19.8 C
Sri Lanka
29 November,2022

සජිත්ට රුවන් හමුවීම

Must read

 

රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට, ලබන ජනවාරියෙන් පසු එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ නායකත්වයෙන් ඉවත්වන්නට කැමැත්තක් ඇතිවුණොත් හෝ තවදුරටත් පක්‍ෂ නායකත්වයේ සිටින්නට හේතුවක් හදා ගන්නට බැරිවුණොත හෝ දැනට නියෝජ්‍ය නායක රුවන් විජේවර්ධන මහතා එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයේ මීළඟ නායකත්වයට පත්වනු ඇත.

මීළඟ නායකයා තෝරාගැනීමට එජාපය අනුගමනය කළ ක්‍රියාදාමය, රනිල් වික්‍රමසිංහටම ආවේණික වූ සටකපට දේශපාලන උප්පරවැට්ටිවලින් එකකි. පසුගියදා කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලය තේරුවේ, නායකයකු නොව නියෝජ්‍ය නායකයාය. ඇත්ත වශයෙන්ම තරගය තිබිය යුතුව තිබුණේ, නායකයා තෝරාගැනීමටය. ඒ රනිල් වික්‍රමසිංහ ඉවත් වන නිසාය. එවිට නායකත්ව තරගයට, කරු ජයසූරිය, වජිර අබේවර්ධන, රුවන් විජේවර්ධන ඇතුළු පිරිසක් ඉදිරිපත් වන බව දැනගන්නට ලැබිණ. තමන්ට අසීරු අවස්ථාවලදී කරු ජයසූරිය සමග ව්‍යාජ යාළුකම් පැවැත්වූවා වුණත්, රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කිසිම අවස්ථාවක කරු ජයසූරිය පක්‍ෂයේ නායකත්වයට පත්වනවාට කැමැත්තකින් සිටි බවක් පෙනුණේ නැත. ඉතින් නායකත්වයට ඔහු පත්වීමට කිසියම් හෝ විභවයක් ඇත්නම් එයද වළක්වාලීමට රනිල් වික්‍රමසිංහ කෙළේ, නායකත්වයට නොව, නියෝජ්‍ය නායකත්වයට තරගයක් නිර්මාණය කිරීමයි. කරු ජයසූරිය වැන්නකු මේ මොහොතේ කිසිසේත් නියෝජ්‍ය නායකකමට තරග නොකරන බව ඕනෑම කෙනෙකුට පැහැදිලිය. ඒ අනුව ස්වාභාවිකවම කරු ජයසූරිය තරගයෙන් ඉවත් වුණු අතර, නියෝජ්‍ය නායකයා හැටියට අඩුගණනේ මාස තුනක් රනිල් වික්‍රමසිංහ යටතේ කටයුතු කිරීමට කැමති අය නියෝජ්‍ය නායකත්වයට තරග කළහ. රුවන් විජේවර්ධන, විය හැකි පරිදිම ඉන් ජයගත්තේය. ඔහු අනාගත එජාප නායකයා වනු ඇත. රනිල්ගේ මොළයේ තරම එහෙමය.

ඊළඟට දේශපාලන තරගය ඇතිවනු ඇත්තේ එජාපය හා සමගි ජන බලවේගය අතරය. පාර්ශ්ව දෙක එකට එකතුවීමට කතා කරන බවට කුමන ප්‍රචාර ඇතිකළද, පිටත සිටින අයට පෙනෙන්නේ, එකක් අනෙක ගිලගැනීමට බලා සිටින පාර්ශ්ව දෙකක් හැටියටය, එජාපය සහ සජබය. ඊට සමගාමීව නායකයන් දෙදෙනාගේ තරගයද අනාගතයේදී ඉහළට එනු ඇත.

අපට පෙනෙන විදියට නම්, එජාපය (සජබයත් ඊට ඇතුළත්ය) ආශ්‍රිතව අනාගතයේ ඇතිවනු ඇත්තේ එක්තරා ආකාරයකට මීට පෙර ජේආර් ජයවර්ධන-ආර් ප්‍රේමදාස පන්නයේ දේශපාලන තරගයකි. එහිදී ප්‍රභූ හා ‘ශික්‍ෂිත’ දේශපාලන පාර්ශ්වය නියෝජනය කරන්නට ඉඩ ඇත්තේ රුවන් විජේවර්ධන විසිනි. සජිත් දැනටමත් පෙන්වා ඇති පරිදි, නිර්ප්‍රභූ හා එක්තරා ආකාරයක ලුම්පන් දේශපාලන ස්තරය නියෝජනය කරනු ඇත. මේ දෙකෙන්, එජාපය ගොඩගැනීමට සමත්වනු ඇත්තේ කුමන පාර්ශ්වයද? (සජිත් සිටින්නේ එජාපයේ නොවේයැයි මේ ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු ලෙස කීම අදාළ නොවේ.)

කවුරු වුණත්, 1970න් පසු, ඇදවැටුණු එජාපය ගොඩනැගීම සඳහා සිය ප්‍රවේණි පුරෝගාමියකු වු ජේආර් ජයවර්ධන ගිය මග දිගේ යන්නට රුවන් විජේවර්ධනට සිදුවනු ඇත. ඔහු ඒ අභියෝගය හඳුනාගෙන ඇති බව දැනටමත් පෙනේ. තමා පාර්ලිමේන්තුවට ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයෙන් යන්නට බලාපොරොත්තු නොවන බවත්, සම්පූර්ණ කාලයම පක්‍ෂ ප්‍රතිසංවිධානය සඳහා යෙදවීමට බලාපොරොත්තු වන බවත්, ඔහු කීම ඒ කල්පනාවේ ප්‍රතිඵලයකි.

සජිත් ප්‍රේමදාස හා රුවන් විජේවර්ධන යන නායකයන් දෙදෙනාගෙන් අනාගතයේ සාර්ථක වනු ඇත්තේ කවර නායකයාද? තරමක් අමාරු ඒ ප්‍රශ්නයට සාහසික පිළිතුරක් හැටියට කිව හැක්කේ, එජාපය යළිත් ගොඩනැගීමට සමත්වන්නා ඒ අභියෝගය ජයගනු ඇති බවයි.

නායකයන් දෙදෙනාම සිටින්නේ තම පක්‍ෂ ගොඩනැගීමේ අදියරේය. සජබයද, පොදු පෙරමුණකින් ගලවා තනි දේශපාලන පක්‍ෂයක් ලෙස ගොඩනැගීමේ ව්‍යාපෘතිය දැන් ක්‍රියාත්මක වේ. රුවන් විජේවර්ධනටද එජාපය පැත්තෙන් ඇත්තේ ඒ අභියෝගයමය. එය ජය ගැනීම තීන්දු වනු ඇත්තේ නායකයන් දෙදෙනාගේ සාර්ථකත්වය මතය.

ඒ සඳහා අන් මතවලට කන්දීමත්, තමා උගතා හෝ ජගතායැයි සිතා අන් අය මත බලෙන් තම මතය නොපැටවීමත්, ජනතාව අතර හාස්‍යයට ලක් වන කතා නොකර සිටීමත්, නිශ්චිත දේශපාලන දහමක් තමාට තිබෙන බව ප්‍රදර්ශනය කිරීමත්, සාමූහික ක්‍රියාදාමයක ලක්‍ෂණ ප්‍රකට කිරීමත්, සමාජය තුළ තමා බුද්ධිමතකු හා නායකයකු හැටියට සැලකෙන පරිදි හැසිරීමත් යන මිනුම් දඬු නායකයන් දෙදෙනාගෙන් ප්‍රදර්ශනය වන තරම සමාජයට වැදගත් වනු ඇත. ■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි