No menu items!
23.3 C
Sri Lanka
20 April,2024

අපි තවදුරටත් රනිල් වික‍්‍රමසිංහගේ කාලසටහනට වැඩකරන්නේ නෑ

Must read


රංජිත් මද්දුම බණ්ඩාර

එක්සත් ජාතික පක්ෂය අර්බුදය මේ වෙනකොට මොන වගේ තත්ත්වයකද තියෙන්නේ?

දේශපාලන පක්ෂයකට නායකයෙක් තෝරනකොට ඒකට තිබෙන ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදීම ක‍්‍රමය තමයි ඡුන්දයකට ගිහිං අදාළ පුද්ගලයා තෝරාගැනීම. එක්සත් ජාතික පක්ෂය තුළත් ඉස්සර මේ සාම්ප‍්‍රදාය ක‍්‍රියාත්මක වුණා. අපි හැමෝම දන්න මෑතම උදාහරණය තමයි 1994දී විපක්ෂ නායකයා තෝරාගැනීම. ඒ වෙලාවේ ගාමිණි දිසානායක මහතා සහ රනිල් වික‍්‍රමසිංහ මහතා අතර තරගයක් තිබුණා. රහස් ඡුන්දයකින් තමයි තෝරාගත්තේ. ඉතිං අපි කියන්නේ එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී කණ්ඩායම තමයි ජනතාව නියෝජනය කරන්නේ, එහෙනම් ඔවුන්ට ඡුන්දයකින් මේ පක්ෂයට නායකයෙක් තෝරාගන්න අවස්ථාව දෙන්න ඕනෑ. ජේආර් ජයවර්ධන අපේ පක්ෂයේ හිටපු නායකයා අගමැති වෙලා ඊළඟට විධායක ජනාධිපති වෙලා ඉඳලා යනකොට ඔහු නායකයෙක් තේරුවා. ඒ වෙලාවේ දෙන්න හිටිය හොඳම මිනිහාට ඔහු නායකත්වය ලබාදුන්නා. මේ පක්ෂයේ බෙදීමක් ඇතිවුණේ නෑ. පක්ෂය ආරක්ෂා වුණා. රනිල් වික‍්‍රමසිංහ වර්තමාන නායකයාට එහෙම මේ පක්ෂය කඩන්නේ නැතුව, මේ පක්ෂයේ නායකත්වය සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහත්තයාට දෙන්න බැරි නම්, අපි කියන්නේ වහාම ඡුන්දයක් තියන්න. අපි ඒකට සූදානම්.

ඔබ මොනවා කිව්වත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ව්‍යවස්ථාවෙන් එහි වර්තමාන නායකයාට දීලා තියෙන අසීමිත බලතල නිසා මේ ප‍්‍රතිසංස්කරණයන් කරගැනීම කතාකරනවා තරම් ලේසි නැහැ නේද?


පක්ෂ ව්‍යවස්ථාවෙන් මිනිස්සු ගාවට ගිහිං ඡුන්දය ඉල්ලන්න බැහැ. ඒකට ජනතාව කැමති නායකයෙක් පක්ෂයට නායකත්වය දෙන්න ඕනෑ. අද එජාප පාක්ෂිකයා කියන්නේ අලූත් නායකත්වයක් යටතේ පක්ෂයට නව මුහුණුවරක් දෙන්න, දීලා පක්ෂය අලූත් කරලා ඡුන්දයට එන්න කියලා. රනිල් වික‍්‍රමසිංහ මේ පක්ෂයේ නායකයා වෙලා දැන් අවුරුදු 30ක් වෙනවා. ඔහුගේ නායකත්වය යටතේ මේ පක්ෂයට ආණ්ඩු බලය ගන්න පුළුවන් වෙලා තිබෙන්නේ අවුරුදු හයක් විතර. ඒකත් තනි බලයක් නෙවෙයි. ජනාධිපතිවරණ 5ක් තියලා තියෙනවා මේ නායකයා යටතේ, එයින් 3කට අපේක්ෂකයෙක් ඉදිරිපත් කරගන්නවත් එජාපයට බැරිවුණා. ඒකයි ඇත්ත කතාව.

මේවා අපි තේරුම් ගන්න ඕනෑ. ව්‍යවස්ථාවට මුවා වෙලා බෝලේ පාස් කරලා දිගටම නායකත්වයේ හිටියා කියලා හරියන්නේ නෑ. තවදුරටත් කතා සාද තියලා මේ ප‍්‍රශ්නය වෙනුවෙන් කල් මරන්න සූදානම් නැහැ කියන එකත් අපි කියන්න ඕනෑ. අපි අත්දැකීමෙන්ම දන්නවා පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේදී මොකද වුණේ කියලා. අපේක්ෂකත්වය දෙනකොට ඡුන්ද ව්‍යාපාරක් තියන්නවත් කාලයක් නෑ. ඒ නිසා මේ එන මැතිවරණයටත් ඒක කරන්න අපි ඉඩ තියන්නේ නෑ.


ජනවාරි 16වෙනි බ‍්‍රහස්පතින්දා සිරිකොත පක්ෂ මූලස්ථානයට ඔබලා නැවත එකතුවෙනවා පක්ෂයට අලූත් නායකයෙක් පත්කරගැනීම සඳහා. මේ රැුස්වීම තුළින්වත් මේ ප‍්‍රශ්නයට විසඳුමක් ලැබෙයිද?

පසුගියවර තිබුණ සාකච්ඡුාවෙදිත් අපි පැහැදිලිව කිව්වා අපි මේ ප‍්‍රශ්නය අල්ලාගෙන කාලය කාදමන්න තවදුරටත් සූදානම් නැහැ කියලා. අනිවාර්යයෙන්ම විසඳුමක් ඕනෑ. එහෙම නැතිවුණොත් අපි තීරණයක් ගන්නවා. අපි සමග ඉන්න සුළු පක්ෂ සියල්ලම ඉල්ලන්නේත් සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහත්තයාගේ නායකත්වයෙන් යුතු අලූත් ගමනක්. අපි කවදාවත් මේ පක්ෂය කඩන්නේ නෑ. හැබැයි මේ පක්ෂයේ බහුතර පක්ෂ සාමාජිකයා නියෝජනය කරන පාර්ශ්වය විදිහට අපි අපේ මන්ත‍්‍රී කණ්ඩායම සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතාගේ නායකත්වයෙන් වෙනම සංවිධානය කරලා අනෙකුත් සුළු පක්ෂ සමග සන්ධානගත වෙන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා. ඒක එක්සත් ජාතික පෙරමුණම වෙන එකක් නැහැ. නමුත් සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතාගේ නායකත්වයෙන් බිහිවෙන අලූත් දේශපාලන සන්ධානයක් වේවි. අපි පක්ෂයට, වර්තමාන නායකයාට කියන්නේ මේ පක්ෂයට ඒ ඉරණම උදාකරන්නේ නැතුව සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහත්තයාට පක්ෂයේ නායකත්වය ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදීව දෙන්න කියලා.


අපි දන්න විදිහට ඔබලාගේ පාර්ශ්වය වෙනුවෙන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන් 70ක් පමණ ඉන්නවා. ඒත් රනිල් වික‍්‍රමසිංහ මහතා වෙනුවෙනුත් කණ්ඩායමක් ඉන්නවා. මේ කණ්ඩායම කියන දෙයක් තමයි සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතා පක්ෂ නායකත්වයට පැමිණියොත් තම කණ්ඩායමේ එජාප දේශපාලනය ඉවරයි කියන දේ. මේ කණ්ඩායමේ ප‍්‍රශ්නයට විසඳුමක් ඔබලාගේ පාර්ශ්වයට තිබිය යුතුයි නේද?

අපිට මේ පක්ෂය බෙදාගෙන ගමනක් යන්න කිසිම උවමනාවක් නෑ. අපිට අවශ්‍ය එකතු කරගත්ත ගමනක්. ඒත් බහුතර මන්ත‍්‍රී කණ්ඩායම ජනතා අදහසට ගරුකරමින් අලූත් නායකයෙක් වෙත පක්ෂය භාර කරන්න යනකොට සුළු පිරිසක් ජනතාව, පාක්ෂිකයා පැත්තකට වීසිකරලා තමන් ගැන සිතීම තමයි මෙතැන තියෙන ලොකුම අවුල. සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතා නායකත්වයට ආවා කියලා අපිට පළිගැනීම් දේශපාලනයක් කරලා මේ සුළු පිරිස පක්ෂයෙන් එළවාදැමීමේ උවමනාවක් නැහැ. අපිට ඕනෑ එකතුවෙලා මේ පක්ෂය ජයග‍්‍රහණය වෙත අරගෙන යන්න. අවුරුදු 30ක් එකම නායකයා. මේක වෙනස් කරන්න ඕනෑ. ඒකට පුද්ගලික ලාභ ප‍්‍රයෝජන බලලා වැඩක් නෑ.

නැවතත් කරු ජයසූරිය මහතාගේ නායකත්වයෙන් යුත්ත නායකත්ව මණ්ඩලයක් ගැන කතාවකුත් තිබෙනවා නේද?

මේවා විහිළු විදිහට තමයි අපිට පෙනෙන්නේ. රනිල් වික‍්‍රමසිංහ දිගටම නායකත්වයේ ඉන්නවා. ප‍්‍රශ්නය යට ගහන්න තවත් නායකයෙක් නායකත්ව මණ්ඩලයක් හරහා පත් කරනවා. මේ වගේ බෝල පාස් කිරීම් අපි මේ අවුරුදු 30ක ඉතිහාසයේ ඕනෑ තරම් දැකලා තිබෙනවා. මෙවර අපි මේ විහිළුවලට අහුවෙන්නේ නෑ. අපි කියන්නේ පක්ෂයේ නායකත්වය වහාම ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදීව ඊට සුදුසුම පුද්ගලයා වන වර්තමාන විපක්ෂ නායකවරයාට, සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතාට ලබාදෙන්න කියන එකයි.

මනෝ ගනේෂන් මන්ත‍්‍රීවරයා පසුගිය දවසක කියලා තිබුණා තමන්ගේ පක්ෂය ඇතුළු සුළු ජාතික පක්ෂ එජාප සන්ධානයෙන් එළියට වීසිකරලා, වර්තමාන එජාප නායකයන් ආණ්ඩුවට තුනෙන් දෙකක බලයක් අරං දෙන්න දේශපාලන ගේම් එකක් ගහනවා කියලා.


අපි එළඹෙන ඡුන්දයට කුමන ආකාරයේ සන්ධානයක් යටතේ මොන විදිහකටද යන්නේ කියන එක ගැන අපිට තව ඉදිරියට සාකච්ඡුා කරන්න පුළුවන්. යම් යම් උපාය උපක‍්‍රම අපිට අනුගමනය කරන්න වෙයි. ඒක සාකච්ඡුාවලට විවෘතයි. එතැනදී සුළු ජාතික පක්ෂ එකතු කරගත්ත ගමනක් තමයි අපිට තිබිය යුත්තේ. නමුත් පක්ෂයේ මේ අර්බුදය ඉදිරියට ඇදගෙන යන්න හදන එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ සුළුතරයට මේ ආණ්ඩුවට ඊළඟ ඡුන්දයෙන් තුනෙන් දෙකක බහුතර බලයක් අරගෙන දීමේ අවශ්‍යතාවක්ද මේ තියෙන්නේ කියන සැකය අපිට තිබෙනවා.

පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේදී මේ පුද්ගලයන් හැසිරුණ විදිහ එක්ක බලනකොට ඒ සැකය සාධාරණයි කියලයි මට හිතෙන්නේ. ඒ නිසා මම අපේ පාක්ෂිකයන්ට කියන්න කැමතියි. අපි තවදුරටත් රනිල් වික‍්‍රමසිංහගේ කාල සටහනට වැඩකරන්නේ නෑ කියන එක. අපි පහුගිය සාකච්ඡුාවේදීත්, මම, සජිත් පේ‍්‍රමදාස අපි එළියට බැහැලා ආවා සාකච්ඡුා අසාර්ථකයි කියලා. ඒ නිසා නායකත්ව මණ්ඩල හදලා ඒ මණ්ඩලේ නායකත්වය කරු ජයසූරිය මහත්තයාට දීලා අගමැති අපේක්ෂකයා විදිහට සජිත් පේ‍්‍රමදාස පත්කරලා මේ කරන්න හදන නාඩගමට අපි නෑ.

දැන් අපි වර්තමාන ආණ්ඩුව දිහාට හැරුණොත් මේ ආණ්ඩුවෙ ගෙවුණු මාස දෙකක කාලය ගැන ඔබගේ තක්සේරුව මොකද්ද?

මේ ආණ්ඩුව මේ මාස දෙකට කරපු දෙයක් නෑ. ¥ෂිත පුද්ගලයන් නැවත රජයේ ඉහළ තනතුරු සඳහා පත්කරලා තිබෙනවා, එච්චරයි. වර්තමාන ජනාධිපතිවරයා පරිණත නැති දේශපාලනය, ආර්ථිකය ගැන දැක්මක් නැති නායකයෙක් කියලා රටට ඔප්පුකරලා ඉවරයි. බඩු මිල අහස උසට නැඟලා. ආණ්ඩුවට අද කරගන්න දෙයක් නැතුව උඩ බලාගෙන ඉන්නවා. බන්දුල ගුණවර්ධන වගේ ඇමතිවරු ජනතාවට කියනවා පටි තදකරගන්න කියලා. නමුත් ඔවුන් ඡුන්දයේදී පටි බුරුල් කරන විදිහ තමයි කතා කළේ. මොකවත් කරගන්න බැරිවුණාම දැන් කියනවා මන්ත‍්‍රීවරු 86යි ඉන්නේ පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතරය නැහැ කියලා. අපි ඔවුන්ට කියන්න කැමතියි අපි දින 100 වැඩපිළිවෙළ යටතේ මේ රටේ විශාල වෙනසක් කළේ මන්ත‍්‍රීවරුන් 45කගෙන් කියන එක. අපිට එදා බහුතරය තිබුණේ නැහැ. නමුත් අපි මේ රට විශාල පරිවර්තනයකට අරං ගියා. ඒ නිසා හැකියාව තිබෙනවා නම් බහුතරය අවශ්‍ය නැහැ රටට වැඩක් කරන්න. මේ බහුතරය නැතිකම නෙවෙයි නොහැකියාව.

පසුගිය ආණ්ඩුව කාලේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ වැඩකළ පොලිස් නිලධාරීන් විශාල ප‍්‍රමාණයක් මේ වෙනකොට දේශපාලන පළිගැනීමේ ගොදුරු බවට පත්වෙලා. රාජ්‍ය අංශයේ අනෙකුත් ආයතනවල තත්ත්වයත් මීට වෙනස් නැහැ. බඩු මිල අහසට නැඟලා. මර්දනය, මේ දේවල්වලට විරුද්ධව එජාපය ප‍්‍රමුඛ විපක්ෂය හඬ නඟන්නේ නැහැ නේද?

නැහැ අපේ පාර්ශ්වය, අපට පුළුවන් ආකාරයට ඒ සටනට නායකත්වය ලබාදෙමින් ඉන්නවා. මේ පක්ෂයේ නායකත්ව අර්බුදය නොවිසඳී තිබීම තමයි මේ තත්ත්වයට හේතුව. සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතා මේ පක්ෂයේ නායකයා වුණා නම් අපිට පුළුවන් වෙයි මේ පක්ෂයේ මුළු යාන්ත‍්‍රණයම යොදවලා ආණ්ඩුවේ මේ ගමනට විරුද්ධ විශාල ජනබලයක් ගොඩනඟන්න. නමුත් සුළු පිරිසක් ඒකට ඉඩ නොදෙන බවක් තමයි පෙනෙන්නේ. අපි දන්නවා ඔවුන් බොහෝ දෙනෙක්ට වර්තමාන ආණ්ඩුවෙ ලොක්කෝ සමග තියෙන්නේ මොනවගේ ගනුදෙනුද කියලා. ඒ නිසා රටේ වර්තමාන තත්ත්වය සලකලා ශක්තිමත් විපක්ෂයක් ගොඩනඟා ගැනීමට නම් මේ පක්ෂයේ නායකත්වය වහාම වෙනස් වෙන්න ඕනෑ. ඒක යුගයේ අවශ්‍යතාවක්. අද හෙටම මේ ප‍්‍රශ්න විසඳිලා සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහත්තයාට මේ පක්ෂය මෙහෙයවීමේ සම්පූර්ණ බලය ලබාදුන්නොත් අපිට ළඟ එන මැතිවරණය ජයග‍්‍රහණය කරන්න අමාරු නැහැ. මේ ආණ්ඩුව දැනටමත් රටට ජනතාවට එපාවෙලා.

ආණ්ඩුවට විරුද්ධව ප‍්‍රබල ජනහඬක් නැෙඟන්න නියමිතව තිබෙනකොට තමයි රංජන් රාමනායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරයාගේ හඬපට එළියට එන්නේ. මේ සිද්ධිය නිසා බඩුමිල වගේ දේවල් ජනතාවට අමතක වුණා.


තාවකාලිකව එහෙම දෙයක් තිබෙනවා. ඒත් ඒක දිගටම පවත්වාගෙන යන්න ලේසි නැහැ. රංජන් රාමනායකට විරුද්ධව මීට කලින් මේ පක්ෂ විනය පරීක්ෂණයක් තිබ්බා. ඒ කමිටුවට මමත් හිටියා. ඒ වෙලාවෙත් අපි කිව්වේ ඔහු පක්ෂයෙන් ඉවත්කරන්න ඕනෑ කියලා. නමුත් එදා ඒක සමහරුන්ගේ උවමනාවට සිද්ධවුණේ නෑ. ඒක එහෙම වුණා නම් මේ ප‍්‍රශ්න මොකුත් නැහැ. නමුත් අපි මේ දේ කියන්න ඕනෑ. එක් පුද්ගලයෙක් කළ දේකට මේ පක්ෂයම වගකිව යුතු නැහැ.

ඔහු අධිකරණයට නීතිය ක‍්‍රියාත්මක කරන වෙනත් ආයතනවලට බලපෑම් කරලා තිබෙනවා නම් ඒ පිළිබඳව පරීක්ෂණ කරලා නිසි ක‍්‍රියාමාර්ග ගතයුතුයි. මේ හඬපට සිදුවීමට සම්බන්ධ පිරිස්වලට විරුද්ධව, ඔවුන් අපගේ පක්ෂයේ නම්, විනය ක‍්‍රියාමාර්ග ගතයුතුයි. ඒ නිසා අපි ආණ්ඩුවට කියන්නේ ජනතාවට කසඩ හඬපට අහන්න දෙමින් ඔවුන් ගොනාට අන්දන්නේ නැතුව ආපු වැඬේ කරලා පෙන්නන්න කියලා. එම් සී සී අත්සන් කරනවද නැද්ද කියලා හරියට රටට කියන්න. ඉඩම් විකුණනවාද නැද්ද කියලා හරියට රටට කියන්න. ¥ෂිත පුද්ගලයෝ රජයේ ඉහළ තනතුරුවලට පත්කරලා තිබෙනවාද නැද්ද කියලා කියන්න. රාජපක්ෂ පවුලට සම්බන්ධ කීදෙනෙකුට මේ වෙනකොට රජයේ ඉහළ තනතුරු දීලා තියෙයිද නැද්ද කියලා කියන්න. ඒ නිසා හඬපට ඉස්සරහට දාලා වෙන වෙන ගේම් ගහන්න එපා කියලා අපි ආණ්ඩුවට කියන්න කැමතියි.


ආණ්ඩුව ඉදිරි ඡුන්දයෙන් තුනෙන් දෙකක ජනවරමක් අරන් ඒකාධිපති ගමනක් යන්න සැලසුම් කරමින් ඉන්නවා. මේ උත්සාහය වළක්වන්න ඔබලා මොකද කරන්නේ.


අපි ජනතාවට කියනවා කොමිෂන් සභා වගේ ජනතා ජයග‍්‍රහණ ආපසු හරවන්න ඉඩදෙන්න එපා කියලා. අපි එම ආයතන තවත් ශක්තිමත් කරන පාලනයකට තමයි මේ රට භාරදෙන්න ඕනෑ. ඒ නිසා මේ ඒකාධිපති ගමනට විරුද්ධව ජනතාව සංවිධානය කරන්න සජිත් පේ‍්‍රමදාස මහතාගේ නායකත්වයෙන් අපිට වැඩපිළිවෙළක් තිබෙනවා.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි