No menu items!
22.6 C
Sri Lanka
19 May,2024

මීගමුවේ ජාතිවාදය පතුරවන්න උත්සාහ කරනවා

Must read

නීතිඥ වින්සන්ට් බුලත්සිංහල – ජනාවබෝධය කේන්ද්‍රය


ජනාවබෝධය කේන්ද්‍රය මීගමුව ආශ‍්‍රිතව ක‍්‍රියාත්මක වන ප‍්‍රමුඛතම සිවිල් සංවිධානයකි. නීතිඥ වින්සන්ට් බුලත්සිංහල එම සංවිධානයෙහි ප‍්‍රමුඛ ක‍්‍රියාකාරිකයෙකි. ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව දැනුවත් කරමින් සංවිධානය කිරීමට එම සංවිධානය කටයුතු කරයි.

මීගමුවේ ජනතාව මේ වෙද්දී මුහුණදෙන අභියෝග ගැන කතාකළොත්..

ලොකුම ප‍්‍රශ්නය තමයි දිළිඳුකම. 2000 සිදු කළ සංගණනයට අනුව මීගමුවේ දිළිඳුභාවය සීයයට 39යි. නමුත් 2012 වෙද්දී මීගමුවේ සමෘද්ධිලාභී පවුල් 9743ක් ඉන්නවා. දිළිඳුකම වර්ධනය වෙලා. අනෙක් කාරණය තමයි නිවාස සහ ඉඩම් ප‍්‍රශ්නය. මේ වෙනකොට පුද්ගලයෝ 20,000 කට ආසන්න ප‍්‍රමාණයක් නිවාස සහ ඉඩම් ප‍්‍රශ්නයෙන් පීඩා විඳිනවා. සීමිත භූමියක් තුළ ජීවිත ගැටගසාගන්නා විශාල පිරිසක් මීගමුවේ ඉන්නවා. ඔවුන්ට තියෙන දුප්පත්කම නිසා ඒ අයට ජිවත්වෙන්නට ස්ථිර නිවාසයක් මිලදී ගන්න මුදල් නැහැ.

මීගමුවේ ධීවරයන්ට තියෙන අභියෝග මොනවාද?

මීගමුවේ කළපුව මේ වෙනකොට විනාශ වෙමින් යනවා. කළපුවට කර්මාන්ත අපද්‍රව්‍ය එකතු වෙනවා. මතුපිට කාණු ක‍්‍රමයක් ක‍්‍රියාත්මක වුණා. ඒ කාණු ක‍්‍රමයෙන් නගරයේ තියෙන අපජලය ගලා යන්න ක‍්‍රමයක් ඇති වුණත් ඒ අපජලය සියල්ලම යන්නේ කළපුවට. මේ කාණු ක‍්‍රමය හදන්න පටන් ගන්නකොට මුල් සැලැස්මට අනුව කාණු හරහා එකතු වෙන අපජලය කළපුවට මුදාහරින්නට පෙර පිරිසිදු කළ යුතුයි. එහෙත් ඒ සැලසුමට අනුව පිරිසිදු කිරීමේ කොටස වුණේ නැහැ. මහ නගර සභාවට තමයි මේ ව්‍යාපෘතිය භාරව තිබුණේ. අපජලය පිරිසිදු කිරීමේ කාර්යය මීගමුව නගර සභාවෙන් වුණේ නැහැ. ඒ ව්‍යාපෘතිය තුළින් කලපුව තවත් අපිරිසිදු වුණා.

මේ අපිරිසිදුකම ධීවර රැුකියාවට බලපාන්නේ කොහොමද?

කළපුව සහ ඒ අවට මුහුද කර්මාන්ත ශාලාවල අපද්‍රව්‍ය, ඉන්ධන, වැසිකිළි අපද්‍රව්‍ය වගේ දේවල් නිසා දිනපතා ¥ෂණයට ලක්වෙනවා. එක වතාවක් අපිට මාළුවෙක් හම්බවුණා. ඒ මාළුවාගේ ඇඟ ඇතුළේ කපපු දියමන්ති කෑලි තිබුණා. සමහර මාළු භුමිතෙල් ගඳයි. අනෙක් ප‍්‍රශ්නය කළපුව ගොඩකිරීම.

දිනෙන් දින කළපුව ගොඩකරලා කළපුවේ භුමි ප‍්‍රමාණය බරපතළ ලෙස අඩුවීගෙන යනවා. මේ වෙනකොට මීගමුවේ කළපුව මියගිය කළපුවක් බවට පත්වෙලා. එහි හෝටල් හදනවා. ඒවා නීත්‍යනුකුල නැහැ. ධීවර කණ්ඩායම් මේ හෝටල් සම්බන්ධයෙන් අධිකරණයට පවා ගියා. නමුත් කිසි ඵලයක් වුණේ නැහැ. මුතුරාජවෙල සංරක්ෂිත කලාපයක් වුණත් මේ වෙනකොට මුතුරාජවෙල පවා හෝටල් හදලා.

හෝටල් ව්‍යාපාරවලින් එල්ලවෙන බලපෑම මොන වගේද?

මේ හෝටල්වල බාල වයස්කාර අය පවා රැුකියා කරනවා. නමුත් මේ සම්බන්ධයෙන් කිසිම නීතිය ක‍්‍රියාත්මක කිරීමක් නැහැ. අවනීතිය වඩාත් ශක්තිමත් වෙලා. ලංකාවේ මේ වන විට වාර්තා වෙලා තියෙන කඩොලාන වර්ග 22න් 20ක් මීගමුව කළපුවේ තියෙනවා. නමුත් මේ වන විට ව්‍යාපාර සදහා හෝටල් හදන්න කඩොලාන කපනවා. ඒවා සම්බන්ධයෙනුත් කිසිම නීතියක් ක‍්‍රියාත්මක වෙන්නේ නැහැ.

ධීවරයන්ට තිබෙන වෙනත් අභියෝග ගැන විස්තර කළොත්.

රටේ ඉන්න ධීවර ජනතාවගෙන් සීයයට දොළහක් විතර ධීවර ප‍්‍රජාවක් ඉන්නේ මීගමුවේ. රටේ ධීවර නිෂ්පාදනයෙන් සීයයට 16ක් සැපයෙන්නේ මීගමුවෙන්. ධීවර ප‍්‍රශ්න විශාල වශයෙන් මීගමුවේ තියෙනවා. ඉන්ධන මිල හා ආම්පන්න මිල ඉහළ යෑම නිසා ධීවරයන් පීඩාවට පත්වෙලා තියෙනවා. අනෙක් ගැටලූව තමයි ධීවරයන්ගේ නිෂ්පාදන මිලට ගන්න හෝ ඒවාවලට හොඳ මිලක් නියම කිරීමට රජයේ කිසිම වැඩ පිළිවෙළක් නැතිකම.

මහා පරිමාණ ධීවර ව්‍යාපාරිකයන්ට වඩා සුළු ධීවරයන් පීඩා විඳිනවා නේද?

ඇත්තටම සුළු ධීවරයන්ගේ ගැටලූ පිළිබඳව සොයාබලන්න විධිමත් පරිපාලනයක් නැහැ. ධීවර අමාත්‍යාංශයට සුළු ධීවරයෙකුගේ ගැටලූවක් කිව්වාම අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන් කරන්නේ එක් එක්කෙනාට බෝලය පාස් කරගැනීම විතරයි. අපි දිස්ත‍්‍රික් ලේකම්තුමාට මේ කාරණය සම්බන්ධයෙන් පැවසුවාම ලේකම්තුමා පිළිගත්තා එවැනි ගැටලූව තියෙන බව. ඒ ප‍්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන් විධිමත් පියවර ගන්න ඕනෑ.

තහනම් පන්න ක‍්‍රියාත්මක වෙනවාද?

ධීවර අමාත්‍යාංශයෙන් තහනම් කරලා තියෙන තහනම් පන්න ක‍්‍රම භාවිත කිරීම නිසා මිනිස්සු අතර ගැටුම් පවා ඇතිවෙලා තියෙනවා. ඒ නිසා මත්ස්‍යයන් බෝවීම පවා මේ වන විට අඩුවෙලා. සමහර අවස්ථාවල ඉන්දියාවේ ධීවරයෝ ඇවිත් අපේ ධීවරයන්ගේ දැල් පවා කපාගෙන ගිහින් තියෙනවා. සාමාන්‍ය සුළු ධීවරයෝ මේ කාරණා නිසා බොහෝම අසරණයි. මිනිස්සුන්ගේ ආරක්ෂාවට රජයෙන් කිසිම පියවරක් අරගෙන නැහැ.

නිතරම අසන්නට ලැබෙන කුණු ප‍්‍රශ්නයට විසඳුමක් ලැබිලාද?

නගර සභාවෙන් සිදු කළ යුතු කුණු ඉවත් කිරීම සමහර කාලවලදී නියාමාකාරයෙන් වෙන්නේ නැහැ. මේ දිනවල නම් ඒ ගැටලූව නැහැ. නමුත් ඩෙංගු වසංගතය බොහෝම බරපතළ විදියට වර්ධනය වෙනවා. මීගමුවේ රෝහලේ හෘදය රෝග ඒකකයක් නැහැ. අපි දිගින් දිගටම මහින්ද රාජපක්ෂ, මෛත‍්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරුන්ගෙන් ඉල්ලීම් කළා මීගමුවේ රෝහල මධ්‍යම රජයට ගන්න කියලා. මධ්‍යම රජයට මීගමුව රෝහල ගත්තොත් පමණයි රෝහලට ප‍්‍රතිපාදන වැඩියෙන් ලැබෙන්නේ.

අධ්‍යාපනය සම්බන්ධයෙන් ඇති ගැටලූ මොනවාද?

අධ්‍යාපනයේ ශිෂ්‍ය කේන්ද්‍රීය ගැටලූ රාශියක් තියෙනවා. මීගමුවේ පාසල්වල බහුතරයක් ඉන්නේ වැඩබලන විදුහල්පතිවරුන්, ඒ වගේම ගුරු හිඟයක් තියෙනවා. අධ්‍යාපනයේ ගුණාත්මක වර්ධනය බොහෝම අඩුයි. මීගමුව කියන්නේ දේදුනු නගරයක්. හැම ජාතියකම මිනිස්සු බොහෝම සහජීවනයෙන් ජීවත් වෙනවා. නමුත් කටුවාපිටියේ පිපුරුණු බෝම්බයත් සමඟ මිනිස්සු කිහිපදෙනෙක් මීගමුවේ මිනිස්සු අතරේ ජාතිවාදය පතුරවන්න උත්සාහ කරනවා. එහෙත් මීගමුවේ මිනිස්සු ජාතිවාදයට යට වෙන්නේ නැතිව බොහෝම සමගියෙන් ඉන්න බව අපි සතුටින් කියන්න ඕනෑ.
- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි