No menu items!
22.2 C
Sri Lanka
17 June,2024

තුනෙන් දෙක ගත්තාම, සංශෝධන ගැන කතාකරන්න පුළුවන්

Must read

ශ‍්‍රීලනිප මාධ්‍ය ප‍්‍රකාශක වීරකුමාර දිසානායක


මහමැතිවරණයේදී ශ‍්‍රීලනිපය හා පොදුජන පෙරමුණ ප‍්‍රමුඛ සන්ධානය ඉදිරිපත් විය යුත්තේ පොහොට්ටුව ලකුණෙන් බව පිරිසක් කියනවා නේද?


ඕක ගැන අපි පක්ෂ එකඟතාවයක් හදපු ගිවිසුමක් තියෙනවා. නායක මට්ටමෙන් සාකච්ඡුා කරලයි ඒ ගිවිසුම හැදුවේ. ඒකට අත්සන් කළේ එකඟ වූ පසුවයි. වගකිවයුතු නායකයෙක් තවම එයට වෙනස් තීන්දුවක් ගන්න බව කියලා නැහැ. ඒ ගැන අපි සාකච්ඡුා කරලාත් නැහැ. ඒ නිසා ඒ ගිවිසුමට පිටින් කරුණු දැක්වීම සුදුසු නැහැ. ඔබටත් මටත් පුද්ගලික මත තියෙන්න පුළුවන්. විවිධ අයට පුද්ගලික මත තිබුණාට ජනතාව බලාපොරොත්තු වෙන්නේ පොදුවේ එකට එකතුවෙලා යන ගමනක්. ඡුන්දය ඉල්ලන විදිය ගැන ගැටළුවක් තිබෙනවානම් ඒ ගැන ඉදිරියේදී තීන්දු කරන්න පුළුවන්.


ජනාධිපතිවරණය අවසන් වූ විගස ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පොදුජන සන්ධානය නමින්, පුටුව ලකුණින් සන්ධානයක් ලියාපදිංචි කරන බවත් එදා එකඟ වුණා. ඒ කටයුත්ත සිද්ධවෙන්නේ නැද්ද?


අපට ඒක ඉස්සරහට කරගන්න පුළුවන්. කිසිම බාධාවක් නැහැ. මේ ඡුන්දය දිනලා ජනාධිපතිතුමා වැඩකරන වෙලාව. ඒ ගැන අවධානය යොමුකිරීම හා සහාය දීම ගැන තමයි අපි මේ වෙලාවේ කල්පනා කරන්නේ.


ආණ්ඩුවේ ප‍්‍රධාන පක්ෂය පොදුජන පෙරමුණ බව පැහැදිළියි. එවැනි පසුබිමක ශ‍්‍රීලනිපය තම පක්ෂය ශක්තිමත් කිරීමට කටයුතු කරන්නේ නැද්ද?


අපි පොදු සන්ධානවලදී සියළුදෙනාගේම ජයග‍්‍රහණ වෙනුවෙන් කටයුතු කරන අතර තනි පක්ෂයක් විදියට ශ‍්‍රීලනිපයේ ප‍්‍රගතිය වෙනුවෙන් කටයුතු කරනවා. පොදුවේ සන්ධානගතවෙලා සටන් කරන අතරේ ශ‍්‍රීලනිපයේ වැඩපිළිවෙල ඉදිරියට ගෙනියනවා. එය අසීරු වැඩක් නෙවෙයි.


ජනාධිපතිවරණයේදී ශ‍්‍රීලනිපයේ සහාය ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට ලබාදීමෙන් ප‍්‍රයෝජනයක් වූ බව හිතනවාද?


මම පැහැදිළිව ඡුන්දයට කලින් කීවා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා ඡුන්ද ලක්ෂ 67ට වඩා ටිකක් වැඩිපුර ලැබේවි කියලා. අපි ගණන් හදලා තමයි ඒක කිව්වේ. ඒක ශ‍්‍රීලනිපයේ ඡුන්ද සහ පොදුජන පෙරමුණේ ඡුන්ද එකතුවීම නිසා සිද්ධවුණ දෙයක් පමණක්ම නෙවෙයි. අපේ එක්වීමෙන් මිනිස්සුන්ට විශ්වාසයක් හැදුණා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට දිනන්න පුළුවන් කියලා. ඒ විශ්වාසය මත මධ්‍යස්ථ බලවේග ඒ වැඩපිළිවෙල වටා එකතුවුණා. බලාඉන්න අයට විශ්වාසයක් හැදුණා. ඒකයි වුණේ. අපි ලක්ෂ 17ක් අරන්දෙන බව කීවා. ඒ වගේම ප‍්‍රමාණයක් අපි අරන් දුන්නා.


මේ වෙද්දී ශ‍්‍රීලනිපය යම් පිරිසකට එරෙහිව විනය පියවර ගන්න බව පෙනෙනවා. එම ක‍්‍රියාවලිය විවිධ පුද්ගලයන්ට විවිධාකාරයෙන් ක‍්‍රියාත්මක වෙන්නේ ඇයි?


අපි පක්ෂයක් හැටියෙන් විනය පියවර ගන්න ඕනෑ අය ගැන ගන්නවා. නොසලකා හරින්න ඕනෑ අයව නොසලකා හරිනවා. ඉදිරියට කරන්න ඕනෑ දේවල් ගැන කටයුතු කරනවා. අපි නිත්‍යානුකූලව විනය පියවර ගන්නවා.


සන්ධානය හැදෙන්න කලින් ශ‍්‍රීලනිපයේ සහ පොදුජන පෙරමුණේ අය එකිනෙකාට චෝදනා එල්ල කරගත් අවස්ථා තියෙනවා. පහුගිය දිනවල ඇතැම් පිරිස් නැවත එකිනෙකාට චෝදනා කරන බව පෙනෙනවා නේද?


මම හිතන්නේ නැහැ ශ‍්‍රීලනිපයේ කිසිම කෙනෙක් වැරදි මතයක් දැරීමක් හෝ අදහසක් ඉදිරිපත් කිරීමක් කරන බව. ශ‍්‍රීලනිපය සන්ධානගත වුණේ අඩුපාඩු, වැරදි කතාකරලා අදහසක් ගත්තාට පස්සේ. සන්ධානයට ගියාට පස්සේ එදා ඉඳලා කිසිම නායකයෙක් හෝ වගකිවයුතු කෙනෙක් පක්ෂ දෙකේ එකඟතාවයට, සමගියට එරෙහිව කතාකළේ නැහැ. අපට අනෙක් පාර්ශ්වය ගැන විශ්වාසය තියෙනවා. කතාකරලා තීන්දු අරගෙනයි අපි ඉදිරියට යන්නේ. අපේ පක්ෂයේ අය පෞද්ගලික අදහස් හිතුමතේට ඉදිරිපත් කරන්නේ නෑ.

ජනාධිපතිවරණයේදී ජනතාව ලක්ෂ 69ක් විශ්වාසයෙන් ඡුන්දය දුන්නේ අපට බෙදිලා රණ්ඩු වෙන්න නෙවෙයි. අපි දෙකෝටියක් ජනතාවට වගකියන්න ඕනෑ. ඔවුන් අපෙන් රට හදන එක පමණයි බලාපොරොත්තු වෙන්නෙ. වෙන ඒවා ගැන කතාකරමින් හිටියොත් අපවත් එලවයි.


මීට පෙර එජාපය හා ශ‍්‍රීලනිපය කටයුතු කළ ආණ්ඩුවේදී බරපතල අභ්‍යන්තර ගැටුමක් තිබුණා..


යූඇන්පීයයි අපියි අතර සන්ධානයක් තිබුණේ නැහැ. ආණ්ඩුවේ නායකයා විදියට ශ‍්‍රීලනිපයේ සභාපතිවරයා හිටපු නිසා එකට හිටියා විතරයි. අපි ඒ සන්ධානයට කලින් සාකච්ඡුා කරලා ප‍්‍රතිපත්තිමය එකඟතා ඇතිකළේ නැහැ. ඒ ආණ්ඩුව එක්ක ශ‍්‍රීලනිපයට තිබුණු ගණුදෙනුවයි මේකයි එකිනෙකට වෙනස්. වත්මන් ආණ්ඩුවේ පක්ෂ අතර තියෙන්නේ එකම ප‍්‍රතිපත්ති, එකම අවබෝධයක්. අපි දෙගොල්ලම කලින් එකම පක්ෂයක්. යහපාලන ආණ්ඩුවේදී තිබුණු සම්බන්ධය කෘත‍්‍රිම එකක්.


වත්මන් ආණ්ඩුවට ශ‍්‍රීලනිපය සහාය දක්වන්නේ කුමන පදනමින්ද?


මේ ආණ්ඩුව තාවකාලික එකක්. පක්ෂයේ නායකයා විදියට මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන හිටපු ජනාධිපතිතුමාගේ අවධානය තිබුනේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමාට රට කරන්න ශක්තිමත් ආණ්ඩුවක් හැදීමට සහාය දීමේ අවශ්‍යතාවය කෙරෙහි. දැන් අපේ වගකීම ඒක. මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිතුමාත් උපදෙස් දෙමින් කීවේ තමන් ජනාධිපතිවරයෙකු ලෙස හිටපු නිසා වත්මන් ව්‍යවස්ථාමය පසුබිම යටතේ පාර්ලිමේන්තුවේ සහයෝගය ලබාගෙන ජනාධිපතිවරයෙක්ට කටයුතු කිරීමේදී තිබෙන අභියෝගය දන්න ඔහුත් පැහැදිළි කළා. මේ අසීරුව නිසා ඉදිරි මැතිවරණයේදී ආණ්ඩුවට තුනෙන් දෙකක බලයක් අරගෙන දෙන්නයි අපි කැපවෙන්න ඕනෑ.


මීට පෙර තුනෙන් දෙකේ බලයක් ලැබුණු ආණ්ඩුවල ක‍්‍රියාකාරීත්වය ගැන මතකයක් තියෙන නිසා ආණ්ඩුවට අධික බලයක් ලැබීම ගැන මහජනතාව තුළ චකිතයක් තිබිය හැකියි නේද?


අපි විශ්වාසයෙන් කියනවා චකිතයක් ඕනෑ නැති බව. අපි කතාකරන්නේ දැන් තියෙන ගොඩක් ව්‍යවස්ථා අණපනත් එක්ක රට ඉදිරියට දුවන්න බැරි නිසා. පාලනයට බලයක් තියෙන්න ඕනෑ. අනවශ්‍ය සැක සංකා ඕනෑ නැහැ. අවශ්‍ය බලය අරගෙන වැඩකොටස කරන්න නායකත්වයට ඉඩදීම වැදගත්. අපට විශ්වාසයක් තියෙනවා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ එක්ක රට ඉදිරියට ගෙනියන්න පුළුවන් කියලා. දැන් අපට පේනවා යන ස්වභාවය හොඳයි කියලා. සැකසංකා ඇති කරගෙන ගෙදරක ඉන්නත් බැහැ. ගෙදර ඉන්න වෙලාවට වහල කඩාවැටේවි කියලා හිතුවොත් ජීවත්වෙන්න බෑ. ඒ නිසා අපි බයනැතිව ඉදිරියට යන්න ඕනෑ.


සාමාන්‍යයෙන් මැතිවරණයකදී තුනෙන් දෙකක බලයක් ඉල්ලන්නේ නිශ්චිත ව්‍යවස්ථා සංශෝධන යෝජනා ඉදිරිපත් කරලයි. ඉදිරි මැතිවරණයේදී තුනෙන් දෙකේ බලයක් ඉල්ලද්දී යෝජනා කරන සංශෝධන මොනවාදැයි එකඟතාවයක් තියෙනවාද?


එහෙම නැහැ. අපි යන්නේ මහමැතිවරණයට. අපි ඉල්ලන්නේ තුනෙන් දෙකක බලයක් දෙන්න කියලා. ව්‍යවස්ථා සංශෝධන කරන්න ඕනෑ. දැන් තියෙන්නේ අරාජික වුණ රටක්. මෙය විධිමත් කරලා, ජනාධිපතිතුමාට නිදහසේ කටයුතු කරන්න පසුබිම හදාගන්න ඕනෑ. ව්‍යවස්ථාවේ ප‍්‍රශ්න ගොඩක් අපි ඇහැට දැක්කා. 19 වැනි සංශෝධනයේ වුණත් අවුල් තියෙනවානේ. ඒවා නිරවුල් කරන්නත් තුනෙන් දෙකක් ඕනෑ. ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් සඳහා එකඟතාවයක් ගැන අපි කතාකරන්නේ නැහැ. තුනෙන් දෙක තිබුණාම අවශ්‍ය දෙයක් කරන්න පුලූ‍වන්නේ. ඊට පස්සේ අවශ්‍ය පරිදි සංශෝධන කරන්න පුළුවන්නේ. අපි සංශෝධන ගැන සාකච්ඡුා කරලා ඉවරවුණාට පස්සේ ජනවරම ආයේ ගන්න බැහැනේ. ජනවරමක් එකපාරයි ගන්න පුළුවන්. මහමැතිවරණයේදී තුනෙන් දෙක ගත්තාම, සංශෝධන ගැන කතාකරන්න පුළුවන්.


ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ඉදිරියේදී පාර්ලිමේන්තුවට එනවාද?


පාර්ලිමේන්තුවේ නැති කීදෙනෙක් දේශපාලනය කරනවාද. පාර්ලිමේන්තුවේ ඉන්නම ඕනෑ නැහැ. පාර්ලිමේන්තුවේ නැති පක්ෂ නායකයන් ගණනාවක් රටේ ඉන්නවා. ඔවුන්ට දේශපාලනය කරන්නට බාධාවක් නැහැ. අපේ සභාපතිතුමා අදත් මූලස්ථානයේ හිටියේ. එතුමාට ඕනෑනම් ඊළඟ මහමැතිවරණයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට එන්නත් පුළුවන්. පක්ෂය එතුමාගෙන් ඉල්ලීමක් කරලා තියෙනවා නැවත මැතිවරණයට ඉල්ලලා හෝ වෙනත් සුදුසු විදියකට දේශපාලන ක‍්‍රියාකාරීත්වයට එන්න කියලා.


පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී කුමාර වෙල්ගම මහතා ශ‍්‍රීලනිපයෙන් ඉල්ලීමක් කරමින්, ඉදිරි මැතිවරණයේදී වෙනම ඉදිරිපත් වෙන්නැයි ඉල්ලලා තියෙනවා..


කුමාර වෙල්ගම මැතිතුමා ශ‍්‍රීලනිපයේ තීන්දු ගන්න කිසිම තැනක නැහැ. ඔහු කියන්නේ ශ‍්‍රීලනිපයේ මතය නෙවෙයි. එතුමාගේ අදහස ඕනෑ කෙනෙක්ට දරන්න පුළුවන්. එහෙත් එහෙම සාකච්ඡුාවක්වත් ශ‍්‍රීලනිපය ඇතුළේ නැහැ. අපි එකතුවෙලා ජනාධිපති කෙනෙක් හැදුවාට පස්සේ වෙනම මහමැතිවරණයට ඉල්ලන්න යෝජනා කිරීම විහිළුවක්.


දෙමළ හා මුස්ලිම් ජනවර්ගවල ඡුන්ද අහිමිවීම ගැන ශ‍්‍රීලනිපය කල්පනා කරන්නේ කෙලෙසද?


ශ‍්‍රීලනිපය හැමදාම දෙමළ මුස්ලිම් ජනතාව එක්ක හිටියා. උතුරු පළාතේත් ශ‍්‍රීලනිප ප‍්‍රාදේශීය සභා මන්ත‍්‍රීවරු 58ක් විතර ඉන්නවා. නැගෙනහිර පළාතේ සීයකට වඩා ඉන්නවා. ඒ අනුව අනෙක් පක්ෂවලට වඩා ලොකු නියෝජනයක් උතුරු නැගෙනහිර ශ‍්‍රීලනිපයට ඉන්න බව පැහැදිළියි. මගේ ආසනය වන හොරොව්පතානේ විශාල මුස්ලිම් ජනතාවක් ඉන්නවා. අනුරාධපුර දිස්ත‍්‍රික්කයේත් විශාල මුස්ලිම් පිරිසක් ඉන්නවා. එහෙම තිබියදී අපේ ආසනවලින් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජයගත්තා. අපට මුස්ලිම් අය ඡන්දය දුන්නේ නැති බව කියන්න බැහැ. සමහර තැන්වල රැුල්ලක් ගිය බව ඇත්ත. ඒත් අපි ඒක විශේෂ කාරණයක් විදියට සලකන්නේ නැහැ. මුස්ලිම්, දෙමළ බහුතරයක් ජීවත්වන ප‍්‍රදේශවල ඒ ජනවර්ගවලට අයිති දේශපාලන පක්ෂ තියෙනවා. ඔවුන්ට අපට වඩා ඒ ජනවර්ග වෙත ආමන්ත‍්‍රණය කරන්න පුළුවන්. භාෂාවත් වෙනස්. එහෙත් අපේ දිස්ත‍්‍රික්කවල එවැනි දේශපාලන පක්ෂ නැහැ. ඒ නිසා ඔවුන් අපට ඡුන්දය දෙනවා. මුස්ලිම් අය ශ‍්‍රීලනිපය වටා හැමදාම ඉන්නවා. අපි ඔවුන්ට කියනවා වර්ථමාන ජනාධිපතිතුමාව විශ්වාස කරන්න කියලා. ශ‍්‍රීලනිපය විශ්වාස කරන්න කියලා. ජනාධිපතිතුමාට හයියක් වෙන්න කියලා. අපි ආණ්ඩුව ගැන වගකීම ගන්නවා. ජනාධිපතිතුමාගේත් මුස්ලිම් අය ගැන පටු ආකල්පයක් නැති බව ඉතාම පැහැදිළිය. කොහොම වුණත් දැන් ඔහු හැමෝගේම ජනාධිපතිවරයා.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි