26.6 C
Sri Lanka
7 October,2022

එක එක වෙලාවට එක එක සැකකරුවා වේදිකාවට ගෙනෙන
බොරැල්ල පල්ලියේ බෝම්බ සිද්ධිය
පොලිස් පරීක්ෂණ ව්‍යාකුලයි: නීතිඥයෝ කියති

Must read

පසුගිය 14 වෙනිදා පොලිසිය භාර ඇමති සරත් වීරසේකර කිව්වා ලන්කා හොස්පිටල්ස් බෝම්බය සහ පල්ලියේ බෝම්බය දෙකම තියලා තියෙන්නේ එක ම කෙනෙක්. ඒ මහමොළකරු අපි අල්ලා ගන්නවා කියලා. මේ ප්‍රකාශය කරන විට වෛද්‍යවරයාව අත් අඩංගුවට අරගෙනවත් තිබුණේ නෑ. එහෙම අත් අඩංගුවට අරගෙන ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගන්නත් කලින් තමයි ඔහු මේ ප්‍රකාශය සිදු කළේ. ඊට ටික දවසකට පස්සේ පොලිසිය ඒ වෛද්‍යවරයාව අත්අඩංගුවට අරන් කියනවා මේ බෝම්බ සිදුවීම් දෙකම කරලා තියෙන්නේ මේ වෛද්‍යවරයා කියලා.

■ අමන්දිකා කුරේ

බොරැල්ල සියලු ශාන්තුවරයන්ගේ දේවස්ථානයේ බෝම්බ සිදු වීම සම්බන්ධයෙන් තොරතුරු ප්‍රමාණයක් පසුගිය සතියේ පුවත්පතින් අපි අනාවරණය කළෙමු. බෝම්බය තබන්නට උපදෙස් දුන් බවට සැකපිට ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ රඳවාගෙන සිටින වෛද්‍යවරයාගේ පාපෝච්චාරණය සම්බන්ධයෙන් ද කතෝලික ප්‍රජාව තුළ මේ වන විට කතාබහක් මතුව තිබේ.
1974 දී තමා සිංහල බෞද්ධ කාන්තාවක සමග සියලු ශාන්තුවරයන්ගේ දේවස්ථානයේ දී විවාහ වීමේ දී ඇය බෞද්ධ කාන්තාවක වූ නිසා පල්ලියේ පියතුමන් උදෑසන දේව මෙහෙය ලබා නොදීම නිසා පල්ලියට බෝම්බය තැබූ බවත් සිය බිරිඳ කොවිඩ් ආසාදිතව ලංකා හොස්පිටල්ස්හි ප්‍රතිකාර ලැබූ අවස්ථාවේ ඇයට එම රෝහලෙන් හොඳට ප්‍රතිකාර ලබා දුන් නිසා එම රෝහලට ප්‍රසිද්ධියක් ලබා දීමට ලංකා හොස්පිටල්හි බෝම්බයක් තැබූ බවටත් එම වෛද්‍යවරයා පිළිගත් බවට පොලිසිය මුලින් ප්‍රකාශ කර තිබුණි.


කෙසේවුවත් පොලිසිය විසින් දිගින් දිගටම පල්ලියට පැමිණ බෝම්බය තැබූ පුද්ගලයා සහ වෛද්‍යවරයාට බෝම්බය ලබා දුන් පුද්ගලයා යැයි අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ පුද්ගලයා සම්බන්ධයෙන් කිසිදු තොරතුරු හෙළිකිරීමක් සිදු නොකරන අතර ඒ පිළිබඳව විමසීමේ දී පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශකවරයා දිගින් දිගටම පවසන්නේ ඒ සම්බන්ධ තොරතුරු තවමත් තමා වෙත ලැබී නොමැති බවයි. අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ වෛද්‍යවරයාගේ ප්‍රකාශ පවා මාධ්‍යයට ලබා දී ඇති පොලිසිය එම බෝම්බය රැගෙන ආ පුද්ගලයා සහ බෝම්බය ලබා දුන් බව කියන පුද්ගලයා සමබන්ධයෙන් තොරතුරු හෙළි නොකරන්නේ මන්දැයි සැකයක් මතුවේ.


මෙම පුද්ගලයන්ට අමතර ව අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ දේවස්ථානයේ සේවය කළ ෆ්‍රැන්සිස් මුනීන්ද්‍රන්, උද්‍යාන පාලක ක්‍රිශ්නසාමි සිවසුන්දරම් සහ ඒ මොහොතේ සිය පෙම්වතිය හමුවීමේ බලාපොරොත්තුවෙන් පල්ලියේ රැඳී සිටි ප්‍රසාද් මිගෙල් යන අයද තවමත් නිදහස් කර නොමැත.
මෙම වෛද්‍යවරයා අත්අඩංගුවට ගැනීමට පෙර පොලිසිය භාර ඇමති සරත් වීරසේකර ප්‍රකාශ කළේ මෙම බෝම්බය අටවා ඇත්තේ පල්ලියේ සේවය කළ 14 හැවිරිදි මුනීන්ද්‍රන් බවත් ඔහු එය පිළිගත් බවත් ය. පසුව කාදිනල් හිමියන් විසින් පොලිසිය පරීක්ෂා කර තිබෙන්නේ සවස 3න් පසු සීසීටීවී දර්ශන පමණක් බව හා පිටස්තර පුද්ගලයෙකු පැමිණ බෝම්බයක් අටවා යන සීසීටීවී දර්ශන මාධ්‍ය හමුවකින් ඉදිරිපත් කළ පසුව එම මුනීන්ද්‍රන් අත් අඩංගුවේ තබාගෙන සිටින්නේ මන්දැයි මාධ්‍යවේදීහු සරත් වීරසේකර ඇමතිවරයාගෙන් විමසූහ. එහිදී ඔහු පැවසුවේ මුනීන්ද්‍රන්ගේ කාමරය තුළ සෙලෝටේප් සහ ගිනිපෙට්ටියක් තිබූ බැවින් ඔහු අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ බවයි.


මේ වන විට පුද්ගලයන් කී දෙනෙකු මෙම සිදුවීමට අදාළව සැකපිට අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ ද යන්න පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක නිහාල් තල්දූවගෙන් අප විමසූ විට ඔහු ඊට ද පිළිතුරු ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළේ තමා ඒ පිළිබඳව නොදන්නා බව පවසමිනි.


පසුගිය ජනාවාරි 24 දින අන්තර්ජාලය හරහා පැවති මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක දී සිරිල් ගාමිණී පියතුමන් විසින්ද මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් පළ කරන ලදි.


“පසුගිය 14 වෙනිදා පොලිසිය භාර ඇමති සරත් වීරසේකර කිව්වා ලන්කා හොස්පිටල්ස් බෝම්බය සහ පල්ලියේ බෝම්බය දෙකම තියලා තියෙන්නේ එක ම කෙනෙක්. ඒ මහමොළකරු අපි අල්ලා ගන්නවා කියලා. මේ ප්‍රකාශය කරන විට වෛද්‍යවරයාව අත් අඩංගුවට අරගෙනවත් තිබුණේ නෑ. එහෙම අත් අඩංගුවට අරගෙන ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගන්නත් කලින් තමයි ඔහු මේ ප්‍රකාශය සිදු කළේ. ඊට ටික දවසකට පස්සේ පොලිසිය ඒ වෛද්‍යවරයාව අත්අඩංගුවට අරන් කියනවා මේ බෝම්බ සිදුවීම් දෙකම කරලා තියෙන්නේ මේ වෛද්‍යවරයා කියලා. මේක මුල සිටම පිටපත් ලියලා කරන්න හදපු වැඩක් බව පැහැදිලියි. නමුත් කරගෙන යද්දි මේක දුර්වල පිටපතක් කියලා අපිට තේරෙනවා. මේක නාට්‍යයක්ම තමයි. එපමණක් නොවෙයි අපට ප්‍රශ්නය තිබෙන්නේ අධිකරණයේ ස්වාධීනත්වය සම්බන්ධයෙන් නෙවෙයි. ප්‍රශ්නය තියෙන්නේ නීතිපති, අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව, පොලිසිය, මහජන ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙන් ඉන්න නිලධාරීන් පිළිබඳව. කිසිම දවසක දේශපාලකයන් නායකත්වය දෙන අපරාධවලට ලෝකයේ සාධාරණයක් ලැබෙන්නේ නෑ.“
එමෙන් ම කතෝලික ගිහි සංවිධාන එකතුව විසින් කැඳවා තිබූ මාධ්‍ය හමුවක දී ශෙහාන් මාලක මහතාද මේ පිළිබඳව අනාවරණ කිහිපයක් සිදු කළේ ය.


“මේ බෝම්බ නාටකය පටන් ගත්තේ සැප්තැම්බර් මාසයේ දී. මාව සැප්තැම්බර් මාසයේ දී අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමෙම්න්තුවේ ප්‍රශ්න කිරීම්වලට ලක් කරලා අවසන් වුණාට පස්සේ මගේ ආරක්ෂාව සඳහා මම රැඳී සිටිය ස්ථානට එහා පැත්තෙන් තිබුණු කන්‍යාරාමයට බුද්ධි අංශ නිලධාරීන් ඇවිල්ලා නැවතුණා. ඉන්පසුව අපේ පියතුමන්ලා මගේ ආරක්ෂාව උදෙසා මාව බෝපිටිය ශාන්ත නිකොලා දේවස්ථානයේ රඳවා තැබුවා. සැප්තැම්බර් මාසයේ දී බෝම්බ ප්‍රහාරයක් එල්ල වෙනවා කියලා නාවික හමුදා නිලධාරීන් වගයක් ඇවිල්ලා කිව්වේ ඒ දේවස්ථානයටයි. ඒ වෙද්දිත් මම ඒ දේවස්ථානයේ සිටියේ. ඒ වෙනකොට පල්ලිවල දේව මෙහෙයන් නවත්වලා තිබුණේ. සෙනග ගැවසෙන්නේ නැති තැනකට කවුරු හරි බෝම්බයක් එල්ල කරනවා නම් එහෙම කරන්නේ ඇයි? මේ ගැන සරත් වීරසේකර ඇමතිවරයා කිවේ මේක පෙර පුහුණුවක් කියලා. ආරක්ෂක ලේකම් කමල් ගුණරත්න කිව්වේ ‘ඒ නිලධාරීන් පමණට වඩා බුද්ධි තොරතුරු හෙළිකරලා.’ කෝ මේ සිද්ධිය ගැන ගත්ත ක්‍රියාමාර්ග? මේ හැම සිදුවීමේම අධ්‍යක්ෂවරයා එක්කෙනෙක්.“


බොරැල්ලේ බෝම්බ සිදුවීමට අදාලව බෝම්බය ඇටවූ පුද්ගලයා මනා අවි පුහුණුව ලැබූ අයෙකු බවට සැක මතුවන බව ද ඔහු පෙන්වා දුන්නේ ය. “අත් බෝම්බයේ පින් එක ගලවලා හඳුන්කූරක් තියලා සවි කරලා. මෙහෙම කරන්න පුළුවන් කාට ද? මේ දේවල් එක්කම ඉන්න ඒවා ගැන හොඳට අත්දැකීම් තියෙන කෙනෙකුට තමයි කරන්න පුළුවන්.“


සමගි ජන බලවේගයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී චමින්ද විජේසිරිද ජනවාරි 25 පැවති මාධ්‍ය හමුවක දී මේ පිළිබඳව අදහස් පළකළේ ය. “අත්බෝම්බ ගෙනල්ලා හඳුන්කූරු ගහලා ඒවා කරන්න දන්නේ ආමි එකේ ඉඳපු කට්ටිය. පහුගිය කාලයේ දැවැන්ත අවි ගබඩා පවත්වාගෙන ගිය ඇතැම් අයට විවිධ චෝදනා එල්ල වෙලා තිබුණා. ඒ අයත් එක්ක ආරක්ෂක අංශවලට සම්බන්ධයක් තිබුණා. බෝම්බෙ තියපු කෙනා බෝම්බ හොඳට හසුරුවන්න දන්න කෙනෙක් බව පේනවා. බෝම්බෙ තියපු කෙනා ගැනත් පොලිසිය ප්‍රශ්න කළ යුතුයි. මළමිනී මතින් දේශපාලනය කිරීමට පොලිසිය ඉඩ ලබා නොදිය යුතුයි.“


මෙවැනි පරීක්ෂණයක් සිදු කෙරෙන අවස්ථාවක දී සාමාන්‍යයෙන් එම අත් බෝම්බය නිෂ්ක්‍රිය කර නඩු භාණ්ඩයක් වශයෙන් තබනවා වුවත් මේ සිදුවීමේ දී බෝම්බය පුපුරවා තිබෙන බවට ද ශෙහාන් මාලක මහතා චෝදනා කරයි. “පොලිසිය මේ සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් අපක්ෂපාතී පරීක්ෂණයක් සිදු කරනවා කියලා අපට සිතන්න තිබුණා අවම වශයෙන් ඒ අත් බෝම්බයේ ඇඟිලි සලකුණු වාර්තාවක් හෝ රසපරීක්ෂක වාර්තාවක් හෝ අරගෙන තිබුණා නම්. බෝම්බය නිෂ්ක්‍රිය කරලා ඒවා සිදු කරනවා වෙනුවට බෝම්බය පුපුරුවා හැරලා. ඇඟිලි සලකුණු හෝ රසපරීක්ෂක වාර්තාවක් ගන්න විදිහක් නෑ දැන්. මේ බෝම්බය හැදුවේ කවදාද, කවුද ගෙනාවේ, මේ සියලු තොරතුරු සොයා ගන්න තිබුණ මාර්ගය බෝම්බය පුපුරුවලා අවසන් කරලා.“
පොලිස් අත් අඩංගුවේ සිටින පුද්ගලයන්ට පහර දීමට පොලිසියට අයිතියක් නැතිවුව ද එම පොලිස් භාරයේ සිටින මුනීන්ද්‍රන්ට පොලිසිය විසින් අමානුෂික ලෙස පහර දී ඇති බවට ද ශෙහාන් මාලක මහතා චෝදනා කරයි. වෛද්‍යවරයා අත්අඩංගුවට ගැනීමට පෙර බෝම්බය ඇටවූ බවට මේ පුද්ගලයා පිළිගත් බවට ඇමති සරත් වීරසේකර ද ප්‍රකාශ කළේ ය.
මහේස්ත්‍රාත් පරීක්ෂණයට අදාල නඩුව කොළඹ අතිරේක මහේස්ත්‍රාත් රජීන්ද්‍රා ජයසූරිය ඉදිරියේ පසුගිය ජනවාරි 25 වන දින කැඳවා තිබුණි. රැඳවුම් නියෝග යටතේ අත්අඩංගුවේ තබාගෙන සිටින පල්ලියේ සේවකයන් දෙදෙනා සහ පල්ලියේ රැඳී සිටි පුද්ගලයා වෙනුවෙන් පෙනීසිටි නීතිඥ රියෙන්සි අර්සකුලරත්න කරුණු ඉදිරිපත් අර තිබෙන්නේ මේ සම්බන්ධයෙන් පොලිසිය සිදු කරන පරීක්ෂණ පිළිබඳව එකඟ විය නොහැකි බවයි. කරුණු ඉදිරිපත් කරමින් එම නීතිඥවරයා පවසා තිබෙන්නේ ජනවාරි 11 වන දින සියලු ශාන්තුවරයන්ගේ දේවස්ථානයේ බෝම්බය ඇටවූ පුද්ගලයා ජනවාරි 10 වන දින පැමිණ පල්ලියේ සැරිසරා තිබෙන බවට ද සීසීටීවී සාක්ෂි තිබෙන බවයි. පොලිසිය මෙම සියලු සාක්ෂි පසෙකලා අහිංසක පුද්ගලයන් තිදෙනෙකු ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනතෙන් රඳවා සිටින බවත් ඔවුන් තිදෙනා සහ රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගත කර සිටින සැකකරු අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරන ලෙස ඔහු එහිදී ඉල්ලා තිබේ. පාස්කු බෝම්බ ප්‍රහාරයට දින 1000ක් පිරීම නිසා රාගම තේවත්ත දේවස්ථානයේ සංවිධානය කර තිබූ දේව මෙහෙයට පැමිණීමට ජනතාව බියගැන්වීම සඳහා 11 වන දින මෙම බෝම්බය පිපිරවීමට සැලසුම් කළේදැයි සැකයක් පවතින බවට ද අර්සකුලරත්න මහතා කරුණු ඉදිරිපත් කර තිබේ.


එහිදී අත්අඩංගුවට පත් වී සිටින වෛද්‍ය ශර්ලි හේරත් වෙනුවෙන් පෙනීසිටි නීතිඥ චමින්ද අතුකෝරල පෙන්වා දී තිබෙන්නේ සිය සේවාදායකයා සහ 1974 දී සිදු වූ සිදුවීමක් ඈඳා පොලිසිය විසින් ලබා දී ඇති තොරතුරු මත මාධ්‍ය වාර්තා රැසක් පළ වී ඇති බවත් ඒවා අධිකරණයටවත් මේ වන තෙක් වාර්තා වී නොමැති බවත් ය. විමර්ශනවල තොරතුරු අධිකරණයට වාර්තා වී නොමැති වුවද ඒවා මාධ්‍ය හරහා ප්‍රචාරය වන්නේ කෙසේදැයි ඔහු එහිදී ප්‍රශ්න කළේ ය. එහිදී මහේස්ත්‍රාත්වරිය ද පවසා තිබෙන්නේ විමර්ශනවලට අදාළ කරුණු අධිකරණයට පැමිණීමට පෙර මාධ්‍ය හරහා ප්‍රචාරය වීම පිළිබඳව තමාටත් ගැටලුවක් පවතින බවයි.


කාදිනල්තුමා වෙනුවෙන් පෙනී සිටි නීතිඥ නෙවිල් අබේරත්නද පෙන්වා දී තිබෙන්නේ පොලිසියේ පරීක්ෂණවල විනිවිදභාවය සම්බන්ධයෙන් ගැටලුවක් පවතින බවයි. කාදිනල්තුමා බෝම්බය අටවන පුද්ගලයාගේ සීසීටීවී දර්ශන හෙළි නොකෙරුවා නම් පොලිසිය විසින් සවස තුනෙන් පසු සීසීටීවී දර්ශන පමණක් ගෙන කුමනාකාරයෙන් පරීක්ෂණ සිදු කරාවිදැයි ප්‍රශ්නයක් තිබෙන බව නීතිඥවරයා පවසා තිබේ. තම පාර්ශ්වයට ද මෙම සිදුවීම තේවත්ත පල්ලියේ පැවති දේවමෙහෙය කඩාකප්පල් කිරීමට සිදු කළ එකක් බවට සැක මතුවන බවට ද කරුණු ඉදිරිපත් කර තිබේ.


පැමිණිල්ල වෙනුවෙන් පෙනී සිටි කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාසයේ සහකාර පොලිස් අධිකාරී නෙවිල් ද සිල්වා විත්තිකාර පාර්ශ්වවල නීතිඥවරුන් ඉදිරිපත් කර තිබෙන කරුණු සම්බන්ධයෙන් සිය කනගාටුව ප්‍රකාශ කර තිබෙන අතර පොලිසිය කිසිවක් සැඟවීමට උත්සහ නොගන්නා බවටද ප්‍රකාශ කර තිබේ.


මෙම කරුණු සැලකිල්ලට ගනිමින් පෙබරවාරි 02 දා අධිකරණයට මේ පිළිබඳ සංක්ෂිප්ත වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන ලෙස මහේස්ත්‍රාත්වරිය විසින් කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාසයට නියෝග කර තිබේ.


කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාසය මෝසමක් ගොනු කරමින් මෙම නඩුව ජනවාරි 26 නැවත කැඳවූ අවස්ථාවේ දී රක්ෂිත බන්ධනාගාරගත කර සිටින වෛද්‍යවරයා මහේස්ත්‍රාත්වරිය ඉදිරියේ රහසිගත ප්‍රකාශයක් ලබා දීමට කැමැත්තෙන් පසුවන බවට කොළඹ අපරාධ කොට්ඨාසයේ පොලිස් පරීක්ෂක වසන්ත කුමාර අධිකරණයට දන්වා තිබේ. ඒ අනුව එම වෛද්‍යවරයා කොළඹ අතිරේක මහේස්ත්‍රාත් රජින්ද්‍රා ජයසූරිය හමුවේ පැය දෙකකට ආසන්න කාලයක් රහසිගත ප්‍රකාශයක් ලබා දී තිබේ.


මෙම සිදුවීම පිළිබඳව පරීක්ෂණ ආරම්භ වූ දා පටන් ම වගකිවයුත්තන් විසින් සිදු කළ ප්‍රකාශ හා යථාර්ථය අතර විවිධ පරස්පරතා පැහැදිලිව හඳුනාගත හැකිය. මේ වන විට අනාවරණය වී ඇති කරුණු අනුව වුවත් බෝම්බය සවි කළ පුද්ගලයා සම්බන්ධයෙන් පොලිසියේ සිදු කරන පරීක්ෂණවල පැහැදිලි ව්‍යාකුලභාවයක් දැකිය හැකිය. කතෝලික සභාවේ ද අදහස වන්නේ මෙම සිදුවීම සම්පූර්ණයෙන් ම සැලසුම්සහගතව තේවත්ත පල්ලියේ පැවති දේව මෙහෙය අඩාල කිරීමේ අරමුණින් සිදු කරන්නට උත්සහ කරන ලද්දක් බවයි. පල්ලියේ සීසීටීවී දර්ශන මෙන් ම ඒ අවට සවි කර ඇති සීසීටීවී දර්ශන හරහා පහසුවෙන් ම බෝම්බය තැබූ පුද්ගලයා පිළිබඳ තොරතුරු අනාවරණය කරගැනීමට හැකිවුවද තවමත් පොලිසිය සම්පූර්ණයෙන් පල්ලියේ සීසීටීවී දර්ශනවත් නරඹා නොමැති බවට පල්ලියේ සේවකයන් වෙනුවෙන් පෙනීසිටි නීතිඥවරයාගේ කරුණු දැකීමෙන් පැහැදිලි වේ.


පසුගිය කාලයේ සීසීටීවී දර්ශන හරහා කෝරෝනා ආසාදිතයන් හා ඔවුන් ආ ගිය තැන් පවා පහසුවෙන් සොයාගෙන ඒවා මාධ්‍ය වෙතත් නිකුත් කළ පොලිසියට බෝම්බ සැකකරුවෙකු සීසීටීවී දර්ශන මගින් පරීක්ෂණ සිදු කර නිශ්චිතව සොයාගැනීමට නොහැකිවීම ඉතා හාස්‍යජනක කාරණයකි.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි