19 C
Sri Lanka
1 December,2022

වෛද්‍යවරුන්ට ගිය කල..

Must read

අගෝස්තු 05 වැනිදා ‘ජන බලය කොළඹට’ නමින් පැවැත්වූ විරෝධය කොළඹදී පවත්වනු ලැබීය. කොළඹ වට කරන බව ප‍්‍රකාශ කළත් කොළඹ වට කරන්නට ඒ විරෝධයට හැකිව තිබුණේ නැත. විපක්ෂයේ දේශපාලන පක්ෂයක් ලෙස, තමන්ට ආණ්ඩු බලය ලබාගැනීමේ අරමුණෙන් ඒකාබද්ධ විපක්ෂය විරෝධතා පැවැත්වීම පුදුම විය යුතු කාරණයක් නොවේ. එය සාමාන්‍ය කාරණයකි. මේ විරෝධතාවල ඇති සටන්පාඨවලින් නැගෙන උත්ප‍්‍රාසය පසෙක තිබියදී මෙය ඡන්ද ජයගැනීමේ අරමු‍ණෙන් කරන දේශපාලන වැඩසටහනක් ලෙස අවබෝධ කරගත හැකිය.

‘1815 දී රට පාවාදුන් ගිවිසුමටත් වඩා භයානක, ප‍්‍රතිපත්තියකින් තොරව අවිධිමත් ලෙස අත්සන් කළ සිංගප්පූරු වෙළඳ ගිවිසුම අවලංගු කර, නිවැරදි සහ නෛතික සැබෑ ජාතික වෙළඳ ප‍්‍රතිපත්තියක් සකස් කරන ලෙසත්, එතෙක් අත්සන් කිරීමට යෝජිත ඉන්දු ලංකා ආර්ථික සහයෝගීතා ගිවිසුම (ETCA) ඇතුළු‍ කිසිදු වෙළඳ ගිවිසුමක් සැකසීමට ගන්නා ක‍්‍රියාමාර්ග වහා අත්හිටුවන ලෙසත් ඉල්ලා රට සුරැුකීමට මහා ජන බලවේගයක් ඒකරාශී කිරීම අපගේ ඒකායන අරමුණයි’

මේ උපුටා දක්වා ඇත්තේ ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ දේශපාලන රැුස්වීමක ප‍්‍රතිපත්ති මාලාවක් නොවේ. රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරින්ගේ සංගමය විසින් අගෝස්තු 30 වැනිදා සාකච්ඡුාවකින් ආරම්භ කළ ‘රට සුරකින ජන පවුර’ නම් සංවිධානයක අරමුණ ලෙස හඳුන්වා තිබුණේ ඉහත සටහනය. මේ කියන සංවිධානය ආරම්භ කිරීම වෙනුවෙන් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය විසින් විවිධ පාර්ශ්ව සම්බන්ධ කරගත් සාකච්ඡුාවක්ද පවත්වා තිබුණි. පිවිතුරු හෙළ උරුමයේ නායක උදය ගම්මන්පිළ, ඒකාබද්ධ විපක්ෂ පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී සිසිර ජයකොඩි, ඇල්ලේ ගුණවංශ හිමි, අතුරලියේ රතන හිමි, ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ් කේ.ඞී. ලාල්කාන්ත සහ වසන්ත සමරසිංහ ඇතුළු පිරිසක් මේ සංවිධානයේ ආරම්භක සාකච්ඡුාවට සහභාගී වී තිබුණි.

සැප්තැම්බර් 04 වන දින පැවත්වු රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරින්ගේ සංගමයේ මාධ්‍ය සාකච්ඡුාවකදී වෛද්‍ය නවින් ද සොයිසා කියා තිබුණේ රට සුරකින ජන පවුර නම් සංවිධානයේ විධායක කමිටුව සැප්තැම්බර් 03 වැනිදා පැවැත්වූ බවයි. රට පාවාදෙන වෙළඳ ගිවිසුම්වලට විරුද්ධ වීමට මේ සංවිධානයේ විධායක කමිටු රැුස්වීමේදී එකඟ වූ බව ඔහු කියා තිබුණි. වෙළඳ ගිවිසුම් එපා කියමින් ඉදිරියේදී මහජන විරෝධතා පැවැත්වීමට දේශපාලන පක්ෂ සහ වෘත්තිය සමිති එකඟ වූ බවද රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය කියා තිබුණි.

රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ ඉහළ තනතුරු දරන්නන් දේශපාලන ව්‍යාපෘතියක සිටින බව අලූ‍ත් කතාවක් නොවේ. මේ වෙද්දී සියල්ලෝ එය දනිති.

එහෙත් වසර හතරකට පෙර මේ සංගමය ආණ්ඩුව වෙනුවෙන් පෙනීසිටිමින්, සම සෞඛ්‍ය සිසුන්ගේ අධ්‍යාපන අයිතිය කප්පාදු කිරීමට කටයුතු කළ බව බොහෝ දෙනෙකුට මතක ඇතිවාට සැක නැත. එදා දේශපාලනඥයන් සමඟ කිසිම වේදිකාවක එම සංගමය සිටියේ නැත. අප දේශපාලනය නොකරන බව ඔවුන් එදා කීය. එදා එම සංගමය මාධ්‍යවල මාතෘකාවක් වුණේ සමසෞඛ්‍ය සටනේදීත්, නිලවරණයේදී අනුරුද්ධ පාදෙණිය ප‍්‍රමුඛ කණ්ඩායම යළි යළිත් ජයග‍්‍රහණය කරවීමට උත්සාහ කළ නිසා ඇතිවූ ගැටුම්වලදීත්ය. 2014 දී කොළඹ මහ රෝහලේදී ගහමරාගැනීමක් දක්වා මේ ගැටුම් වර්ධනය වී තිබුණි.

එහෙත් 2015න් පසුව රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය නිතර කරළියට එන්නට පටන්ගෙන තිබුණි. මුලින් ඔවුන් මාධ්‍ය ඉදිරියේ පෙනී සිටි අවස්ථාවල පාවිච්චි කළේද වඩා තාක්ෂණික වචනය. මුලින් වෘත්තිය කාරණා ඉදිරිපත් කෙරුණි. සෞඛ්‍ය ක්ෂේත‍්‍රයට අදාල විවිධ තර්ක ඉදිරිපත් කරනු ලැබීය. උදාහරණයක් ලෙස ඉන්දීය ගිලන්රථවලට විරුද්ධ වුණේ ඒ ගිලන් රථ නිසා රෝගී ජීවිත අවදානමේ වැටෙන බව කියමින්ය. එයට විවිධ හේතු ඉදිරිපත් කෙරුණි. එදා වචන මාලාවේ තිබුණේ විවිධ තාක්ෂණික වචනය.

එහෙත් පසුගිය මාස කිහිපය වෙද්දී රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ වචන මාලාවට එක්ව ඇති වචනවලින් ක‍්‍රම ක‍්‍රමයෙන් තමන් අයිතිවන දේශපාලන කඳවුර ප‍්‍රසිද්ධියේ පෙන්වන්නට පටන්ගෙන තිබේ.

‘රට සුරකින ජන පවුර , දේශපේ‍්‍රමී බලවේග, රට පාවාදීම’ වැනි ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ සිටින ජාතිවාදීන්ගේ වචන මාලාව ප‍්‍රසිද්ධියේ පාවිච්චි කරමින් දේශපාලන ව්‍යාපෘතියක නිරත වීමට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරින්ගේ සංගමය සූදානම් වන බවද පෙනෙයි. මේ වචනවලින් සාමාන්‍ය ජනතාව තුළ ඇතිවන අදහස අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ. සාමාන්‍ය ජනතාවගේ මනස තුළ ඇති කරවන්නට සූදානම් වන බිය පිළිබඳවද අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ. ඒ බිය වාසිදායක වන්නේ කුමන දේශපාලන බලවේගයටද යන්න අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ.

වැදගත්ම කාරණය වන්නේ රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය විසින් රට සුරකින බලවේග අතරට ඇල්ලේ ගුණවංශ වැනි හිමිවරුන්ද, උදය ගම්මන්පිළ වැනි දේශපාලනඥයන්ද එකතු කරගැනීමයි. ‘දේශපේ‍්‍රමය’ යන වචනයට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය ලබාදෙන අර්ථකථනයෙන් ඔවුන් නියෝජනය කරන දේශපාලන බලවේග‍ය කුමක්දැයි පැහැදිලි වෙයි.

ගැටලූ‍ව වන්නේ සිංගප්පූරු වෙළඳ ගිවිසුම වැනි ආර්ථික ප‍්‍රතිපත්තිවලට 25,000ක් වන රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සමස්ත සාමාජිකත්වය විරුද්ධද යන්නයි. මේ වෙළඳ ගිවිසුම 1815 ගිවිසුම මෙන් රට පාවාදීමක් යැයි ඒ සියලූදෙනා විශ්වාස කරනවාද යන්නයි. එසේ නැතිනම් මේවා රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ තනතුරු දරන කිහිපදෙනෙකුගේ පෞද්ගලික න්‍යාය පත‍්‍රවලට අදාළ සටන්පාඨද යන්නයි.

ඒකාබද්ධ විපක්ෂය මෙවැනි වචන උසුරවමින් දේශපාලනය කිරීම ගැන පුදුම විය යුතු නැත. ඔවුන්ගේ අරමුණ බලය ලබා ගැනීමයි. රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ ප‍්‍රධානීන්ගේ සැබෑ අරමුණ කුමක්දැයි දන්නේ ඔවුන්මය. ඒ අරමුණුද ඉදිරියේ එළිවනු ඇත්තේ හැංගි හැංගී වෙස් බැන්දත් නටන්නට වෙන්නේ එළියේදී වන නිසාය.

හංසි මානවඩු

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි