19.5 C
Sri Lanka
7 August,2022

තනිව තරඟ කරන්නත් අපි ලෑස්තියි

Must read


ශ්‍රීලනිප මහලේකම් දයාසිරි ජයසේකර


අවුරුදු සමය අවසාන වුණාට පස්සේ ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන හදිසි ජනාධිපතිවරණයක් කැඳවනු ඇතැයි දේශපාලන ආරංචියක් තියෙනවා. ඒ ආරංචිය ඇත්තක් වේවිද?
එහෙම එකක් ගැන පක්ෂය විදියට සාකච්ඡා කරලා නැහැ. ඒ නිසා ඒ ගැන කිසිවක් කියන්න මට හැකියාවක් නැහැ.


ඉදිරියේදී ශ්‍රීලනිපයට තියෙන දේශපාලන සැලසුම් මොනවාද?
අපි මැයි දින රැළිය සඳහා සැලසුම් සියල්ල හදලා තියෙනවා. සියල්ලන්වම දැනුවත් කරලා තියෙනවා. ඉතාමත් දැවැන්ත හා සාර්ථක මැයි දිනයක් පවත්වන්න සියලු කටයුතු සූදානම් කරලා තියෙනවා. ශ්‍රීලනිප මැයි රැළියට විශාල ජනකායක් සහභාගී වේවි කියලා බලාපොරොත්තු වෙනවා.


ශ්‍රීලනිපය හා පොදුජන පෙරමුණ අතර සන්ධානයක් ගැන සාකච්ඡා පවතිද්දී වෙනම මැයි රැළියක් පැවැත්වීම සාකච්ඡාවලට බාධාවක් වේවිද?
එහෙම කිසිම බාධාවක් වෙන්නේ නැහැ. අපි පක්ෂය විදියට අපේ අනන්‍යතාවය තියාගෙන ඉදිරියට ගමන් කරන්න හිතනවා. අවශ්‍ය නම් සන්ධානගත වෙන්නත්, එහෙම නැතිනම් තනිව තරඟ කරන්නත් අපි ලෑස්තියි. ඕනෑම මැතිවරණයකදී ශ්‍රීලනිපය විදියට ජනබලය උරගා බලන්නත් අපි සූදානම්.


තනිව තරඟ කරන්නත් ඉඩ තියෙනවාද?
ඕනෑ නම් තනියෙන්ම තරඟ කරන්නත් අපට පුලුවන්. එකමුතුවෙලා තරඟ කරන්නත් පුලුවන්. කෙසේවෙතත් පක්ෂයේ අනන්‍යතාවය ආරක්ෂා කරගෙන අපි ඉදිරියට යන්න ඕනෑය කියන දැඩි මතයේ තමයි ඉන්නේ.


ශ්‍රීලනිපයට තනිව තරඟ කරලා සැලකිය යුතු ජයග්‍රහණයක් ලබාගන්න පුලුවන් වේවිද?
අපට පුලුවන්. කිසි ප්‍රශ්නයක් නැහැ. අපි ඒකට සූදානම්. අපි අන්තිමට තිබුණු ඡන්දයේදී තනිවම තරඟ කරලා ඡන්ද ලක්ෂ 15ක් පමණ ලබාගත්තා. ප්‍රාදේශීය සභා දෙකක බලය අපට තියෙනවා. ඒකෙන් පැහැදිළියි තනියම වැඩ කරන්න පුලුවන් ශක්තියක් අපේ පක්ෂයට තියෙනවා. ඒ ශක්තිය තවත් වර්ධනය කරගැනීම තමයි අපේ අපේක්ෂාව.


තනිව මැතිවරණයට ආවොත් 2018 පළාත් පාලන මැතිවරණයට වඩා වෙනස් ප්‍රතිඵලයක් ලැබේවිද?
පහුගිය අවුරුදු තුනහමාරක කාලයේදී ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ශ්‍රීලනිප කණ්ඩායම සමඟ හිටියත් රාජ්‍ය පාලනයට වැඩිපුර අතගැහුවේ නැහැ. එතුමාට ජනාධිපතිවරණයේදී ලබාදුන් සහයෝගයට කළගුණ සැලකීම සඳහා එතුමා රනිල් වික්‍රමසිංහ පාර්ශ්වයට රාජ්‍ය පාලනය කරගෙන යන්න ඉඩ දුන්නා. අපි දැක්කා ඒකෙන් රටට විශාල අගතියක් සිද්ධවුණ බව.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් අතරින් බහුතර බලයක් නැති එකම ජනාධිපතිවරයා බවට පත්වෙන්න සිද්ධවුණේ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිතුමාට. ඒක සුළුකොට තැකිය යුතු තත්වයක් නෙවෙයි. එතුමාගේ පොරොන්දු ඉටු නොකළ බවට චෝදනා ලබන්නත් ඒ නිසා සිද්ධවුණා. ඒ අස්සේ තමයි 2018 පළාත් පාලන මැතිවරණය තිබුණේ. ජනාධිපතිතුමාට බලයක් නොතිබීම රටේ අවාසනාවක්. ජනාධිපතිතුමාට 2015 ඉඳන් පාර්ලිමේන්තුවේ බලයක් තිබුණානම් මෙතෙක් සිද්ධවුණ දේවල් මීට වඩා බොහෝ වෙනස් වෙන්න සිද්ධවුණා. අද තත්වය වෙනස්. බලයක් නැතිව වුණත් එතුමා සෑහෙන වැඩ කොටසක් සිදුකරනවා. විශේෂයෙන්ම එතුමා මත්ද්‍රව්‍ය සම්බන්ධයෙන් ගෙනයන වැඩපිළිවෙලට විශාල ආකර්ශණයක් තියෙනවා. ඒ නිසා අපි කියන්නේ එදා 2018 පෙබරවාරි 10 වැනිදා තිබුණාට වඩා දැවැන්ත ජනබලයක් හා ජන ආකර්ශණයක් ජනාධිපතිතුමා සහ ශ්‍රීලනිපය වටේට තියෙනවා.


ඇතැම් අය කියනවා ශ්‍රීලනිපය තනිවම ඉදිරිපත් වුණොත් පොදුජන පෙරමුණ සමඟ සන්ධානගත වී ලබන ප්‍රතිඵලයටත් වඩා හොඳ ප්‍රතිඵලයක් ලැබේවි කියලා..

පැහැදිළිවම. පොදුජන පෙරමුණේ ඉන්න කණ්ඩායම 2015 මහමැතිවරණයේදී ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන්ට අත්කරලා දුන්න ඉරණම නිසා අදත් ඒ මන්ත්‍රීවරුන් ඉන්නේ අවිශ්වාසයෙන්. ඒ නිසා පක්ෂයේ ශක්තිමත් මතයක් තියෙනවා. එකමුතුව පොදුජන පෙරමුණ එක්ක දේශපාලනය කළත් ඡන්දයට වෙනම ඉදිරිපත් විය යුතු බව කියනවා. ඒක පක්ෂය ඇතුලේ කතාබහට ලක්වෙන තවත් එක මතයක්.


ශ්‍රීලනිප පොහොට්ටු සන්ධානයක් ගැන සාකච්ඡා වල තත්වය කොහොමද?
අපි කරුණු 25ක් ගැන එකඟතාවයකට ආවා. ඒ කරුණු 25 වටේට තමයි සියලුදෙනා එකතුවෙන්නේ. ඉන්පස්සේ ප්‍රතිපත්තිමය රාමුව සාකච්ඡා කරලා අවසන් කරන්න ඕනෑ. එතැනින් පස්සේ කරන්න කාරණා ගණනාවක් තියෙනවා.


ඒ කරුණු 25 මොනවාද?
ආණ්ඩුකරණය පිළිබඳ වූ ප්‍රතිපත්තිමය කාරණා ගැන තමයි එකඟ වුණේ. ඒ කාරණා මොනවාද කියලා දැන්ම ප්‍රසිද්ධියේ කියන්න බැහැ.


ඊළඟ සාකච්ඡාවට දින යොදාගත්තාද?
මැයි 09 වැනිදා තමයි ඊළඟ සාකච්ඡාවට දින යොදාගෙන තියෙන්නේ.


අයවැයේදී ශ්‍රීලනිපය ඡන්දය ප්‍රකාශ නොකර සිටීම මේ සාකච්ඡා වලට බාධාවක් නෙවෙයිද?
අපි පැහැදිළිව පක්ෂය විදියට ජනාධිපතිතුමා එක්ක සාකච්ඡා කරලා තමයි ඒ තීන්දුව ගත්තේ. අපි කරුණු සහිතව තීන්දුව ගැන පෙන්වාදුන්නා. පළවැනි කාරණය තමයි මේක පරද්දන්න පුලුවන් ඡන්දයක් නෙවෙයි. දෙවැනි කාරණය තමයි මේ අයවැයේදී ජනාධිපතිතුමාගේ වැය ශීර්ෂයත් අයවැය එක්ක බද්ධ වෙලා තිබුණා. ඉතින් අපේම පක්ෂයේ සභාපතිවරයාගේ වැය ශීර්ෂය ඇතුලත් වෙච්ච අයවැය පරාජය කරන්න අපට හැකියාවක් නැහැ. ඒ නිසයි අමාරුවෙන් වුණත් සමස්ත අයවැයට විරුද්ධ වෙන ගමන් ඡන්දය පාවිච්චි නොකර ඉන්න තීන්දු කළේ. අපි පක්ෂව ඡන්දය දුන්නේ නැහැනේ. ඒකෙන් අපි අයවැයට එකඟ නැති බව පැහැදිළියිනේ. අපි අයවැයට පොදුවේ විරුද්ධයි. අපි කළේ විරුද්ධව ඡන්දය නොදී ඉන්න එකනේ. කලින් කිව්ව හේතුව මිසක් වෙන කිසිම හේතුවක් ඒකට නැහැ. දැන් අපට එජාප හිතවාදීන් කියලා සමහරු චෝදනා කරන බව ඇත්ත. ඒත් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට අගමැතිධූරය ලබාදුන්නේත් අපේ ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාම තමයි. පාර්ල්මේන්තුවේදී ආණ්ඩුව පරාජය කරන්න ප්‍රායෝගිකව පුළුවන් අවස්ථාවක් ආවොත් අපිත් එකතුවෙනවා. ප්‍රශ්නයක් නැහැ. එදා මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාව අගමැති කරපු වෙලාවේ 113 හදාගෙන එජාපය පරාජය කරන්න බැරිවුණේ කවුරු නිසාද කියන එකයි අපට තියෙන ප්‍රශ්නය. පත්වුණ අගමැති සහ අනෙකුත් සියලුදෙනා එකතුවෙලා 113 හදාගත යුතුව තිබුණානේ.


ශ්‍රීලනිපය අයවැයේදී ඡන්දය ප්‍රකාශ නොකර හිටපු නිසා නැවතත් එජාපය හා ශ්‍රීලනිපය අතර හිතවත්කම වැඩිවෙලා, ජාතික ආණ්ඩුවක් ඇතිවීමේ ඉඩක් ගැනත් අදහස් පළවුණා….
ඒ ගැන කිසිම සාකච්ඡාවක් සිද්ධවෙලා නැහැ. අපි හිතන්නෙ නැහැ එහෙම දෙයක් වේවි කියලා. ඔය තියෙන්නේ එකිනෙකා පළ කරන අදහස් තමයි.


ආණ්ඩුවට සහාය පළ කරන ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන් සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රීලනිපය කරන්නේ මොනාවද?
අපි ඔවුන් සමඟ කතාකරමින් යනවා. ඔවුන් ජනාධිපතිතුමා සමඟ සීයට සීයක් ඉන්නවා. ඒත් ඔවුන් පක්ෂය ගන්න තීන්දු එක්ක ඉන්නේ නැහැ. ඒක අපට ප්‍රශ්නයක් තමයි. ඒත් ඉදිරියේදී ඔවුන් එක්ක යම් එකඟතාවයක් ඇති කරගෙන වැඩ කරන්න පුලුවන් වේවි කියලා හිතනවා.


දැන් ශ්‍රීලනිප සාමාජිකයන් විදියට එජනිසයෙන් පාර්ලිමේන්තු ආ මන්ත්‍රීවරුන් ගණනාවක් ප්‍රසිද්ධියේ පොදුජන පෙරමුණේ සාමාජිකයන් විදියට කටයුතු කරනවා. ඔවුන් සම්බන්ධයෙන් විනය පියවර ගැනීමේ බලාපොරොත්තුවක් නැද්ද?
දැනට ඉතින් එහෙම දේශපාලන වාතාවරණයක් නැහැ. ඒක විපක්ෂ බලවේග දුර්වල කිරීමක් විදියටයි අපි දකින්නෙ. කොහොමහරි සියලුමදෙනාව එකතු කරගෙන පක්ෂය ශක්තිමත් කරන්න අපි හිතන්නෙ. අපි දැන් ගන්නා තීන්දුවෙහි හොඳ ප්‍රතිඵල අනාගතයේදී දකින්න ලැබේවි කියලා මම හිතනවා. මේ වෙලාවේ තාක්ෂණික වශයෙන් හා ව්‍යවස්ථාව පැත්තෙන් නොබලා ප්‍රායෝගිකව දේශපාලනය පැත්තෙන් ඒ ප්‍රශ්න දෙස බලන්නයි අපි හිතන්නෙ.


ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා ලෙස ඉදිරිපත්වීම ගැන අදහස මොකක්ද?
ඒ ගැන දැන්ම මොකුත් කියන්න බැහැ. ඒක අනාගයේදී කියන්න ඕනෑ දෙයක්. දැන් ඔය ගැන අදහස් පළකිරීම සුදුසු නැති බව මම හිතනවා.


ශ්‍රීලනිපය ගෝඨාභය රාජපක්ෂට සහයෝගය ලබාදේවිද?
ඒක ගැන අපට කියන්න බෑනෙ. කවුරුහරි පක්ෂයක් හෝ කණ්ඩායමක් තනිවම අපේක්ෂකයෙක් ඉදිරිපත් කළාම ඒකට සහයෝගය දෙන්න හැකියාවක් තවත් පක්ෂයකට නැහැ. ජනාධිපතිතුමාත් එක්ක කතාකරලා දේශපාලනික වශයෙන් තීන්දුවකට ආවොත් අපට හිතාබලන්න පුලුවන්. අපේ මතය තියෙන්නේ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිතුමා නැවත ඉදිරිපත් වෙන්න ඕනෑ බවයි. ඒත් ජනාධිපතිතුමා තවමත් අපි එක්ක ඔහුගේ අදහස කියලා නැහැ. නිසි වෙලාවට එතුමා තීන්දුවක් ගනීවි කියලා අපි හිතනවා. ඔහුගේ තීන්දුව මත පක්ෂය තෝරාගැනීමක් කරන්න ඕනෑ.


එක් දරදඬු පාලකයෙක් ඇවිත් රට ගොඩගන්න ඕනෑ බව කියද්දී, ඒ ගැන ඔබේ ප්‍රතිපත්තිමය අදහස මොකක්ද?
රටට දැඩි පාලනයක් සහිත නායකයෙක් අවශ්‍ය බව කියන්නේ වෙන හේතුවක් නිසා නෙවෙයි. රටේ මිනිස්සු සූදානම් නැති නිසා. ලංකාව දියුණු නොවෙන්නේ ලංකාවේ ජනතාවගේ ප්‍රශ්නයක් නිසා. පාලකයා දරදඬුද නැද්ද කියන එකට වඩා වටින්නේ රටට එන ජනතාවගේ හැදියාව, විනය, ඔවුන් රටට ආදරය කරනවාද කියන කාරණය. ඒක රටේ බහුතරයකට නැති හැඟීමක්. එහෙම අයව බලහත්කාරයෙන් අල්ලාගෙන හිට්ලර් වගේ දරදඬු පාලනයක් ඇති කරනවානම් ඒකෙන් කරන්න වෙන්නේ සීමා සහිත වැඩපිළිවෙලක් තමයි. හිට්ලර්ලාව ගේන්න ගියොත් වෙන්නේ වැඩිකල් නොගිහින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අරගල රට ඇතුලෙන් මතුවෙන එක. ඉන්පස්සේ සිවිල් යුද්ධ හා ඒ පාලකයාගෙන් රට බේරාගැනීමේ සටනක් ආපහු පටන්ගන්න වේවි. ඇත්තටම කරන්න ඕනෑ මිනිස්සු වෙනස් වෙන එකයි. මිනිස්සු තමන්ගේ යුතුකම් කොටස රට වෙනුවෙන් වැඩ කරන තැනට පත්වෙන්න ඕනෑ. රට හදන්නට ඕනෑ වෙන්නේ දරදඬු පාලකයන්ව නෙවෙයි. යහපත් පුරවැසියන්ව. හොඳ පුරවැසියෝ බිහිවුණොත් ඔවුන් හොඳ පාලකයෙක්ව තෝරාගනීවි. මේ තියෙන මජර ක්‍රමයෙන් ඉවත් වෙනවානම්, විනයක් සහිත දේශපාලන පක්ෂ බිහිවෙනවානම්, ඒ පක්ෂවලින් බලයට පත් කරන්නේ හොඳ නායකයන්ව නම් ඉබේම රට හැදෙනවා. රටක් දියුණු කිරීම හා පාලකයෙක්ව අන්ධානුකරණයෙන් අනුගමනය කිරීම අතරේ ලොකු වෙනසක් තියෙනවා.


විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීම ගැන ශ්‍රීලනිපයේ මතය මොකක්ද?
අපි මේ ගැන පැහැදිළිව අදහස් ඉදිරිපත් කළා. ඒ අලුත් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් ගැන යෝජනා ඉදිරිපත් කළ වෙලාවේ. අපි කිව්වා විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීම ගැන ප්‍රශ්නයක් නැති බව. ඒත් අපි පෙන්වුවා පළාත් සභාවල බලය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශ්නයක් තියෙන බව. බැරිවෙලාවත් වර්ධරාජා පෙරුමාල් වගේ කෙනෙක් ඇවිත් වෙනම රාජ්‍යයක් ප්‍රකාශයට පත්කළොත් ඒකට තියෙන විසඳුම මොකක්ද කියලා අපි ප්‍රශ්න කළා. එහෙම වුණොත් පියවර ගැනීම සඳහා ඒකීය බල කේන්ද්‍රයක් තියෙන්න ඕනෑ බව අපි කීවා. අපි තවම ඉන්නේ ඒ අදහසේ.
ඔබ කීව ප්‍රශ්නයට විසඳුම් ඉදිරිපත් වුණොත් 20 වැනි සංශෝධන යෝජනාවට එකඟ වෙනවාද?
ඒක අනාගතයේදී ගත යුතු තීන්දුවක්. ඒ ගැන අපි සියලුදෙනාම සාකච්ඡා කරමින් ඉන්නවා. අවශ්‍ය වෙලාවට ජනාධිපතිතුමාගේ අදහස එක්ක තීන්දුව ගන්නවා.


ඒ තීන්දුව ගන්නේ විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය ගැන ප්‍රතිපත්තිමය කාරණා මතද? ප්‍රායෝගික දේශපාලන තත්වය මතද?
දේශපාලන තත්වය ගැන සලකා බලන්නම වෙනවා. අපි යමක් කරනවා වගේම ඒකේ දේශපාලන පසුබිම ගැනත් හිතන්න ඕනෑ. මේ යෝජනාව ගෙනාවේ ඇයි, ඒකෙන් ඇතිවුණ දේශපාලන තත්වයන් මොනවාද කියලාත් හිතන්න ඕනෑ.


ඔබ එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ හිටපු ප්‍රබලයෙක්. ඊළඟ ජනාධිපතිවරණයට එජාප අපේක්ෂකයා විදියට රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාව ඉදිරිපත් කිරීමේ යෝජනාව ගැන පෞද්ගලික මතය මොකක්ද?
පහුගිය කාලයේදී රනිල් වික්‍රමසිංහ මහත්තයා ඍජුව ජනාධිපතිවරණවලට ඉදිරිපත් වුණේ නැහැ. එතුමා කර හැරියා. අපි දන්නවා පක්ෂයේ අර්බුදය වසාගැනීම සඳහා එතුමා ජනාධිපතිවරණවලට ඉදිරිපත් නොවී සිට බව. ඒක හැමදාම කරන්න බැහැනේ. ඔහු නිසා එජාපය පහුගිය කාලයේ විශාල පාඩුවලට මුහුණදුන්නා. එක් පැත්තකින් පක්ෂයේ අලුත් නායකයන්ට උඩට එන්න අවස්ථාව ලැබුණේ නැහැ. නායකයෙක්ව හදාගන්න අසමත් වුණා. ඒ නිසා 2015 දී එජාපයට ලැබෙන්නට ඉඩ තිබුණු ජනාධිපති ධූරයත් අහිමිවුණා. ඔවුන්ගේ පැත්තෙන් ගත්තොත් ඒක ලොකු ප්‍රශ්නයක්. ඒ සියල්ලෙන්ම එජාපයේ නායකත්වයේ දුර්වලතාවය තමයි පැහැදිළි වෙන්නේ. අද රනිල් වික්‍රමසිංහ ගැනත්, එජාපය ගැනත් මහජන විශ්වාසය බිඳවැටිලා.


රනිල් වික්‍රමසිංහට විකල්පව යෝජනා වෙන්නේ සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාගේ නම. ඒ ගැන අදහස මොකක්ද?
සජිත්ව ගෙන එන්නට ගොඩක් අය සටන් කළා. කැරළි කිහිපයක්ම ආවා. මුලින් ඒවාට නායකත්වය දුන්නු සජිත් ප්‍රේමදාස අවසානයේදී කර හැරියා. ඒකෙන් ගොඩක් අයගේ බෙලි කැපුණා. අවසානය දක්වා සටන් නොකර, බාගෙට වැඩකරලා අනෙක් මිනිස්සුන්ව අමාරුවේ දැම්මාම පක්ෂයත් ඉවරයි. අරගලයත් ඉවරයි. තරුණ නායකයෝත් ඉවරයි. මාව කැපුණේත් ඒ විදියට. තවත් නායකයන් බොහෝ දෙනෙක්ට කැපෙන්න සිද්ධවුණා මේ කැරළි හින්දා. සජිත් ප්‍රේමදාස මහත්තයා දැන් හිතනවාලු තවත් ටිකක් කල් ඉවසන්න ඕනෑ බව. ඔය අදහසේ කලින් ඉඳලාම හිටියානම් තවත් නායකයන් කිහිපදෙනෙක්ව බේරාගන්න තිබුණා. ඔතැනින් එහාට මම කිසි දෙයක් කියන්නෙ නැහැ. මම වෙන පක්ෂයක මහලේකම්වරයෙක්. මම හැමදාම මම ඉන්න පක්ෂයට වැඩ කළා. මම එජාපයෙන් අයින් වුණ මොහොතේදී පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීධූරය අත්හැරලා තමයි ඒක කළේ. ඉතින්, මම ඒ ගැන සන්තෝස වෙනවා. එජාපය ගැන දුක් වෙනවා.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි