21.5 C
Sri Lanka
6 October,2022

විදුලි අර්බුදය හා අල්ලස් චෝදනාව
විදුලි මාෆියාවේම කොටසක්ද?

Must read

චෝදනා ප්‍රතික්ෂේප කර කරුණු නොදක්වයි

මේ සම්බන්ධයෙන් ඉංජිනේරු නොයෙල් ප්‍රිියන්ත මහතාගෙන් විමසීමේදී ඔහු ප්‍රකාශ කළේ ඔහු සම්බන්ධයෙන් ඇති චෝදනා තරයේ ප්‍රතික්ෂේප කරන බවයි. එසේම එම බේරුම්කරණයට අදාළ කටයුතු අවසන් නැති නිසා ඒ සම්බන්ධයෙන් වැඩිදුරටත් කරුණු දැක්විය නොහැකි බවයි.■

ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයේ සාමාන්‍යාධිකාරි තනතුරේ වැඩ බැලීම සඳහා ආචාර්ය සුසන්ත පෙරේරා පත්කිරීම මේ වනවිට එහි ඉංජිනේරු සංගමයේ දැඩි විරෝධයට හේතු වී තිබේ. ඉංජිනේරු සංගමය මේ වනවිට අකුරට වැඩ කිරීමේ වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයක් මෙන්ම ලෙඩ නිවාඩු දැමීමේ වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයක්ද ඒ වෙනුවෙන් සිදුකර ඇත. දේශපාලන බලධාරීන්ගෙන් හා පාලනාධිකාරියෙන් යහපත් ප්‍රතිචාර නොලැබුණහොත් ඉංජිනේරු සංගමයේ එම වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගය කිනම් දිසාවකට යොමුවේදැයි දැන්ම කිව නොහැකිය.


ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයේ මෙතෙක් පැවති සම්ප්‍රදාය අනුව එහි සේවයේ නිරත ජේ්‍යෂ්ඨතම ඉංජිනේරුවා එම තනතුරට පත් කිරීම සිදුකර ඇති අතර හිටපු සාමාන්‍යාධිකාරි එම් ආර් රණතුංගට වයස අවුරුදු 60 සම්පූර්ණ වීමෙන් පසු තනතුර අහිමි වී ඇති අතර ඔහු වයස අවුරුදු 62 තෙක් සේවයේ යෙදීමට ලබාදෙන ලෙස ඉල්ලා නඩුවක් ගොනුකර තිබේ. ඒ රාජ්‍ය ආයතනවල සේවකයන්ට වයස අවුරුදු 62 දක්වා සේවයේ යෙදීමට ලබාදී ඇති අවස්ථාව ඔහුටත් ලබාදෙන ලෙස ඉල්ලමින්ය. ඔහුට අවුරුදු 60 සම්පූර්ණ වීම නිසා ඔහුගේ සේවය එහි අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලය අවසන් කර ඇති අතර විදුලි බල මණ්ඩලයේ අතිරේක සාමාන්‍යාධිකාරිවරයකු ලෙස කටයුතු කරන ආචාර්ය රොහාන්ත අබේසේකර ඒ තනතුරට පත්කර තිබේ. රණතුංග මහතාගේ මෙම නඩුවත් සමඟ අබේසේකර මහතාද ඔහු එම තනතුරට පත්කරන ලෙස ඉල්ලා අධිකරණයට ගොස් ඇතත් එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප වී ඇති අතර රණතුංග මහතාගේ නඩුව විභාගයට අවසර දී ඇත. ඒ සමඟම ලබාදුන් නියෝගයේ අධිකරණය සඳහන් කර ඇත්තේ ලංවිම සාමාන්‍යාධිකාරි තනතුරට තාවකාලිකව අයකු පත්කරන ලෙසය. සුසන්ත පෙරේරා මහතා පත්කර ඇත්තේ ඒ අනුවය.


විදුලි බල මණ්ඩලයේ සාමාන්‍යාධිකාරි තනතුරේ වැඩ බැලීම සඳහා පත්කර ඇති ආචාර්ය සුසන්ත පෙරේරා විදුලි බල මණ්ඩලයේ හිටපු සේවකයකු මෙන්ම එහි විවිධ තනතුරුද දරා තිබේ. ඔහු විදුලි බල අමාත්‍යාංශයේ අතිරේක ලේකම්වරයකු වශයෙන් කටයුතු කළ අතර මහත් ආන්දෝලනයකට ලක්වූ කෙරවළපිටිය යුගදනවි බලාගාරයේ කොටස් අයිතිය ඇතුළු ගෑස් සැපයීමේ හා පාවෙන ගෑස් පර්යන්තයක් හා නල පද්ධතියක් සඳහා අත්සන් කරන ලද ගිවිසුමේ සාක්ෂිකරුවකු ලෙස අත්සන් කර තිබෙන පුද්ගලයෙකි. එම ගිවිසුමට සම්බන්ධ තවත් අත්සන්කරුවකු වන්නේ ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයේ වත්මන් සභාපතිවරයා ලෙස කටයුතු කරන එම්සීඑම් පර්ඩිනැන්ඩස්ය. දැන් සභාපති තනතුරට පහළට පැමිණ සිටින ඔහු මීට පෙර විදුලිබල අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයා ලෙස කටයුතු කළ අයෙකි.


රැකියාවේදී බොහෝ විට වෘත්තිකයින් කරන්නේ සිය තනතුරෙන් ඉහළට ගොස් විශ්‍රාම යෑමය. ඉන්පසුත් යමක් කිරීමට අවශ්‍ය නම් උපදේශක මට්ටමේ තනතුරක් දැරීමය. එහෙත් මේ අවස්ථාවේ පර්ඩිනැන්ඩස් මහතා සම්බන්ධයෙන් අපට දක්නට ලැබෙන්නේ ඊට වෙනස් තත්වයකි. විදුලි බල මණ්ඩලයට හා ඒ ආශ්‍රිත තනතුරුවලට පුද්ගලයින් මේ ආකාරයට කැමති ඇයිද යන්න ගැන මෙතෙක් තිබුණ එක් ප්‍රබල චෝදනාවක් වූයේ විදුලි මාෆියාවක් තිබෙන බවය. මේ මාෆියාවට අදාළ වපසරිය කෙටියෙන් හැඳින්වුයේ පෞද්ගලික අංශයෙන් වැඩි මිලට හදිසි විදුලිය මිලදී ගැනීම හා එම මිලදී ගැනීමේ ගිවිසුම් සඳහා සිදුකරන දායකත්වයෙන් ලැබෙනවා යැයි කියන අත යට ගනුදෙනුය. තවදුරටත් සරලව කිවහොත් ඒ කොමිස්ය.


ටෙන් පර්සෙන්ට්, ෆිෆ්ටීන් පර්සෙන්ට් ආදි ලෙස මේ කොමිස් කතා දේශපාලනඥයින් සම්බන්ධයෙන් නිල නොවන ලෙස කරළියට ආවද විදුලි බල මණ්ඩලයේ නිලධාරියකු සම්බන්ධයෙන් එවැන්නක් නම් වශයෙන් මෙතෙක් කරළියට පැමිණුණේ නැත. දැන් නිල නොවන ආකාරයට නොව නිල ආකාරයටම ලංවිම නියෝජ්‍ය සාමාන්‍යාධිකාරිවරයකු සම්බන්ධයෙන් කොමිස් ඉල්ලීමේ චෝදනාවක් එල්ල වී තිබේ.


එම චෝදනාව එල්ල කර ඇත්තේ KLS ENERGY LANKA SDN BHD KLS ENERGY LANKA PRIVATE LTD යන සමාගම්ය. ඒ ශ්‍රී ලංකා රජයට එරෙහිව එම සමාගම ඉදිරිපත් කර ඇති බේරුම්කරණයේදීය. එම බේරුම්කරණ නඩුව 2019 වර්ෂයේ දෙසැම්බර් මස අවසාන දිනවල ගොනුකර ඇතත් ඊට අදාළ තොරතුරු හෙළිදරව් වී ඇත්තේ මේ මොහොතේය. ඒ ඇයිද යන්නද මෙහිදී සලකා බැලිය යුතු කරුණකි. මෙතෙක් එම තොරතුරු ශ්‍රී ලංකා රජයත්, විදුලි බල අමාත්‍යාංශයත්, ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයත් දැනගෙන සිට ඇත යන්න එහි තේරුමය.


මෙම චෝදනාව එල්ල කර ඇත්තේ විදුලි බල මණ්ඩලයේ නියෝජ්‍ය සාමාන්‍යාධිකාරිවරයකු ලෙස කටයුතු කරන ඉංජිනේරු නොයෙල් ප්‍රියන්ත මහතාටය. ඔහු මේ මොහොතේ මාධ්‍ය ඔස්සේ අදහස් දක්වන්නෙකි. විශේෂයෙන්ම ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයේ ඉංජිනේරු සංගමයට එරෙහිව අදහස් දක්වන්නෙකු වන අතර එම මණ්ඩලයේ ජේ්‍යෂ්ඨ ඉංජිනේරුවන්ගේ සංගමය නම් අලුත් එකමුතුවක සාමාජිකයෙකි.
එම සමාගම සඳහන් කරන්නේ ප්‍රියන්ත මහතා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 02ක අල්ලසක් ඉල්ලූ බවය. ඒ එම සමාගමේ විදුලි ව්‍යාපෘතියට අදාළ සම්පේෂණ රැහැන් ග්‍රිඩ් මධ්‍යස්ථානයට සම්බන්ධ කිරීමක් සම්බන්ධයෙන්ය.


සුළං සහ සූර්යබල දෙමුහුන් ව්‍යාපෘතියක් ලෙස උතුරු පළාතේ ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 150කින් එය ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා විදුලිය මිලදී ගැනීමේ ගිවිසුමක්ද ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලය සහ එම සමාගම අතර අත්සන් කෙරී ඇත. ඒ වනවිටත් එම ව්‍යාපෘතිය සම්බන්ධයෙන් එම සමාගම ආයෝජනය කර තිබූ බවත් ඉතිරි ආයෝජනය කිරීමට නොහැකි වී ඇත්තේ විදුලි සම්ප්‍රේෂණ රැහැන් ග්‍රිඩ් මධ්‍යස්ථානයට සම්බන්ධ කිරීමට අවසර නොදීම හා ඒ වෙනුවෙන් ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 02ක අල්ලස් මුදලක් ඉල්ලීම බවත් එම සමාගම පාර්ශ්වයෙන් සඳහන් කෙරී ඇත. අල්ලස් ලබාදීම එම සමාගම එය ප්‍රතික්ෂේප කිරීම හේතුවෙන් ඉන් එහාට එම ව්‍යාපෘතිය ඉදිරියට ගෙන යැමට නොහැකි වී ඇතිය යන්න මේ චෝදනාවේ හරයය.


මෙම බේරුම්කරණය එම සමාගම ඉදිරිපත් කරන්නේ ඔවුන්ට එම ව්‍යාපෘතිය අත්හැර දමන්නට සිදුවීමෙන් වසර 08කට පමණ කාලයකට පසුය. එතෙක් එම සමාගම බේරුම්කරණයකට යොමු නොවුණේ ඇයිද යන්න ප්‍රශ්නයකි.


මේ වනවිටත් මෙම නඩුව සම්බන්ධයෙන් ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලය පාර්ශ්වයෙන් හෝ රජය පාර්ශ්වයෙන් රුපියල් මිලියන ගණනක වියදමක් දරා ඇති බවට සැකයක් නැත. එම මුදල් මෙතෙක් විදුලි බල මණ්ඩලය, විදුලි බල අමාත්‍යාංශය හෝ රජය අනුමත කර ඇති බවත් ඒ අනුව නිගමනය කළ හැකිය.


එයින් කියවෙන්නේ එම බේරුම්කරණයට අදාළ කටයුතුවලට රජයක් වශයෙන් මුහුණ දෙමින් සිටින බවය. එහි ප්‍රශ්නයක් නැත.


එහෙත් මෙහිදී පැන නඟින බරපතළම ප්‍රශ්නය වන්නේ ජාත්‍යන්තර බේරුම්කරණ නඩුවක් මගින් මෙවැනි බරපතළ චෝදනාවක් නිල වශයෙන්ම එල්ල වී තිබියදීත් අල්ලස් ඉල්ලූ බව කියන එම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් විදුලි බල මණ්ඩලය පාර්ශ්වයෙන්වත්, විදුලි බල අමාත්‍යාංශය පාර්ශ්වයෙන්වත් රජය පාර්ශ්වයෙන්වත් කිසිදු පරීක්ෂණයක් මෙතෙක් සිදුකර නැතිද යන්නය. එවැනි පරීක්ෂණයක් සිදුකර තිබෙනවා නම් එහි ප්‍රතිඵල අදාළ බලධාරීන් මේ මොහොතේ රටට කිව යුතුය. ඒ මෙම අල්ලස් ඉල්ලීමේ චෝදනාව ඇත්තද බොරුද යන්න ජනතාවට තේරුම් බේරුම් කරගැනීම සඳහාය.


එමෙන්ම මෙම තොරතුරු ලංකා විදුලි බල මණ්ඩලයේ ඉංජිනේරු සංගමය ඇතුළු අනිකුත් වෘත්තීය සමිති දන්නේ නම් ඒ සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණ සිදුකරන ලෙස බලකිරීමක් ඔවුන් මෙතෙක් සිදු නොකළේ ඇයිද යන්නද ප්‍රශ්නයකි. ඒ සඳහා ඇති පිළිතුරත් විදුලි මාෆියාවද?■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි