No menu items!
28.9 C
Sri Lanka
14 June,2024

ශ‍්‍රී පාද වන්දනා නැවැත්විය යුතුයි

Must read

වෛරස්වලට බිය නොවී අතීතයේදී මිනිසුන් ශ‍්‍රීපාද ස්ථානය වැඳපුදා ගැනීමට පැමිණියේ ජීවිත පරදුවට තබා බවත්, වන්දනාකරුවන් පැමිණියද නොපැමිණියද ශ‍්‍රීපාද උඩමළුවේ තේවාවන් පවත්වන බවත් ශ‍්‍රී පාදස්ථානාධිපති බෙංගමුවේ ධම්මදින්න හිමියන් පවසා ඇත.

ඒ මාර්තු 16 දින මාධ්‍යයට විශේෂ ප‍්‍රකාශයක් කරමින්ය. ධම්මදින්න හිමියන් එම විශේෂ ප‍්‍රකාශය කර ඇත්තේ නුවරඑළිය හා රත්නපුර දිස්ත‍්‍රික් ලේකම්වරුනුත්, බුද්ධ ශාසන අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයාත් ඒ හිමියන් අමතා ශ‍්‍රී පාද වන්දනා වාරය අවසන් කිරීමට හැකියාවක් ඇතිදැයි කරන ලද විමසීමට හා ශ‍්‍රී පාදය නොවැසීමට අදාල හේතු පැහැදිලි කිරීමටය.

ගේදොර ඉඩකඩම් මිලමුදල් සිය ඥාතීන්ට බාරදී ශ‍්‍රී පාදය වැඳීමට මිනිසුන් ආවේ ආපසු යන්න බලාගෙන නොවන බවත්, එසේ අතීතයේ පැමිණි අය සතුන්ගේ හිරිහැර සිදුවී හා ස්වාභාවික විපත්වලින් මියගිය බවත්, වෛරසයකට බියවූයේ නම් එදා සිට අද දක්වා වන්දනාකරුවන් ශ‍්‍රී පාදස්ථානයට නොපැමිණෙන බවත් තවදුරටත් එහිමියන් පැහැදිලි කර ඇත.

එහිමියන් එසේ පැවසුවද අද නම් කිසිවකු ආපසු නොඑන්නට ශ‍්‍රී පාදයේ යන්නේ නැත. එසේම වෛරස් ගැන නොදන්නා කාලයේ මිනිසුන් මෙන් වෛරස්වලට බිය නොවන්නේද නැත.

ආගමික අවශ්‍යතාවක් පවතී නම් ශ‍්‍රී පාද වන්දනා සමය අවසන් වන තෙක් ශ‍්‍රී පාද උඩමළුවේ තේවාවන් පැවැත්වීමද ගැටලූවක් නැත. එම නිසා එම ආගමික පිළිවෙත් තේවාවන්ට සම්බන්ධ පිරිස අතරේ පමණක් සීමා කර ගැනීම මේ මොහොතේ රටේ අවශ්‍යතාවක් බව අන්ධ ආගමික විශ්වාසයෙන් තොරව ශ‍්‍රී පාද ස්ථානාධිපති හිමියන් තේරුම් ගත යුතුය.

එහෙත් කොවිඞ් 19 වෛරසය පැතිර යෑම වැළැක්වීම සඳහා මේ මොහොතේ අවශ්‍ය වන්නේ මහජනයා ඒකරාශි වන අවස්ථා සීමා කිරීම හෝ නවතා දැමීමය.

රජයේ ඉල්ලීම පරිදි කතෝලික, හින්දු, ඉස්ලාම් හා බුද්ධාගමට අයත් අනෙකුත් ආගමික ස්ථානවලද මිනිසුන් ඒකරාශි වන ආගමික පිළිවෙත් මේ වනවිට නවතා දමා ඇත.

එම ආගමික ස්ථානද ආගමික විශ්වාසයන් මත වෛරස්වලින් අනතුරක් නැතැයි සිතුවහොත් සිදුවනු ඇත්තේ කුමක්ද? මේ වෛරසය පාලනය කිරීමේ රජයේ උත්සාහය ව්‍යර්ථ වීමය.

ආගමික විශ්වාසයන්ට වෛරස් පැතිරීම් වැළැක්විය නොහැකි බව තවදුරටත් තේරුම් ගැනීමට ශ‍්‍රී පාද ස්ථානාධිපති හිමියන්ට වුවමනා නම් කොවිඞ්-19 වෛරසය සම්බන්ධයෙන්ම දකුණු කොරියාවේ ‘31 වැනි රෝගියාගේ’ කථාව අවබෝධ කරගැනීම වටී. කොවිඞ්-19 වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බව දැන දැනම එම රෝගියා විශාල පිරිසක් ආගමික වතාවන්වල යෙදෙන ස්ථානයකට ගොස් ඇත. එහි ප‍්‍රතිඵලය වී ඇත්තේ නිරෝගී පුද්ගලයන් දහසකට ආසන්න පිරිසකට සුළු වෙලාවකින් වෛරසය පැතිර යෑමය.

ශ‍්‍රී පාද ස්ථානය යනු දේශීය වන්දනාකරුවන් පමණක් යන ස්ථානයක් නොවේ. විදේශීය සංචාරකයෝ්ද ශ‍්‍රී පාදය තරණයට පැමිණෙති. එමෙන්ම ශ‍්‍රීපාදයේ ඇත්තේ වෛරස්වලට වඩා උචිත සීත දේශගුණයකි. මේ කරුණු අවධාරණය කරමින් නුවරඑළිය දිස්ත‍්‍රික් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය සේනක තලගල පවසා ඇත්තේද ශ‍්‍රී පාද වන්දනාව තාවකාලිකව හෝ නැවැත්වීමට පියවර නොගතහොත් වෛරසය පැතිරීමේ අනතුර භයානක විය හැකි බවයි.

රජයේ හා රජයේ සෞඛ්‍ය හා පරිපාලන නිලධාරීන්ගේ ඉල්ලීම් තවමත් ශ‍්‍රී පාදස්ථානය බාරගෙන නැත. ඒ නිසා මේ ප‍්‍රශ්නයට දැන් ඇත්තේ විසඳුම් දෙකකි. එකක් ඉල්ලීම්වලින් ඔබ්බට ගොස් රජය මැදිහත් වී ශ‍්‍රී පාද වන්දනා සමය නැවැත්වීමය. අනෙක වන්දනාකරුවන් සිය පෞද්ගලික ආරක්ෂාවේ නාමයෙන්වත් ශ‍්‍රී පාද වන්දනාවේ යෑම නැවැත්වීමය.x

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි