27.9 C
Sri Lanka
15 August,2022

ජනතාව මේ යක්‍ෂයා වහා හඳුනාගත යුතුයි කරුණාරත්න පරණවිතාන

Must read

 

 

කෙටියෙන් දැනගන්න කැමතියි පසුගිය 14 වෙනිදා පාර්ලිමේන්තුවේ මොකද වුණේ කියලා..
ආණ්ඩුව විසුරවාහැරීම පිළිබඳව සහ මැතිවරණය සම්බන්ධයෙන් පසුගි යදා අධිකරණය ලබාදීපු අතුරුතහනම් නියෝගයත් එක්ක සහ පාර්ලිමේන්තුව විසුරවා හැරීම කියන එක නඩු නිමිත්තක් වීම නිසා පාර්ලිමේන්තුව නැවත කැඳවීම සඳහා ජනාධිපතිවරයා විසින් ගසනු ලැබූ ගැස්ට් එක නැවත බලාත්මක වුණා. ඒ අනුව කථානායකවරයා පසුගිය 14වෙනිදා පාර්ලිමේන්තුව කැඳවනු ලැබූවා. අපි පාර්ලිමේන්තු ගියා. අපේ ඉල්ලීම වුණේ පාර්ලිමේන්තුව නැවත කැඳවන්න බහුතරය පෙන්වන්න කියන දේ. ජනාධිපතිවරයා පසුගිය දා බත්තරමුල්ලේ තිබුණ රැලියකදීත් කිව්වා ඔහුට 113ක බහුතර බලය පාර්ලිමේන්තුවේ තිබෙනවා කියලා. අපි දැනගෙන හිටියා ඒක බොරුවක් කියලා. අපි පාර්ලිමේන්තු ගියා. මහින්ද රාජපක්ෂ ප‍්‍රමුඛ කණ්ඩායම ආණ්ඩු පක්ෂය විදිහටත් අපි විපක්ෂයේත් අසුන් ගත්තා. ජනාධිපතිවරයා සැසිය ආරම්භ කිරීමට සහභාගී වුණේ නැහැ. ස්ථාවර නියෝග වලට මුවාවෙලා මේ ඊනියා ආණ්ඩුවට ඕනි වුණා ජනාධිපතිගේ ප‍්‍රකාශයෙන් පස්සේ පාර්ලිමේන්තුව කල් තියාගන්න. ඒ සමගම අපේ විපක්ෂයේ සුමන්තිරන් මන්ත‍්‍රීවරයා යෝජනා කලා ස්ථාවර නියෝග අත්හිටුවා පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතර පිළිබඳව විමසා බැලිය යුතුයි කියලා. ඒකටත් මේ ඊනියා ආණ්ඩුව විරුද්ධ වුණා. කථානායකවරයාට සිද්ධ වුණා ඡන්ද විමසීමකට යන්න. එතනිනුත් ඔප්පුවුණා පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතරය අපිට කියලා. ඊටපස්සේ මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට විරුද්ධව විශ්වාසභංග යෝජනාවක් පාර්ලිමේන්තුවට විජිත හේරත් මන්ත‍්‍රීවරයා විසින් ගෙනාවා. ඒකට ඡුන්දය විමසුවා. මන්ත‍්‍රීවරු 122කක බහුතරයකින් අපි ඒ අවස්ථාවත් ජයග‍්‍රහණය කලා. අපි අපිට සහාය පලකරන මන්ත‍්‍රීවරුන් 122නෙක්ගේ නාමලේඛනයක් කථානායකවරයාට ලබාදුන්නා. දැන් ඒක කථානයකවරයා විසින් ජනාධිපතිවරයාට යවා තිබෙනවා. ඔහු එයත් පිළිගන්නේ නැති තත්ත්වයක් තමයි දැන් තිබෙන්නේ.

පාර්ලිමේන්තුවේ ස්ථවර නියෝගවලට මුවාවෙලා ඔවුන් මේ තීන්දුවත් පිළිනොගන්නා බවක් තමයි දැන් පෙනෙන්නට තිබෙන්නේ..
ඔව් පාර්ලිමේන්තු සාම්ප‍්‍රදාය කඩකලා, ස්ථවර නියෝග පිළිගත්තෙ නෑ.. කථානායක තමන්ට එවපු ලිපියට අදාළ මන්ත‍්‍රී නාමලේඛනය ටිපෙක්ස් කරලා ඔය ආදී වශයෙන් නොයෙකුත් කෙස් පැලෙන තර්ක ජනාධිපති පාර්ශවයෙන් මේ පාර්ලිමේන්තු තීන්දුව නොපිළිගැනීම සඳහා හේතු විදිහට ගේනවා. අපි කියන්නෙ මෙච්චරයි ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථව මහදහවලේ උල්ලංඝණය කලේ ජනාධිපති. එතුමා කරපු එකම දෙයක් ආණ්ඩුක‍්‍රම සාම්ප‍්‍රධයට ගැලපෙන්නෙ නැහැ. ඒක කථානායකවරයා ජනාධිපතිවරයාට ලියුමකින්ම කිව්වා. පාර්ලිමේන්තුව වාරාවසාන කිරීම අගමැති ඉවත්කර මහින්ද රාජපක්ෂ පත්කිරීම අමාත්‍යාංශ පවරාගැනීම අමාත්‍යවරුන් පත්කිරීම ආයතන පවරාගැනීම මේ සේරම දේවල් ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථා විරෝධියි. ජනාධිපතිවරයා මේ කලේ ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාව උඩ මළපහ කරනවා වගේ වැඩක්. දැන් මේ අය ඒ සේරම අමතක කරලා ස්ථවර නියෝග අල්ලගෙන දඟලනවා.

ඇත්තටම ස්ථවර නියෝග කියන්නෙ මොනවද? ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙ තිබෙනවා ස්ථාවර නියෝග තිබිය යුතුයි ඒවා අනුව පාර්ලිමේන්තුව වැඩකරන්න ඕනී කියලා. හැබැයි ඒවා පාර්ලිමේන්තුව සිය අභිමතය අනුව හදාගන්න ඕනී දේවල්. ව්‍යවස්ථාවේ තිබෙන දේවල් නෙවෙයි. අනික් ප‍්‍රධාන කාරණය තමයි පාර්ලිමේන්තුවේ ස්ථාවර නියෝග අත්හිටවනු ලැබූ පළමු අවස්ථාව මේක නෙවෙයි. සාමන්‍යෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ විතරක් නෙවෙයි පළාත් සභාවෙත් ස්ථාවර නියෝග අත්හිටුවා වැඩකරපු අවස්ථා තිබෙනවා. මේක හරි සරළ කාරණයක්. මේවා මිනිස්සු දන්නෙවත් නෑ. මෙයාලා උත්සාහ කලේ මේ ස්ථාවර නියෝග පෙන්නලා මේ විශ්වාසභංගය පිළිබඳ යෝජනාව ගේන එක වළක්වාගන්න. අපි කියන්නෙ ස්ථාවර නියෝග අස්සෙ හැංගිලා පාර්ලිමේන්තුවෙන් පැනලා යන්න එපා කියලා. අපි පසුගි ය 14 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේ කටයුතු කරපු විදිහ ව්‍යවස්ථවට වගේම පාර්ලිමේන්තු සාම්ප‍්‍රදායටත් එකඟයි. දැන් ජනාධිපතිවරයා සහ මේ කල්ලිය මේක පිළිගන්නෙ නැහැ කියලා කියන්නේ ඔවුන් ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය පිළිගන්නෙ නැහැ කියන දේ. ඒකියන්නෙ ජනාධිපතිවරයා දැන් වැඩකරන්නේ ඒකාධිපතියෙක් විදිහට.

දැන් තිබෙන තත්ත්වය අනුව පාර්ලිමේන්තුව අකර්මන්‍යයි. දැන් ඉදිරියට රටතුළ වෙන්න පුලූ‍වන් මොනවාද?..
මේ විදිහට විධායකය දිගටම පිස්සු කෙළින්න වුනොත් රට තවදුරටත් අරාජික වෙයි. ලේ හැලීම් සිද්ධ වෙයි. රට විනාශවෙලා යයි. එතකොට මේ ජනාධිපතිවරයා සහ ඔහුගේ මේ කල්ලිය මෙතනින් ඉස්සරහට මේ රටේ වෙනදේවල්වලට වගකිව යුතුයි. මේ ඊනියා ආණ්ඩුව ලෝකයේ කුමන රටක්වත් පිළිගත්තෙ නෑ.දැනටත් අපි ලෝකයෙන් කොන්වෙලා හුඳකලා වෙලා ඉවරයි. දැන් සමහරු අපෙන් අහනවා ඇයි මැතිවරණවලට බය කියලා. අපි මැතිවරණවලට බය නෑ.. හැබැයි නීතිවිරෝධි ආණ්ඩුවක් යටතේ අපිට මැතිවරණයකට යන්න ඕනිත් නෑ. අනික ඡුන්දය ඉස්සරහට දාගෙන මේ හදන්නේ ජනමතය කොල්ලකන්න.

දැන් මෙයාලගෙ තර්කය මොකද්ද පළාත් පාලන ඡන්දයෙන් ආණ්ඩුව පරාජය වුණ නිසා ආණ්ඩුවට දැන් ජනවරමක් නැහැ කියන කාරණය. ඒ තර්කය නිවැරදිනම් ඉස්සෙල්ලාම යන්න ඕනී ජනාධිපතිවරණයකට. එතුමා ඒ ඡුන්දයෙන් තුවෙනි තැන එතකොට එතුමාට තමයි ජනවරම අහිමි වුණේ. අනික මෙතන තිබෙන ඊළඟ වැදගත්ම කාරණය තමයි සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා තමන්ගේ ජනවරම ලබාගත්තෙ මහින්ද රාජපක්ෂට විරුද්ධව. මහින්ද රාජපක්ෂ මේ රට පාලනය කරන්න කිසිසේත්ම සුදුසු නෑ කියන එක තමයි සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ මැතිවරණ සටන් පාඨය වුණේ. එතකොට එතුමාට ජනවරම ලැබුණේ ඒකට. දැන් එතුමා මොකද කරලා තිබෙන්නෙ? එතුමා තමයි ජනවරමට පයින් ගහලා තිබෙන්නේ. ඒ අනුව අපේ ජනවරම එහෙම්මම තිබෙනවා. ජනාධිපතිවරයාගේ ජනවරම තමයි නැතිවෙලා තිබෙන්නේ. එතකොට එහෙනම් දැන් ජනාධිපතිවරයාට කරන්න තිබෙන්නේ එලැබෙන ජනවාරි 8 වෙනිදායින් පස්සෙ ජනාධිපතිවරණයකට යන එක. එතකොට එතුමාට නැවත ජනතාව බලය දුන්නොත් අපිට ගැටලූ‍වක් නෑ. ඒකයි වියයුතු දේ.. අනික මෙයාලට අගමැති වෙනස් කරන්න ඕනිනම් ඒ සඳහා බහුතර තිබුණනම් මේවගේ ව්‍යවස්ථා කුමන්ත‍්‍රණ කරන්න ඕනි නෑ. මේ මාසෙ එන්න තිබුණ අයවැය යෝජනාව පරාජය කලානම් ඉවරයි. එහෙම් නැතු මෝඩ විදිහට වැඩකරලා මුළුරටම විනාශ කලා.

දැන් අපිට ඊළඟට ජනමත විචාරණයක් සම්බන්ධයෙන් කරුණු කාරණා ඇහෙනවා…
ඔව්.. ඒත් අපි දන්නෙ නෑ ජනාධිපතිවරයා ජනමත විචාරණයක් තියලා ජනතාවගෙන් මොනවා අහන්න යනවද කියලා. අපේ ව්‍යවස්ථාවට අනුව ජනමත විචාරණ වර්ග දෙකයි තිබෙන්නේ. එකක් තමයි උපදේශනාත්මක ජනමත විචාරණය. එතනදී ජනතාවගෙන් යම්දෙයක් අහන්න පුළුවන් හැබැයි ඔවුන් දෙන පිළිතුර මත යම් දේවල් කරන්න ඕනි කියන නීතිමය බැඳියාවක් නැහැ. ඊළඟට යම් නීතිමය ප‍්‍රශ්නයක් අහන්න පුළුවන්. දැන් මට පේන විදිහට අහන්න යන්නෙ ඡන්දයක් ඕනිද, නැද්ද කියලා. එතකොට නියමිත කාලයට කලින් ඡන්දයක් තියන්න ඕනිනම් ඒ සඳහා පාර්ලිමේන්තුවේ 2/3ක බලයක් ඕනී. එහෙනම් පැහැදිලියි එතකොට මෙතැනදී ව්‍යවස්ථාවෙ වගන්තියක් ඉවත්කල යුතුයි. එතකොට ඒ සඳහාත් 2/3ක බලයක් ඕනී. එතකොට ඡන්දයක් ඕනිද කියලා ජනතාවගෙන් අහන්න කලින් ඒක පාර්ලිමේන්තුවට එන්න ඕනී. ඒ අනුව පැහැදිලියි මේ කිසිදෙයක් පාර්ලිමේන්තුවේ දොර වහගෙන කරන්න බෑ..

1982 ජේ ආර් ජයවර්ධනගේ ජනමත විචාරණය ගැන මොන ගැටලූ‍ තිබුණත් දරුණු ඡන්ද මංකොල්ලයක් ඒකෙදී සිද්ධවුණත් ඒක නියමිත නීති මාර්ගයේ තමයි ගියේ. මුලින්ම කලේ ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවට 4වෙනි සංශෝධනය ගේන එක. පාර්ලිමේන්තුවේ ආයුකාලය දික් කිරීම පිළිබඳ යෝජනාව පාර්ලිමේන්තුව්ට ගෙනල්ලා ඒක 2/3කක බලයකින් අනුමත කරගෙන තමයි ජනමත විචාරණයට යන්නෙ. ඒ අනුව පැහැදිලියි මේ හදන්නෙ කුමන හෝ උප්පරවැට්ටියක් දාගෙන ජනමතය කොල්ලකන්න.

ඡන්ද ඡන්ද කිව්වට ඒකාධිපතිවාදය වුණත් ඡන්දයකින් සුජාතකණය කරන්න පුළුවන් නේද?..
ඔව්.. පැහැදිලිවම ඒක තමයි මේ කරන්න හදන්නේ. ජනතාව බිය වද්දමින් මිනිසුන්ගේ දේශපාලන බලාපොරොත්තු බිඳ දමමින් ජනතාව හිරිවට්ටලා ව්‍යාජ ජනමතයක් හදාගෙන ඒකට නීතිමය මුද්‍රාවක් තියාගන්න තමයි මේ හදන්නේ. මේ රටේ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයට ගරු කරන කවුරු හරි ඉන්නවනම් මේ යක්ෂයා එන්නෙ මොකාටද කියලා අඳුරගන්න ඕනී.. නිකංම ඡුන්ද පොළට ගිහිලා ඡන්දය දෙන ජනතාවක් ඉන්න රටකට මේක ඉතාමත් භයානක වෙන්න පුළුවන්.
ඒත් කියන්න සතුටුයි මේ සතිදෙකක පමණ අරගලය අස්සෙ විශාල වශයෙන් ජනසමාජය අවධිවෙලා තිබෙනවා. ප‍්‍රධාන පෙළේ ජනමාධ්‍ය ස්වං වාරණයක ඉන්නකොට ඔවුන් ජනතාවට නිවැරදි තොරතුරු ගෙන යන්නෙ නැති තත්ත්වයකදී වුණත් ජනතාව මේ ව්‍යවස්ථා විරෝධි ක‍්‍රියාවලිය සම්බන්ධයෙන් ප‍්‍රතිචාර දක්වමින් සිටිනවා. ඒකාධිපතිවාදය තවකාලිකව ජයග‍්‍රහණය කලත් ලෝකයේ සෑම තැනකම ඔප්පු කරලා තිබෙන කාරණය තමයි හැමවිටම ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය ජයග‍්‍රහණය කලා කියන කාරණය. රජ්ජුරුවොයි, පාර්ලිමේන්තුවයි අතර ගැටුමෙන් පාර්ලිමේන්තුව තමයි දිනුවේ. ක්‍රොම්වෙල් සහ චාර්ල්ස් අතර ගැටුමෙන් ක්‍රොම්වෙල් තමයි දිනුවේ. හැමතැනම මහජන අරගල තමයි දිනුවේ. ඒනිසා ලේ වගුරවලා මේ රට විනාශ වෙනකම් නොසිට ජනබලයට ඉඩදිය යුතුයි.

දැන් විධායක කථානායක කියලා කථානායකවරයාට විරුද්ධ මතයක් සමාජගත කරමින් තිබෙනවා…
විධායක කථානායක කියලා දෙයක් නෑ. කරූ ජයසූරිය කියන්නේ ශ්‍රේෂ්ඨ කථානායකවරයෙක්. ඔහු පාර්ලිමේන්තුවේ ගෞරවය ආරක්ෂා කලා. පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන්ගේ වරප‍්‍රසාද ආරක්ෂා කලා. පාර්ලිමේන්තු ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය ආරක්ෂා කලා. පාර්ලිමේන්තුව සතු බලය විධායකය පොඩිපට්ටම් කරන්න හදනකොට එතුමා ඒකට ඉඩ දුන්නේ නෑ. ඒවගේම ඔහු පාර්ලිමේන්තු ආඥාදායකත්වයකට ගියෙත් නෑ. දැන් එතුමාට විරුද්ධව මඩගහනවා. දූෂණ වංචා නැති අතලොස්සක් දේශපාලකයින් අතර එතුමාත් කෙනෙක්.

නැවත පාර්ලිමේන්තුව කල්දැමීම පිළිබඳ කතාවක් තිබෙනවා. ජනාධිපතිවරයාට නැවත ඒ සඳහා අවස්ථාව තිබෙයිද?..
ඔව් නැවත පාර්ලිමේන්තුව කල්දැමීමේ හැකියාවක් තිබෙනවා. ඇත්තටම ජනාධිපතිවරයා මොනවා කරයිද කියලා දැන් අපි කාටවත් කලින් කියන්න තියා හිතාගන්න වත් බෑ.. මේ ජනාධිපතිවරයා විශ්වාස කරන්න පුළුවන් නායකයෙක් නෙවෙයි. එයා මොනවා කරයිද කියලා අපිට පූර්ව නිගමනයකට එන්න බෑ.. ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී සමාජයක තිබෙන මූලික කාරණාවක් තමයි, ලක්ෂණයක් තමයි ඔබ මා ඇසුරු කරන සියළු දෙනාම ප්‍රෙඩෙක්ටබල් මිනිස්සු වෙන්න ඕනි කියන දේ. එතනින් තමයි පොලිටිකල් ට‍්‍රස්ට් කියන දේ එන්නෙ. සමාජයට දේශපාලනික විශ්වසනීයත්වය කියන එක ගොඩාක් වැදගත්. අපි හැවෝම සමාජය සමග බැඳෙන්නේ ගිවිසුමකින්. ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය දේශපාලනය කියන්නෙ සම්මුතියක්. ගිවිස ගැනීමක්. එතනදී අපිට දේශපාලන නායකයෝ පොදුවේ මිනිස්සු කවුරුත් ප්‍රෙඩෙක්ට් කරන්න පුළුවන් වෙන්න ඕනී. ඔවුන් හැසිරෙන්නෙ කොහොමද කියලා කල්වේලා ඇතුව දැනගන්න පුළුවන් වෙන්න ඕනී. හැංගිච්ච වැහුණු ගුප්ත ජීවිත තිබෙන අයට මේ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය පවත්වාගෙන යන්න බෑ. කියන්න කණගාටුයි අපි ගෙනාපු මේ ජනාධිපතිවරයා අපි මේ කියන ජාතියේ මිනිසෙක්. ඒනිසා අපිට වැඩි වඟකීමක් තිබෙනවා මේ ඒකාධිපති වියරුව පාලනය කරන්න. සමාජය මේකෙන් මුදවා ගන්න.

අරලිය ගහ මන්දිරය කේන්ද්‍රගත කරමින් මේ දැනටත් සිදුවෙන අරගලය එක්ක නායකත්ව මණ්ඩලයක් පිළිබඳව සංවාදයක් ඇතිවුණා එහි අලූ‍ත්ම තත්ත්වය මොකද්ද?
අපේ ආණ්ඩුව සර්ව සම්පූර්ණ නෑ. අපේ අතින් වැරදි අඩුපාඩු ගොඩක් සිද්ධ වුණා. බැඳුම්කරය, සයිටම් වගේ ප‍්‍රශ්නවලදී අපේ ආණ්ඩුව ගත්ත ස්ථාවරයන් යුක්තිසහගත නෑ. නිවැරදි නෑ. ඒක ඇත්ත. ඉතිං අපි හිතනවා අපේ ආණ්ඩුවේ ඉහළින් නායක මට්ටමේ ප‍්‍රතිසංස්කරණ සිද්ධවිය යුතුයි කියලා. අනෙක් පැත්තෙන් ආණ්ඩුකරණය සම්බන්ධ ප‍්‍රතිපත්තීන්ද අපේ බරපතළ විදිහට වෙනස් වෙන්න ඕනී. ඒ සාකච්ඡුාවෙ ප‍්‍රතිඵලයක් තමයි මේ නායකත්ව මණ්ඩලය. ඒක රාජ්‍යය පාලනයට වගේම ඡුන්දයකදී පුළුල් පෙරමුණක් විදිහට එකතුවෙලා අපිට විරුද්ධ බලවේග සමග සටන්කරන්නත් පාවිච්චි කරන්න පුළුවන්. මම හිතන්නේ ඒ සාකච්ඡා සාර්ථකයි.

මේ අවස්ථවේ නැවත සමාජය තුළ බරපතළ සංවාදයක් ඇතිවෙලා තිබෙනවා මේ විධායක ජනාධිපති ක‍්‍රමය වෙනස් විය යුතුයි කියලා. ජාතික හෙළ උරුමයේ දැන් අදහස් කුමක්ද?
මේ ක‍්‍රමය පිළිබඳව අපි තවමත් ඉන්නෙ පරණ ස්ථාවරයේමයි. අපි මේක වෙනස්කල යුතුයි කියලා හිතන්නෙ නෑ. අපි හිතන්නෙ මේක ක‍්‍රමයේ ප‍්‍රශ්නයක් නෙවෙයි. මේක දේශපාලන සදාචාරය සහ සංස්කෘතිය සම්බන්ධ ප‍්‍රශ්නයක්. අපි මේ දේශපාලන සංස්කෘතියයි වෙනස් කරන්න ඕනී. එතනදී අපි මෙතෙක් නොහොතපු සහ නොඇල්ලූ තැන් ස්පර්ශකරන යටි තලයේ දේශපාලනයක් අවශ්‍යයි.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි