No menu items!
21.9 C
Sri Lanka
15 April,2024

අරගලයේ ජයග්‍රහණ සහ පරාජයන්

Must read

2015 ජනාධිපතිවරණයෙන් පරාජය වුණ මහින්ද රාජපක්ෂ බලය අත හරින්නට මත්තෙන් කතා කළේ රනිල් වික්‍රමසිංහටය. ඔහුගේ ඒ තීරණය රාජපක්ෂවරුන්ට අතිශයින් ඵලදායක විය. 2022 අරගලයෙන් අසරණ වන අධි බලැති ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ බලය අත හරින්නට මත්තෙන් කතා කරන්නේ ද රනිල් වික්‍රමසිංහටය. ඔහුගේ ඒ තීරණය අතිශයින් ඵලදායක විය හැකිය.

හේ රනිල් නම් වේ


පසු ගිය මැතිවරණයෙන් රනිල් අන්ත පරාජයකට පත් විය. සිය පක්ෂයට ලැබුණේ බෝනස් අසුනක් පමණි. ඒ ආසනයට කෙනෙකු පත් නොකර රනිල් කල් මැරුවේය. ඒ කල් මැරීම තුළ වූයේ නිරපරාදේ කාලය ගත වීමක් නොවේ. වැදගත් දේශපාලන සංවාදයක් ඒ කාලය තුළ සිදු විය. එය නිම වන්නේ මහින්ද මිතුරාගේ පූර්ණ අනුග්‍රහය ඇතිව බෝනස් අසුනට රනිල් මන්ත්‍රීවරයෙකු ලෙසින් දිව්රුම් දීමෙනි. එය ඇතමුන්ට ලැජ්ජා සහගත කරුණක් වුව රනිල්ගේ කුප්‍රකට නුවණට අනුව එය දේශපාලනික වාසියක් බව පසක් කර ගන්නේ ඔහුය.


පක්ෂය ප්‍රතික්ෂේප කළ ද, දිවි නසා ගන්නට මුල් වුණ ගජ මිතුරන් බහුතරය හැර පියා ගිය ද රනිල් සැලුණේ නැත. කොරෝනා වංසගතය පැමිණි වහාම ඔහු සිය දේශපාලනික අත්දැකීම් හා දැනුම භාවිතයට ගෙන ඉතා දක්ෂ ලෙස අදහස් පළ කරමින් කැපී පෙනුණේය. පාර්ලිමේන්තුව තුළ තමන්ගේ දැනුමට හා පරිචයට අභියෝග කරන්නට කිසිවෙකු නැති බව රනිල් හොඳින් වටහා ගත්තේය. ඔහු සිය දේශපාලන පෞරුෂය හෙමින් මැති සභය තුළ ගොඩ නංවා ගන්නට උත්සුක වන්නේය. කබරාල්ගේ මුග්ධභාවය සහ ඔහුගේ අභිප්‍රාය ගැන අතැඹුල සේ දන්නා රනිල් සිය දැනුම විදහා පෑවේ අනාගත වක්තෘවරයෙකු ලෙසිනි. ඔහු කියූ පරිදි – සිතූ පරිදි ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුව කන්දෙන් පල්ලටම රූටන්නට විය. විවිධාකාරයෙන් තම හිසට සහ මුහුණට එල්ල කරන ප්‍රහාර ඔහු තුට්ටුවකට මායිම් නොකළේය.


තමන්ට තරුණ පරපුරේ හෝ වැඩිහිටි පරපුරේ හෝ කීර්තියක් නැති බව රනිල් දනියි. අවමන් – ගැරහුම් ඔහු සසල නොකරයි. තනි ශක්තියෙන් ආණ්ඩුකරණයට රනිල් අවස්ථාවක් උදා කර ගනියි. ඔහු නවතින්නේ කොතනින්ද?


රනිල් තම ඉවසීමෙන් දැන් නැගිට සිටියි. මෙවර ඔහු අගමැති පදවියේ දිව්රුම් දෙන්නේ කාගේවත් ආධාරයෙන් නොවේ, නිතරගයෙනි. හැට නව ලක්ෂයට තරු පෙන්වමින් පමණක් නොව ඔහු අගමැති පදවියට පත් වන්නේ පනස් පන් ලක්ෂයත් නිලංකාර කරමිනි.


මහින්ද රාජපක්ෂ රාජ්‍ය බලය ලබා ගන්නට සමත්කම් පෑවද බලය ගිලිහෙන විට අන්ද මන්දව මුග්ධයෙකු ලෙස කෑදරකමින් අරලියගහ මන්දිරයට සෙනඟ කැඳවා ‘ඉල්ලා ගහ ගැනීමෙන්‘ විශද කළේ අදූරදර්ශීභාවයයි. එහි ප්‍රතිඵලය නොසිතූ විරූ එකකි. ගෝඨාට බෑ මට පුළුවන් සින්දුවක් කියන්නට දතකට මැද ගත් මහින්ද පළමු වතාවට නිරුවත් වෙයි. ගෝඨාට පාඩමක් ඉගැන්වීමට – රිදවීමට කළ සාහසික උමතු ක්‍රියාව හේතුවෙන් ගෝඨාභය අන්ත අසරණ වෙයි. එහෙත් ගෝඨාභයට වඩා අනාගත කල දසාව නරක් වන්නේ මහින්දටය. නාමල්ට කිරුළ පැළැන්දවීම ඔහුට සිය ජීවිත කාලය තුළ පුළුවන් වේ යයි සිතන්නට දැන් කිසිම පසුබිමක් නැත.
බලය රැක ගැනීම සම්බන්ධව ගෝඨාභය අසරණ තැනකට තල්ලු වුව, අධි බලැති ගෝඨාභය රනිල් ළඟ යාචකයෙකුගේ තත්වයට පත් වෙයි. ඒ පණ බේරා ගැනීමටය. රනිල් අගමැති බවට පත්ව රටේ දැවෙන ප්‍රශ්න යම් තරමකින් නිරාකරණය කර ගත හොත් ගෝඨාභය තරම් සැනසුම් සුසුම් හෙළන කෙනෙකු තවත් නැත.

අරමුණ හා අවස්ථාව


රනිල්ට පක්ෂ නායකත්වය ලැබුණ දා සිට පැහැදිලි අරමුණක් තිබුණි. එය නම් විධායක ජනාධිපති පදවියට පත් වීමය. එහෙත් ඔහු ඒ වෙනුවෙන් පක්ෂය සංවිධානය කරමින් කැපවුණ දේශපාලනයක නිමග්න වූයේ නැත. ඔහුගේ අරමුණ සාක්ෂාත් කර ගැනීමට ඔහු කල් මැන්නේ මහින්දගේ රාජ්‍ය පාලනය බිමටම සමතලා වුණ පසුවය. එනිසාය ඔහු සරත් ෆොන්සේකාට වරක් ඉඩ ලබා දෙන්නේ. තව වරක් සිරිසේනට ඉඩ ලබා දෙන්නේ. ඔහුගේ ගණන් හැදීමට අනුව නිසැකවම මහින්දගේ වැරදි තීන්දු තීරණ නිසා ආර්ථිකය බිද වැටීම ගැන සැකයක් ඇති නොවීය. ඔහු තිගැස්සුණ කාරණය වන්නේ මහින්ද සිය ධුර කාලය නිම වීමට මත්තෙන් ජනාධිපතිවරණයකට පියවර ගැනීමය. ඒ අවස්ථාවේ දී ද මහින්ද දිනපු දෙන් යන අදහසකි ඔහු තුළ තිබුණේ. එහෙත් සමාජයට රාජපක්ෂවරුන්ගේ පාලනය නිම කිරීමට උවමනා විය. ඒ වෙනුවෙන් සිරිසේන තෝරා ගත් විට රනිල් කල්පනා කරන්නේ රාජ්‍ය පාලනයට කිසිම කිසි ශක්‍යතාවක් නැති සිරිසේන දිනවීමෙන් තමන්ගේ අරමුණ බිඳ නොවැටෙන බවයි. සිරිසේනව ඔහු දුටුවේ දේශපාලනයේ බාලාංශයවත් සමත් නොවුණු කෙනෙකු ලෙසටය. එහෙත් රනිල්ගේ අව තක්සේරුවට සීමාවක් නොතිබීම නිසා ජනාධිපතිවරණයේ කටයුතු සිදු වෙන අතර වාරයේ සිරිසේන සිය ළයෙහි විෂඝෝර සර්පයෙකුට ජීවය දෙන්නේය. එහි කූඨ ප්‍රාප්තිය ජනාධිපතිවරණයෙන් අනතුරුව මහින්ද බලය අත් හැර යන්නට පෙර රනිල්ව කැඳවා ආරක්ෂාව හා පහසුකම් සලසා ගැනීමය. පසු අවස්ථාවක සිරිසේනම කිව්වේ එජාපයේ ඡන්ද තමන්ට ලැබුණත් ජනාධිපතිවරණයෙන් දිනුවේ තමන් බවත්, මහින්ද රනිල් කැඳවීම හා රනිල් රහසින්ම මහින්ද මුණ ගැසෙන්නට ගොස් ඔහුට පොරොන්දු රැසක් ලබා දීමත් නිසා තමන් නිවටයෙකු නොවිය යුතුය යන්න වටහා ගත් බවය. ඒ වූ කලී සීතල යුද්ධයක්ව වැඩෙමින් තිබුණ කෝපය මුදාහරින්නට පිටිය සැකසීමය. මේ අතර වාරයේ දේශපාලනයේ තක්කඩිකම් පිළිබද ඔස්තාර් රටින් පිටව සිරිසේන හීලෑ කර ගන්නට අවශ්ය සැලසුම් සකස් කළේය. ඔහු එක පැත්තකින් රනිල් සමඟ සම්බන්ධකම් තර කර ගනිමින්ම සිරිසේනගේ හීන් තැනින් අල්ලා ගැට ගසන්නට ද පියවර ගත්තේය. ශ්‍රීලනිපයේ නායකත්වය සිරිසේනට ලබා දීමට සමත් වීම හා රනිල් සමඟ සම්බන්ධකම් තර කර ගැනීමට සමත් වීම හොඳින් සිදුවුණ බැවින් බැසිල් ලංකාවට පෙරළා පැමිණෙයි. ඔහු පැමිණෙන්නේම සිරිසේනට කෙළවන්නටය. ශ්‍රීලනිපය ද විනාශ කර දමන රිසියෙන් පොදු ජන පෙරමුණ ගොඩ නගන්නේය. රනිල් ඒ සියල්ල දෙස බැලුවේ කිසියම් ආස්වාදයක් විඳිමිනි.


සැබවින්ම තිරය පිටු පස සිට බැසිල් කළේ රනිල් හා සිරිසේන පුළුවන් තරම් කෙටවීමය. අනුවණ සිරිසේන වට කර ගත් දේශපාලන අපතයන් බැසිල්ගේ අණසක පරිදි අවශ්‍ය පියවර ගත්තේය. සිරිසේන පත් කරන කැබිනට් මණ්ඩලයට චමල් රාජපක්ෂ ඇතුළත් කර ගැනීම ගැන ඇතමෙකු ප්‍රශ්න කරන විට සිරිසේන එය තමන්ගේ ජයග්‍රහණයක් ලෙස සැලකීය. චමල් කැබිනට් මණ්ඩලය තුළ සිටීමේ සියලු වාසි ලබන්නේ බැසිල්ය. තවත් පැත්තකින් සිරිසේන හිර කරන්නේ වජිර අබේවර්ධනය. ඔහු මහින්ද සමඟ නොබිඳුණ සම්බන්ධතාවක් තරකරගෙන සිටියේ තිරු නඩේසන් හරහාය.


රනිල් නැති කර දමන අරමුණින් මහින්දව හදිසියේ අගමැති පදවියට පත් කිරීම ද සිරිසේන කරන්නේ බැසිල්ගේ ඉල්ලීම පරිදිය. බල උමතුවෙන් හා රනිල් ගැන වෛරයෙන් පසුවුණු සිරිසේන බැසිල් සමඟ සම්බන්ධකම් ගොඩ නඟා ගන්නට වෑයම් කරන්නේ බැසිල්ගේ සියලු කොන්දේසිවලට යටත් වෙමිනි. බැසිල් ක්‍රමයෙන් කොන්දේසි තද කරන්නට විය. කිසිසේත්ම නීතියට අනුව ඉටු කළ නොහැකි කොන්දේසියකි බැසිල් ඉදිරිපත් කරන්නේ. එය නම් මහින්දට අගමැති පදවිය ලබා දීම ය. කළ නොහැකි ඉල්ලීම ද කළ පසු බැසිල් පටන් ගන්නේ ශ්‍රීලනිපය නැතිම කර දමන්නට පොහොට්ටුව ශක්තිමත් කිරීමටය.


මේ සියල්ලෙන් අවධාරණය කරන්නේ රනිල්ට තනි බලයක් – තනි නායකත්වයක් වෙනුවෙන් තිබුණ අරමුණ ඔහුගේ සාවද්‍ය තීන්දු හේතුවෙන් ගිලිහී ගිය සැටිය. එහෙත් රනිල් ඒ කිසිවකින් පසු බෑවේ නැත.

සජිත් ඉවර කිරීම


රනිල් පක්ෂයට ලැබුණ එකම අසුනට පත් වෙන්නේ තිරසර අරමුණක් ඇතිවය. ඒ අරමුණ සජිත්ගේ දේශපාලන ඉරණම තීන්දු කිරීමය. සජිත් ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් වීමට අවස්ථාව ලබා ගන්නේ බලහත්කාරගයෙනි. රනිල් කල්පනා කළේ ජනාධිපති පදවිය දරන්නට සජිත්ට කිසිම හැකියාවක් නැති බවය. එහෙත් මංගල ප්‍රමුඛ පිරිසක් කල්පනා කරන්නේ ගෝඨාභය පරාජය කිරීමට සජිත් ඉදිරිපත් කිරීමෙන් හැකි බවය. රනිල් අඩියක් පස්සට ගන්නේය. රනිල්ගේ දේශපාලන සටකපටකම් උපයෝගී කර ගත්තේ නම් ගෝඨාභය පරාද කිරීමට පුළුවන්කමක් තිබුණි. ඒ පුළුවන්කම ලැබෙන්නේ කරූ ජයසූරිය ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් කිරීමෙනි. එහෙත් අවසන් මොහාත දක්වාම රනිල් කළේ කරූ ජයසූරියට කැරට් අලය පෙන්වීමය.


සජිත්ව ජනාධිපතිවරණයෙන් දිනවීමට රනිල්ට කිසිම උවමනාවක් තිබුණේ නැත. ඔහු සජිත් වැඩ කළේය හා නොකළේය යන්නය ජනාධිපතිවරණයේ දී අනුදත් ප්‍රතිපත්තිය වන්නේ.
අද වන විට රනිල් තරඟයේ පළමුව බැට් කරන්නට ටොස් එක දිනා සිටියි. ඒ අනුව සජිත්ගේ කණ්ඩායම දෙකඩ වෙයි. සජිත්ට විපක්ෂ නායක පදවිය ද ඉදිරියේ දී අහිමි වෙයි. එපමණක් නොව සමගි ජන බලවේගය ද රනිල් සමතලා කර දමන්නට අවැසි සියලු පියවර ගනියි. සජබෙන් කිහිප දෙනෙකු රනිල් සිය කැබිනට් මණ්ඩලයට පත් කරගෙන සජබය කඩා දැමුණ පසු පොහොට්ටුවෙන් යළි මහින්ද මැති සභයේ විපක්ෂ නායක පදවියට පත් වෙන්නට පුළුවන. එසේ විය හැක්කේ වැඩිම ආසන සංඛ්‍යාවක් තිබෙන්නේ පොහොට්ටුවට බැවිනි.

අරගලය තුළින්ගෝ ඨා ගෝ හෝම්


අරගලය ගොඩ නැගෙන්නේ ගෝඨාභය ගෙදර යවන්නටය. අරගලය බොහෝ අය අවතක්සේරු කළ ද අරගලය විදහා පාන්නට සමත් වන්නේ අයෝමය ශක්තියකි. අරගලය ලද ජයග්‍රහණයන් අප්‍රමාණය. ඒ ගැන වෙනම විස්තර කළ යුතුය.


අරගලයේ ප්‍රධාන ඉල්ලීම වන ගෝඨා ගෝ හෝම් එකට කුමක් ද වන්නේ?


රනිල් අගමැති වී මාස හතරක පමණ කාලයක් තුළ, වැඩිම වුණොත් මාස හයක පමණ කාලයක් තුළ ගෝඨාභය ඉල්ලා අස් වනු ඇත. ගෝඨාභයට අවශ්‍යව තිබෙන්නේ ඉක්මනින් බලය අතහැර නිරුපද්‍රිතව ඇමෙරිකාව බලා පිටත් වීමටය. නෛතික වශයෙන් ඊට නපුරක් නොවන දේ කර දෙන්නට රනිල් නිසැකවම පොරොන්දු වී ඇතුවාට සැකයක් නැත. සමහර විට ගෝඨාභය 19 බලාත්මක කිරීමෙන් පමණක් නොව විධායක ජනාධිපති පදවිය අහෝසි කර දැමීමෙන් ඉතිහාසයේ කිසිවෙකු නොකළ දෙයක් ද කරන්නට බැරි නැත.


ගෝඨාභය ඉක්මනින් බලය අතහැරියොත් එය ගෝඨා ගෝ හෝම් අරගලය ජයග්‍රහණය කිරීමය. බැලූ බැල්මට එය ජයග්‍රහණයක් වුව රාජපක්ෂවරුන්ගේ අවසානය එයින් විනිශ්චය නොවේ.
මහින්ද රාජපක්ෂ – බැසිල් රාජපක්ෂ – ගෝඨාභය රාජපක්ෂ – චමල් රාජපක්ෂ දේශපාලන වැඩ බිම තුළ නිල වශයෙන් බලය අත් හරින්නට පුළුවන. එහෙත් නාමල් රාජපක්ෂ සහ ශශින්ද්‍ර රාජපක්ෂ දේශපාලන වැඩ බිම තුළ ක්‍රමයෙන් බලාත්මක වනු ඇත. ඔවුන්ට අවශ්‍ය සහයෝගය විනා අනර්ථයක් රනිල්ගෙන් සිදු වන්නේ නැත. එය ස්ථිරය.

සොරා ගත් ධනය ලැබේ ද?


රනිල් වික්‍රමසිංහ රාජපක්ෂවරුන් සොරා ගත් ධනය ආපසු ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය කිසිම නීතිමය පියවරක් ගන්නේ නැත. ඔහු නීතිය ක්‍රියාත්මක වෙන්නට ඉඩ හරියි. එහෙත් ඒ ක්‍රියාත්මක වීම අධිකරණය අබිමුවට ගමන් කළ පසුව අවශ්‍ය පියවර ගෙන සියලු රාජපක්ෂවරුන්ට අදාළ නඩු හබ නිෂ්ක්‍රිය කර දමනු ඇත. යහ පාලනය තුළ ඔහු ඒ ක්‍රීඩාව මැනවින් කළේය.


රාජපක්ෂවරුන්ගේ අනාගත ආරක්ෂාවට රනිල් වික්‍රමසිංහ තරම් වටිනා සම්පතක් තවත් නැත. රාජපක්ෂවරුන්ට රනිල් යනු සිතූ පැතූ සියලු සම්පත් උරුම කර දෙන සම්පතකි.


මෙහිදී තවත් දේවල් සිදු වනු ඇත. විමල් – ගම්මන්පිල – විජේදාස යන කිසිවෙකුට රනිල්ගෙන් අනර්ථයක් වනු නැත. එහෙත් සිරිසේන ඉවරම වනු ඇත. ඒ කෙසේ ද?
”හේ රනිල් නම් වේ”

ආර්ථිකය රනිල් ගොඩ ගනියි ද?


ලංකාව අද ඇද වැටී තිබෙන තත්වයෙන් යම් තරමකට හෝ ගොඩ ගැනීමට රනිල් නමැති අගමැතිට පුළුවන් වේවි ද? පුළුවන් වුණොත් ඔහු නොබෙල් ත්‍යාගය ලබා දෙන්නට තරම් වටිනා දක්ෂ දේශපාලනඥයෙකි, නායකයෙකි.


ආර්ථික අර්බුදය යම් අන්දමකට සමනය කළහොත් බඩගින්න නිසා කැළඹුණ පුරවැසියන් ආපසු නිවෙස්වලට වී ටෙලි නාට්‍ය නරඹන්නට පටන් ගන්නට පුළුවන. ඒ සමඟින් දේශපාලන වැඩබිම තුළ නාමල් රාජපක්ෂ ගොඩ නැඟීමට හොර පාරවල්වලින් මහින්ද වැඩ කරනු ඇත.


රට ආර්ථික අර්බුදයෙන් කෙසේ හෝ ගොඩ ගන්නවා නම් එය යහපති. එහෙත් එය ක්ෂණිකව කළ හැක්කක් නොවේ. රනිල් ආර්ථිකය ගොඩ නැඟීමට ගන්නා හැම පියවරක්ම ලංකාවේ දේශපාලන වැඩ බිම උණුසුම් කරනු ඇත. ජවිපෙ හා පෙරටුගාමී පක්ෂවලට බහුලව දේශපාලන වැඩ පවරා ගන්නට සිදු වෙනු ඇත.


සමහර විට රනිල් සජිත්ට පාඩමක් උගන්වා – සිරිසේනටත් පාඩමක් උගන්වා මහින්ද මිතුරාට අවැසි පරිදි රාජපක්ෂවරුන්ට නීතියේ රැකවරණය සලසා දේශපාලන ජීවිතය නිම කර දමන අරමුණක දැන් සිටිනවා වෙන්නටත් බැරි නැත.


රටට අත්වන ඉරණම කුමක් ද?

රනිල් ගෝ හෝම්


අරගලය මා වටහා ගෙන තිබෙන අන්දමට තක්කඩි දේශපාලනඥයන්ට ගිනිකෙළි සංදර්ශනවලින් නිම කළ හැකි එකක් නොවේ. රනිල් අගමැති වීම සමඟින් – අලුතින් පත්වන කැබිනට් මණ්ඩලය සමඟින් අරගලය අලුත් වීම අනිවාර්ය බව මගේ හැඟීමය.


රනිල්ට ජනතාවගේ ප්‍රසාදයක් නැත. ඔහු සැබවින්ම ජනතාව ප්‍රතික්ෂේප කළ පුද්ගලයෙකි. ඔහු යළි ආණ්ඩුකරණයට වරමක් ලබන්නේ ජන වරමක් නැතිවය. ඇත්තටම නම් හොර පාරකිනි. මේ තත්වය අලුත් අරගලයකට පදනම නොවී තිබිය හැකි ද?


රනිල් අගමැති වශයෙන් පත් කර ගන්නා කැබිනට් මණ්ඩලය තුළ කිහිප දෙනෙකු හැරෙන්නට බහුතරය පාරාජිකා වූවන් බව කිව යුතු නැත. තරුණ අරගලය එහෙම පිටින්ම කෝප ගන්වන චරිත ද කැබිනට් අමාත්‍යවරුන් වෙන්නට පුළුවන. එසේ නොවුණත් ආපහු කරළියට එන්නේ දෙසිය විසි පහම එපා යන සටන් පාඨයයි.


රනිල්ගේ ගණන් හැදීම්වලට අනුව අරගලය දියවී යන එකකි. එහෙත් රනිල්ගේ දේශපාලන වපසරියට අදාළ වී නැති යථාර්ථයන් අරගලය පදනමේ පවතී. අරගලය යම් විරාමයක් ලැබ අලුත් ජවයකින් පිබිදෙන්නට හෝ පවතින අරගලය සක්‍රියව පැවතීම හෝ අපේක්ෂා කළ හැකිය.
රනිල් අගමැති පදවියට පත්කොට ගෝඨාභය නිදහස් වී යන්නට පුළුවන. එහෙත් රනිල්ට ආර්ථිකය ගොඩ නංවා රට තුළ යහපත් දේශපාලන සංස්කෘතියක් ගොඩ නැංවීමට හාස්කම් කරන්නට පුළුවන්කමක් නැත. මේ වන විට ජවිපෙ – ජාතික ජන බලවේගය දේශපාලන වැඩ බිම තුළ පුළුල් වී තරමට වඩා පුළුල් වීමටත් පුළුවන.


රනිල් ගෝ හෝම් නිම කරන්නට සිදු වන්නේ පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමෙනි. ඒ ඔස්සේ පාරාජිකා වී සිටින දේශපාලනඥයන් පමණක් නොව, එසේ පාරාජිකා නොවුණු දේශපාලනඥයන් ද අතු ගෑවී යන්නට පුළුවන. රනිල්ගේ කැබිනට්ටුවේ කිසිම අමාත්‍යවරයෙකුට රට තුළ පවතින – මෝරන අසහනය තුනී කරන්නට පුළුවන්කමක් නැත. ඊට මුල් වන්නේ දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ කරන්නට රාජපක්ෂවරුන් රැක බලා ගන්නා යථාර්ථයක නැති බැවිනි.


අරගලය මැතිවරණයක් ලබා ගනු ඇත. ඒ මැතිවරණයට ඉදිරිපත්ව මැති සභය නියෝජනය කරන්නට සුදුසු පිරිසක් බිහි වන්නේ කෙසේ ද? අලුත් මැති සභයක් රට යථා තත්වයට ගොඩ නඟන්නේ කෙසේ ද?


රාජපක්ෂවරුන් සොරා ගත් මහා ධනසම්භාරයෙන් අඩක් හෝ රජයට ලබා නොගෙන ඉදිරි ගමනක් තිබේද? දිවි පරදුවට තබා කළ අරගලයේ මූලික අභිප්‍රායන් සැනසිලි තිළිණ ලබමින් අත්හැර දමන්නට අරගලය සූදානම් වනු නැත. ඉන් අවධාරණය කරන්නේ අදට වඩා හෙට තත්වය නරක බවය. හොඳටම නරක් විය හැකි බවය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි