27.9 C
Sri Lanka
15 August,2022

වීදුරු ගෙවල්වල සිට ගල් ගසන වාසු හා මව්බිම

Must read


පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වාසුදේව නානායක්කාර පුවත් මවන්නට දක්ෂයකු බව ජනවාරි 08 දින ‘මව්බිම’ පුවත්පත පළකර ඇති ප්‍රධාන පුවතෙන් පෙනී යයි. ‘චන්ද්‍රිකාගේ ඉඩම් ගනුදෙනුවක් සීඅයිඩී වසර 8ක් යට ගහලා වාසුගෙන් ජනපතිට පැමිණිල්ලක්’ යන්න එහි උද්ධෘතය විය.
එම උද්ධෘතයට අදාළ පුවත් වාර්තාවට අවධානය යොමු කිරීමේදී වාසුදේව නානායක්කාර මන්ත්‍රීවරයා මව්බිම පුවත්පතට ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ කොළඹ වරායේ මැරයින් සමාගම පෞද්ගලිකරණයට එරෙහිව තමා නඩු පැවරූ බවත්, පසුව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය එම ව්‍යාපාරික ගිවිසුම අවලංගු කළ බවත් කොළඹ වරායේ අක්කර 6ක් ඉතා අඩු මුදලට ලබාදීම ඇතුළු එම ගනුදෙනුව සම්බන්ධයෙන් එවකට ජනාධිපතිව සිටි චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංග මහත්මියට චෝදනා එල්ලවී තිබෙන බවත්, ඇයගේ එම සම්බන්ධවීම ගැන පරීක්‍ෂණ කරන ලෙසට අධිකරණය රහස් පොලිසියට දැනුම්දී තිබියදීත් වසර 8ක් තිස්සේ රහස් පොලිසිය එම පරීක්ෂණ නිසි පරිදි සිදු නොකරන නිසාත්, වර්තමානයේ පොලිසිය ජනාධිපතිවරයා යටතේ පවතින නිසා එම පරීක්ෂණ කටයුතු කඩිනම් කිරීමට පියවර ගන්නා ලෙස ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගෙන් ඉල්ලා සිටින බවය.
එමඟින් පෙනෙන්නේ වාසුදේව නානායක්කාර මන්ත්‍රීවරයා එවැනි ඉල්ලීමක් තවමත් ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා නැති බවය. එවැනි ඉල්ලීමක් කළා නම් ඉල්ලීම කළ දින වකවානු එම වාර්තාවේ සඳහන් වී තිබිය යුතුය.
වාසුදේව නානායක්කාර මන්ත්‍රීවරයා කියන එම කථාව ඔහුටත් මව්බිම පුවත්පතටත් වැදගත් වී ඇත්තේ ඇයි? වාසුදේව නානායක්කාර මන්ත්‍රීවරයා ඔහු නව සමසමාජ පක්ෂයේ සිටින කාලයේ පටන්ම පෙනී සිට ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ උත්කර්ෂයට නැංවීමේ දේශපාලනයක නිසාය. එදා ශ්‍රීලනිපයේ වම යැයි වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා හැඳින්වූයේ මහින්ද රාජපක්‍ෂය. ශ්‍රීලනිපය හෝ මහින්ද රාජපක්‍ෂ වමක් නොවන බව ඔහුට තවම තේරුම් ගැනීමට හැකිවී නැත. මේ වන විට ඔහු වයස අවුරුදු 70ක් පසුකර සිටින නිසා ඉදිරියටත් ඔහුට එය තේරුම් ගැනීමට නොහැකිවනු ඇත. ඊයේත් අදත්, හෙටත් ඔහුට මහින්ද රාජපක්‍ෂ යනු දේවාලේ කපුවා වැනිය. කපුවා දේවාලේ කැත කළාට ඔහුට කම් නැත. කොටින්ම දේවාලයේත් එහි කපුවාගේත් ගඳ සුවඳ ඔහුට දැනෙන්නේ නැත. දේශපාලන වශයෙන් මහින්ද රාජපක්‍ෂට අභියෝගයක් වන තැන චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංග ඔහුට මතක් වන්නේ ඒ නිසාය. මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ පොහොට්ටු පක්ෂය සමග ශ්‍රීලනිපය දීග කෑමට සැරසීමත් එයට පිරිසක් විරුද්ධ වීමත්, ඒ පිටුපස චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංග සිටිනවා යැයි කියන කථාවත් වාසුදේව නානායක්කාරගේ මේ නින්දෙන් ඇහැරීමට හේතු වී තිබෙනවා විය හැකිය.
මව්බිම පුවත්පත සම්බන්ධයෙන් ගත් කල එහි හිමිකරු ටිරාන් අලස්ට වුවමනා වී ඇත්තේ රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ පාලනයක්ය. ඒ උතුරේ සුනාමි නිවාස ව්‍යාපෘති ගනුදෙනුව මඟින් ඔහු වැටී ඇති අසීරූ නඩු කටයුත්තෙන් බේරීම සඳහාය. ඔක්තෝබර් 26 දිනෙන් ඇරඹී මෛත්‍රීපාල සිරිසේන, මහින්ද රාජපක්‍ෂ ව්‍යවස්ථා විරෝධි කුමන්ත්‍රණය සාධාරණය කරමින් සිරිසේන රාජපක්‍ෂලාට එරෙහි කඳු කෙඳි කරමින්ද, එම දෙපලට වාසිදායක කෙඳි කඳු කරමින්ද ඔවුන් වාර්තා කළේ ඒ නිසාය. අප සාකච්ඡා කරමින් සිටින වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයාගේ හුදු ප්‍රකාශය ඔවුන්ට වැදගත් වන්නේ චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංගට පහරදීම මේ මොහොතේ ඔවුන්ගේ කාර්යභාරය බැවින්ය. ඇය හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂට පමණක් නොව ඔහු සමග දීගයක් කන වත්මන් ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනටත් විරුද්ධව සිටගෙන සිටීම ඊට හේතුවය.
වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා මව්බිම පුවත්පත මඟින් සමාජගත කරන්නට හදන සිදුවීම හෙවත් ලංකා මැරයින් සමාගම පිළිබඳ කථාව අලුත් එකක්ද නැත. වත්මන් ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන නොදන්නා කථාවක්ද නැත. වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා එම කථාව සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට දැනුම් දෙන්න යන්නේ ප්‍රථම වතාවටද? නැත. වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා නඩු කටයුතුවලට සම්බන්ධ වූ හා නොවූ චන්ද්‍රිකා හිටපු ජනාධිපතිනියට අදාළ ඔහුගේ දුක් ගැනවිල්ල ඔහු යහපාලන ආණ්ඩුව ස්ථාපිතවීමෙන් පසු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට දැනුම් දෙන්න 2016 වර්ෂයේදීය. මේ තොරතුරු අනිද්දා පුවත්පත වාර්තා කළේ 2018.08.26 දිනය. ඒ ‘මහින්දට එරෙහි වාසුගේ මූල්‍ය චෝදනාව, ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ තීන්දුවට මහින්ද පයින් ගැසූ හැටි’ යනුවෙන්ය. එම වාර්තාකරණයටත් අපට නිමිත්ත සැපයුවේ 2018 ජුලි 09 දින සහිතව පොලිස්පතිවරයාට, සීඅයිඩීයට, එෆ්සීඅයිඩීයට හා අල්ලස් කොමිෂමට ඔහුගේ එම දුක්ගැනවිල්ල පරීක්‍ෂා කරන ලෙස පැමිණිල්ල අලුත් කර තිබීමය.
එම පැමිණිල්ලේ වෝටර්ස් ඒජ් ඉඩම් ගනුදෙනුව, ලංකා මැරයින් සර්විසස් ගනුදෙනුව, රක්ෂණ සංස්ථා ගනුදෙනුව සඳහන් කර තිබූ අතර ඒවාට චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග ජනාධිපතිනිය වගකිව යුතු යැයිද කියා තිබුණි.
අපගේ ලිපියෙන් අප පෙන්වාදු න්නේ වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා සඳහන් කරන එක් ගනුදෙනුවක් වන රක්ෂණ සංස්ථා ගනුදෙනුව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් අවලංගු කිරීමෙන් පසු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ නියෝගයට පටහැනිව මහින්ද රාජපක්‍ෂ හිටපු ජනාධිපතිවරයා ව්‍යාපාරික හැරී ජයවර්ධනට මුදල් අමාත්‍යවරයා වශයෙන් කැබිනට් මණ්ඩල පත්‍රිකාවක් සම්මත කරගෙන රුපියල් මිලියන 6715ක මුදලක් ගෙවූ බවය. අපගේ ප්‍රශ්න කිරීම වූයේ ඒ ගැන වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයා එම නඩුවේ පැමිණිලිකරුවකු වශයෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට පැමිණිලි නොකරන්නේ මන්ද යන්නය.
ඒ ආකාරයේම වූ ප්‍රශ්න කිරීමක් දැන් නැවතත් අපට කරන්නට සිදුවී තිබේ. ඒ ලංකා මැරයින් සරවිසස් ගනුදෙනුව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය අවලංගු කිරීමෙන් පසු 2015 ජනවාරි 8 දක්වා මේ රටේ ආණ්ඩු කළේ වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයාගේ දේවාලයේ කපුවා වන මහින්ද රාජපක්‍ෂ ඇතුළු රාජපක්‍ෂ කණ්ඩායම වන නිසාය. රාජපක්‍ෂ සමයේදී පොලිසිය තිබුණේ ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය යටතේය. අමාත්‍යවරයා මහින්ද රාජපක්‍ෂය. අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරයා ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂය. එපමණක් නොව මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ දෙවන ධුර කාලයේ වාසුදේව මන්ත්‍රීවරයාද එම කැබිනට් මණ්ඩලයේ සිටි විධායකය හෙබවූ අයෙක්ය.
එම නිසා වාසුදේව නානායක්කාර මන්ත්‍රීවරයා ලංකා මැරයින් සර්විසස් ගැන අලුත් පැමිණිලිවලට ප්‍රථම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය ලබාදුන් තීන්දු මහින්ද රාජපක්‍ෂ සමයේදී ක්‍රියාත්මක නොවුණේ ඇයිදැයි රටට කිව යුතුය. රාජපක්‍ෂ සමයේදීත් ඔහුට අදාළ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ තීන්දුවලට පයින් ගසා තිබියදීත් ඔහු රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ අභියෝගවලට මෙතරම් අභියෝග කරන්නේ ඇයිද යන්නත් රටට ප්‍රසිද්ධියේ කිව යුතුය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි