No menu items!
26.6 C
Sri Lanka
24 September,2023

ආණ්ඩුව පැටලුණේ වැරදි 19 එක්ක – පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මුජිබර් රහුමාන්

Must read

  • 19 වැනි සංශෝධනය නෙවෙයි, මේ වෙලාවේ කොවිඞ්-19 පරාජය කළ යුතුව තිබුණා
  • කැබිනට් මණ්ඩල සාමාජිකයන්ටත් හඬක් නැහැනේ
  • අයියාගේ බලය එහෙම පාවිච්චි කරපු ඔහු, තමන්ගේ බලය කොහොම පාවිච්චි කරයිද
  • ආණ්ඩුව අලුත් කියලා ඉවසා සිටීමේ හැකියාවකුත් දැන් නැහැ. ඇවිත් අවුරුද්දක්නේ

මෙය විසි වන සංශෝධනය සම්මත කිරීමට පෙර, පාර්ලිමේන්තු විවාද පැවති කාලසීමාව අතරතුර ලබාදුන් විශේෂ සාකච්ඡාවකි. පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මුජිබර් රහුමාන් විසි වන සංශෝධනය පිළිබඳ විපක්ෂයේ යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට සඳහා පත් කළ කමිටුවේ සාමාජිකයෙකි.

විසි වන සංශෝධනයට සමගි ජන බලවේගයෙන් ඉදිරිපත් කළ සංශෝධන මොනවාද?
සාමාන්‍යයෙන් ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් ඉදිරිපත් කරන වෙලාවක කාරක සභා අවස්ථාවේදී ආණ්ඩුව ඉදිරිපත් කරලා තියෙන සංශෝධනවලට විරුද්ධව විපක්ෂය විකල්ප සංශෝධන ඉදිරිපත් කරනවා. අපිත් මේ කතාකරන මොහොත වන විට විකල්ප සංශෝධන ඉදිරිපත් කරන්න කටයුතු කරමින් ඉන්නේ. කතාකරන මොහොත වන විට ආණ්ඩුව නිල වශයෙන් සංශෝධන ගණනාවක් ඉදිරිපත් කරලා තියෙනවා. ඒවා ගැනත් අපි සලකා බලනවා. අපි වැඩිපුර උත්සාහ කරන්නේ 19 වැනි සංශෝධනය හැකි තරම් ආරක්ෂා කරන්නයි.

ආණ්ඩු පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පෞද්ගලිකව සංශෝධනයෝජනා ඉදිරිපත් කළාද?
එහෙම කරන බව මේ මොහොත වන විට ආරංචිවෙලා නැහැ. ආණ්ඩුවේ මන්ත්‍රීවරුන් ගොඩක් දේවල් යෝජනා කරයි කියලා බලාපොරොත්තු වෙන්නේ නැහැ.

සමගි ජන බලවේගයේ මන්ත්‍රීවරුන් මුඛ ආවරණ, අත් පටි පාවිච්චි කරමින් විරෝධය දැක්වුවා නේද?
අපි දිගින් දිගටම, විස්ස ගේන්න හදපු දවසේ ඉඳන්ම විරෝධය ප්‍රකාශ කළා. එහෙත්, කොවිඞ්-19 නිසා ජනතාව සංවිධානය කිරීමේ අපහසුවක් තියෙනවා. ඒ නිසා අපි පහුගිය කාලයක් තිස්සේ කරන්නට හිතාගෙන හිටපු වැඩ නැවැත්වුවා. අපි වගකීම් සහගතව කටයුතු කරන විපක්ෂයක්. කුමක් හෝ කරලා ආණ්ඩුව අමාරුවේ දැමීමත්, ජනතාව අමාරුවේ දැමීමත් අපේ ක්‍රමය නෙවෙයි. ඒ නිසා අපි බොහෝ දේවල් අවලංගු කළා. පාර්ලිමේන්තුවේදී විස්ස විවාදයට ගත් මොහොතේ කැපී පෙනෙන අන්දමේ සංකේත විරෝධයක් අපි ගෙනාවා.

රතු පටියක් පැළඳ, නාසි හමුදාව වගේ විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරුන් ආවා…
අපි කිව්වේ විස්ස එපා කියලා. මේක ඒකාධිපති ගමනකට පාර කපන සංශෝධනයක්. ඒ හින්දා මේවා පරාජය කරන්නට ඡන්දය දෙන්න කියන එක අපි අනෙකුත් මන්ත්‍රීවරුන්ගෙන් ඉල්ලුවා. ඔබ කී ආකෘතිය විරෝධතා උපක්‍රමයක් ලෙසයි පාවිච්චි කළේ. මෙවැනි අවස්ථාවක ආණ්ඩුවේ මන්ත්‍රීවරයෙක්ට වුණත් හෘදය සාක්ෂියට එකඟව කටයුතු කිරීමේ හැකියාව තියෙනවා.

කෙසේවෙතත් විස්සට පක්ෂව ඡන්දය දුන් සමගි ජන බලවේගයෙන් පත් වූ මන්ත්‍රීවරුන්ට පියවර ගන්නවා නේද?
ඔව්, එහෙම පියවර ගන්නවා. අපි පක්ෂයක් විදියට පැහැදිලි හේතු මත තමයි විස්සට විරෝධය දැක්වුවේ. ඒ විරෝධය තිබියදීත්, මේකට පක්ෂ වුණොත් ඒ පසුපස තියෙන්නේ වෙන හේතුවක්. ඒ නිසා අපි පියවර ගන්නවා.

20 සංශෝධනයේ කරුණු පසෙකින් තැබුවත් මෙවැනි මොහොතක මේක සම්මත කරගැනීමේ වුවමනාවෙන් ආණ්ඩුව ගත් පියවර පවා ප්‍රජාතන්ත්‍රයට නුසුදුසුයි. මරණීය දණ්ඩනයට නියම වූ කෙනෙක් පාර්ලිමේන්තුවට ගෙන ඒම පවා කරන්න සිද්ධවුණා…
ඔව්, එයාලා කැබිනට් මණ්ඩලයට මේක ඉදිරිපත් කළේ හදිසියේ. ඒක ඉදිරිපත් කළ මොහොතේ සිට සම්මත වෙන අවස්ථාව දක්වා හැකි තරම් අඩු කාල පරතරයක් තබාගන්න ඔවුන් උත්සාහ කළා. කැබිනට් එකට විස්ස ඉදිරිපත් කරනතුරු අපි තිබුණේ මොනවාද කියා දන්නේ නැහැ. කැබිනට් මණ්ඩල සාමාජිකයන්ටත් කල්පනා කරලා, සාකච්ඡා කරලා, අධ්‍යන කරලා කැබිනට් සාමාජිකයන්ගේ අනුමැතිය ලබාදීමට ඉඩකඩ සැලසුවේ නැහැ.

ඒ විදියට ඉදිරිපත් කළේ වසර සිය ගණනක් වුව පැවතිය හැකි, අනාගත පරපුරටත් බලපාන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක්…
ඒක තමයි. කැබිනට් මණ්ඩල සාමාජිකයන්ටත් හඬක් නැහැනේ. වහා කැබිනට් අනුමැතිය දුන්නා. ඔවුන් දන්නවා මේක එළියට ආපු ගමන් විපක්ෂය කෙසේ වෙතත් ආණ්ඩුවේම අය පවා විරුද්ධ වෙන බව. බලහත්කාරයෙන් කැබිනට් අනුමැතිය ලබාගෙන අධිවේගයෙන් සම්මත කිරීම දක්වා ගමන් කළේ විරෝධය වර්ධනය වීමට ඉඩ ලබා නොදෙන්නයි.

එහෙත් නොසිතූ විදියට, නොසිතූ වේගයකින් මහා සමාජ විරෝධයක් විස්සට හැදුණා…
ඇත්ත. ඇති වූ විරෝධය එක්ක ඔවුන් යම් දුරකට පසුබැස්සා. දුර්මුඛ වුණා. ඒත් අත්තනෝමතික ගමන නතර කරන්න ආණ්ඩුව හිතුවේ නැහැ. එයාලාගේ පැත්තේ ඉන්න අයට හපන්න පොඩි සීනිබෝල ටිකක් දෙනවා වගේ පොඩි පොඩි සංශෝධන ටිකක් කළා විතරයි. තමන්ගේම කණ්ඩායමේ අයගේ අදහස්වලට පවා හරිහැටි ඇහුම්කන් දුන්නේ නැහැ. විස්සේ තියෙන මූලිකම ගැටලු කිසිසේත්ම වෙලා නැහැ.

කොවිඞ්-19 වසංගතය නිසා ජනතාව තුළ තියෙන මහා විරෝධය මහපාරේදී පෙන්වන්න අවස්ථාව ලැබුණේ නැහැ. මේ තරම් බරපතල වෙනසක් කරන්න සූදානම් වන විට ජනතා එක්රැස්වීම්වලට පවා ඉඩකඩක් නැති වීම හරි භයානකයි නේද?
අවම සදාචාරයවත් තිබුණානම්, ඒ විරෝධතාවලට ඉඩ දෙන්න තිබුණා. ටික දවසක් ඉවසන්න තිබුණා. කොවිඞ්-19 වසංගතයට මුහුණදීම තමයි මේ වෙලාවේ ලොකුම අභියෝගය. ඒත් ආණ්ඩුව දැන් ඒකට ප්‍රමුඛත්වය නොදී මේක කරනවා. ආණ්ඩුව පැටලුණේ වැරදි 19 එක්ක. ජනතාවට බලය දුන් 19 වැනි සංශෝධනය නෙවෙයි, මේ වෙලාවේ කොවිඞ්-19 තමයි පරාජය කළ යුතුව තිබුණේ.

විස්ස නිසා කොරෝනා කතාවත් පස්සට ගියා නේද?
ඒක තමයි. කොවිඞ්-19 ගැන උනන්දුව අඩු වුණා. විස්ස ගැන තමයි කතා කරන්න වෙලා තිබුණේ. කොවිඞ්-19 ප්‍රශ්නය හරිගස්සන පාටක් පේන්නේත් නැහැ. කොවිඞ්-19ත් අපට විසඳාගන්න බැරි සාමාන්‍ය ජන ජීවිතයේ තවත් ප්‍රශ්නයක් හෙවත් කරුමයක් බවට පත්වෙන්න ආණ්ඩුව ඉඩහැරලා බව පේනවා. කිසිම වගකීමක් ඔවුන්ට නැහැ.

වසංගතය නිසාම මිනිසුන්ට වෙනත් අභියෝගත් තියෙනවා. පාර්ලිමේන්තුවේ හැම මිනිත්තුවක්ම ඒවා ගැන කතා කරන්න මේ දින ටිකේ වෙන් කරන්න තිබුණා…
මිනිසුන්ට ජීවත්වෙන්න විදියක් නැහැ. බඩු මිල අහස උසට ගිහිල්ලා. රස්සාවල් නැහැ. විශාල ප්‍රමාණයක් පෞද්ගලික ආයතන වහලා දාලා. ආදායම් මාර්ග අහිමි වෙලා. ලක්ෂ හතරකට වඩා රස්සාවල් නැතිව ඉන්නවා. ඒවාට විසඳුම් හොයන්නේ නැතිව තමන්ගේ බලය තර කර ගැනීමට තමයි ආණ්ඩුව උත්සාහ කරන්නේ. තමන්ට බලයේ රැඳිලා ඉන්න පුළුවන් නීතිරීති සම්මත කරගන්න තමයි මේ ආණ්ඩුව හදන්නේ.

ඒ අස්සේ රිෂාඞ් බදියුදීන් අත්අඩංගුවට ගැනීමේ මෙහෙයුමකුත් තිබුණා…
රිෂාඞ් බදියුදීන් මහතාට තිබුණ චෝදනා ඕවා නෙවෙයි. ඔහු පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාරයට සම්බන්ධයි කියලා තමයි චෝදනා කළේ. දැන් ආණ්ඩුවේ නායකයන් විපක්ෂයේ සිටියදී ඒක තමයි කිව්වේ. ජනාධිපතිවරණයට කලින් විමල් වීරවංශ චෝදනා කළේ සතොස ලොරියේ බෝම්බ ගෙනිච්චා කියලයි. පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය බලය ගැනීම වෙනුවෙන් උපරිම පාවිච්චි කළා. හිටපු ආණ්ඩුවේ නායකයන්ට උපරිම චෝදනා කළා. ඒ ඔක්කොම කරලා බලයට ඇවිත් දැන් අවුරුද්දක්. ආපු ගමන් රහස් පොලීසියේ, පොලීසියේ හැම කෙනාම මාරු කළා. හේතුව විදියට කීවේ පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය ඇතුළු දේවල් ගැන පරීක්ෂණ හරියට කරන බව. දැන් අවුරුද්දක් ගිහිල්ලත් කිසිදෙයක් හොයාගන්න බැරි වෙලානේ. අන්තිමේ මොකක්හරි හේතුවකට රිෂාඞ් බදියුදීන් ඇතුළට දාන්න උත්සාහ කිරීමක් තමයි මේ පේන්නේ. මොකුත් නැති නිසා අනාථයන්ට ඡන්දය දාන්න පහසුකම් සැලසීම කියන හේතුව අල්ලාගෙන. පටු පරමාර්ථයකින් කළ දෙයක් මේක. ඔහු මහින්ද මහත්තයා ඉන්න කාලයේත් බස්වල ඡන්දදායකයන් අරගෙන ගියා. මම දන්න විදියට ඒ කාලයේ නම් සල්ලිත් නොගෙවා ගිහින් තියෙන්නේ. මෙවර සල්ලි ගෙවලයි අරගෙන ගිහින් තියෙන්නේ. දකුණේ ඉන්න මිනිසුන්ට චූන් එකක් දෙන්නයි ඕක කළේ.

තමන්ටම ඡන්දය දුන් අයගේ කළකිරීම සංසිඳවන්න…
ඔව්, එයාලාත් දැන් ආණ්ඩුව ප්‍රශ්න කරනවා. කෝ, දැන් මොකුත් නැහැනේ කියලා අහනවා. දැන් මොනවාහරි කියලා අත්අඩංගුවට ගන්න එපැයි.

හැබැයි ඒක අනෙක් පැත්තට පත්තු වුණා. විස්සට ඡන්දය ගැනීම වෙනුවෙන් බය කරන්නට රිෂාඞ් මන්ත්‍රීවරයා අත්අඩංගුවට ගත් බව ඒ පැත්තේ අයත් දැන් හිතනවා…
සමහරවිට ඒ විදියට බය කරන්න අත්අඩංගුවට ගත්තාද දන්නේත් නැහැ. දැන් අත්අඩංගුවට ගැනීම් පවා ඒ වගේ දේශපාලන වුවමනා ඇතිවයි කරන්නේ. එහෙත්, රිෂාඞ් බදියුදීන් විස්සට ඡන්දය දෙන්න හිටියා කියලා මා නම් හිතන්නේ නැහැ. කොහොමහරි, මේක තමන්ට ඡන්දය දුන් අය සංතෝෂ කරන්න කළ දෙයක් බව පැහැදිලියි.

ගෙවුණු සතියේ දෙවැනි තීරණාත්මක සිදුවීම මාකඳුරේ මධුෂ් ඝාතනය. ආණ්ඩුව කරන හැමදේම වැරදි පැත්තට පත්තුවෙනවා වාගේ. මධුෂ් ඝාතනය ගැනත් දැන් මිනිසුන් ප්‍රශ්න කරනවා…
මධුෂ් අත්අඩංගුවට ගත්තේ අපේ ආණ්ඩුව කාලයේ. එයාපෝට් එකේදී අත්අඩංගුවට අරගෙන අවුරුදු එකහමාරක් තියාගෙන හිටියා. ඒකෙදී මධුෂ් හුඟක් දේවල් හෙළි කළ බව කියනවා. ඒ පැත්තෙන් යම් කරුණු කාරණා හෙළිදරව් වුණ එක වහගන්න මේ වගේ සිදුවීම් වුණාද වගේ නොයෙකුත් අදහස් අද සමාජයේ කතාබහට ලක් වෙලා තියෙනවා. ඒක ඉතා බරපතලයි. ආණ්ඩුව මේවාට දෙන උත්තර මොනවාද කියා මා දන්නේ නැහැ. මේකත් ඔබ කීවා වගේම ආණ්ඩුවට විරුද්ධ මතයක් ගොඩනැගීමට හේතුවක් වෙලා. මේ සිදුවීම ගැන ලොකු විවේචනයක් තියෙනවා.

ඒක සිද්ධවුණේ 19 වැනි සංශෝධනය ක්‍රියාත්මක වූ සමාජයක…
ඒක තමයි. දහනවය තියෙන සමාජයක ඒවා එහෙම වෙද්දී, දහනවය නැති සමාජයක් කොහොම වේවිද. ස්වාධීන පොලිස් කොමිෂන් සභාවක්, මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාවක්, ස්වාධීන අධිකරණයක් පවතින කාලයක මේවා සිද්ධවෙන්නේ මෙහෙම නම්, ඒවා නැති සමාජයක තුවක්කු එල්ලවෙන්නේ කොහේටද කියලා හිතාගන්න බැරි වේවි. ජනාධිපතිට සියළු බලතල ලැබුණාම තත්වය බරපතල වෙනවා.

විස්ස බැසිල් රාජපක්ෂගේ වුවමනාවට ගෙනා එකක් බව ආණ්ඩුවේ අය නිතර කියන දෙයක්….
මම නම් එහෙම එකක් හිතන්නේ නැහැ. මේක ජනාධිපතිතුමාට බලය විශාල වශයෙන් ලබාගන්න කරන වැඩක්. විස්ස ජනාධිපතිගේ දරුවෙක්. ඔවුන්ගේ මානසිකත්වය තමයි අධික බලයක් අවශ්‍ය බව. ඔහු ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශ ලේකම්ව සිටියදී කොළඹ නගරයේ වැඩ කළ විදිය අපි දැක්කානේ. ඒවා අපි අත්වින්දා. ඒ කාලයේ ඔහුට කිසි බලයක් තිබුණේ නැහැ. ඔහු අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරයෙක් විතරයි. එහෙත්, නැති බලයක් ආරෝපණය කරගෙන ආණ්ඩුවේ ඉහළම පුද්ගලයෙකු ලෙස ඔහු හැසිරුණා. පැය විසිහතරෙන් ගෙවල් කඩා දැම්මා. ඔහු අයියාගේ බලය එහෙම පාවිච්චි කරපු ඔහු, තමන්ගේ බලය කොහොම පාවිච්චි කරයිද. ඒ කාලයේ කිසිම ඇමතිවරයෙක් ඔහුට විරුද්ධව කතා කළේ නෑ. සියල්ලට ඉහළින් ඔහු හිටියේ. ඔහුට හැමෝම බිය වුණා. එවැනි පුද්ගලයෙක් ජනාධිපති වෙලා, විසි වන සංශෝධනයෙන් ලැබූ බලය අත්හදා බලන සමාජයක් වඩා භයානකයි.

ජේ.ආර්.ට වඩා ගෝඨාභය භයානක වේවි කියලා බොහෝ අය අනුමාන කරනවා…
අන්න ඒක තමයි මාත් කීවේ. ඔහු ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශ ලේකම් ලෙස බලය පාවිච්චි කළ හැටි අපි හැමෝම දන්නවානේ. ඒ ගැන මේ සමාජයට අත්දැකීම් තියෙනවා. තමන්ට අසීමිත බලය දුන් සමාජයක සිදුවිය හැකි දේවල් ගැන අනුමාන විතරයි කරන්න පුළුවන්.

ඒ අනුව විස්ස සම්මත කිරීමට ගත් උත්සාහය නිසාම ලොකු තුවාලයක් ආණ්ඩුවට වෙලා නේද?
ඒක තමයි. අපි මේ මොහොතේ විස්ස සම්මත වෙනවාද, නැද්ද කියලා දන්නේ නැහැ. එහෙත් කුමක් සිදු වුණත් මේක ආණ්ඩුව තමන්ටම ලොකු හානියක් සිදු කරගත් අවස්ථාවක්.

අපේ මිනිසුන් වහලුන් බව සමහර අය කියනවා. එහෙත්, ඇත්තටම මර්දනකාරී පාලනයක් යටතේ නිහඬව ඉන්න අපේ පුරවැසියන්ට හැකිවේවි කියා හිතනවාද?
ලංකාව පොඩි රටක්. මේකේ ඉන්න මිනිසුන්ගේ අදහස් ඉක්මනින් වෙනස් වෙනවා. අපට 2015 දී ඡන්දය දුන් අයම 2019 දී අප පරාජය කළා. ඔවුන්ට ඡන්දය දුන් උදවිය වෙනස් වෙන්න කාලයක් යන්නේ නැහැ. දැනටමත් ඒක පටන් අරගෙන බව අපට දැනටත් පේනවා. අවුරුද්දක් ගියාට පස්සේ ප්‍රගතිය බැලුවාම බිංදුවයි. ශේෂපත්‍රය නිල්.

ගෝඨාභය ගෙනාවේ පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය නිසා..
ඒක තමයි අපේ ආණ්ඩුව වැටෙන්න ප්‍රධාන හේතුව වුණේ. මම කලිනුත් කීවා වගේ, මිනිසුන් බලාපොරොත්තු වුණේ ඒකට වරදකරුවන් අල්ලනවා කියලයි. එහෙත්, අද වන විට එහෙම එකක් පෙනෙන්නේ නැහැ. ආණ්ඩුව ඒක අල්ලයි කියා මා හිතන්නේ නැහැ. ඒක දුරදිග ගිය ජාත්‍යන්තර සම්බන්ධකම් එක්ක එල්ල වූ ප්‍රහාරයක්. දැන් ලංකාවෙන් පැනලා ගිය සාරා ගැන කවුරුත් කතා කරන්නේ නැහැ. ඒ නැතිව වෙන වෙන අය පසුපස ආණ්ඩුව දුවනවා. අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ ඉන්දීය අගමැතිවරයා එක්ක වීඩියෝ ඇමතුමක කතා කළා. ආරක්ෂාව ගැනත් කතා කළා. ඒ වෙලාවේ සාරා අල්ලලා දෙන්න උදව් ඉල්ලුවේ නැහැනේ. සාරා අපට බාරදෙන්න කියලා මෝඩි අගමැතිතුමාගෙන් නිකමටත් ඉල්ලුවේ නැහැ. මේ ත්‍රස්ත ප්‍රහාරය පිළිබඳ හරිහැටි පරීක්ෂණයක් කිරීමට ආණ්ඩුව අත්හැරලා වගෙයි පෙනෙන්නේ. ඒක බලය ලබාගැනීමේ හුදු වුවමනාවෙන් කරන දෙයක් බව පේන්නේ. දැන් සම්බන්ධ නැති අය අල්ලලා, දකුණේ අයට සංදර්ශන පෙන්වන්න උත්සාහ කරනවා. හිටපු ජනාධිපතිවරයා පත් කළ කොමිෂන් සභාව හැරුණාම තවම විධිමත් නඩු විභාගයක්වත් නැහැ. ඒ කොමිසමේ ප්‍රකශවලිනුත් පෙනෙන්නේ හිටපු නායකයන්ගේ නොසැලකිල්ල නිසා එල්ල වූ ප්‍රහාරයක් බව. ආණ්ඩුව අලුත් කියලා ඉවසා සිටීමේ හැකියාවකුත් දැන් නැහැ. ඇවිත් අවුරුද්දක්නේ.■

 

 

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි