30.5 C
Sri Lanka
6 June,2023

චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂයක් මෙහේ හදන්න බෑ – ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂ මහලේකම් දයාසිරි ජයසේකර

Must read

ප්‍ර භූන්ටත් කොවිඩ්-19 හැදෙනකොට, දැන් ලංකාවේ වසංගතයේ තත්වයේ බරපතළකම තේරෙනවා කියලා සමහරුන් කියනවා…
ප්‍රභූන් කියලා අමුතු ජාතියක් නෑ. සමාජයට කොවිඩ් ඇවිත් තියෙනවා. දේශපාලනඥයන් කියන්නේ සමාජය එක්ක වැඩිපුරම ගැටෙන මිනිසුන්. අපට සංචරණය නවත්වන්න බෑ. උත්සවවලට යන එක නවත්වන්න බෑ. ඒ නිසා වැඩිපුරම හැදෙන්න තිබුණේ දේශපාලනඥයන්ට. ඒත් අපි පරෙස්සමෙන් බොහෝ අවස්ථාවල හිටියා. ඒත්, අවදානමක් තිබුණා. පාර්ලිමේන්තුවට වැළඳීම විශේෂ දෙයක් ලෙස කියන්න බෑ. ඒක වැරදි කතාවක්. සමාජයේ ගැවසෙන ප්‍රමාණය එක්කයි මේක තීන්දු වෙන්නේ.

ආසාදනය වීමෙන් පසු ඒ ගැන ප්‍රසිද්ධියේ නොකියා නිහඬව සිටි ප්‍රභූන් ගැනත් වාර්තා වුණා. ඒත් ඔබ ප්‍රසිද්ධියේ කීවා…
ඔව්, මට මුලින් උණ තිබුණා. මම දවසකට පස්සේ කොළඹ ගෙදර වෙනම කාමරයක හිටියා. වෙනම වැසිකිළියක් පාවිච්චි කළා. ඒ සැකයක් තිබුණ නිසා. මම ඇත්තටම හිතුවේ මේ ඩෙංගු කියලා. මගේ අතපය රිදෙන්න පටන්ගත්තා. කොන්ද රිදෙන්න පටන්ගත්තා. මම පීසීආර් පරීක්ෂණයක් සහ ඩෙංගු පරීක්ෂණයක් කළා. මගේ පීසීආර් පොසිටිව් වුණා. ඩෙංගු නෙගටිව් වුණා. මම මේක ප්‍රසිද්ධ කළේ මා එක්ක ආශ්‍රිතයන් ඉන්නවා නම්, ඔවුන්ට නිරෝධායනය වෙන්න. සමහර අය රෝග ලක්ෂණ තියාගෙන සද්ද නැතිව ඉන්නවා. මම ඒකයි මිනිසුන්ගෙන් ඉල්ලන්නේ උණ, හෙම්බිරිස්සාව, උගුරේ වේදනාව, කන්න බැරිකම ආදි සියල්ලම කොවිඩ් ලක්ෂණයක් වෙන්න පුළුවන්. ඒ නිසා පරෙස්සම් වෙන්න, පීසීආර් කරන්න, ස්වයං නිරෝධායනයට ලක්වෙන්න කියලා. ඒකෙන් ගොඩක් අය ආරක්ෂා වෙනවා.

කොවිඩ්-19 ආසාදිත කෙනෙක් විදියට ඔබට කොවිඩ්-19 පාලනය ගැන කියන්න තියෙන්නේ මොනවාද?
දැන් තියෙන තත්වය ටිකක් බරපතළයි. තවදුරටත් මේ පැතිරීම වළක්වන්න බැහැ. නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන ප්‍රමාණවත් නැහැ. එන්න එන්නම කොවිඩ්-19 අසාදිතයන් වැඩි වෙනවා. හමුදාවට මේක දරාගන්න පුළුවන් තත්වයක් නෙවෙයි. ආණ්ඩුව නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයක් දැම්මාම ආහාර දෙන්න ඕනෑ. යටිතල පහසුකම් සම්පාදනය කරන්න ඕනෑ. ප්‍රවාහනය කරන්න ඕනෑ. ඒක කරගෙන යන්න පුළුවන් තත්වයක් නෙවෙයි තියෙන්නේ.
සෞඛ්‍ය කාර්ය මණ්ඩල ප්‍රමාණවත් නොවෙන්නත් ඉඩ තියෙනවා. ඒ නිසා මම ඉල්ලන්නේ කරුණාකරලා නිවෙස්වල නිරෝධායනය වෙන්න ඉඩ දෙන්න. ස්වයං නිරෝධායනයට තමන්ගේ ගෙදර පහසුකම් තියෙන අයට ඒක කරන්න පුළුවන්. ඒකෙන් ආණ්ඩුවට යන වියදම සෑහෙන අඩු කරගන්න පුළුවන්.
උණක්, හෙම්බිරිස්සාවක්, කැස්සක්, කට තිත්ත නම් මුලින් සෞඛ්‍ය අංශවලට දැනුම්දීලා ගෙදර වෙනම කාමරයක තනි වෙන්න, සෞඛ්‍ය අංශවලට ඒ ගැන දැනුම්දෙන්න පුළුවන්. මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරුන් ලවා පරීක්ෂා කරලා ගෙදර වෙනම කාමරයක් සහ වැසිකිළියක් තියෙනවා නම් තනි කරන්න පුළුවන්.
සමහර අයට කිසි රෝග ලක්ෂණයක් නැහැ. එයාලා පොසිටිව්. එයාලා නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානවල ඉන්නවා. සත පහකට වැඩක් නෑ. කන්න බොන්න දෙමින් තියාගෙන ඉන්නවා. ආණ්ඩුව බලාගන්න ඕනෑ වසංගතයෙන් අසාධ්‍ය වෙන අය සහ ගෙදර ඇතුළේ නිරෝධායනය වෙන්න බැරි අය. සාමාන්‍ය අය මධ්‍යස්ථානවල දැම්මාම, ඒවායේ සලකන්නැතිව ගිය ගමන් වීඩියෝවක් දාලා ආණ්ඩුවට බණිනවා. ඒත් අනෙක් පැත්තෙන් ආණ්ඩුවට මේක කරන්නත් බෑ. කාර්ය මණ්ඩලයත් මදි.
මේ ප්‍රශ්නයේ තව පැත්තක් තියෙනවා. පිටරට ඉන්න හැටදාහක් විතර ලංකාවට එන්න ඉන්නවා. ඔවුන්ට පහසුකම් සපයන්නත් සූදානම් වෙන්න ඕනෑ. නැත්නම් විශාල විනාසයකට යන්න ඉඩ තියෙනවා. ඔවුන් ගැනත් බලන්න එපැයි.

නිරෝධායන කඳවුරුවලට යන්න මිනිසුන් කැමති නැහැ…
අන්න ඒකයි. මිනිසුන් ඉදිරිපත් වෙන්නේ නැහැ. සමහර අය නිරෝධායන කඳවුරුවලට යන්න කැමති නැති නිසා හැංගිලා ඉන්නවා. දවස් කිහිපයකින් මේ අසනීපය ඉවරවෙනවා. රෝග ලක්ෂණ නැති කෙනෙකුට පොඩි නිවාඩු කාලයක් වගේ. මේ අය ගෙදර හරියටම නිරෝධායනය වෙනවාද කියලා බලන්නට මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරුන්ට සහ ආරක්ෂක අංශවලට පුළුවන්. ඒ ක්‍රමය ආවොත් ආසාදිතයන් සහ සැකයක් තියෙන අය ඉදිරිපත්වීම සහ සෞඛ්‍ය අංශවලට සහයෝගය දැක්වීම මීට වඩා වැඩි වේවි.

රාජ්‍ය ඇමතිවරයෙක් විදියට ඔබට ලැබුණේ ප්‍රධාන ධාරාවේ විෂයක් නෙවෙයි. ඒත් කොහොමහරි තමන්ට ලැබුණ විෂයෙන් රටේ අවධානය දිනාගන්න ඔබ සමත් වුණා…
මේ විෂය අතපසු වූ විෂය ක්ෂේත්‍රයක්. ලංකාවේ බලය බෙදීම නිසා වැඩිම හානියක් සිදු වූ විෂයක් මේක. මීට පෙර මා දැරූ තනතුර ක්‍රීඩා අමාත්‍යධුරය. බලය බෙදීම නිසා ක්‍රීඩාවට හානියක් වෙලා තිබුණා. මොකද පළාත් සභාවලට ක්‍රීඩාව බාරදුන්නාම, ඒක දුවවන්න පළාත් සභාවලට සල්ලි නෑ. ක්‍රීඩා අමාත්‍යාංශයේ මුදල් ටික තියෙන්නේ මධ්‍යම ආණ්ඩුවේ. සාමාන්‍යයෙන් පළාත් සභාවලට ක්‍රීඩා කටයුතු කරන්න කියලා මධ්‍යම ආණ්ඩුවෙන් සල්ලි දුන්නේ නෑ. ඒත් මම ආවාට පස්සේ සම්පූර්ණයෙන්ම ඒකට අවශ්‍ය ශක්තිය දුන්නා. දැන් මට ඇවිල්ලා තියෙන්නේත් බලය බෙදීම නිසා ප්‍රශ්න ඇති වූ ක්ෂේත්‍රයක්. අත් යන්ත්‍ර, පේෂකර්ම, ඇඟලුම් නිෂ්පාදන විෂයන් පළාත් සභාවලට තමයි අයිති. ලංකාවේ පේෂකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව නිකම් ආයතනයක් විතරයි. ඒකේ සම්පූර්ණ වැඩපිළිවෙළ තියෙන්නේ පළාත් සභාවල කර්මාන්ත අධ්‍යක්ෂවරුන් යටතේ. ඔවුන්ට ආයතන පවත්වාගෙන යන්න මුදල් නෑ. ඒක තමයි ක්ෂේත්‍රය කඩාවැටීමට හේතුව.

එහෙනම් ප්‍රශ්නය බලය බෙදීම නෙවෙයි. බලය තියෙන අයට මුදල් නොදීම…
බලය බෙදුවාට මුදල් දෙන්නේ නැහැනේ ප්‍රායෝගිකව. දැන් මට ඒකට අත ගහන්න සිදුවෙලා. මම පුළුවන් විදියට වැඩපිළිවෙළ පටන්ගත්තා. මම ඉල්ලපු ප්‍රමාණයට මුදල් නොලැබුණත්, ලැබුණු මුදලින් විශාල වැඩකොටසක් කරනවා. ඒ අනුව තමයි අත්යන්ත්‍ර සහ බතික් නිෂ්පාදන වෙනුවෙන් වැඩපිළිවෙළ රාශියක් පහුගිය කාලයේ කළේ. නත්තල් උත්සවය, කඨින පිංකම ආදි අවස්ථාවල අපි මැදිහත් වුණා. මට මේ අසනීපය ආවේ නැති නම් තෛපොංගල් උත්සවය සමරන්නත් මම සම්බන්ධ වෙනවා. පෙබරවාරි 04 වැනිදා සිංහ කොඩිය නිෂ්පාදනය කරනවා. අවුරුදු උත්සව එක්ක විශාල වැඩකොටසකට සම්බන්ධ වෙනවා. අපට ලැබෙන අමාත්‍යාංශය මොකක්ද කියන එක බලන්නේ නෑ. ලැබෙන ඕනෑ තැනක නිර්මාණශීලී වැඩක් කරන්න බලනවා. ජනතාවට අලුත් අත්දැකීමක් ලැබෙන විදියේ වැඩක් කරන්න මහන්සි වෙනවා. අපට ලැබෙන පහසුකම් තුළ, ලැබෙන විෂයක් ඇතුළේ නිර්මාණශීලීව කරන්නේ මොකක්ද කියන එකයි වැදගත්.

ඔබ ලංකාදීපයට කියා තිබුණා ශ්‍රීලනිපයට සිදුවෙන අසාධාරණය ගැන දැන් ‘කෙඳිරියක්’ තියෙන බව…
ශ්‍රීලනිපය මේ ආණ්ඩුව පත් කරන්න වැඩ කරපු පක්ෂයක්. මේක නිකන්ම ගිහින් තනතුරු ගත් පක්ෂයක් නෙවෙයි. සැලසුම් කරලා අපට රැස්වීම්වල හූ කියනකොට, අප එළවනකොට අපි ගිහින් ජනාධිපතිතුමා එක්ක ගිවිසුමක් අත්සන් කළා. පක්ෂය විදියට අපි ගමේ පාක්ෂිකයන්ගේ ඉඳලා, සංවිධායකවරයාගේ ඉඳලා වැඩ කළා. ඒ හැමෝගේම තමන්ගේ මට්ටම්වලදී පීඩාවන්ට මුහුණදෙන්න වුණා. ඊටපස්සේ තමයි අපි මේ ආණ්ඩුවේ ඉන්නේ.
මීට කලින් එජාප ආණ්ඩුවට අපි ගියේ වැඩ කරලා නෙවෙයි. එජාපය බලයට ගේන්න අපි වැඩ කළේ නෑ. අපි විරුද්ධ පැත්තෙන් ඡන්දය ඉල්ලුවේ. ඒත් අපි ජනාධිපතිතුමාට සහයෝගය දෙමින් ජාතික ආණ්ඩුව හදපු වෙලාවේ අපට වැදගත් තැනක් ලැබුණා. යූඇන්පීය කවදාවත් අපට මේ විදියට පක්ෂය විනාශ වීම සඳහා ක්‍රියා කළේ නෑ. ඔවුන් අපට ඉතා ඉහළ කැබිනට් ඇමතිධුර 13ක් දුන්නා. නියෝජ්‍ය ඇමති සහ රාජ්‍ය ඇමති තනතුරු තිබුණා. පක්ෂයට යම් සාධාරණ වැඩපිළිවෙලක් ක්‍රියාත්මක කරන්න හැකි වුණා. ඒත් දැන් ගැටලුවක් තියෙනවා. ආණ්ඩුකාරවරුන් පත් කිරීම, සභාපතිවරුන් පත් කිරීම, ආයතන ප්‍රධානීන් පත්කිරීම ආදිය පවා අසාධාරණයි. මන්ත්‍රීවරුන්ට ලබාදෙන ප්‍රතිපාදනවලදී පවා ශ්‍රීලනිපය හුදකලා කරලා තියෙනවා. ඒ නිසා පහළ මට්ටමේ කෙඳිරියකටත් එහා ගිය විශාල විරෝධයක් තියෙනවා. ඒ නිසයි අපි කියන්නේ, මේ ගැන කාටවත් කියලා වැඩක් නෑ. ජනාධිපතිවරයාටම තමයි කියන්නේ. එතුමා මේක බලන්න ඕනෑ. ඒකට අපි එතුමා එක්කත් යම් සාකච්ඡාවක් අනාගතයේ බලාපොරොත්තු වෙනවා.

ඔබ ශ්‍රීලනිපයෙන් කරන පැමිණිලි කෙඳිරියක් කියා කීවේ ඇයි? ගර්ජනාවක් වගේ වචනයක් දැම්මානම් හරිනේ…
අපේ ඉල්ලීම් වැරදියට තේරුම් ගන්න හොඳ නෑ. මම අදහස් කළේ ඒක. අපි මේක ආණ්ඩුවේම අයට තමයි කියන්නේ. අපි ආණ්ඩුව කඩා බිඳ දමන්න ලෑස්ති නෑ. අපේ බලාපොරොත්තුව තව අවුරුදු පහක් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහත්තයා දිනවීම මිසක්, මේ අවුරුදු පහෙන් ගෝඨාභය ගෙදර යවන්න නෙවෙයි. ඒ නිසා අපි ඉවත්වෙන බව තර්ජනය කරන්නේ නෑ. මෙහෙම ගියොත් අවුරුදු පහක් යද්දී ගෝඨාභයත් ඉවරවෙලා, ආණ්ඩුවත් ඉවරවෙලා සියල්ල ඉවර කරගන්න තැනකට තල්ලුවෙනවා. අපි භයානකකම තමයි පෙන්වලා දෙන්නේ. මේක කවුරුත් බිත්තියට හේත්තු කිරීමක් නෙවෙයි.

පොහොට්ටුව ශ්‍රීලනිපයට සලකන්න ඕනෑ මොකටද?
ඒක වැදගත් වෙන්නේ අද නෙවෙයි. තව අවුරුදු කිහිපයකින්. ජනාධිපතිතුමා තව අවුරුදු පහකින් ඉස්සරහට යන්න නම් ශ්‍රීලනිප සහයෝගය අත්‍යවශ්‍යයි. ඉතින්, අපි පාක්ෂිකයන් බලාගත්තේ නැති නම්, ඔවුන්ට කිසිදෙයක් කියන්න බෑ. එයාලා අපෙන් අහයි පොහොට්ටුවට සහයෝගය දෙන්න ඕනෑ මොකටද කියලා. තමන් විතරක් ශක්තිමත් වුණාම හරියනවා කියලා හිතන්න නරකයි. තව පක්ෂ ගණනාවක් තියෙනවා. කොමියුනිස්ට් පක්ෂය, සමසමාජ පක්ෂය, විමල් වීරවංශ මහතාගේ පක්ෂය, මහජන පක්ෂය ආදි සියලු කණ්ඩායම් ශක්තිමත් වුණොත් තමයි සන්ධානය ශක්තිමත් වෙන්නේ. ඒ ඒ කණ්ඩායම් දුර්වල වෙන තරමට සන්ධානයත් කඩාගෙන යනවා. තනි පක්ෂයකින් කරන්න බෑ. චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂය වෙනත් කිසි පක්ෂයකට ඉඩ නොදී තනියම ඉන්නවා වගේ තනි පක්ෂයක් ලංකාවේත් හදන්න හිතනවා නම්, ඒක යථාර්ථය නෙවෙයි. චීන කොමියුනිස්ට් මෙහේ හදන්න බෑ. සන්ධානයේ අනෙකුත් පක්ෂ ශක්තිමත් කරන වැඩපිළිවෙළක් ක්‍රියාත්මක කළ යුතුමයි. නැත්නම් ඒ පක්ෂ සන්ධානයෙන් ගැලවිලා එළියට යනවා.

ඒත් ඔවුන් හිතන්නේ තනි ආධිපත්‍යයක් හදාගන්න…
ඕනෑ කෙනෙක්ට ඕනෑ තමන් ශක්තිමත් වෙන්න තමයි. ඒකේ වරදක් නෑ. ඒත් අනෙකුත් පක්ෂ ශක්තිමත් වෙද්දී, එයාලාත් ශක්තිමත් වෙන බව තමයි මම කියන්නේ. ඒ කාලයේ ශ්‍රීලනිපය අතේ හැන්ද තියෙනකොට කොමියුනිස්ට් පක්ෂය, සමසමාජ පක්ෂය වගේ පක්ෂවලට හොඳම තනතුරු දුන්නා. හොඳට සැලකුවා.

පොහොට්ටුවේ නායකයන් කියන්නේ පහුගිය කාලයේ ශ්‍රීලනිපයේ අය තමන්ට සලකපු විදියට, අද ශ්‍රීලනිපයට ඔවුන් කරන සැලකීම් හොඳ වැඩියි කියලයි….
දැන් පොහොට්ටුවේ ඉඳන් අපට බණින සමහර අය ශ්‍රීලනිපයේ නායකයන් වෙලා හිටියා. ශ්‍රීලනිපය අනෙක් අයට සැලකුවේ නැති බව ඔවුන් කියනවා නම්, ඒ අයත් මේ තනතුරුවල හිටියා. ඔය සමහර අය ශ්‍රීලනිපයෙන් ඉවත් කළේ පොදුජන පෙරමුණ කියලා වෙනම පක්ෂයක් හැදුවාට පස්සේ. ශ්‍රීලනිප සංවිධායකවරුන් කියන්නේ මේ පක්ෂය සංවිධානය කරන අයටනේ. ඒ අය වෙනම පක්ෂයක් සංවිධානය කරන්න ගත්තාම කොහොමද ඉන්න ඉඩ දෙන්නේ.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි