No menu items!
22.6 C
Sri Lanka
19 May,2024

ධම්මික, ඩොලර් හදන්නේ කොහොම ද?

Must read

සුප්‍රකට ව්‍යාපාරික ධම්මික පෙරේරා පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීධුරයක දිව්රුම් දීමෙන් අනතුරුව මාධ්‍ය ඔස්සේ පැවසූ කරුණු දෙකක් ගැන මම කල්පනා කළෙමි.


පළමු වැනි කාරණය නම්, ඔහු පැවසුවේ ‘මම ආවෙ ඩොලර් හදන්න‘ යන්න ය.


දෙවෙනි කාරණය නම් ‘තමා මේ ගිලෙන නැවක් යයි නොසිතන බවත්, සෙලවෙන නැවක් යයි සිතන බවත්‘ යන්නය. එකරුණ පැහැදිලි කරමින් ඔහු තව දුරටත් පැවසුවේ ‘රටේ ඩොලර් හිඟයක් නිසා ඇති වී තිබෙන ප්‍රශ්නයක් මිස වෙනත් ප්‍රශ්නයක් නැති බව‘ ය.


දැඩි ආත්ම විශ්වාසයකින් අමාත්‍ය පදවියක් ධම්මික පෙරේරා ලබා ගන්නේ විනාශය කරා තල්ලු වෙමින් තිබෙන ලංකාව බේරාගෙන ජන ජීවිතය ආරක්ෂා කිරීමට ද? එසේ නැත්නම් රාජපක්ෂලා රැක ගැනීමට ද?


ප්‍රථමයෙන් කිව යුත්තේ මේ ලියුම්කරු රාජපක්ෂලාට විරුද්ධ පුද්ගලයෙකු බව ය. අනෙක නම් ලංකාව බංකොළොත් වුණේ රාජපක්ෂලා හොරකම් කිරීම නිසාය යන්න දැඩිව විශ්වාස කරන බව ය.


ධනය සහ බලය


පෘතග්ජනයන් ධනයට, ධනය රැස් කිරීමට කැමතිය. ලංකාවේ ඇතැම් භික්ෂූහු ගිහියන්ටත් වඩා ධනය රැස් කිරීමට කැමැත්තෝ වෙති. ධනය ඇති තරම් තිබේ නම් සියලු සැප සම්පත් විඳින්නට පුළුවන් යයි සිතීම බොහෝ පෘතග්ජනයන්ගේ හැඟීම ය. ධනය රැස් කිරීමට මිනිස්සු අපමණ දුක් විඳිති. ජීවත්වීම සඳහා යමක් හම්බ කර ගැනීමට දුක් විඳීමට වඩා – ‘ධනය රැස් කිරීමට දුක්විඳීම‘ වෙනස් ය.


ධනය උත්පාදනය වෙනුවෙන් තම කුසලතා භාවිතයට ගෙන මහා පරිමාණයෙන් ව්‍යාපාර ගොඩ නඟන්නන් රටකට – රටක දියුණුවට අවශ්‍යම වේ. දහස් ගණනකට ජීවනෝපායන් විවිධ මට්ටම්වලින් නිර්මාණය සහ පොදුවේ රටේ දියුණුවට අවශ්‍ය බදු ආදායම් වැඩි කිරීම මහා පරිමාණයේ ව්‍යාපාරවලින් සිදු වේ.


ධම්මික පෙරේරා මහා පරිමාණයේ ව්‍යාපාර ජාලයක හිමිකරුවෙකු වෙමින් ලංකාවේ අංක එකේ ධනවතා බවට පත් විය. ඔහු අද ජීවත් වන්නේ මනුෂ්‍යයෙකුට විඳින්නට හැකි ඉහළම සැප සම්පත් විඳිමිනි. බැලූ බැල්මට පෙනී යන්නේ ඔහු දේශපාලනයට අවතීර්ණ වන්නේ සියල්ල තාවකාලිකව හෝ හැර දමා බව ය.


දේශපාලනයෙන් මහා ධනවතෙකු වන්නා චෞරයෙකි. ව්‍යාපාර ගොඩ නඟා – උරුම කරගෙන, ඒවා සාර්ථකව කරගෙන යමින් පිළිගත් ශිෂ්ට සම්මතයන්ට අනුව – නීති ගරුකව ලාභ ලබා ධනවත් වන්නා චෞරයෙක් නොවේ.


ධම්මික පෙරේරා ධනවතෙකු වීම සම්බන්ධව පැහැදිලි අදහස් ඇත. කැෂිනෝ ව්‍යාපාරය සහ කොටස් වෙළඳ පොළේ ආයෝජනය කිරීම ඒ අතර ප්‍රධාන ය. ධම්මික ධනවත් වීම සම්බන්ධ එක අදහසක් පැහැදිලි නැත. මන්ද ඊට නිසි මූලාශ්‍ර නැති කම ය. ඒ අදහස නම් රාජපක්ෂ පවුලේ මුදල් කළමනාකරණය සිදු කළේ ධම්මික යන්නය. මේ අදහස ධම්මික පෙරේරාට ප්‍රතික්ෂේප කළ හැකිය. ඒ අනුව ධම්මික සතු ධනය ඔහු විසින්ම උපයන ලද ධනය යයි අපි පිළිගනිමු. එසේ නම් ධම්මික පෙරේරා ආණ්ඩුකරණයට පිවිසීම අහසේ පියාසර කරන ගුවන් යානයකින් මුහුදට පැන්නා වැනි වැඩක් නොවේ ද? ඒ අපට හිතන්නට පුළුවන් තරම නිසා විය හැකිය. ධම්මිකට අනුව තමාගේ දේශපාලන සම්ප්‍රාප්තිය රට අර්බුදයෙන් ගොඩ ගැනීම ය. ඊට අදාළව ඔහුට කරන්නට තිබෙන්නේ ‘ඩොලර් හැදීම‘ ය. කොතරම් සැහැල්ලුවකින් ද ඔහු මේ අදහස පවසන්නේ!


අසීමිත ලෙස ධනය රැස් කළ ධනවතෙකු ඒ සියල්ලෙන් මිදෙන්නට හෝ ඈත් වන්නට කල්පනා කිරීම හේතු දෙකක් නිසා විය හැකිය.


එකක් නම්, ධනය රැස් කිරීමෙන් හෙම්බත්ව සියල්ල හැර දමා අපිස් දිවි පෙවතක් – මුනිවරයෙකුගේ දිවි පෙවතක් අපේක්ෂා කිරීම ය.


අනෙක නම් ධනයට වඩා වැදගත් දෙයක් තවත් ඇති බැවින් එය උරුම කර ගැනීමට කල්පනා කිරීමය. එය නම් බලය යි.


ධනවතෙකුට – මහා පරිමාණයේ ව්‍යාපාරිකයෙකුට ද බලය නම් ‘ශක්තිය‘ ඇත. ඒ බලයට වඩා ‘බලගතු බලය‘ හෙවත් ‘ශක්තිය‘ වන්නේ දේශපාලන බලය යි.


අභාවප්‍රාප්ත කිලී මහාරාජා මේ ‘ද්විත්ව බලය‘ම අභ්‍යාස කළ පුද්ගලයෙකි. එහෙත් ඔහුගේ අභාවයෙන් පසුව ඔහු අභ්‍යාස කළ දේශපාලන බලය නිමවී යාම නියමය වේ. කිලී මහාරාජා ධන බලයේ මහිමයෙන් රටේ නායකයා බවට පත් වුණේ නම් ඔහුගේ බලය නිමවී නොයන බලයකි. බණ්ඩාරනායක – සේනානායක – ජයවර්ධන යන චරිත මිය ගිය පුද්ගලයන් වුවත් ලංකාවේ ආණ්ඩුකරණයෙහි නිමග්න වීමෙන් භුක්ති විඳි බලය, අභ්‍යාස කළ බලය අසාමාන්‍ය එකකි. ව්‍යාපාර ජාලයක් සම්බන්ධ තීන්දු තීරණ ගැනීමට වඩා රටක් සම්බන්ධව තීන්දු තීරණ ගැනීමට පුළුවන් වීම ලංකාව සම්බන්ධයෙන් හරිම අමුතු බලයකි. රටක් නැත්තට නැති කිරීමට – රටක නීතිය අවශ්‍ය අන්දමට කණපිට හැරීමට මේ අමුතු බලයට හැකිය. (මේ අමුතු බලය ලංකාවේ තරම් වෙන ශිෂ්ටසම්පන්න රටක තිබේදැයි නොදනිමි)
ධම්මිකගේ අභිප්‍රාය කුමක් ද?


මට හිතෙන අන්දමට ධම්මික පෙරේරාගේ අභිප්‍රාය වී තිබෙන්නේ ආණ්ඩුකරණයෙහි තීරණාත්මක චරිතයක්ව ඉක්බිතිව රටේ නායකත්වයට පත්ව භුක්ති විඳින බලය – අභ්‍යාස කරන බලය (හරිම අමුතු බලය) උරුම කර ගැනීමේ අරමුණක පිහිටා සිටින බව ය.


හොරකම් කිරීම හා මිනීමැරීම හැර වෙන දෙයක් කළ නොහැකි පුද්ගලයන් ආණ්ඩුකරණයේ තීරණාත්මක චරිත බවට පත්ව ඉන් එහාට ගොස් තිබෙනවා නම් ‘යම් හැකියාවක් – ශක්තියක්‘ තිබෙන මට බැරි ඇයි? යන පැනය ධම්මික තමාගෙන් ඇසුවා වෙන්නටත් පුළුවන.


තරඟය දිනන්නට පන්දු හයකින් ලකුණු හතළිස් පහක් රැස් කළ යුතුය. මේ අවසන් කඩුල්ලයි. ඒ කඩුල්ලට පැමිණ සිටින්නේ පිතිකරුවෙකු නොව දඟ පන්දු යවන්නෙකි. කුමක් කළ යුතු ද? කඩුල්ල රැකගෙන හැම පන්දුවකටම හයේ පහරවල් එල්ල කළ යුතුය. එපමණක් නොව නිපන්දුවක් ද උරුම කර ගත යුතුය. මේ තරඟය දින්නොත් ඔහු වීරයෙකි.


දැන් ධම්මික කඩුල්ලට පැමිණ සිටියි. අපි නරඹමු.


රටක නායකත්වය නම් සිහිනය


මෑත කාලයේ රටේ නායකත්වයට ජන වරමක් ලබන්නට හැකි බල ව්‍යුහයක් උරුම කරගෙන සිටි, එහෙත් එය නොහැකි වුණ අවාසනාවන්තම පුද්ගලයා රනිල් වික්‍රමසිංහ නම් වේ. පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ දී ගෝඨාභයට එරෙහිව එජාපයෙන් නාම යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට රනිල් වික්‍රමසිංහට නෛතික අවකාශය තිබුණ නමුත් ජයග්‍රහණය කළ නොහැකිය යන අදහස පක්ෂය තුළින් ප්‍රබලව මතු වූ හෙයින් ඔහුට පසු බසින්නට සිදු විය. මේ පසුබිම තුළ කරූ ජයසූරියට පිරිසක් ද, සජිත් ප්‍රේමදාසට පිරිසක් ද කැමැත්ත පළ කර සිටි වගත් නොරහසකි. රනිල් මේ දෙදෙනාගෙන් කිසි කෙනෙකුට අපේක්ෂකත්වය නොදෙන තැනක සිටියේය. අවසන මංගල ඇතුළු පිරිසකගේ මැදිහත්වීමෙන් සජිත් ඇතුළු පිරිසක් කඩාගෙන යාමට පියවර ගැනීම නිසා එපා වාහෙට හොදි බෙදන්නා සේ රනිල් සජිත්ට අපේක්ෂකත්වය ලබා දුන්නේය. ලබා දුන්නත් ඔහු ජයග්‍රහණයට නොව පරාජයට අවශ්‍ය පදනමය ගොඩ නැඟුවේ.


සජිත්ට අපේක්ෂකත්වය දෙනවාද නැද්ද යන අල්ල පනල්ලේ රනිල් තව දෙයක් කළේය. එය නම් සජිත් – කරූ දෙන්නාම නැතිව පොදු අපේක්ෂකයෙකු වෙනුවෙන් කල්පනාවකින් යම් පිළිවෙතකට අවතීර්ණ වීම ය. ඔහු තෝරා ගත් පොදු අපේක්ෂකයා වූයේ ධම්මික පෙරේරා ය. මේ කාරණය මාධ්‍ය මැනවින් වාර්තා කළ අන්දම අපට මතක ය.


කරූ සහ සජිත් දෙදෙනාම එක ගලෙන් දඩයම් කරනු රිසියෙන් රනිල් උන් හිටි ගමන් ධම්මික පෙරේරාගේ නිවසටම ගොස් පොදු අපේක්ෂකයා බවට ඉදිරිපත්වන ලෙසට යෝජනා කර ඇත. මේ යෝජනාවේ අරමුණ ධම්මික ජනාධිපති කිරීම ද? අපට වැටහෙන අන්දමට නම් අරමුණ රාජපක්ෂලා අතට බලය උරුම කර දීම ය. කෙසේ වුව තමන්ට පොදු අපේක්ෂකයා වන්නැයි රනිල් නිවසටම පැමිණ ආරාධනා කිරීම විහිළුවක් නොවන බව ධම්මික පෙරේරා වටහාගෙන ඊට අවශ්‍ය ප්‍රතිඥාව රනිල්ගෙන් ලබාගෙන රටේ නායකයා බවට පත්වීමේ සිහිනය පළවෙනි වතාවට දුටුවේ යයි මම අනුමාන කරමි.


එහෙත් රනිල්ට අවශ්‍ය අන්දමට පොදු අපේක්ෂකයෙකු ඉදිරිපත් කරන්නට නොහැකි විය. සජිත්ට අවස්ථාව ලබා දෙන්නට සිදු විය.


මේ ක්‍රියාදමය නිසා ධම්මික පෙරේරා තුළ ඇති වන්නේ රාජ්‍ය පාලනය උරුම කරගැනීම සම්බන්ධයෙන් නැවුම් බලාපොරොත්තුවකි. සිය ව්‍යාපාරවල පැවැත්ම වෙනුවෙන් ද වග බලා ගනිමින් රාජ්‍ය පාලනය සඳහා සැලසුම් සම්පාදනය කිරීමට ධම්මික නැඹුරු වුණ අන්දම ඔහු විවිධ මාධ්‍ය අවකාශයන් භාවිත කරමින් විදහා පෑවේය. ඒ වෙනුවෙන් ඔහු නිසි විශේෂඥයන්ගේ සහාය ලබමින් රටේ මූලික ප්‍රශ්න අධ්‍යයනය කර තමා බලයට පත්වුවහොත් රාජ්‍ය පාලනය කරන අන්දම විධිමත් අන්දමින් අදාළ ක්ෂේත්‍ර විශ්ලේෂණය කිරීමේ ද නිමග්න ව සැලසුම් සම්පාදනය කිරීම ද සිදු කළ බව අසන්නට ලැබේ.


ලංකාව ගොඩ නැඟීමට අවශ්‍ය අධ්‍යාපන ප්‍රතිසංස්කරණයක අවශ්‍යතාව වටහා ගන්නා ධම්මික ඒ ඔස්සේ සිය ප්‍රතිරූපය ගොඩ නඟා ගැනීම පිණිස ෘඡ ෑෘඹක්‍්ඔෂධභ යු ටියුබ් චැනලය නිර්මාණය කළේය. ඒ වෙනුවන් විශාල මුදලක් ආයෝජනය කොට සමාජ සේවයක අඩිතාලම දැමූ බව ද වාර්තා වේ. වසංගත සමයේ එය සාර්ථකව ව්‍යාප්ත කිරීමට ද ඔහු සමත් විය. මේ කටයුතු පිටුපස එදා ජනාධිපති අපේක්ෂකත්වය නොලැබුණත් කවදා හෝ මම රටේ නායකයා වෙමි යන සිහිනයෙන් – දැඩි අරමුණකින් ධම්මික පෙරේරා කටයුතු කළ බව අප්‍රකට සත්‍යයක් යයි මම අනුමාන කරමි.


තතු කෙසේ වුව පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ දී ධම්මික වැඩ කරන්නේ ගෝඨාභයගේ ජයග්‍රහණය වෙනුවෙනි. එය ඔහුට එය නොකර බැරි කටයුත්තකි. මන්ද ඔහු ඒ පිළේ සාමාජිකයෙකු බැවිනි. එනමුත් ඔහු එය කරන්නේ රනිල් විසින් රෝපණය කරන ලද බීජයට සීරුවට ප්‍රාණය දෙමින් විය යුතුය.


ගෝඨාභය පාලනය ධම්මික ඇතුළු මහා පරිමාණ ව්‍යාපාරිකයන් පිරිසකට නරක නොවීය. ඊට හේතුව අන්ධකාරයේ ගමනක් යන්නට මහමඟට බැස්ස අන්ධයෙකුට කාගේ වුව කණවැල ඇල්ලීම පිහිටක් බැවිනි.


ගෝඨාභයගේ පාලනය අසාර්ථක වීම සිදු වන විට ව්‍යාපාරික ධම්මික දේශපාලනයට අවතීර්ණ වීමේ පසුබිමේ තදින් හෝම්වර්ක් කරමින් සිටියේ තරමක දුර පාරකින් මාවතට පිවිසීමට බවට දැන ගන්නට තිබේ. එහෙත් ඔහුට කෙටි පාරකින් ආණ්ඩුකරණයට අවස්ථාව උදාවෙයි. මේ අවස්ථාව ඔහුට ප්‍රදානය කරන්නේ රනිල් ද? නැත්නම් බැසිල් ද? නැත්නම් රනිල් -බැසිල් එකඟතාව අනුව ගෝඨා ද?


නිර්භීත තීන්දුවක්


මැති සභයට කාලයක් තිස්සේ පැමිණියේ හිඟන්නන් (දැනුම – කුසලතා හා ආර්ථික පදනම අනුව) වැනි චරිත ය. එහෙත් ඔවුන් ධනපතියන් බවට පත් වන්නේ අලංකාර පහරවල් කල් නොමරා එල්ල කරමින් ශතක රැස් කරන්නන් ලෙසිනි. ධම්මිකට ධනපතියෙකු වෙන්නට මැති සභය අවශ්‍ය නැත. මන්ද ඔහු මැති සභයට එන්නට වරමක් ලබන්නේ ධනපතියෙකු බැවිනි. මේ තීන්දුව ඔහු ගන්නේ මොළේ අමාරුවක් නිසා විය නොහැකිය. ඔහු මේ තීන්දුව ගන්නේ පැහැදිලි ගේම් ප්ලෑන් එකක් ඇතිව විය යුතුය. ඒක කුමක් ද?


ධම්මිකට ලැබෙන අමාත්‍ය පදවියට අයත් ආයතන යනු රටේ වැදගත් හා ප්‍රබලම ආයතනයි. මේ ලැයිස්තුව සකස් කළේ කවුරුන් ද? මේ ලැයිස්තුව සකස් කළේ ධම්මිකම විය හැකිය. කවුරුන් සකස් කළත් රනිල් ඊට එකඟ වී තිබේ. මෙතුළ රනිල්ගේ අසාර්ථකවීම නිල නොවන අන්දමට පිළිගැනීමක් ද ඇත. ඔහු සාර්ථක පදනමක සිටියේ නම් බැසිල්ගෙන් පුරප්පාඩු වන මන්ත්‍රී ධුරයේ දිව්රුම් දෙන්නේ සාගල රත්නායකය. මේ ඇමති පදවිය ලබා දෙන්නේ ද ඔහුටය. අගමැති පදවිය ලබා ගෙන විහිළුකාරයෙකු වී සිටින රනිල්ට ඒ ක්‍රීඩාවට අවසරය පොහොට්ටුවෙන් පමණක් නොව ගෝඨාභයගෙන් ද ලබා ගැනීමට තත්වයක් තිබුණේ නැත. මේ පසුබිමේ රනිල් ද වෑයම් කරන්නේ ධම්මිකගේ නැට්ටේ එල්ලෙන්නටය.


ධම්මික ගමනක් යන්නට හදන්නේ අධිවේගී දුම්රියකිනි. හැමදේම තමන්ට අවශ්‍ය අන්දමට සිදු කළ හැකි බලය ඔහු තමන් අතට ලබා ගෙන තිබේ. ඇත්ත වශයෙන්ම දැන් ධම්මික රනිල්ට – මහින්දට පමණක් නොව ගෝඨාභයට ද ඉහළින් ආණ්ඩුකරණය තුළ නිල බලයක් උරුම කරගෙන සිටින්නෙකි.


කඩා වැටුණ ව්‍යාපාරවලට මුදල් ආයෝජනය කොට ලාභ උපයන තත්වයකට ඒවා පත් කළ ධම්මික කඩා වැටුණ රාජ්‍යයට ඩොලර් සම්පාදනය කොට දැවෙන ප්‍රශ්න තුනී කරගත හොත් ඔහු බංකොළොත් සමාගමක් ගොඩ ගත්තා සේ රට ද ගොඩ ගත්තෙකු ලෙස පිළිගැනීමට ලක් විය හැකිය. ඒ වෙනුවෙන් තමන් නිර්භීත තීන්දුවක් ගත් බවය ධම්මික අවධාරණයෙන් පවසා තිබෙන්නේ. ධම්මිකගේ නිර්භීත තීන්දුව කෙක්කෙන් හෝ කොක්කෙන් ඵල දැරුවහොත් හැම ආර්ථික විශේෂඥයෙකුම – දේශපාලන විශේෂඥයෙකුම අන්දුන්කුන්දුන්ය.


ඩොලර් හැදීම


ධම්මික ‘ඩොලර් හැදීම‘ යන්න පරිහරණය කළේ අනවබෝධයෙන් නොවේ යයි සිතමි. එහිදී ඔහුට වචන පැටලුණා ද විය නොහැකිය. ‘ඩොලර් ගෙන ඒම‘ – ‘ආයෝජන ගෙන ඒම‘ – ‘ඩොලර් ඉපයීම‘ යනාදි යෙදුමක් භාවිත නොකර ‘ඩොලර් හැදීම‘ ගැන කතා කිරීම මට පමණක් අදාළ ගැටලුවක් ද?


‘ආප්ප හැදීම‘ – ‘සපත්තු හැදීම‘ -‘ගෙවල් හැදීම‘ – ‘වාහන හැදීම‘ මට වැටහෙයි. ‘ඩොලර් අච්චු ගැසීම‘ කීවා නම් එයත් මට වැටහෙයි. එහෙත් ඩොලර් අච්චු ගහන්නට ධම්මිකට බැරි බව අපි දනිමු. ධම්මික දැඩි විශ්වාසයකින් පවසන්නේ ‘ඩොලර්‘ හදන බව ය.


ලංකාව කුඩා රටකි. ව්‍යාපාරික ක්ෂේත්‍රයේ ද දේශපාලන ක්ෂේත්‍රයේ මෙන් රහස් කියා ජාතියක් නැත. එබැවින් ව්‍යාපාරික ක්ෂේත්‍රයේ කලක සිට පවතින කථා බහක් සිහි වේ. ඒ කථා බහ නම් ‘ධම්මික රාජපක්ෂලාගේ සල්ලි හැන්ඩ්ල් කරන ප්‍රධාන පුද්ගලකයෙක්‘ යන්නය.


මේක ඇත්තක් ද?


මේ ප්‍රශ්නය ධම්මිකගෙන් ඇසුවොත් ඔහුට තරහා යන්නට පුළුවන. මම හැන්ඩ්ල් කරන්නෙ මගෙ සල්ලි මිස කාගෙවත් සල්ලි නෙමේ යයි ඔහු දැඩි ස්වරයකින් පිළිතුරු දෙනු ඇත.
ධම්මිකට ව්‍යාපාරික ක්ෂේත්‍රයට – ආයෝජන ක්ෂේත්‍රයට අදාළ සියලු ආයතන එක රැයෙන් හිමි කරන විට එය දරා ගන්නට අපහසු තවත් ව්‍යාපාරික පිරිසක් එළියේ සිට කැළඹී සිටිනවා විය නොහැකි ද?


ඒ අය අතර ද රාජපක්ෂලාගේ මුදල් හැන්ඩ්ල් කරන අය සිටිනවා විය නොහැකි ද?


සමහර විට ”එකට කෑවත් බොක්ක වෙනස් යයි” කියා ධම්මික කියනු නැත.


දැන් මේ ”ඩොලර් හැදීම” ගැන අවධානය යොමු කරමු.


ඉතා සූක්ෂ්ම අන්දමට ඉන්ධන ලබා ගැනීම – ගෑස් ලබා ගැනීම – පොහොර ලබා ගැනීම යනාදිය සිදු කෙරුණොත් ධම්මික පැවසූ එක දෙයක් සත්‍ය වේ. ඒ කුමක් ද?


”මේක හෙලවෙන නැවක්, ගිලෙන නැවක් නෙමේ. ප්‍රශ්නය ඩොලර් නැතිකමයි.”


එහෙනම් ඩොලර් ටික හදාගෙන දැවෙන ප්‍රශ්න තුනී කළහොත් වැඩේ ගොඩ ය. එහෙම වෙනවා නම් ඩොලර් කොහෙන්දැයි කාටවත් ප්‍රශ්නයක් නැත. ඒ ලංකාවේ හැටිය.


දැන් අප වටහා ගත යුත්තේ ඩොලර් හැදීම නම් කටයුත්ත ධම්මිකට හැර වෙන කෙනෙකුට කළ නොහැකි බවයි.


තමන් ළඟ තබා ගත නොහැකි ධනයක් හිතවන්තයෙකු ළඟ කෙනෙකු තබන්නේ පසුව ලබා ගන්නා අදහසිනි. හිතවන්තයා ඒ මුදල් රහසිගතව සඟවා තබයි. මුදල්වල අයිතිකාරයාට මේ මුදල් නීත්‍යනුකූලව අයිති කර ගැනීමට අවශ්‍ය වෙයි. මේ මුදල් නීත්‍යනුකූලව අයිති කර ගැනීම හෙවත් කළු සල්ලි සුදු කිරීම ව්‍යාපාරික ලෝකය තුළ සෙප්පඩ විජ්ජාවකි. මේ සෙප්පඩ විජ්ජාවත් ‘ඩොලර් හැදීම‘ වැනි වැඩකි.


හෙට අනිද්දා වන විට ලංකාවට ඉන්ධන – ගෑස් සහ පොහොර ලැබෙන්නට පටන් ගතහොත් ඒවාට ගෙවිය යුතු මුදල් – ඩොලර් ද ගෙවා තිබේ නම් කලබල වන්නට දෙයක් නැත. සඟවන ලද මුදල් නීත්‍යනුකූලව හිමි කර දීම යන ක්‍රියාව මෙලෙස සිදු වෙන බව අද නොදන්නේ කවුරුන් ද? මේ ක්‍රියාදාමය තුළ මොළෙන් කළ යුතු වැඩ ටිකක් ඇත. ඒවා හැමෝටම කළ නොහැකිය. කළ හැකිම පුද්ගලයා සොයා වැඩේ භාරදිය යුතුය.


මහ බැංකුවේ අධිපති පවා විස්මයට පත්වන අන්දමට ධම්මික ඩොලර් හදන්නට පිළිවන. සමහර විට මහ බැංකුවේ අධිපති සමඟ වාඩිවී වැඩේ කරනවා වෙන්නටත් පුළුවන. අවසන සිදු වන්නේ කුමක් ද? රාජපක්ෂලා ගොඩ යාම ය.


ධම්මික පාස් වුණොත්


ධම්මික ෆේල් වුණොත් ෆේල් වන්නේ ”සෙප්පඩ විජ්ජාවක්” සිදු නොවුණ බැවිනි. එසේ නම් අපට අසන්නට ලැබෙන දේවල් සම්පූර්ණයෙන්ම නිවැරදි නැත. ධම්මික පාස් වුණෝතින් ගොඩ යන්නේ රාජපක්ෂලා විතර ද? නැත ඉහළින්ම ඉදිරියට – ඉදිරියට ගමන් කර සිටින්නේ ධම්මිකය. කාටවත් විසඳන්නට බැරි වුණ ප්‍රශ්න විසඳුව මොහු නොවේද අප රට පාලනය කිරීමට සුදුස්සා!


ධම්මික අමාරුම විභාගකෙට පෙනී සිටීමට විභාග ශාලාවට පැමිණ සිටියි. මේ විභාගයට පිළිතුරු ලියන්නට අවශ්‍ය ඉගෙනුම ලබා පාඩම් කර නැතත් පිළිතුරු ලියන්නට වාඩි වෙන්නේ ලොකු ආත්ම විශ්වාසයකිනි. අමාරුම විභාගයෙන් ඔහු උසස් සාමාර්ථයක් ලබා ගතහොත් රට ගොඩ නොවේ ද? රට ගොඩ ඒ යයි අපි සිතමු. එතනින් තරඟය නිමා වනු නැත.


ධම්මිකට රටේ නායකයා වීමේ අරමුණ සාක්ෂාත් කර ගැනීම ඉතිරිව තිබේ. ඊට හරහට සිටින්නේ නාමල් ය. මේ මොහොත තුළ නාමල් ට සිහිනය සාක්ෂාත් කර ගන්නට බැරිය. රාජපක්ෂලා ධම්මිකට ඩොලර් හදන්නට උල්පත පාදා දෙන්නේ පළමුව ධම්මික දෙවනුව නාමල් යන තීන්දුව මත විය හැකිය.


මා මේ මොහොතේ අපේක්ෂා කරන්නේ ධම්මික පෙරේරාගේ අසමත් වීමය. ඊට හේතුව රාජපක්ෂලා දේශපාලන වැඩ බිමෙන් දූරිභූත කිරීම හැර ලංකාවට සැබෑ ගොඩ ඒමක් නැති බැවිනි. ධම්මික සමත්ව යළි වතාවක් රාජපක්ෂ කෙනෙකුට ආණ්ඩුකරණයට අවස්ථාව උදා වුවහොත් ලංකාවට බරපතළම වරද කළ පුද්ගලයා මහින්ද නොව, රනිල් නොව ධම්මික පෙරේරා ය.


විනාශය තුළින් ඉපදීමකි රට අපේක්ෂා කළ යුත්තේ. පැළැස්තරය ඝන එකක් වුව ඉන් තුවාලය සුව නොවේ.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි