No menu items!
22.2 C
Sri Lanka
17 June,2024

බල්ලන් නාවන්න ‘රණවිරුවන්‘ යෙදූ රාජපක්ෂ රණවිරු ගාය

Must read

මේ දිනවල රණවිරු ගායක් ගැන සමහරු කතාකරති. රටේ යුද්ධය දිනුවේ රණවිරු ගාය නිසා බවද, ඔවුන් තම දිවි පිදුවේ නැතිනම් රටක් ඉතිරි නොවන බවද සමහරු කියති. පොදු ජන පෙරමුණේ සමහර දේශපාලකයන් මාධ්‍ය සාකච්ඡුා පවත්වමින්ද කියා සිටියේ රට බේරාගත් රණවිරුවන්ට අවමන් කිරීම සහගහන වරදක් හැටියටය.එහෙත්, 2014න් අවසන්වූ රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුව කාලයේ ඔය කියන ඊනියා රණවිරුවන්ට සැලකුවේ කොහොමදැයි ඒ කතාකරන කිසිවෙකු විස්තර කරන්නේ වත්, මතක් කරන්නේ වත් නැත.හොඳම උදාහරණය ජෙනරාල් සරත් ෆොන්සේකාය.

හුදෙක් රාජපක්‍ෂවරුන්ට එරෙහිව ජනාධිපති සටනට එළඹීම නිසාම ඔහුගෙන් රාජපක්‍ෂවරුන් පළිගත් හැටි සියල්ලෝම දනිති. ඒ අවස්ථාවේ මේ රණවිරු ගාය ගැන කිසිවෙකු කතා කළේ නැත. ඊට අමතරව නාමල් රාජපක්‍ෂගේ කාර් රේස් පැදීම්වලදී අනතුරු වළක්වා ගැනීමට මාර්ගය දෙපස වැලි කොට්ට ගොඩගැසීමට යොදාගත්තේද ඔය කියන ඊනියා රණවිරුවන්ය. රණවිරුවන් ලවා වැලිකොට්ට ගොඩගසන්නේ ඇයිදැයි අද රණවිරු ගාය වැළඳී ඇති අය ඒ අතීතයේදී ඇසුවේ නැත. කොළඹ තැන් තැන්වල ලොරි නවත්වා එළවළු විකුණන්නටද ඔය කියන රණවිරුවන් ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ විසින් යොදවන ලද හැටි ද අද සමහරුනට අමතකය.ඊටත් වඩා බිහිසුණු දේ නම්, තමන්ගේ දේශපාලන ඕනෑඑපාකම් අනුව විරුද්ධවාදීන් ඝාතනය කරන්නට, පැහැරගෙන යන්නට, අතුරුදහන් කරන්නට ඔය කියන ඊනියා රණවිරුවන් රාජපක්‍ෂ කාලයේ දේශපාලකයන් හා නිලධාරීන් විසින් යොදාලනු ලැබීමය.

ලසන්ත වික‍්‍රමතුංග, ප‍්‍රගීත් එක්නැලිගොඩ, කිත් නොයාර්, උපාලි තෙන්නකොන්, වෂීම් තාජුදීන්, පුදිගලයන් 11 දෙනකු, තවත් පුද්ගලයන් දෙනෙකු වැනි අය පැහැරගැනීම්, ගාතනය කිරිම්, අතුරුදන් කිරීම් වැනි අපරාධවලට යොදාගෙන තිබුණේ එවැනි රණවිරුවන්ය. මේ අපරාද කිරිම සඳහා යොදවන ලද ඒ හමුදා සෙබලූන්ට හා නිලදාරීන්ට. ඒ ඒ වින්දිතයන් සමග කිසිම පෞද්ගලික ආරවුලක්, වෛරයක් නොතිබුණ බව සියල්ලෝම දනිති. එසේ නම් ඔවුන් මේ අපරාද කලේ ඇයි? කිසිවකුගේ වුවමනාව සඳහාය. එයින් බෙපනේනේ මේ අපරාද සඳහා මේ කියන ඊනියා රණවිරුවන් කිසිවකු විසින් යොදාගත් බව නොවේද? අද, අදිකරණය ඉදිරියේ ඔවුන් තමන්ම සැකකරුවන් හා විත්තිකරුවන් න්‍ී සිටින්නේ, ඔවුන්ට අණදුන් ඒ ඉහළ අය කවුදැයි හෙලිදරව් කරන්නේ නැතිවීම නිසාය.රාජපක්ෂ පවුල හැමවිටම පෙනීසිටින්නේ රණවිරුවන්යැයි ඔවුන් විසින්ම හඳුන්වන හමුදා නිලධාරීන් හා සෙසු නිලයන් උත්කර්ෂයට නංවමිනි. සිංහල බෞද්ධ ජනමනස කුපිත කරවීමට මේ රණවිරු සංකල්පය එදාද ඔවුහු හොඳින් යොදාගත්හ. අදද යොදාගනිමින් සිටිති. එහෙත්, ඒ රණවිරුවන් ලෙස ඔවුන් හඳුන්වා පූජාසනයේ තබා පිටතට පෙන්වනු ලබන අයම රාජපක්ෂලාගේ ගෙවල් තුළදී එදිනෙදා බැලමෙහෙවර කරන මෙහෙකාරයන්ගේ තත්ත්වයට පත්කොට තිබුණු බව පෙනෙයි. බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා ආර්ථික සංවර්ධන ඇමති ලෙස කටයුතු කළ කාලයේ ඔහුගේ වටිනා සුනඛයන් දෙදෙනාට සත්කාර කිරීම සඳහා යොදවා තිබුණේ, නාවික හමුදාවේ සෙබළුන් හය දෙනකි.

‘සුනඛ සංචිතය’ නමින් හැඳින්වුණු මේ නාවික සෙබළුන් කණ්ඩායමට සුනඛයන් බලාගැනීම, නෑවීම, ඇඟ පීරීම, බෙහෙත් ලබාදීම, ආහාර ලබාදීම, අණට කීකරු වීමට පුරුදු කිරීම යන රාජකාරි පැවරී තිබුණි.බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා සතුව ගෝල්ඩන් රිට්රිවර් වර්ගයේ සුනඛයෝ දෙදෙනෙක් සිටියෝය. ඇමරිකාවෙන් ගෙන්වූ ඉන් එකෙකුගේ වටිනාකම රුපියල් ලක්ෂ 7කි.

ඉන්දියාවෙන් ගෙන්වූ අනෙක් සුනඛයාගේ වටිනාකම රුපියල් ලක්ෂ 2කි. මේ සුනඛයන් දෙදෙනාම ශීත කළ පරිසරයකට පමණක් හුරු සතුන් වූ අතර, ඔවුන් රඳවා තබා ඇත්තේ නිවසේ ශීත කළ කාමරයකය. ලංකාවේ සිටින වටිනාකමෙන් වැඩිම සුනඛයන් ඇත්තේ පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුවේ හා ගුවන් හමුදාවේ වන අතර, බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා සතුව සිටි සුනඛයන් ඉහත ආයතන දෙකේ සුනඛයන්ටත් වඩා වටිනා බවට තක්සේරු කර තිබිණ.

ඒ වාගේම බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා හා ඔහුගේ පවුලේ අයගේ පහසුව සඳහා නාවික හමුදා සෙබළ සෙබළියන් 64 දෙනෙකු සේවයේ යොදවා තිබුණි. ප‍්‍රවාහන සහායකයන් 12ක්ද, ආහාර සහායකයන්/ආහාර පිසින්නන් 11ක්ද, නිවාස සහායකයන් 26ක්ද, සුනඛ සංචිතය සඳහා 6ක්ද, වෛද්‍ය සහායක 4ක්ද, ශාරීරික අභ්‍යාස සඳහා 2ක්ද පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මියගේ පෞද්ගලික සහාය සඳහා කාන්තා සෙබළියන් 3ක්ද අනුයුක්ත කොට තිබුණේය. නාවික හමුදාවෙන් සාමාන්‍යයෙන් ගෙවන වැටුපට අමතරව ප‍්‍රභූ රාජකාරි වෙනුවෙන් මේ පිරිසට රුපියල් 5000ක දීමනාවක් අමතරව රටේ මහජන මුදල්වලින් ගෙවා ඇත.


මේ කරුණු පදනම්ව රාජ්‍ය මුදල් හා සම්පත්, වරප‍්‍රසාද අනිසි ලෙස පාවිච්චි කිරීම හෝ අවභාවිතාව රාජ්‍ය දේපොළ සාවද්‍ය පරිහරණය, බලය හෝ අධිකාරිය අනිසි ලෙස පාව්චිචි කිරීම හෝ අවභාවිතය, අධිකාරී බලය පාවිච්චි කර ¥ෂිත ක‍්‍රියා සිදුකිරීම යන චෝදනා යටතේ මේ ආණ්ඩුව විසින් පත්කරන ලද බරපතළ ¥ෂණ සම්බන්ධ ජනාධිපති කොමිෂන් සභාව ප‍්‍රසිද්ධ විමර්ශනයක් කෙළේය.


නාවික හමුදාවේ නායක නිවාස සහායක, පී. පාලද (නම වෙනස් කර ඇත.* මෙලෙස බැසිල් රාජපක්ෂගේ නිල නිවසේ රාජකාරිවලට අනුයුක්ත කර තිබුණු අතර දෛනිකව නිවස පිරිසිදු කර පිළිිවෙළට සකස් කිරීම, නිවසේදී බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට හා එම මහත්මියට ආහාරපාන පිළිගැන්වීම, නිවසට පැමිණෙන අමුත්තන්ට සංග‍්‍රහ කිරීම වැනි කටයුතු මේ ‘රණවිරුවා’ට පවරා තිබුණි. නිවසේ ඒ ඒ රාජකාරි මේ අය වෙත පවරන ලද්දේ පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මිය විසිනි.


නායක වෛද්‍ය සහායක දමිත්ද මෙසේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේ සේවයට අනුයුක්ත කර සිටි තවත් ‘රණවිරුවෙකි.’ ජනාධිපති කොමිෂන් සභාවට ඔහු දී ඇති දිවුරුම් ප‍්‍රකාශයේ සඳහන් වූ ඇතැම් කරුණු මෙසේය.


‘2010.12.20 දින මම ආර්ථික සංවර්ධන අමාත්‍ය බැසිල් රාජපක්ෂගේ ප‍්‍රථාමාධාර අංශයේ රාජකාරි සඳහා වාර්තා කළා. එම රාජකාරි තිබුණේ බැසිල් මහතාගේ කොළඹ කොටුවේ බවර් ගොඩනැගිල්ලේ පිහිටි නිවසේයි. එම ස්ථානයේ 2014 සැප්තැම්බර් දක්වා රාජකාරි කළ අතර මාහට පැවරී තිබුණු රාජකාරිය වුණේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ වන පුෂ්පා රජපක්ෂ මහත්මියගේ ප‍්‍රථමාධාර රාජකාරියි. එම මහත්මිය ගමන් කරන ස්ථානවලට ආරක්ෂක සෙබළුන් ගමන් කරන ඩිෆෙන්ඩරයේ හෝ කැබ් රථයේ මාද ප‍්‍රථමාධාර බෑගය රැුුගෙන යනවා. ඒ මහත්මිය වැඩි වශයෙන් ගමන් කළේ ගම්පහ කාර්යාලයට සහ ගම්පහ දිස්ත‍්‍රික්කය තුළ පවත්වන ලද උත්සවවලටයි. රාජකාරි කළ කාලයේදී විශේෂ දීමනාවක් ලෙස මාසිකව මට රුපියල් 5000ක් ලැබුණා.’


ඊට අමතරව, බැසිල්-පුෂ්පා රාජපක්ෂ යුවළට ශාරීරික අභ්‍යාස කරවන්නට යොදා තිබුණේද නාවික හමුදාවේ නිලධාරියෙකි. ඔහු නාවික හමුදාවේ ශාරීරික අභ්‍යාසක, ටී එස් කේය:‘නාවික හමුදා මූලස්ථානයේ ඇතුළේ පිහිටි බවර් සහ සමාගමට අයත් මහල් ගොඩනැගිල්ලේ දෙවෙනි තට්ටුවේ පිහිටි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ ශාරීරික අභ්‍යාස ආයතනයේ මම සේවය කළා. මෙම අභ්‍යාස ආයතනය බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට අයිති එකක්. මම එහි පිරිසිදු කිරීම්, ශාරීරික යෝග්‍යතා භාණ්ඩවල ක‍්‍රියාකාරිත්වය පරීක්ෂා කර බැලීම් වැඩත් කළා. මෙම ස්ථානයේ ශාරීරික අභ්‍යාස සඳහා බැසිල් මහතා සමඟ පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මියද පැමිණෙනවා. මා එහි අනුයුක්ත කර තිබුණු අවුරුදු දෙකක කාලය තුළ බැසිල් මහතා නොපැමිණි අතර ඔහුගේ බිරිඳ නම් පැමිණෙනවා. එහෙත් ඇයට ශාරීරික අභ්‍යාස ලබාදෙන්නේ මා නොවෙයි. පිටතින් පැමිණෙන සිවිල් ශාරීරික අභ්‍යාස උපදේශිකාවක් විසින්. ඒ කාලය තුළ මට රුපියල් 5025ක දීමනාවක් අමතරව ගෙව්වා.’


මේ කතාකරන්නේ පීඑම්එස් මධුය. ඇය නාවික හමුදා බල කාන්තා නැවි තනතුරේ රාජකාරි කළ නැතැත්තියකි.


‘2014.10.23 දින සිට බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නෝනාගේ රාජකාරි සඳහා මම වාර්තා කළා. මම බැසිල් මහතාගේ බිරිඳගේ ආරක්ෂාව සඳහා සිටි නමුත් එතුමිය ගමන්ගන්නා උත්සවවලට, අමාත්‍යාංශය වෙත යන විට, ගම්පහ කාර්යාලයට යන විට ඒවාට යනවා. ඔවුන්ගේ ගෙදරදී මම එතුමියගේ ආරක්ෂක රාජකාරි නෙවෙයි කළේ. ඇය ගමනක් යන්න ලැහැස්ති වන විට සාරි කට්ට ගැසීම, රැුගෙන යෑමට අවශ්‍ය භාණ්ඩ කාර් රථයට දැමීම, වතුර අවශ්‍ය වූ විට වතුර බෝතලය දීම, මුහුණ පිසදා ගැනීම සඳහා සර්වියට් පේපර් දීම ආදි කටයුතු තමයි කළේ. මගේ ඉහළ නිලධාරීන් මේ වැඩ සඳහා නියෝග ලබා නොදුන් අතර මා එම නිවසට පැමිණෙන විට එම ස්ථානයේ සිටි අනෙක් නාවික හමුදාවේ හා පොලිසියේ නිලධාරිනියන් දෙදෙනා විසින් සිදුකළ රාජකාරියම මා කළා. බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ ඇගේ සාරිකට්ට ගැසීමට පමණක් අපි තිදෙනාගෙන් අයකුට කතා කරනවා. රාජකාරිය වෙනුවෙන් රුපියල් 5000ක අමතර දීමනාවක් මට දුන්නා. මා නාවික හමුදාවට බැඳුණු පසු පැවරී තිබුණු කිසිම රාජකාරියක් බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේදී නොකළ අතර ඉහතින් සඳහන් කරන ලද රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳගේ පෞද්ගලික කටයුතු සිදුකළා.’


ඒ ආරක්ෂක රාජකාරි බලාපොරොත්තුවෙන් නාවික හමුදාවට බැඳුණු සෙබළියකට පැවරුණු පෞද්ගලික මෙහෙකාර සේවයේ හැටිය.
එස්ආර් තිස්ස, සුනඛ සංචිතයේ සේවය කළ එක් නාවික හමුදා ‘රණවිරුවෙකි.’ ඔහු නාවික හමුදා නිලයෙන් නාවික නැවියෙකි.


‘2011.01.26 දින ලියුමකින් මට දැනුම් දුන්නා බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිල නිවසේ බල්ලන් බලාගන්න යන්න කියලා. මා එක්ක නාවික නැවි ආර්එස් කුමාරත් හිටියා බල්ලන් බලාගන්න. මා බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේ බල්ලන් බලාගැනීමේ රාජකාරි වසර තුනහමාරක් පමණ කළා. එහි සිටි කාලය තුළ දෛනිකව රාජකාරි සඳහා නියෝග ලබා දෙන්නේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ පුෂ්පා රාජපක්ෂ විසින්. මට උදේට දවල්ට බල්ලන්ට කන්න දෙන එක හා ඔවුන් ශාරීරික යෝග්‍යතා සඳහා රැුගෙන යෑම, ඔවුන්ගේ ශාරීරික අවශ්‍යතා සඳහා රැුගෙන යෑම, සතියකට වරක් ඔවුන් නෑවීම, එන්නත් ලබාදීම සඳහා රැුගෙන යෑම පැවරුණා. මට මේ කාලය තුළ ප‍්‍රභූ ආරක්ෂක දීමනාව ලෙස අතිරේක රුපියල් 5000ක් ලැබුණා.’

ඒ වාගේම බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා හා ඔහුගේ පවුලේ අයගේ පහසුව සඳහා නාවික හමුදා සෙබළ සෙබළියන් 64 දෙනෙකු සේවයේ යොදවා තිබුණි. ප‍්‍රවාහන සහායකයන් 12ක්ද, ආහාර සහායකයන්/ආහාර පිසින්නන් 11ක්ද, නිවාස සහායකයන් 26ක්ද, සුනඛ සංචිතය සඳහා 6ක්ද, වෛද්‍ය සහායක 4ක්ද, ශාරීරික අභ්‍යාස සඳහා 2ක්ද පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මියගේ පෞද්ගලික සහාය සඳහා කාන්තා සෙබළියන් 3ක්ද අනුයුක්ත කොට තිබුණේය. නාවික හමුදාවෙන් සාමාන්‍යයෙන් ගෙවන වැටුපට අමතරව ප‍්‍රභූ රාජකාරි වෙනුවෙන් මේ පිරිසට රුපියල් 5000ක දීමනාවක් අමතරව රටේ මහජන මුදල්වලින් ගෙවා ඇත.


මේ කරුණු පදනම්ව රාජ්‍ය මුදල් හා සම්පත්, වරප‍්‍රසාද අනිසි ලෙස පාවිච්චි කිරීම හෝ අවභාවිතාව රාජ්‍ය දේපොළ සාවද්‍ය පරිහරණය, බලය හෝ අධිකාරිය අනිසි ලෙස පාව්චිචි කිරීම හෝ අවභාවිතය, අධිකාරී බලය පාවිච්චි කර ¥ෂිත ක‍්‍රියා සිදුකිරීම යන චෝදනා යටතේ මේ ආණ්ඩුව විසින් පත්කරන ලද බරපතළ ¥ෂණ සම්බන්ධ ජනාධිපති කොමිෂන් සභාව ප‍්‍රසිද්ධ විමර්ශනයක් කෙළේය.


නාවික හමුදාවේ නායක නිවාස සහායක, පී. පාලද (නම වෙනස් කර ඇත.* මෙලෙස බැසිල් රාජපක්ෂගේ නිල නිවසේ රාජකාරිවලට අනුයුක්ත කර තිබුණු අතර දෛනිකව නිවස පිරිසිදු කර පිළිිවෙළට සකස් කිරීම, නිවසේදී බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට හා එම මහත්මියට ආහාරපාන පිළිගැන්වීම, නිවසට පැමිණෙන අමුත්තන්ට සංග‍්‍රහ කිරීම වැනි කටයුතු මේ ‘රණවිරුවා’ට පවරා තිබුණි. නිවසේ ඒ ඒ රාජකාරි මේ අය වෙත පවරන ලද්දේ පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මිය විසිනි.


නායක වෛද්‍ය සහායක දමිත්ද මෙසේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේ සේවයට අනුයුක්ත කර සිටි තවත් ‘රණවිරුවෙකි.’ ජනාධිපති කොමිෂන් සභාවට ඔහු දී ඇති දිවුරුම් ප‍්‍රකාශයේ සඳහන් වූ ඇතැම් කරුණු මෙසේය.
‘2010.12.20 දින මම ආර්ථික සංවර්ධන අමාත්‍ය බැසිල් රාජපක්ෂගේ ප‍්‍රථාමාධාර අංශයේ රාජකාරි සඳහා වාර්තා කළා. එම රාජකාරි තිබුණේ බැසිල් මහතාගේ කොළඹ කොටුවේ බවර් ගොඩනැගිල්ලේ පිහිටි නිවසේයි. එම ස්ථානයේ 2014 සැප්තැම්බර් දක්වා රාජකාරි කළ අතර මාහට පැවරී තිබුණු රාජකාරිය වුණේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ වන පුෂ්පා රජපක්ෂ මහත්මියගේ ප‍්‍රථමාධාර රාජකාරියි. එම මහත්මිය ගමන් කරන ස්ථානවලට ආරක්ෂක සෙබළුන් ගමන් කරන ඩිෆෙන්ඩරයේ හෝ කැබ් රථයේ මාද ප‍්‍රථමාධාර බෑගය රැුුගෙන යනවා. ඒ මහත්මිය වැඩි වශයෙන් ගමන් කළේ ගම්පහ කාර්යාලයට සහ ගම්පහ දිස්ත‍්‍රික්කය තුළ පවත්වන ලද උත්සවවලටයි. රාජකාරි කළ කාලයේදී විශේෂ දීමනාවක් ලෙස මාසිකව මට රුපියල් 5000ක් ලැබුණා.’


ඊට අමතරව, බැසිල්-පුෂ්පා රාජපක්ෂ යුවළට ශාරීරික අභ්‍යාස කරවන්නට යොදා තිබුණේද නාවික හමුදාවේ නිලධාරියෙකි. ඔහු නාවික හමුදාවේ ශාරීරික අභ්‍යාසක, ටී එස් කේය:‘නාවික හමුදා මූලස්ථානයේ ඇතුළේ පිහිටි බවර් සහ සමාගමට අයත් මහල් ගොඩනැගිල්ලේ දෙවෙනි තට්ටුවේ පිහිටි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ ශාරීරික අභ්‍යාස ආයතනයේ මම සේවය කළා. මෙම අභ්‍යාස ආයතනය බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට අයිති එකක්. මම එහි පිරිසිදු කිරීම්, ශාරීරික යෝග්‍යතා භාණ්ඩවල ක‍්‍රියාකාරිත්වය පරීක්ෂා කර බැලීම් වැඩත් කළා. මෙම ස්ථානයේ ශාරීරික අභ්‍යාස සඳහා බැසිල් මහතා සමඟ පුෂ්පා රාජපක්ෂ මහත්මියද පැමිණෙනවා. මා එහි අනුයුක්ත කර තිබුණු අවුරුදු දෙකක කාලය තුළ බැසිල් මහතා නොපැමිණි අතර ඔහුගේ බිරිඳ නම් පැමිණෙනවා. එහෙත් ඇයට ශාරීරික අභ්‍යාස ලබාදෙන්නේ මා නොවෙයි. පිටතින් පැමිණෙන සිවිල් ශාරීරික අභ්‍යාස උපදේශිකාවක් විසින්. ඒ කාලය තුළ මට රුපියල් 5025ක දීමනාවක් අමතරව ගෙව්වා.’


මේ කතාකරන්නේ පීඑම්එස් මධුය. ඇය නාවික හමුදා බල කාන්තා නැවි තනතුරේ රාජකාරි කළ නැතැත්තියකි.


‘2014.10.23 දින සිට බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නෝනාගේ රාජකාරි සඳහා මම වාර්තා කළා. මම බැසිල් මහතාගේ බිරිඳගේ ආරක්ෂාව සඳහා සිටි නමුත් එතුමිය ගමන්ගන්නා උත්සවවලට, අමාත්‍යාංශය වෙත යන විට, ගම්පහ කාර්යාලයට යන විට ඒවාට යනවා. ඔවුන්ගේ ගෙදරදී මම එතුමියගේ ආරක්ෂක රාජකාරි නෙවෙයි කළේ. ඇය ගමනක් යන්න ලැහැස්ති වන විට සාරි කට්ට ගැසීම, රැුගෙන යෑමට අවශ්‍ය භාණ්ඩ කාර් රථයට දැමීම, වතුර අවශ්‍ය වූ විට වතුර බෝතලය දීම, මුහුණ පිසදා ගැනීම සඳහා සර්වියට් පේපර් දීම ආදි කටයුතු තමයි කළේ. මගේ ඉහළ නිලධාරීන් මේ වැඩ සඳහා නියෝග ලබා නොදුන් අතර මා එම නිවසට පැමිණෙන විට එම ස්ථානයේ සිටි අනෙක් නාවික හමුදාවේ හා පොලිසියේ නිලධාරිනියන් දෙදෙනා විසින් සිදුකළ රාජකාරියම මා කළා. බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ ඇගේ සාරිකට්ට ගැසීමට පමණක් අපි තිදෙනාගෙන් අයකුට කතා කරනවා. රාජකාරිය වෙනුවෙන් රුපියල් 5000ක අමතර දීමනාවක් මට දුන්නා. මා නාවික හමුදාවට බැඳුණු පසු පැවරී තිබුණු කිසිම රාජකාරියක් බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේදී නොකළ අතර ඉහතින් සඳහන් කරන ලද රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳගේ පෞද්ගලික කටයුතු සිදුකළා.’


ඒ ආරක්ෂක රාජකාරි බලාපොරොත්තුවෙන් නාවික හමුදාවට බැඳුණු සෙබළියකට පැවරුණු පෞද්ගලික මෙහෙකාර සේවයේ හැටිය.
එස්ආර් තිස්ස, සුනඛ සංචිතයේ සේවය කළ එක් නාවික හමුදා ‘රණවිරුවෙකි.’ ඔහු නාවික හමුදා නිලයෙන් නාවික නැවියෙකි.


‘2011.01.26 දින ලියුමකින් මට දැනුම් දුන්නා බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිල නිවසේ බල්ලන් බලාගන්න යන්න කියලා. මා එක්ක නාවික නැවි ආර්එස් කුමාරත් හිටියා බල්ලන් බලාගන්න. මා බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේ බල්ලන් බලාගැනීමේ රාජකාරි වසර තුනහමාරක් පමණ කළා. එහි සිටි කාලය තුළ දෛනිකව රාජකාරි සඳහා නියෝග ලබා දෙන්නේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ බිරිඳ පුෂ්පා රාජපක්ෂ විසින්. මට උදේට දවල්ට බල්ලන්ට කන්න දෙන එක හා ඔවුන් ශාරීරික යෝග්‍යතා සඳහා රැුගෙන යෑම, ඔවුන්ගේ ශාරීරික අවශ්‍යතා සඳහා රැුගෙන යෑම, සතියකට වරක් ඔවුන් නෑවීම, එන්නත් ලබාදීම සඳහා රැුගෙන යෑම පැවරුණා. මට මේ කාලය තුළ ප‍්‍රභූ ආරක්ෂක දීමනාව ලෙස අතිරේක රුපියල් 5000ක් ලැබුණා.’


නාවික හමුදා නායක නැවි, ආර්එස් කුමාර සුනඛ සංචිතය ගැන කියන්නේ මෙහෙමය. ‘මට බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේදී පැවරී තිබුණේ සුනඛ සංචිතයේ රාජකාරි කිරීමයි. මම ගුවන් හමුදාවේ කටුනායක කඳවුරේ පැවැති සුනඛයන් සම්බන්ධ මාස 4ක පුහුණුවක් ඊට පෙර ලබා තිබුණා. 2010 සිට 2015 ජනවාරි මාසය දක්වා මම එම නිවසේ සුනඛයන් බලාගැනීමේ රාජකාරි කළා. සුනඛ සංචිතයේ රාජකාරිය වුණේ සුනඛයන් බලාගැනීම, ඔවුන් නෑවීම, ඔවුන්ගේ ඇඟ පීරීම, බෙහෙත් ලබාදීම, ආහාර ලබාදීම, අණට කීකරු වීමට පුහුණු කිරීම යනාදියයි.


බැසිල් මහතාගේ නිවසේ සුනඛයන් දෙදෙනෙක් හිටියා. එම සුනඛයන් දෙදෙනා ප‍්‍රතිකාර සඳහා නාරාහේන්පිට පිහිටි ‘පෙට්වෙට්’ නම් සුනඛ සායනයට මාස දෙකකට පමණ වතාවක් ගෙනයනවා. එම සායනය පවත්වන්නේ අමෙරිකාවේ පදිංචි ශී‍්‍ර ලාංකික වෛද්‍යවරියක වන අතර, ඇයගේ නම මට මතක නැහැ. එම සුනඛයන් දෙදෙනා ශීත කළ කාමර තුළ පමණක් ජීවත්විය හැකි දෙදෙනෙකි. ඔවුන් දෙදෙනා බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නිවසේ ශීත කළ කාමරයක තමයි රඳවා තිබුණේ.’


මේ විස්තරය අනුව පෙනීයන්නේ රාජපක්ෂවරුන් වේදිකාවේදී වර්ණනාවට නංවන ‘රණවිරුවන්’ ඔවුන්ගේ නිවසේදී ඔවුන්ට හා බිරියන්ට, බල්ලන් නාවන, බල්ලන්ට කන්ට දෙන, තමන්ට එක්සයිස් කරවන, සාරියේ කට්ට ගහන්න උදව් කර ගන්න, මූණ පිහිදාගන්නට අවශ්‍ය වුණාම පේපර් සර්වියට් එකක් අතට දෙන ආකාරයේ මෙහෙකාරයන්ට සමානව සැලකුම් ලැබූ පිරිසක් පමණක් වූ බවය. ඔවුන්ට රණවිරුවන් යැයි පිරිසක් නැවතත් අවශ්‍ය වන්නේ, රණවිරු ගායක් උත්කර්ෂයට නංවන්නට අවශ්‍ය වන්නේ, යළිත් බලයට පැමිණීමට ඉනිමඟක් හැටියට නොවේද? ඒ ඊනියා රණවිරු ගායෙන් ගොනාට ඇන්දෙන්නේ ඔවුන් පසුපස යන රටේ සාමාන්‍ය මහජනතාව වීම දුකට හේතුවකි.x

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි