No menu items!
24.6 C
Sri Lanka
16 April,2024

වියත්තු අසමත්
මැරයෝ කැඳවෙත

Must read

පසුගිය අවුරුදු දෙකක කාලය තුළ ජනාධිපතිවරයාත්, ආණ්ඩුවත් සමෝසමේ හත්පොළේ ම ගාගත්තා පමණක් නොවේ, අදත් දිනපතා එසේ කර ගනිමින් සිටිති.

ජාතික ජන බලවේගයේ ගම්පහ සම්මේලනයට ජනාධිපතිවරයාගේ මෙන්ම ආණ්ඩුවේ ද සමීපතමයකු වන කුප්‍රකට ව්‍යාපාරිකයකුගේ ආරක්‍ෂක මැරයන් කිහිප දෙනකු බිත්තර ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන්නට ගොස් හසු වීමෙන් දින දෙක තුනකට පසු, රාජ්‍ය ඇමති අරුන්දික ප්‍රනාන්දුගේ පුත්‍රයා තාත්තාගේ අමාත්‍යාංශයට අයත් වාහනයකින් රාගම වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ නේවාසිකාගාරයට පැන සිසුන්ට ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන්නට ගොස් අතට ම අහුවුණේ ය.

මේ අපකීර්තිමත් අපරාධ දෙක ද එක වැලට එකතු වන්නේ මේ වන විටත් අසමත්කමෙන් පැත්ත වැටී සිටින ආණ්ඩුවේත් ජනාධිපතිවරයාගේත් කාර්ය දර්ශනයට ය. හෙවත් රිපෝට් කාඩ් එකට ය.

ආණ්ඩුවේ වියත් මග මේ වන විට හොඳට ම අසමත් ය. ජනාධිපතිවරයා, ඉතාම කෙටි කාලයකින් තමාගේ අසමත්කම ඔප්පු කළ ලංකාවේ පළමුවැනි ජනාධිපතිවරයා බවට පත් වී තිබේ. 2019දී නොවැම්බරයේ දී තමන් අතින් සිදු වුණේ බලවත් වරදක් බවට, ඔහුට ඡන්දය දුන් ජනතාවගෙන් හරි අඩක් වත් මේ වන විට විශ්වාස කරන බව පෙනේ. ඔවුන්ගේ ඒ විශ්වාසය තවත් තහවුරු කරමින්, මෙතෙක් කාලයක් ඒ බව විශ්වාස කරන්නට මැලි වූ පිරිස් ද ඒ ගොඩට ඇද දමමින්, ගම්පහදී සහ රාගම දී, දැන් ආණ්ඩුවේ මැර මුහුණ ද එළියට පැමිණ තිබේ. වියතුන් වෙනුවට මැරයන්ෟ

පක්‍ෂයක රැස්වීමකට හෝ දේශපාලකයකුට හෝ බිත්තර ප්‍රහාරයක් එල්ල වීම මහා ලොකු සිද්ධියක් නොවේ. එහෙත්, ජාතික ජන බලවේගයට බිත්තර ප්‍රහාරය එල්ල කළ ව්‍යාපාරිකයාත්, ඔහුගේ අතීත කැරැට්ටුවත්, ඔහුගේ අනාගත ක්‍රියාකාරිත්වය කුමක් විය හැකි දැයි යන්නත් එකට තියා කල්පනා කරන විට, රාජපක්‍ෂ පාලනයේ අනාගත මුහුණුවර ගැන සමහර දේ සිතන්නට අපට හැකියාව තිබේ.

මේ කුප්‍රකට, අපකීර්තිමත් ව්‍යාපාරිකයා පසුගිය රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුව කාලයේ ආණ්ඩුවේ ඉහළ ම නිලධාරීන්ගේ දායකත්වයෙන් හමුදාවල ආයුධ කුලියට යොදාගෙන නීති විරෝධී ජාවාරමක යෙදුණු අයෙකි. යහපාලන ආණ්ඩු කාලයේ ඔහුට විරුද්ධව පරීක්‍ෂණ ඇරඹෙන විට, ඔහුගේ ජාවාරම් සඳහා සහාය දුන් රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුවේ පළමු පෙළේ නිලධාරිනියක් රටින් පැන ගියා ය. අදත් ඇය ලංකාවේ නැත. කොහොම වුණත්, ඔහුට එරෙහිව පැවරූ නඩු අවසන් වුණේ ඔහු නිදහස් කිරීමෙනි. දැන් ඔහු මේ ආණ්ඩුවේ ඉහළ ම අයගේ සුරතලා ද, අනුග්‍රාහකයා ද කියන භූමිකාවලට ජීවය දෙමින් සිටියි. ඒ මදිවාට, දැන් ආණ්ඩුව වෙනුවෙන් කුලී හමුදාව මෙහෙයවන්නා බවට ද ඔහු පත් වී සිටින බව ගම්පහ සිදුවීමෙන් පෙනේ.

උත්ප්‍රාසය නම්, රංජන් රාමනායකට ජනාධිපති සමාව ඉල්ලා මේ කුප්‍රකට ව්‍යාපාරිකයා හරහා ජනාධිපතිවරයාට ලියුමක් යවන්නට පසුගිය දා පැවැත්වූ රැස්වීමක ජාතික ජන බලවේගයේ මුල් පෙළේ හිතවාදී නිළියක ද සිටීම ය.

ගම්පහ සිදුවීමෙන් තේරුම් ගත යුතු වැදගත් ම කාරණය නම්, මේ කුප්‍රකට ව්‍යාපාරිකයාගේ ආයුධ පුහුණුව ලත් කුලී මැර හමුදාව අනාගතයේ දී ආණ්ඩුව වෙනුවෙන් සේවයට කැඳවීමට වුව ඉඩක් ඇති බව ය. දිගින් දිගට ම අසමත් වෙමින් යන ආණ්ඩුවට, තවදුරටත් ඒ අපකීර්තිය දරා ගන්නට බැරි වන විට, පණ පොවනු ඇත්තේ මෙවැනි කුලී හමුදාවන්ට ය. ඒ සඳහා ධනයෙන්, මිනිස් සම්පතෙන් හා ආයුධවලින් උදව් කළ හැකි ජාවාරම්කාරයෙක් ආණ්ඩුවේ අසලින් ම සිටියි.

අරුන්දික ප්‍රනාන්දු රාජ්‍ය ඇමතිවරයා ඉල්ලා අස්වන්නට තීරණය කර ඇති බව පුවත්පත මුද්‍රණයට යන මොහොතේ දැන ගන්නට ලැබිණ. මීට පෙර කුප්‍රකට මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කාරයකු ගුවන්තොටුපොළෙන් රට තුළට ගෙනැවිත්, උසාවියෙන් ඇප ගන්නට ද උදව් වී යැයි කියන චෝදනාව නිසා ඔහු ඇමතිකමෙන් ඉවත් කරන බව ජනාධිපති කීහ යි මාධ්‍ය වාර්තා කළේ ය. එහෙත් එවැන්නක් ජනාධිපතිවරයා නොකීවේ ය. දැන් එළැඹී ඇත්තේ රාජ්‍ය ඇමතිවරයාට ම ඉල්ලා අස්වන්නට සිදු වුණ අවස්ථාවයි.

එහෙත්, මේ යන විදියට හරි නම් ඉල්ලා අස් විය යුත්තේ මෙවැනි සුළු පන්නයේ රාජ්‍ය ඇමතිවරු නොවෙති. ■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි