21 C
Sri Lanka
5 October,2022

හුදී ගැහැනුන්ට බැරිය. අරක්කු විකුණන්න චතුරිකාට විතරද පුළුවන්?

Must read

 

මෑත කාලයේ මත්පැන් සම්බන්ධයෙන් වූ සිය ව්‍යාජ ප‍්‍රතිපත්තිය ප‍්‍රසිද්ධියේම කරලියට ගෙන ආ පුද්ගලයා වූයේ හිටපු ජනපති මහිින්ද රාජපක්‍ෂය. ඒ ජෙනරාල් සරත් ෆෝන්සේකා සම`ග පැවති ඔහුගේ දෙවන ජනාධිපතිධුර සමයේදීය.
සිංහල බෞද්ධ ඡුන්ද ඇතුළු වෙනත් ඡුන්ද ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා ඔහු එය නම් කරනු ලැබුයේ ‘මතට තිත’ යනුවෙන්ය. ලියුම්කරු එම මතට තිත යන්න ව්‍යාජයක් බව ඒ සමයේම හෙළිදරව් කළේය. ඒ ජනාධිපතිවරණ ප‍්‍රචාරක සමය තුළ කර්තෘවරුන් සඳහා කොළඹ හිල්ටන් හෝටලයේ පැවති රාතී‍්‍ර භෝජන සංග‍්‍රහයේදී ප‍්‍රසිද්ධියේ නොව අප‍්‍රසිද්ධියේ කර්තෘවරුන්ට හෝටල් කාමර තුළ මත්පැන් සංග‍්‍රහ කළ බව පෙන්වාදෙමින්ය. ඊට ලියුම්කරු විසින් දෙනු ලැබූ නම වූයේ තිතට මත යන්නය. කොහොමත් හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මත්පැන් පානය කළා සේම ඔහු විසින් පැවැත්වූ සාදවලදී එහි ආරාධිතයන්ට, මත්පැන් සංග‍්‍රහ කළේය.

වත්මන් ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේන ජනාධිපති සටනට ඉදිරිපත් වන විට ඔහුගේ ප‍්‍රචාරක ව්‍යාපාරය තුළ මත්පැන් විරෝධයක් සඳහන් වන්නේ නැත. (ඇත්ත වශයෙන්ම එම අවස්ථාවේදී මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේන යනු වෙනත් සමාජ බලවේගයක් විසින් කාලාන්තරයක් තිස්සේ මතුකරමින් ආ සමාජ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී ප‍්‍රතිසංස්කරණ න්‍යාය පත‍්‍රයක් පිළිගනිමින් ඒවා කි‍්‍රයාත්මක කිරීම සඳහා නිර්පාක්ෂිකයෙකු ලෙස අවසාන මොහොතේ ජනාධිපති සටනට තෝරාගත් පුද්ගලයෙක් විය.)

කෙසේ වෙතත් 2015 ජනවාරි 08 ජයග‍්‍රහණයෙන් පසු පැවැති නිදහස් දින සැමරුම පවත්වනු ලැබුයේ ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගේ ප‍්‍රධානත්වයෙනි. සාම්ප‍්‍රදායිකව රාජ්‍ය නායකයා විසින් නිදහස් දින සැමරීමේ රාතී‍්‍ර භෝජන සංග‍්‍රහය එදින පවත්වනු ලැබූයේ ජනාධිපති මන්දිරයේය. ඊට තානාපතිවරුන් ඇතුළු තානාපති කාර්යාල නියෝජිතයන්ටද, කථානායක ඇතුළු පාර්ලිමේන්තු නියෝජිතයන්ටද, ඉහළ රාජ්‍ය නිලධාරීන්ටද 2015 ජනවාරි 08 ජයග‍්‍රහණයට උරදුන් කි‍්‍රයාකාරීන්ටද ආරාධනා කර තිබුණි. ලියුම්කරුද ඉන් එක් අයෙක් විය.
අහෝ ඛේදයකි. විදේශීය තානාපතිවරුන් ඇතුළු තානාධිපති සේවයේ පිරිසටද ආරාධනා කර තිබූ රටේ ජාතික නිදහසේ එම රාතී‍්‍ර භෝජන සංග‍්‍රහය තුළ සැර මත්පැන් තබා සැර අඩු මත්පැන් ලෙස හඳුන්වන බියර් හෝ වයින්වත් සංග‍්‍රහ කළේ නැත. ඒ වෙනුවට තිබුණේ ජින්ජර් බියර් හා පැණි බීම වර්ගය. අතීතයේ මත්පැන් විරෝධියෙකු නොවූ ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේන සිය ප‍්‍රචාරකවාදී මත්පැන් විරෝධය කරලියට ගෙනාවේ එදාය. එහි ඊළග පියවර ඔහු ප‍්‍රදර්ශනය කරනු ලැබුයේ හිටපු මුදල් අමාත්‍ය රවී කරුණානායක විසින් මහින්ද රාජපක්‍ෂ පාලන සමයේදී වැරදි ලෙස බියර් ඇතුළු සැර අඩු මත්පැන් සඳහා පනවා තිබූ බද්ද නිවැරදි කළ අවස්ථාවේදීය. සැර වැඩි මත්පැන් නිෂ්පාදකයන්ගේ කොන්ත‍්‍රාත්කරුවන් යැයි සිතිය හැකි මත්පැන් විරෝධී ප‍්‍රචාරකවාදීන්ගේ ප‍්‍රචාර හමුවේ කිසිදු තර්කානුකූල විග‍්‍රහයකින් තොරව ඔහු විසින් කරනු ලැබුයේ එම සුරාබදු නියෝග අවලංගු කරන ලෙස බල කිරීමය. එහි ප‍්‍රතිඵලය වූයේ බියර් ඇතුළු සැර අඩු මත්පැන් පානයට වඩා සැර වැඩි මත්පැන් පානය ලාභදායී එකක් බවට පත්වී මිනිසුන් තව තවත් සැර වැඩි මත්පැන් සඳහා යොමු කිරීමය.
කෙසේ වෙතත් මංගල සමරවීර මුදල් අමාත්‍යාංශය බාරගැනීමෙන් පසු සැර අඩු මත්පැන් සඳහා අධික ලෙස පනවා තිබූ බදු ඉවත් කරනු ලැබූ අතර ඊට ද ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගෙන් එල්ලවූයේ දැඩි විරෝධයකි. එම අභියෝගයට මුහුණ දෙමින් මුදල් අමාත්‍ය මංගල සමරවීර මත්පැන් සඳහා බදු අයකරන ජාත්‍යන්තර ක‍්‍රමවේදය පිළිබඳව විග‍්‍රහකරමින් මත්පැන් බදු පිළිබඳ තාර්කික අදහසක් ඉදිරිපත් කරමින් නොසැලී සිටියේය.

එහෙත් අවසන් වරට සිදු කළ මත්පැන් සම්බන්ධ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ වූ සමානාත්මතාවේ නිවැරදි කිරීම නම් ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගේ ප‍්‍රසිද්ධ ගෝරනාඩුව හමුවේ හා කැබිනට් මණ්ඩලයේ ගෝත‍්‍රිකයන්ගේ ඔළුගෙඩි ගණන වැඩිවීම හේතුවෙන් අකුලා ගන්නට මුදල් අමාත්‍ය මංගල සමරවීරට සිදුවිය. ඒ 1979 වර්ෂයේදී නිකුත් කර ඇති සූරාබදු නිවේදන 666 යටතේ මත්පැන් සම්බන්ධයෙන් කාන්තාවන්ට පමණක් වාරණ පනවමින් නිකුත් කර තිබූ නියෝග නිවැරදි කරමින් ස්තී‍්‍ර පුරුෂ සමානාත්මතාව පදනම් කර ගනිමින් නිකුත් කරන ලද ගැසට් පත‍්‍රය අවලංගු කර ගැනීමට සිදුවීමෙන්ය. එම අංක 666 වන සුරාබදු නිවේදනය අනුව අවුරුදු 18ට වැඩි කාන්තාවන්ට මත්පැන් මිලදී ගැනීමට, මත්පැන් නිෂ්පාදන ස්ථානවල සේවය කිරීමට හා පූර්ව අනුමැතියකින් තොරව මත්පැන් වෙළෙඳාම් කිරීම තහනම් කර තිබුණි. එම තහනම 2018 ජනවාරි 10 දින අංක 2053/26 දරන අතිවිශේෂ ගැසට් පත‍්‍රයෙන් මුදල් අමාත්‍ය මංගල සමරවීර ඉවත්කර තිබුණි. ඉහත කී ජනාධිපතිවරයාගේ හා කැබිනට් මණ්ඩල ගෝත‍්‍රිකයන්ගේ අත් එසවීම මගින් එය 2018 ජනවාරි 18 දින අංක 2054/42 දරන අතිවිශේෂ ගැසට් පත‍්‍රය මගින් ආපසු හරවන්නට සිදුවිය.

මේ ආපසු හැරවීමට එරෙහිව මෙරට පුරවැසි කාන්තාවන් 11 දෙනකු විසින් ීක්‍රැුත්‍ඍරැු25රැු2018 යටතේ දැනටමත් ශී‍්‍ර ලංකා ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාව මගින් ස්ථාපිත කර ඇති සිය අයිතිවාසිකම් කඩවූවා යැයි සඳහන් කරමින් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ පිහිට පතා ඇත. එහි වගඋත්තරකරුවන් වන්නේ මුදල් අමාත්‍ය මංගල සමරවීර, මුදල් අමාත්‍ය ලේකම් ආචාර්ය ආර්.එච්.එස්. සමරතුංග හා නීතිපතිවරයාය.
එම පෙත්සමින් ප‍්‍රකාශ කර ඇත්තේ ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙන් සහතික කර ඇති නීතිය පසිඳලීම සහ කි‍්‍රයාත්මක කිරීමද නීතියේ රැුකවරණයද සර්ව සාධාරණ විය යුත්තේය. යන එහි 12(1) ව්‍යවස්ථාව,

කිසිම පුරවැසියකු වර්ගය, ආගම, භාෂාව, කුලය, ස්තී‍්‍ර පුරුෂභේදය, දේශපාලන මතය හෝ උපන් ස්ථානය යන හේතු මත හෝ ඉන් කවර හෝ හේතුවක් මත වෙනස්කමකට හෝ විශේෂයකට හෝ භාජනය නොවිය යුත්තේය යන 12(2) ව්‍යවස්ථාව හා එකලාව හෝ අන් අය හා සමග යම් නීත්‍යනුකූල රැකියාවක, වෘත්තියක කර්මාන්තයක වෙළෙඳ ව්‍යාපාරයක හෝ ව්‍යවසායක නියුක්තවීමේ නිදහසට හිමිකම් ඇති 14(1) (උ) ව්‍යවස්ථාව මේ තීරණ මගින් උල්ලංඝනය කර ඇති බවය. එහි තීරණය කුමක්ද යන්න පසුවට තීරණය වනු ඇත.
මත්පැන් යන්න නීති විරෝධි දෙයක් නොවේ. බදු අයකර, බලපත‍්‍ර ලබාදී කරගෙන යන ව්‍යාපාරයක්ය. රජයක් කළ යුත්තේ වඩා උසස් ප‍්‍රමිතියෙන් යුත් මත්පැන් නිෂ්පාදනයට දිරිදීමය. සැර අඩු මත්පැන් සඳහා මිනිසුන් පොළඹවාලීමය. එමගින් රජයට බදු ආදායමක් නොලැබෙන කිසි ප‍්‍රමිතියෙන් තොර නීති විරෝධී මත්පැන් ව්‍යාපාරය අඩාල කිරීමය. එහෙයින් අපි නීත්‍යනුකූල මත්පැන්වලට විරුද්ධ නැතැයි කිව යුතුය.

අප මෙම කථාව කියන්නේ නීත්‍යනුකූල මත්පැන්වලට විරුද්ධ නැති ඉහත පසුබිමේ පිහිටාය. ඔවා දෙනු පරහට තමා සම්මතයේ පිහිටා කියා කවුරුත් දන්නා ප‍්‍රසිද්ධ කියමනක් තිබේ. එය ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනටත් අදාළය. හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මතට තිත නොව තිතට මත කි‍්‍රයාත්මක කරමින් සිටිනවා යනුවෙන් ලියුම්කරු එදා ලීවේ ඒ නිසාය. දැන් අපි මේ කියන්න යන්නේ ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගේ ඔවා ඔහුගේ ක්ෂුද්‍ර පවුල සම්බන්ධයෙන්ද කි‍්‍රයාත්මක කරන්නට බැරීවීමක් පිළිබඳවය. කථානායිකාව පල්ලේවත්ත ගමරාළලාගේ දර්ශනී චතුරිකා පල්ලේවත්ත හෙවත් පල්ලේවත්ත ගමරාළලාගේ දර්ශනී චතුරිකා සිරිසේනය. නැත්නම් අපට සමාජයේදී ප‍්‍රකටව හමුවන ජනාධිපති සිරිසේනගේ දියණීය චතුරිකා සිරිසේනය. ලියුම්කරු මීට පෙරද ඇයගේ වෙළෙඳ දැන්වීම් සමාගම ගැන හෙළිදරව් කළ පරිදීම ඇයට කප්රුක පහළවන්නේ සිය පියා ජනාධිපති ධුරයට පත්වීමෙන් පසුය.

පොළොන්නරුව බැදිවැව, 23 වන සැතපුම් කණුව ලිපින යැති වත්මන් ‘තිදස් අරණ’ හෝටලය හා පෙර ‘තිදස් අරණ’ රෙස්ටුරන්ට් යන්න ඇයගේ හෝටල් ව්‍යාපාරයය. මේ රෙස්ටුරන්ට් එක සඳහා මත්පැන් විකිණීමේ බලපත‍්‍රයක් මුලින්ම ලබාගන්නේ 2015 ජනවාරි 08 ජයග‍්‍රහණයෙන් පසුය. සුරාබදු දෙපාර්තමේන්තුව FL 11 TB හෙවත් රට බීම 11 සංචාරක මණ්ඩලයේ A අනුමැතිය සහිත මත්පැන් බලපත‍්‍රයක් ඇය වෙනුවෙන් මුලින්ම නිකුත් කරන්නේ 2015.06.16 දින සිටය. බලපත‍්‍රලාභිනිය පල්ලේවත්ත ගමරාළලාගේ දර්ශනී චතුරිකා පල්ලේවත්තය. ඇගේ ලිපිනය පළමු පටුමග, නව නගරය, පොළොන්නරුවය. බලපත‍්‍රය කි‍්‍රයාත්මක වන ස්ථානය තිදස් අරණ රෙස්ටුරන්ට්, 23 වන සැතපුම් කණුව, බැදිවැව, පොළොන්නරුවය. වාර්ෂිකව නිකුත් කරන නැත්නම් අලූත් කරන එම බලපත‍්‍රය ඈ දිගටම පවත්වාගෙන යන්නීය. අප එම හෝටලයේ දුකරථන අංකය වන 0272225577 අපේ‍්‍රල් 19 දින කථාකොට එහි කාමර පහසුකම් ගැන විමසුවෙමු. එහිදී මත්පැන් ගැනද විමසුවෙමු. කිසිදු අවුලක් නැත. හෝටලයේ නවාතැන් ගන්නන්ට රාතී‍්‍ර 10 දක්වා එහි රෙස්ටුරන්ට් එකේ මත්පැන් ලබා ගත හැකිය. ඒ සඳහා තිදස් අරණ හෝටලයට අදාළ www.thidasarana.com වෙබ් අඩවියට ගොස් විස්තර බලා ගැනීමට හැකිය. නැත්නම් එම හෝටලයේ දුරකථන අංකයට කථාකර විස්තර දැනගැනීමට හැකිය.

දැන් ඔබට තවදුරටත් ගැටලූවක් ඇතිවීමට හැකිය. මේ කියන තිදස් අරණ හෝටලය චතුරිකා සිරිසේනගේද යන්නය. ඔව්. එය ඇයගේය. සමාගම් ලියාපදිංචි කිරීමේ දෙපාර්තමේන්තුවේ ඇති ලිපිගොනුව අනුව THIDAS ARANA HOTEL (PRIVATE) LIMIRED ලියාපදිංචි අංකPV 122949 යටතේ ලියාපදිංචි කර ඇත. එහි එකම අධ්‍යක්‍ෂවරිය හා කොටස්කාරිය ජාතික හැඳුනුම්පත් අංක 828034022 හිමි අංක 06 පළමු පටුමග, නව නගරය, පොළොන්නරුව ලිපිනයැති පල්ලේවත්ත ගමරාළලාගේ දර්ශනී චතුරිකා පල්ලේවත්තය. යහපාලන ආණ්ඩුව පැමිණීමට පෙර මත්පැන් විකිණීමේ බලපත‍්‍රයක්වත් නොමැතිව කුඩාවට තිබූ මේ හෝටලය අද එසේ මෙසේ එකක් නොවේ. වායුසමීකරණ, වයිෆයි, පිහිනුම් තටාක, මත්පැන් ඇතුළු සියලූ පහසුකම් අද එහි ගතකරන්නෙකුට ලබා ගත හැකිය. අපේ‍්‍රල් 19 දින අප එම හෝටලයට කථා කරන විට උදෑසන ආහාරය සමග ද්විත්ව කාමරයක මිල රුපියල් 17,045කි. ඒ දිනවල දෙනවා යැයි කියූ 30%ක වට්ටම අඩු කළ විට උදෑසන ආහාරය සමග කාමරයක මිල රුපියල් 11,932 කි. වට්ටම් සහිත උදෑසන, දිවා හා රාති‍්‍ර ආහාර සහිතව ද්විත්ව කාමරයක මිල රුපියල් 15,000කි. 2015 ජනවාරි 08න් පසු ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගේ ක්ෂුද්‍ර පවුලට කප්රුක් පහළ වී ඇතැයි තිදස් අරණ හෝටලයේ මේ සුපිරි බවෙන් සිතා ගත හැකිය.

පෙර කියූ පරිදිම අප නීත්‍යනුකූල මත්පැන්වලට විරුද්ධ නැත. එමෙන්ම එහි ව්‍යාපාරික අවස්ථාවන්ටද විරුද්ධ නැත. චතුරිකා සිරිසේනටද මත්පැන් විකිණිය හැකිය. අපට ප‍්‍රශ්නය ඇත්තේ රටටම බණ දෙසන ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේනගේ ප‍්‍රතිපත්ති හා කි‍්‍රයාව අතරය. ඔහුගේ ප‍්‍රතිපත්ති කෙසේවෙතත් දියණියගේ කි‍්‍රයාව අනුව නම් අපට අසන්නට වන්නේ අහෝ සිරිසේන ඔබගේ දහම අනුව හුදී ගැහැනුන්ට නම් මත්පැන් සමග බොහෝ දේ බැරිය. චතුරිකා සිරිසේනට විතරක් අරක්කු විකුණන්න පුළුවන් කියාය.

 

 

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි