹ ප්‍රධාන මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමද සිදුකර තිබේ. එහිදී ආගමන හා විගමන දෙපාර්තමේන්තුවට විදේශ ගමන් බලපත් ලබා ගැනීම සඳහා ඇය ඉදිරිපත් කර ඇති ලියවිලි පිළිබඳවද තවදුරටත් විමර්ශනය කර තිබේ.

ඩයනා ගමගේ භ 5091386 දරන විදේශ ගමන් බලපත්‍රය 2014.01.24 දින ලබා ගැනීම සඳහා ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ 2004.12.22 දින නිකුත් කරන ලද අංක 658534300 ඪ දරණ ජාතික හැඳුනුම්පත හා අංක 6553 දරන උප්පැන්න සහතිකයයි. එසේම ධඛ 5654794 දරණ රාජකාරි ගමන් බලපත්‍රය 2018.08.07 දින ලබාගැනීම සඳහා ඉහත සඳහන් කරන ලද ජාතික හැඳුනුම්පත ඉදිරිපත් කර ඇතත් උප්පැන්න සහතිකය ලෙස ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ අංක 4683 දරන වෙනස් උප්පැන්න සහතිකයකි.

එමෙන්ම රාජකාරි විදේශ ගමන් බලපත්‍රය ලබා ගන්නා අවස්ථාවේදී ඒ සඳහා ඇය විසින් එවක මුදල් හා ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ අතිරේක ලේකම් රමණී ගුණවර්ධන විසින් 2018.03.27 දින සහිතව ආගමන හා විගමන පාලකවරයා වෙත කරන ලද ඉල්ලීමක් හා මුදල් හා ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් ආර්එච්එස් සමරතුංග විසින් 2018.08.27 දින නිකුත් කරන ලද ලිපියක්ද ඉදිරිපත් කර තිබේ.

ඇය විසින් ශ්‍රී ලංකා විදේශ ගමන් බලපත්‍ර ලබා ගැනීම සඳහා ඉදිරිපත් කර ඇති උප්පැන්න සහතික පිළිබඳ විමර්ශනයක්ද අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් සිදුකර ඇති අතර එහිදී අනාවරණය වී ඇත්තේ භ 5091386 දරන පළමු ශ්‍රී ලංකා විදේශ ගමන් බලපත්‍රය ලබා ගැනීම සඳහා ඇය විසින් ඉදිරිපත් කළ අංක 6553 දරන උප්පැන්න සහතිකය පරිගනක දත්ත පද්ධතියේ නැති බවත්, එය ව්‍යාජ උප්පැන්න සහතිකයක් බවත්ය. එම උප්පැන්න සහතිකයේ කොට්ඨාසය දකුණු කොළඹ ලෙස සටහන්ව ඇති බවත්, එවැනි කොට්ඨාසයක් කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ නොමැති බවත් ප්‍රකාශයක් ලබාදෙමින් තිඹිරිගස්යාය ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලයේ අතිරේක දිස්ත්‍රික් රෙජිස්ටාර් මල්ලව ආරච්චිගේ ජීවනී කරුණාරත්න මහත්මිය කියා ඇත.

එමෙන්ම ඇය විසින් දෙවන වර ලබා ගන්නා ලද ධඛ 5654794 දරන රාජකාරි විදේශ ගමන් බලපත්‍රය සඳහා ඉදිරිපත් කර ඇති අංක 4683 දරන උප්පැන්න සහතිකය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රකාශයක් ලබාදෙමින් දෙහිවල ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලයේ කළමනාකාර සහකාර තොටගේ චාන්දනී වසන්තා මංගලිකා ප්‍රනාන්දු කියා ඇත්තේ එම උප්පැන්නය හිමි අය 1965.12.18 වන දින දකුණු කොළඹ රෝහලේදී උපත ලබා ඇති බවයි. එහි දෙවන තීරයේ නම නයනා සමන්මලී බවත්, 2003.12.11 දින එම නම 13 වන තීරයේ ඩයනා නටාෂා කැකණදුර ලෙස වෙනස් කර ඇති බවත්, පසුව එම නම වෙනුවට 2014.02.05 දින ඩයනා ගමගේ ලෙස වෙනස් කර ඇති බවත්ය. එම උප්පැන්නයේ පියාගේ නම කැකණදුර ගමගේ සිරිසේන වන බවත් මවගේ නම රීටා රෝහිණී මේන් ලෙස සඳහන් වන බවත් ඇය ප්‍රකාශ කර ඇත.

මේ ආකාරයට ලැබුණ පැමිණිල්ලක් සම්බන්ධයෙන් සාර්ථක විමර්ශනයක් සිදුකර ඒ පිළිබඳව කොළඹ ප්‍රධාන මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයට බී වාර්තාවක් මගින් කරුණු ඉදිරිපත් කළ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ තැනැත්තන් වෙළඳාම් හා ජාවාරම් විමර්ශන අංශයේ ස්ථානාධිපති සුගත් අමරසිංහට හා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ එවක අධ්‍යක්ෂවරයා ලෙස කටයුතු කළ ජී නිශාන්ත ද සොයිසාට සිදුවන්නේ එම පරීක්ෂණ නිසා මාරුවීම් ලබන්නටය. එම කරුණු බී වාර්තාවක් මගින් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ කාන්තා පොලිස් පරීක්ෂක ශෂිකලාට සිදුවන්නේ වෙනස්කම්වලට භාජනය වන්නටය.

ඒ එම බී වාර්තාව මගින් එතෙක් සිදුකරන ලද විමර්ශනයේදී ලංකා දණ්ඩ නීති සංග්‍රහයේ වගන්ති 175 හා ආගමික හා විගාමික පනතේ 45(1) (අ) සහ (ඇ) වගන්ති යටතේ වැරදි නිරීක්ෂණය වන බවට ඔවුන් අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කිරීම නිසාය. ඉන්පසු අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව පාර්ශ්වයෙන් තවදුරටත් විමර්ශන ඉදිරියට ගියේ නැති අතර එසේ නිරීක්ෂණය වූ වැරදි සම්බන්ධයෙන් වරෙන්තුවක් නොමැතිව ඩයනා ගමගේ අත්අඩංගුවට ගැනීමට හැකියාව තිබියදී ඇය අත්අඩංගුවට ගැනීමක්ද සිදුකළේ නැත.

හෙළිදරව් වී තිබූ වැරදි සඳහා දඬුවම් ලබාදීම සඳහා යොමු කිරීමට අදාළ උපදෙස් ලබාදීම වෙනුවට නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව මුල් විමර්ශකයින් විමසීම් සිදු කිරීමේදී ඒ පිළිබඳ කිසිදු උපදෙස් ලබාදී තිබුණේ නැත. ඒ පිළිබඳ නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ හෙළුව නිරාවරණය වූයේ ඩයනා ගමගේ අත්අඩංගුවට ගන්නා ලෙස නියෝගයක් නිකුත් කරන ලෙස පැමිණිලිකාර ඕෂල හේරත් විසින් කරන ලද ඉල්ලීමක් කොළඹ ප්‍රධාන මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයේදී සලකා බලන ලද අවස්ථාවේය.

එහිදී නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව වෙනුවෙන් පෙනී සිටි නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජනරාල්වරිය ලිඛිතව හා වාචිකව කරුණු ඉදිරිපත් කරමින් කියා ඇත්තේ විමර්ශන පැවැත්වෙන අවස්ථාවේදී අත්අඩංගුවට ගැනීමේ නියෝගයක් නිකුත් කිරීම සඳහා මහේස්ත්‍රාත්වරයෙකුට අපරාධ නඩු විධාන සංග්‍රහය පනතේ ප්‍රතිපාදන ප්‍රකාරව හැකියාවක් නොමැති බවත්, ඩයනා ගමගේගේ පුරවැසිභාවය සම්බන්ධයෙන් ඒ වනවිටත් අභියාචනාධිකරණයේ නඩු කටයුත්තක් පවතින බැවින් හා එකී නියෝගය ලබාදීම 2023.06.06 වන දිනට නියමිතව ඇති බැවින් එම නියෝගය නිකුත් කරන තුරු නියෝගයක් නිකුත් නොකරන ලෙසත්ය. එමෙන්ම සංඥෙය වරදක් සම්බන්ධයෙන් වරෙන්තුවක් නොමැතිව අත්අඩංගුවට ගත් හැකි බවට සඳහන් වුවද එවැනි වරදවල් සම්බන්ධයෙන් අනිවාර්යෙන්ම අත්අඩංගුවට ගැනීම අවශ්‍ය නොවන බවත්, එය විමර්ශන නිලධාරියාගේ අභිමතය වන බවත්, විමර්ශන පැවැත්වෙන අවස්ථාවේදී අත්අඩංගුවට ගැනීමේ නියෝගයක් නිකුත් කිරීම සඳහා බලයක් මහේස්ත්‍රාත්වරයෙකුට නොමැති බවත්, බි්‍රතාන්‍ය පුරවැසිභාවය සම්බන්ධයෙන් බි්‍රතාන්‍ය රජයෙන් පිළිතුරු ලැබෙන තුරු සිටීම ප්‍රඥා ගෝචර වන බවත්ය.

එහෙත් එම කරුණු ප්‍රතික්ෂේප කරමින් එවක කොළඹ ප්‍රධාන මහේස්ත්‍රාත් ප්‍රසන්න අල්විස් සඳහන් කර ඇත්තේ, විමර්ශන නිලධාරියෙකුට වරදක් අනාවරණය වී තිබෙන අවස්ථාවේදී එය සංඥෙය වරදක් වන අවස්ථාවක ඔහුට අදාළ සැකකරු අත්අඩංගුවට නොගෙන සිටීම සඳහා කිසිදු අභිමතයක් අපරාධ නඩු විධාන සංග්‍රහය මගින් ලබාදී නොමැති බව පැහැදිලිවම පෙනී යන බවයි, එවැනි වරදක් අනාවරණය වී තිබියදී අත්අඩංගුවට ගැනීමක් කළ නොහැකි බවට හෝ නොකළ යුතු බවට හෝ විමර්ශන නිලධාරියාට හෝ ස්ථාන භාර නිලධාරියාට එවැනි අභිමතයක් ඇති බවට අපරාධ නඩු විධාන සංග්‍රහය පනතේ කිසිදු ප්‍රකාශිත විධිවිධානයක් පනවා නැති බවයි.

අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා ප්‍රමාණවත් කරුණු අනාවරණය වී තිබෙන අවස්ථාවක අදාළ තැනැත්තා හෝ තැනැත්තිය අත්අඩංගුවට නොගනිමින් කටයුතු කිරීම සඳහා විමර්ශන නිලධාරියෙකුට හෝ නිලධාරිනියකට කිසිදු අභිමතයක් හෝ අත්තනෝමතිකභාවයක් නොමැති බව හා ඔහුට හෝ ඇයට තමන්ට අවශ්‍ය අයවලුන් අධිකරණය වෙත ඉදිරිපත් කිරීමටත් තමන්ට අවශ්‍ය නොවන අයවලුන් අධිකරණයට ඉදිරිපත් නොකර සිටීමටත් වන කිසිදු අත්තනෝමතික අභිමතයක් ව්‍යවස්ථාදායකය විසින් රාජ්‍ය නිලධාරීන් වශයෙන් හා යුක්තිය පසිඳලීමේ ක්‍රියාවලියට දායක වන තැනැත්තන් වශයෙන් ඔවුන්ට ලබාදී නොමැති බවද අවධාරණය කර ඇත.

මෙම කරුණු අනුව ඩයනා ගමගේගේ මෙම සිද්ධියේදී සිය බලය අයුතු ලෙස භාවිත කරමින් ඇයගේ වැරදි සඳහා ආධාර අනුබල දීමටත්, ඇය ආරක්ෂා කිරීමටත්, ඇය සම්බන්ධ සිදුවීම යටපත් කිරීමටත් ආගමන හා විගමන පාලක හර්ෂ ඉලුක්පිටිය, පොලිසිය හා නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව කටයුතු කර ඇති බව පැහැදිලි කරුණකි. ඒ නිසා ඩයනා ගමගේට අමතරව ආගමන හා විගමන පාලක හර්ෂ ඉලුක්පිටිය සහ පොලිසියේ හා නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ වගකිවයුත්තන්ද මේ සඳහා දඬුවම් ලැබිය යුතු අය යන්න අපගේ මතයයි. එහෙත් නීතිය සැමට එක සේ ක්‍රියාත්මක නොවන බව පෙන්නුම් කරන ඩයනා ගමගේ සිදුවීම අපට කියන්නේ වැරදි සඳහා ආධාර අනුබල දුන් හා සිය වගකීම් පැහැර හැර ඇති මේ නිලධාරින් දේශපාලන අනුග්‍රාහයෙන් නිරුපද්‍රැතව සිටිනු ඇති බවයි. රටක් වශයෙන් ඉදිරියට යෑමට නම් අප වෙනස් කළ යුත්තේ මේ මජර ක්‍රමයයි.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි