26.6 C
Sri Lanka
7 October,2022

ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය උගුලෙන් මිනිස්සු බේරගන්න ඕනෑ

Must read

ශ‍්‍රීලනිප පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රිනී ශ‍්‍රියානි විජේවික‍්‍රමඔබ දේශපාලනයට පිවිසුණේ ඇයි?

මම දේශපාලන කරන්න හිතුව කෙනෙක් නෙවෙයි. එහෙත් මගේ පියා දේශපාලන ක‍්‍රියාකාරිකයෙක්. මගේ පියා මගෙන් ඉල්ලීමක් කළා දේශපාලනය කරන්න කියලා. අම්පාරේ ජනතාව මගෙන් ඉල්ලීම් කළා දේශපාලන කරන්න කියලා. ඒ අනුව මම දේශපාලන කරන්න තීරණය කළා. මම දේශපාලනයට ආවේ ඒ ජනතාව නියෝජනය කරන්නයි.

ඔබ අම්පාර දිස්ත‍්‍රික් සංවර්ධන කමිටුවේ සභාපතිනිය. පසුගිය කාලේ අම්පාර දිස්ත‍්‍රික්කයේ සංවර්ධනයක් වෙලා තියෙනවාද?

පසුගිය කාල සීමාවේ යම් යම් සංවර්ධන කටයුතු වෙලා තියෙනවා. එහෙත් ඒවා නිසි ආකාරයෙන් කළමනාකරණය වීමක් සිදු වෙලා නැහැ. මම සංවර්ධන කටයුතු සභාපතිධුරය භාර ගත් අවස්ථාව වෙනකොට මාස පහළොවකින් සංවර්ධන කමිටුව රැුස්වෙලා තිබුණේ නැහැ. දිස්ත‍්‍රික්ක සංවර්ධන කමිටුවෙන් තමයි දිස්ත‍්‍රික්කවල තියෙන අඩුපාඩු සොයා බලලා, කඩිනමින් ඒවා කරන්න කටයුතු යොදන්න ඕනෑ. සිද්ධවෙලා නැත්තේ ඒ අත්‍යවශ්‍ය කටයුත්ත. මම එයට ඉඩ තියන්නේ නැහැ. දැන් සංවර්ධන කමිටුවේ නිතර රැුස් වෙනවා. සංවර්ධන වැඩ කටයුතු සක‍්‍රිය කරගෙන යනවා.

උදාහරණයක් කීවොත්..

අපි මාර්ග සම්බන්ධයෙන් අනුකමිටුවක් දාලා, වේගවත් අන්දමින් මාර්ග සංවර්ධනය කරමින් ඉන්නවා. ඒ වගේම සපිරි ගම වැඩසටහනෙන් දිස්ත‍්‍රික්කයේ තුළ ක‍්‍රියාත්මක කළ යුතු සංවර්ධන වැඩකටයුතු පිළිබඳව යෝජනා දීලා ඉවරයි. අපි ජනාධිපතිතුමා සහ අගමැතිතුමා කරගෙන යන වැඩකටයුතුවලට සහයෝගය දෙනවා.

ඊට අමතරව..

අපි විශාල ජල ව්‍යාපෘති කරනවා. අධ්‍යාපනයේ සංවර්ධනය වෙනුවෙන් වැඩ කටයුතු කරනවා. වැව් අමුණු සෑදීම සහ පාරවල් සෑදීම වගේ ක්ෂේත‍්‍රවලත් සංවර්ධනය ඕනෑ. ඒ ගැනත් අවධානය යොමු කරනවා.

අම්පාර දිස්ත‍්‍රික්කය මැතිවරණයට සූදානම් වෙන්නේ කොහොමද?

අපි මේ වෙනකොට ගම් මට්ටමින් සාකච්ඡුා පවත්වමින් ඉන්නවා. අපේ උත්සාහය සංවර්ධන වැඩ කටයුතු කරලා ඉදිරි පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයට සුදානම් වෙන්නයි. අපේ රාමුව තුළ අපිට කරන්න පුළුවන් සියලූ දේවල් අපි කරනවා.

ඔබ නියෝජනය කරන ප‍්‍රදේශයේ ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය ගැනීම් ඉහළයි නේද?

ඒක ඇත්තටම ලොකු ප‍්‍රශ්නයක්. අම්පාර, මඩකලපුව වගේ දිස්ත‍්‍රික්කවල ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය ලබා ගැනීම් අධිකයි. ඇත්තටම හේතුව මිනිස්සුන්ට ස්වයං රැුකියාවකින් ජීවත්වෙන්නට ඉඩකඩ නැති වීම. ඒ නිසා මිනිසුන්ට ස්වයං රැුකියාවක් කරගෙන යාමට රාජ්‍ය අනුග‍්‍රහය ලබා දිය යුතුයි. ඒ වගේම ස්වයං රැුකියාවලින් කරන නිෂ්පාදන මිලදී ගැනීමට රජය මැදිහත් විය යුතුයි. ඒ කටයුතු කළමනාකරණය නොකිරීම අම්පාර වගේ දිස්ත‍්‍රික්කවලට විශාල වශයෙන් බලපාලා තියෙනවා. අනිවාර්යයෙන්ම මේ ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය ලබා දෙන ආයතන නියාමනය කළ යුතුව තිබෙනවා. විශේෂයෙන්ම අපේ ප‍්‍රදේශවල කාන්තාවන් බල ගන්වන වැඩසටහන් සිදු කරන්න ඕනෑ. මේ ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය උගුලෙන් මිනිස්සු බේරගන්නට ක‍්‍රියාවලියක් හදන්න ඕනෑ.

ගොවීන් මේ ප‍්‍රශ්නයට මුහුණදෙනවා නේද?

ගොවිතැන් කරන කාලයට විතරයි ඒ මිනිස්සුන්ට යම් ආදායම් මාර්ගයක් ලැබෙන්නේ. ඒ නිසා ජනතාව විශාල විදියට අපහසුතාවට පත් වෙලා ඉන්නේ. අපේ දිස්ත‍්‍රික්කයේ වගාවන් කෘමින්ගෙන් සිදුවන හානි කිරීම්ද අධිකයි.

කාන්තාවන් ශක්තිමත් කළ හැකි වැඩපිළිවෙළක් තිබෙනවාද?

2014දී ඒ වගේ වැඩපිළිවෙළක් ආරම්භ කළා. එය ගම් මට්ටමින් පොඩි බැංකුවක් හදලා අඩු පොලියට ණය දීමේ වැඩසටහනක්. ඒ වැඩසටහන සාර්ථකව කෙරුණා. මම විපක්ෂයට ගියාට පස්සේ 2015 දී අපේ කාන්තා ණය බැංකු ව්‍යාපාරය කඩා වැටුණා. මම ඉදිරියේදී ඒ ව්‍යාපෘතිය ආපහු පටන් ගන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

අම්පාර දිස්ත‍්‍රික්කයේ හැම ජනවර්ගයේම මිනිස්සු ජීවත් වෙනවා. එවැනි පසුබිමක ජාතික ගීය දෙමළෙන් ගායනා කිරීම පිළිබඳ කාරණය ගැන ඔබ දකින්නේ කොහොමද?

ඒක රටේ ප‍්‍රතිපත්තිමය තීරණයක්. අපි ඉන්දියාව ගැන උදාහරණයක් විදියට බැලූවොතින්, ඉන්දියාවේ භාෂා සිය ගණනක් තියෙනවා. නමුත් ඉන්දිය ජාතික ගීය ගායනා කරන්නේ එක් භාෂාවකින් විතරයි. ඒක ප‍්‍රතිපත්තිමය වශයෙන් රටක් විධියට ඔවුන් ක‍්‍රියාවට නංවනවා.

එහෙත් භාෂා කිහිපයකින් ජාතික ගීය කියන රටවල් තියෙනවා. ලංකාවේත් මීට පෙර භාෂා දෙකෙන් ජාතික ගීය ගායනා කළා නේද?

කැමති කෙනෙක්ට ජාතික ගීය තමන් කැමති භාෂාවෙන් තමන්ට කියන්න පුළුවන්. මේ රටේ තවම ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය තියෙනවා.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරියක් සහ නීතිඥවරියක් ලෙස මේ දිනවල රන්ජන් රාමනායක මන්ත‍්‍රීවරයාගේ ¥රකථන ඇමතුම් පිළිබඳ කතාබහ දකින්නේ කෙලෙසද?

රන්ජන් රාමනායක මහතා තමන්ට නොගැළපෙන අය සමග සම්බන්ධතා තබාගත් බව පෙනෙනවා. විනිශ්චයකාරවරුන් සමග කතා අධිකරණ කටයුතුවලට ඇඟිලි ගැසීමක්. මේ හඬ ගබඩා කිරීමෙන් රන්ජන් රාමනායක මානසික රෝගයකින් පෙළෙනවාද කියලා හිතෙනවා. මම නීතිඥවරියක් විධියට විනිශ්චයකාරවරයෙකු සමඟ නඩු ගැන කතා කරලා නැහැ. එහෙම කතා කළොත් ඒක ව්‍යවස්ථා විරෝධී, සදාචාර විරෝධී වැඩක්. අධිකරණ සේවා කොමිසම මැදිහත් විය යුතු කාරණයක් රන්ජන් රාමනායක කරලා තියෙන්නේ.

නව ආණ්ඩුවේ පත්වීම් ලබාදීම පිළිබඳව චෝදනා රැුසක් එල්ලවෙනවා. විශේෂයෙන්ම රාජපක්ෂවරුන්ගේ පවුලේ හිතවතුන්ව පත්කළ බව චෝදනා එල්ලවෙනවා. ¥ෂිත නිලධාරීන් පත්කළ බවත් කියනවා..

ඒ පත්වීම් සම්බන්ධයෙන් අපි එකින් එක වෙන වෙනම කතා කළ යුතුයි. ඒ හැම කෙනෙක්ම ¥ෂිතයන් කියලා අපිට කියන්න බැහැ. ජනාධිපතිතුමාගේ අරමුණ නම් වුණේ ¥ෂිත නොවන නිලධාරීන් තනතුරුවලට පත් කීරීමයි. ඔහු කමිටුවක් පත්කළේත් ඒ වෙනුවෙන්. ජනාධිපතිතුමාගේ අරමුණ ඉෂ්ට වුණේ නැතිනම් ඒ පිළිබඳව සමාජ කතිකාවතක් ඇතිවිය යුතුයි.
- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි