No menu items!
27.1 C
Sri Lanka
6 December,2023

රාජපක්ෂ ගෝලයන්ගේ ගෑස් ගැහිලි අල්ලස් කොමිසමෙන් එෆ්සීඅයිඞීයෙන් යට ගැහැව්වාද?

Must read


වැරදි නඩු පැවරීම් මත අධිකරණයෙන් නිදහස ලැබුවද තවත් නඩු පැවරීම් අධිකරණයෙන් කල් දැමුවද රාජපක්ෂ පාලන කාලයට අදාල වංචා ¥ෂණවල අවසානයක් දැකිය නොහැකිය. ඒවායින් පොලීසිය ඇතුළු විමර්ශන ආයතන අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරනු ලැබුයේ සොච්චම් සිද්ධි සංඛ්‍යාවක් පමණය. එසේ අධිකරණයට ඉදිරිපත් නොකළ සිද්ධි අතර විමර්ශනය කර පහසුවෙන්ම ඔප්පු කරගත හැකි කළු සුදු වර්ගයේ වංචා ¥ෂණ රැුසක්ම තිබුණි.


එම කළුසුදු සිද්ධි පිළිබඳ විමර්ශනය නොකළේ ඇයි හා විමර්ශනය කළේ නම් අධිකරණයට ඉදිරිපත් නොකළේ ඇයිද යන්න ගැටලූවකි. අල්ලස් හෝ ¥ෂණ චෝදනා විමර්ශන කොමිසමේ හිටපු අධ්‍යක්ෂ ජෙනරාල් දිල්රුක්ෂි වික‍්‍රමසිංහ ඇවන්ගාඞ් සභාපති නිශ්ශංක සේනාධිපති සමග කර ඇති ¥රකථන සංවාදයේ අසම්පූර්ණ හඬපටයේ ඇති ආකාරයට මෙම කළුසුදු සිද්ධීන් විමර්ශනය නොකරන ලෙස හෝ විමර්ශනය කර ඇති එම සිද්ධීන් අධිකරණයට ඉදිරිපත් නොකරන ලෙස එම ආයතනවලට බලපෑම් එල්ලවිණිද? එය එසේ යැයි කියන්නේ සමහර ආයතන හා පුද්ගලයන් පිළිබඳව ඔප්පු කළ හැකි කළු සුදු සිද්ධීන් තිබියදී ඔප්පු කළ නොහැකි සිද්ධීන් සම්බන්ධයෙන් නඩු පවරා ඔවුන් නිදහස්වී රාජපක්ෂලාට පිටිය සකසා දෙන බැවින්ය.


විමර්ශන ආයතනවලට පැමිණිල්ලක් ලෙස ලැබී තිබුණු එහෙත් අධිකරණයට නොගිය එවැනි කළුසුදු රාජ්‍ය මුදල් අවභාවිතයක් පිළිබඳව මීට සති කිහිපයකට පෙර අප ඔබට හෙළිදරව් කළෙමු. ඒ කොළඹ හයට් හෝටලය ඉදිකිරීම සඳහා පිහිටුවා තිබූ සිනෝලංකා සමාගමේ මුදල් යොදවා නුවරඑළිය ලිට්ල් ඉංග්ලන්ඞ් කොටේජස්හි සුපිරි නිවෙසක් මිලදී ගැනීම පිළිබඳවය.


එම ගනුදෙනුව සිදුකර තිබුණේ එවක සිනෝලංකා සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ වශයෙන් කටයුතු කළ පියදාස කුඩාබාලගේය. හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂගේ කාර්ය මණ්ඩල ප‍්‍රධානී ගාමිණී සෙනරත් සමඟ රාජ්‍ය ආයතන රැුසක එකට තනතුරු දරමින් කටයුතු කරන්නෙකු වූයේ මේ පියදාස කුඩාබාලගේය. ගාමිණී සෙනරත් ජනාධිපති කාර්ය මණ්ඩල ප‍්‍රධානී තනතුරට අමතරව ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාව, හෝටල් ව්‍යාපෘති සඳහා ඇතිකරන ලද කැන්විල් හෝල්ඩින්ස් හා ඒ යටතේ පිහිටුවා තිබූ සිනෝලංකා හා හෙලන්කෝ සමාගම්වල සභාපතිත්වය දරද්දී පියදාස කුඩාබාලගේ එම හෝටල් සමාගම්වල කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ධුරයන්ද, ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ අධ්‍යක්ෂ ධුරයද ලිට්රෝ ගෑස් ලංකා සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ධුරයද දැරීය.


මේ කථාවද එම කාලයට අයත් එකක්ය. පියදාස කුඩාබාලගේ ලිට්රෝ ලංකා ගෑස් සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ධුරය දරද්දී කොළඹ හයට් හෝටලය ඉදිකිරීමට අදාල සිනෝලංකා සමාගමේ කළමනාකරණ අධ්‍යක්ෂ ධුරය දරා තිබුණි. එම කාලයේදී ඔහුගේ භාවිතය සදහා සිනෝ ලංකා සමාගමෙන් ඇපල් අයිෆෝන් 4 වර්ගයේ ජංගම ¥රකථනයක් ලබාදී තිබී ඇත. එහි ඉමි අංකය 013038007227296 ය. පියදාස කුඩාබාලගේ යහපාලන ආණ්ඩුව බලයට පත්වී සිනෝ ලංකා සමාගමේ නව කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ලෙස පත්වූ ඞී.ආර්.පී. අබේසිංහ නැමැත්තාට නිල වශයෙන් ලැබී ඇත. 2007 වර්ෂයේ ජුනි මස දිනයකදී ¥රකථනය ඔහුගේ ඇපල් මැකින්ටොෂ් වර්ගයේ ලැප්ටොප් පරිගණකයට සම්බන්ධ කර ඇත. එහිදී එස්එම්එස් පණිවිඩ මාලාවක් ජංගම ¥රකථනයේ හා ලැප්ටොප් පරිගණකයේ ස්වයංක‍්‍රීයව දිස්වී ඇත.

එම එස්එම්එස් පණිවිඩ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ ¥රකථන අංකයක් සමඟ හුවමාරු කරගත් 2013 වර්ෂයේ ජුලි, අගෝස්තු හා සැප්තැම්බර් මාසවලට අදාල ඒවාය. එම එස්එම්එස් පණිවිඩවලින් සාකච්ඡුා කර ඇත්තේ ලිට්රෝ ගෑස් ලංකා සමාගම ලබාගත් ගෑස් තොගයක ගනුදෙනුවකට අදාල මිල වෙනස පියදාස කුඩාබාලගේගේ ගිණුමකට බැර කරන ලෙසය.


ඊට අදාල පළමු එස්එම්එස් පණිවිඩය පියදාස කුඩාබාලගේ එක්සත් අරාබි එමී රාජ්‍යයේ ¥රකථනය හිමි පුද්ගලයාට යවා ඇත්තේ 2013 ජුලි 18 වැනිදාය. හිතවත් සුරේෂ් යනුවෙන් පණිවිඩය ආරම්භ කරන පියදාස කුඩාබාලගේ සඳහන් කරන්නේ ඊට පෙර දින සාකච්ඡුාව අනුව ගැනුම්කරු වෙත යවන ඉන්වොයිසියේ ගෑස් තොගයේ වෙනස බීඑල් ලෙසත් වත්මන් මිල මෙටි‍්‍රක් ටොන් එකක් සඳහා ඩොලර් 791.50ක් සීපී ලෙසත් සඳහන් කරන ලෙසය.
එමෙන්ම ගෑස් තොග වෙනසට අදාල මෙටි‍්‍රක් ටොන් එකක් සඳහා ඩොලර් 29ක් වූ මිල වෙනස ඔහු සදහන් කරන ගිණුමට බැරකරන ලෙසය.


ඒ අනුව 2013 ජුලි 30 වැනිදා කුඩාබාලගේ බැංකු විස්තර අඩංගු එස්එම්එස් පණිවිඩයක් යවනු ලබයි. එහි ගිණුමේ නම ලෙස සඳහන් කරන්නේ බද්ධ ගිණුමක්ය. එය ඵර ඡු ්බා ඵරි උණණභණ ණමා්ඉ්ක්ටැ යනුවෙන් ඔහු හා ඔහුගේ බිරිඳගේ නමින් ඇති එකක්ය. ඇමෙරිකානු ඩොලර් ගිණුමක් වූ එහි අංකය 002013787025 ය. බැංකුව මහනුවර අංක 27 හරස්පාරේ පිහිටි එච්එස්බීසී බැංකුවය.


එම දිනම යවන තවත් පණිවිඩයක කුඩාබාලගේ තවත් දෙයක් සඳහන් කර ඇත. ඒ එම ගිණුමට බැර කළ යුතු මුදල සම්බන්ධයෙනි. එය ඩොලර් 84,533ක් ලෙස සඳහන් කරයි. ඒ ඩොලර් 29 බැගින් ගෑස් මෙටි‍්‍රක් ටොන් 2922ක් සඳහාය.
ඉන්පසු කුඩාබාලගේ 2013 අගෝස්තු 04 වැනිදා මුදල් බැර කිරීම සඳහා තවත් ගිණුම් අංකයක් යවනු ලබයි. එහි ගිණුම් හිමියා ගිහාන් කෝසල කුඩාබාලගේය. ඇමෙරිකානු ඩොලර් ගිණුම් අංකය 002123073025ය. එයත් ඇත්තේ මහනුවර එච්එස්බීසී බැංකුවේය.


මේ එස්එම්එස් පණිවිඩ මාලාවට අදාල පළමු පණිවිඩය ලැබී ඇත්තේ 2013 ජුලි 15 වැනිදාය. එහිදී ‘සර්, ගුඞ් ඊවිනින්‘ ලෙස කුඩාබාලගේ අමතන සුරේෂ් නැමැත්තා ඔවුන්ගේ කළමනාකාරීත්වය කුඩාබාලගේ දැක්වූ සහයෝගයට විශේෂ සැලකිල්ලක් දැක්වූ බව සඳහන් කරයි. ඒ ගෑස් තොගය නියමිත දිනට සැපයීමට නොහැකිවීම සඳහා කුඩාබාලගේ දැක්වූ සහයෝගයටය. එහිදී විශේෂ කරුණක් ඔහු සඳහන් කරයි. ඒ පමාව හේතුවෙන් සපයන්නට නොහැකි වූ ගෑස් තොග වෙනස ඊට පෙර මාසයේ මුදලට එකතු කළ හැකි බවත්, එය ලාභදායක බවත්ය. තවද නිල ගෑස් මිලදී ගැනීමේ මිල කුඩාබාලගේගේ උපදෙන් අනුව පසුව නිකුත් කරන බවය.


ඊට පිළිතුරු දෙමින් කුඩාබාලගේ සඳහන් කරන්නේ ඔහු නැවත සුරේෂ් අමතන බවයි. සුරේෂ් ඊට පිළිතුරු දෙමින් කියන්නේ කුඩාබාලගේගේ උපදෙස් ලැබෙන තුරු ඔහුගේ වාණිජ නිලධාරියා නවතා ඇති බවයි.


ඉහත එස්එම්එස් පණිවුඩ ඇතුළත් ¥රකථනය පොලිස් මූල්‍ය අපරාධ කොට්ඨාසය බාරයට ගෙන ඇත්තේ ඒ පිළිබඳ පැමිණිලි ලැබුණු සමයේමය. තවමත් එම ¥රකථනය ඇත්තේ එහිමය. එම පැමිණිල්ලට අදාල විමර්ශනයට සිදුවූයේ කුමක්දැයි අදටත් දන්නේ නැත. මන්ද ඒ සම්බන්ධයෙන් අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කිරීමක් එෆ්සීඅයිඞීය අදටත් සිදුකර නැති නිසාය.
එමෙන්ම අල්ලස් හෝ ¥ෂණ චෝදනා විමර්ශන කොමිසමද ඒ සම්බන්ධයෙන් පැමිණිල්ලක් කර තිබුණි. එහෙත් ඒ සම්බන්ධයෙන් කළ විමර්ශනය කුමක්දැයි අදටත් පැහැදිලිි නැත.


මේ ¥රකථන එස්එම්එස්වල ඇත්තේ එක් ගෑස් සැපයුමක වෙනසකට අදාල ගෑස් ටොන් ප‍්‍රමාණයක මිල වෙනසෙහි මිල තමන්ගේ ගිණුමට තැන්පත් කරන ලෙසට වූ සංවාදයක් පමණය. මේ මිල වෙනසෙහි සෙල්ලම දිගටම වී ඇති බව සංවාදය අනුව පෙනේ.


අල්ලස් හෝ ¥ෂණ චෝදනා විමර්ශන කොමිසමටත් එෆ්සීඅයිඞීයටත් ලැබී ඇති තොරතුරු මත එච්එස්බීසී බැංකුවේ ගිණුම් පරීක්ෂා කිරීමෙන් මෙකී ගනුදෙනුවට පමණක් නොව තවත් බොහෝ ගනුදෙනු සංඛ්‍යාවක තොරතුරු අනාවරණය කරගත හැකි බවට සැකයක් නැත.


බලපෑමක් හෝ වෙනත් කුමන හෝ හේතුවක් මත එම පරීක්ෂණ සිදුවී නැති බව පැහැදිලිය. වැරදි ලෙස නඩු පවරා සමහර නඩුවලින් නිදහස් වුවද රාජපක්ෂලා වෙනුවෙන් ප‍්‍රධාන ආර්ථික ආයතනවල කටයුතු කළ කුඩාබාලගේලා බබ්බු නොවන බව අප වටහාගත යුතුය.


ඉහත සඳහන් ¥රකථන සංවාදයේ සිටින්නේ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ සිටින සුරේෂ් නැමැත්තෙක්ය. රාජපක්ෂ පාලන කාලයේදී ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාව සම්බන්ධ ¥ෂිත ගණුදෙනුවකදීද එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ සිට කටයුතු කරන සුරේෂ් නැමැත්තෙකු ගැන ලියුම්කරු එකල ලිවීය.


එම තැනැත්තා සුරේෂ් බාලක‍්‍රිෂ්ණන්ය. ඉන්දියාව තුළ රක්ෂණ බ්‍රෝකර්වරයෙකු ලෙස කටයුතු කර ඉන්දීය රක්ෂණ නියාමන ආයතනය අසාධු ලේඛනගත කරන ලද තැනැත්තෙක්ය. පසුව ඔහු මැදපෙරදිගට ගොස් ව්‍යාපාරික කටයුතු ආරම්භ කර තිබුණි.


රටේ ඇති විශාලම රක්ෂණ දේපළ වන්නේ ලංකා ඛණිජ තෙල් සංස්ථාවට අයත් කොළොන්නාව, සපුගස්කන්ද, මුතුරාජවෙල හා කටුනායක පිහිටි තෙල් ටැංකි පරිශ‍්‍ර හා ඒවාහි ඇති ඉන්ධනය. ඛනිජ තෙල් සංස්ථාව මේ සම්පූර්ණ දේපළ රක්ෂණය කරනු ලැබූයේ ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේය. යුද්ධය අවසන්වී 2010 වර්ෂයේදී ඛනිජතෙල් සංස්ථා දේපල රක්ෂණය ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාව ප‍්‍රතිරක්ෂණය කර තිබුණේ ඉහත කී සුරේෂ් බාලක‍්‍රිෂ්ණන් නමැති බ්‍රෝකර්වරයා හරහාය. ඔහු තෝරාගත්තේ කිනම් පදනමකින්දැයි අදටත් දන්නේ ඔහු තෝරාගත් එවක ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ සභාපති වශයෙන් කටයුතු කළ ගාමිණී සෙනරත් හා අධ්‍යක්ෂවරයෙකු වශයෙන් කටයුතු කළ පියදාස කුඩාබාලගේ වැනි අය පමණය.


ඛනිජතෙල් සංස්ථා රක්ෂණය සම්බන්ධයෙන් ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ ලියවිලිවල තිබී ඇත්තේ ලෝකයේ පිළිගත් රක්ෂණ සමාගම් හතරක සුරේෂ් බාලක‍්‍රිෂ්ණන් හරහා එම ප‍්‍රතිරක්ෂණයන් සිදුකර ඇති බවය. එහෙත් ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ ගිණුම් අංශයේ නිලධාරීන් කරන ලද විමසීමකදී එම ජාත්‍යන්තර රක්ෂණ සමාගම් සඳහන් කර තිබුණේ ශ‍්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ ප‍්‍රතිරක්ෂණයක් එම සමාගම්වලට ලබාදී නැති බවයි. 2010 වර්ෂයේ එම ප‍්‍රතිරක්ෂණ වාරිකය පමණක් රුපියල් මිලියන 110ක් වී ඇත. 2011 වර්ෂයේදීත් එයම සිදුවී තිබුණි. එම වර්ෂයේ වාරිකයේ මිල රුපියල් මිලියන 92කි.


එකී වර්ෂවලදී ඛනිජතෙල් සංස්ථා දේපළවලට යම් ප‍්‍රහාරයක් හෝ වෙනත් ආකාරයක අලාභ හානියක් සිදුවූවේ නම් රට අසීරු තත්වයකට වැටෙන බවට සැකයක් නැත. රාජපක්ෂවරුන්ගේ ඉත්තන් රටේ ආරක්ෂාව ගැන නොතකා රාජ්‍ය දේපළ සම්බන්ධයෙන් එකළ කටයුතු කළේ එයාකාරයටය. ඉහත කී ගෑස් ගනුදෙනුවේ සිටින සුරේෂ් හා රක්ෂණ ගනුදෙනුවේ සිටින සුරේෂ් බාලක‍්‍රිෂ්ණන් එක් අයෙක්ද?


එම ප‍්‍රශ්නය අපට පැන නගින්නේ රක්ෂණ ගනුදෙනුව සමයේ පියදාස කුඩාබාලගේ රක්ෂණ සංස්ථාවේ අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස සිටීමත්, ගෑස් ගනුදෙනුවේදී ඔහු ලිට්රෝ ගෑස් ලංකා සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ වශයෙන් සිටීමත් හේතුවෙන්ය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි