No menu items!
26 C
Sri Lanka
3 March,2024

කෝපි එකක් බොන්න.. අපේ කතාවත් අහන්න..

Must read

පසුගිය සතියේ ඉන්දියාවේ දකුණු දිග හයිද්‍රාබාද්හිදී 27 හැවිරිදි පශු වෛද්‍යවරියක සමූහ ¥ෂණයට ලක්කොට ඝාතනය කර, සිරුර පුළුස්සා දමනු ලැබ තිබුණා. අවුරුදු 20-26 වයසේ පසුවන ට‍්‍රක් රථ සේවකයන් සිව්දෙනකු විසින් සැලසුම් සහගතව එම අපරාධය කර ඇති බව මේ වන විට ඉන්දීය පොලිසිය සොයාගෙන තිබෙනවා. සැකකරුවන් සිව්දෙනාම මේ වන විට අත්අඩංගුවේ. මේ දූෂණය හා ඝාතනයත් සමග ස්ත‍්‍රී ¥ෂණ හා වෙනත් ලිංගික හිංසනයන්ට එරෙහිව ඉන්දියාවේ හැමදාම වාගේ පවතින විරෝධය යළිත් රට පුරා ඇවිළ යමින් තිබෙනවා. හයිද්‍රාබාද්වලින් පටන්ගත් මේ විරෝධතා පසුව බෙන්ගලූරු හරහා දැන් අගනුවර නවදිල්ලිය දක්වා පැතිර පවතිනවා. උද්ඝෝෂකයන් බල කර සිටින්නේ ස්ත‍්‍රී දූෂකයන්ට මරණ දඬුවම දිය යුතුය කියායි.


ඉන්දියාව කාන්තාවන්ගේ ආරක්‍ෂාව අතින් ඉතාම පහළ මට්ටමක තිබෙන රටක්. ඉන්දියාවේ ජාතික අපරාධ වාර්තා බියුරෝවේ සංඛ්‍යා ලේඛන අනුව, ලිංගික ප‍්‍රචණ්ඩත්වයට ගොදුරුවීම සම්බන්ධයෙන් දිනකට පැමිණිලි 100ක් පමණ ඉන්දීය පොලිසියට ලැබෙනවා. එහෙත්, වැදගත් කාරණය වන්නේ එවැනි ලිංගික ප‍්‍රචණ්ඩ ක‍්‍රියාවලින් පොලිසියට පැමිණිලි හැටියට ලැබෙන්නේ ඉතාම සුළු ප‍්‍රමාණයක්ය යන්න. එම සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව 2017දී රට පුරා වාර්තාවී ඇති ස්ත‍්‍රී
දූෂණ සංඛ්‍යාව 32,000කට වැඩියි. තොම්සන් රොයිටර්ස් පදනමේ සමීක්‍ෂණයන්ට අනුව, ලිංගික ප‍්‍රචණ්ඩත්වය නිසා ලෝකයේ කාන්තාවන්ට භයානකම රට වන්නේ ඉන්දියාවයි.


ඉන්දියාවේ කාන්තාවන් මුහුණ දෙන අනෙක් භයානක තත්ත්වය නම් ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරයි. විවාහ ඉල්ලීම් නොසලකා හැරීම නිසා, විවාහ පොරොන්දු කඩකිරිම නිසා, විවාහයෙන් පසු ස්වාමියාගේ පවුලෙන් වැඩි දැවැද්දක් ඉල්ලා, විවාහයෙන් වෙන්විම නිසා, ඉඩම් ගනුදෙනු ගැන තිබෙනඅ ාරාවුල් ආදි වශයෙන් විවදාකාරහේතු නිසා. කාන්තාවන් ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරවලට ල්කවීම ඉන්දියාවේ බොහෝ ප5දේහවලින් වාර්තාවන දෙවක්. මෙවැනි ඇසිඞ් ප‍්‍රහාර 250ත් 300ත් අතර ප‍්‍රමානයක් වසරකට වාර්තා වෙනවා. එහෙත්, ඇත්ත සංඛ්‍යාව 1000කට ආසන්න බවයි කියැවෙන්නේ. ඒ බොහෝ සිදවිම් වාර්තා නොවන නිසායි. ඊට හේතුව ප5හාරකයන්ගෙන් නැවත හානි සිදුවේයැයි ඇති බියයි. සාමාන්‍යයෙන් මේ ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරකයන්ට කාන්තාවන් මරාදැමිමට වුවමනාවක් නැහැ. එහෙත්. ඇගේ මුහුන හා සිරුර විකෘතිත තත්ත්වයට පත්කර මුළුමනින්ම සමාජයෙන් ඇය වෙන්කර තැබීමට ඇසිඞ් ප‍්‍රහාර අදව් වන බව ඔවුන් දන්නවා.


ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරවලට ලක්වු විට සිදුවන බරපතළ තුවාල හේතුවෙන් විකෘතිවන මුහුණු හා සිරුරු කිසිසේත් ප‍්‍රකෘති තත්ත්වයට ගන්නට නොහැකියි. මේ නිසා ප5හාරන්ට ලක්වන කාන්තාවන් මුහුණ දෙන්නේ සමාජය ඉදිරියේ පෙනී සිටිම ගැන දැඩි බියකට හා අපහසුතාවකට. සමහර විට ප්ලාස්ටික් සැත්කම් මගින් ප5තිකර්ම ලැබුනත් එය නකකිසිසේත් මුල් තත්ත්වය ලබාගැනීමක් වන්නේ නැහැ. සමහර කාන්තාවන් 14-15 වරක් ප්ලාස්ටික් සැත්කම්වලට බාජනව යුවත්, සිරුරේ වෙනස්කම් ප5කෘතිමත් වන්නේ නැහැ. ඒ නිසා, සමාජයේ හැසිරෙන විට මුලූමන්නිම හෝ අඩක් මුහුණතක් සිරුරත් ආවරකය කරගෙනම ඉන්නට එවුන් පෙලමී තිබෙනවා.
මේ නිසා, ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරවලට ලක්වන කාන්තාවන් නැවකත සමාජයට එකතු කිරිම ස\හා විවිදාකාර වැඩසටහන් ඉන්දිය රජයෙන් මෙන්ම රාජ්‍ය නොවන සංවිදානවලින් ක5ියාත්මක කෙරෙනවා.


ඉන්දියාවේ අත්ත්ර් ප‍්‍රදේහ් ප5ාන්තයේ අග‍්‍රාහි සුප‍්‍රකට ටාජ්මහල් මන්දිරයට සැතපුම් බාගයක් පමන දුරින් පිහිටා තිබෙන ෂෙරෝස් හැන්ග්අවුට් ීයැරදැි’ ්‍ය්බටදමඑ අවන්හල එවැනි කාන්තාවන් පිරිසක් වෙනසක් නැතිව සමාජගත කිරිමට ගන්නා ප‍්‍රශස්ත උත්සාහයක්. 2014 දෙසැම්බරයේදී ඇරඹුණ එය පවත්වාගෙන යන්නේ ‘ස්ටොප් ඇසිඞ් ඇටෑක්ස්’ නමින් යුත් සමාජ ඛ5ියාකාරකයන් කණ්ඩායමක්. ඇසිඞ් ප‍්‍රහාර වළක්වාගැනීමටත්, ඒවා නොඉවසීමටත්, ඇසිඞ් ප5හාරකයන්ට දැඩි දඬුවම් පැමිණවීමටත්, ඉන්දියාවේ ඇසිඞ් විකිණීම පිළිබඳ නිති දැඩිකිරිමටත් ඔවුන් වෙහෙ වෙනවා. සිය අරමුණු ගැන ඉන්ටර්නෙට් අවකාශයෙහි පළකිරිමෙන් පසු ලෝකය පුරා සිටින අදව්කාරයන්ගෙන් ඩොලර් 10000ක් උපයාගන්නට මේ අය සමත්වුනා. ඒ මුදල ආයෝජනය කෙට අවන්හල පයටන්ගැනුනා. අද අග‍්‍රාහි අවන්හලේ කාන්තාවන් 9 දෙනකුත් ඊට සැතපුම් 180ක් පමණ ඈතින් ලක්නව්හි තිබෙන දෙවැනි අවන්ලෙහි කාන්තාවන් දොාසොලොස් සෙනකුත් සේවය කරනවා. එහි සිටින කාන්තාවන් කිහිප දෙනකු අම්මලා සහ දුවලා. ඒ අයට ඇසිඞ් ප‍්‍රහාරය එල්ල කර ඇත්තේ ස්වාමියා-පියා.


සේවය කරන කාන්තාවන් හුදෙක් අවන්හලේ වේටර්වරියන් හැටියට පමණක් යොදාගැනෙන් නේහැ. ඔවුන්ට අවශය පරිදි විව්‘ද කුසලතා දියුනුකරගන්නටත් සහාය එයින් සැපයෙනවා. බේකරි වැඩ, කේක් සෑදීම, විලාසිතා නිර්මානය එවැනි වර්ධනය කරන කුසලතා අතර වෙනවා.


සෙමරොස් හැන්ග්අවුට්හි සේවය කරන කාන්තාවන්ට එක පැත්තකින් මුදල් උපයාගැනිමට අවස්තාවක් ැලබෙනවා. අනෙක් පැත්තෙන් සමාජය ඉදිරියේ පිළිගැනීමක් ලැබෙනවා. ෂෙරෝස් හැන්ග්අවුට්හි වැඩකරන කාන්තාවන් මුහුණ ආවරණය කරන්නේ නැහැ. ඒ වෙනුවට මනා රූපලාවණ්‍ය ක‍්‍රමවලින් අලංකාර ිව සිටිනවා. ඔවුන් ඉන්දියාවෙන් පමනක් නොව. විශේෂයෙන් සොයාබලා ලෝකයේ විවද රටවලින් එහි පැමිණෙන අමුත්තන් සමග ළයාදර ලෙස සිනාසෙනවා. තමන්ගේ අත්දැකිම ඒ දයාර්ද්‍ර මිනිසුන් සමග බෙදාගන්නවා. අවන්හල පසෙකඅස බිත්තියේඇසිඞ් ප‍්‍රහාරවලට ලක්වු ඔවුන්ගේ කතා සිතුවම් කර තිබෙනවා.අවන්හලල තුල බිත්තියේ සවිකළ රූපවාහිනි තිරයක. එහි සේවය කරන කාන්තාවන්ගේ අතීත කතා චිත‍්‍රපට හැටියට ප‍්‍රදර්ශනය වෙනවා.

ඒ සියල්ලප අතරේයි, කෙටි කැමක් ගනිමින්, කෝපි කෝප්පයක් බොමින්, සේවය කරන කාන්තාවන්ගේ කතාවලට සවන් දෙමින් අවන්හලේ අමුත්තන් කාලය ගතකරන්නේ. පෙර කිවාක් සේ ඒ බොහෝ සෙදනක් මේ අවන්හල සොයාගෙනම මෙහි පැමිණියවුන්. සාමානය අවන්හලක සේවයට ගන්නා රුමත්, එහැඩකාර කාන්තාවන්ගෙන් ැලබෙන ආනන්දය වෙනුවට මේ විහේෂ කාන්තාවන්ගේ මුහුනු දකිමින් ලඅබෙන ප5ඥාවත් සහකම්පනයත් මේ අමුත්තන් නොවිතර බෙදාහදාගන්නවා.

x තිවංක සපරමාදු

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි