27.6 C
Sri Lanka
28 September,2022

කවුදෝ ඇවිදින් නිල්පාට ජෙට්ටෙකක් අතමිට මෙලවූ කතාව

Must read

■ අරුණ ජයවර්ධන

ගිය සතියේ බ්‍රහස්පතින්දා අගමැති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාත්, ඔහුගේ බිරිඳත්, චිචී පුතා, ඔහුගේ බිරිඳ සහ දරුවා මෙන්ම ශරීරාරක්‍ෂකයන්ද ඇතුළු කණ්ඩායමක් දකුණු ඉන්දියාවේ අන්ද්‍රා ප්‍රදේශයේ තිරුපති දේවාලය වන්දනාවට ගිය ගමන ගැන විශාල ආන්දෝලනයක් ඇතිවී තිබෙන්නේ ඒ සඳහා යොදාගත් විශේෂ ගුවන්යානය හේතුවෙනි. දෙසැම්බර් 27 වැනිදා ‘දිවයින’ පුවත්පතට අදහස් පළකළ අගමැතිවරයා කියා තිබුණේ, සාමාන්‍යයෙන් හැම අවුරුද්දකම දෙසැම්බර් මාසයේ තමා තිරුපති වන්දනාවේ යන බවයි. ‘එය තම පෞද්ගලික වියදමෙන් කරන සංචාරයක් බව’ද අගමැතිවරයා කීහයි එම වාර්තාවේ සඳහන් විය.


පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්‍ෂයේ මාධ්‍ය ලේකම් පුබුදු ජයගොඩ, මාධ්‍ය හමුවකදී කිව්වේ, මේ නිල් පැහැති විශේෂ ජෙට් යානය උගන්ඩාවේ සිට ලංකාවට ගෙන්වාගෙන රාජපක්‍ෂ පවුල එහි නැගී තිරුපති ගිය බවය. ජයගොඩ මහතාගේ ප්‍රකාශයෙන් ඇරඹුණු මේ ගුවන්යානයේ කතාව තවමත් තටු ලබා පියාසර කරමින් තිබේ.


එයEmbraer Legacy 600 වර්ගයේ සුඛෝපභෝගී ජෙට් යානයකි. යානය ලියාපදිංචි කර තිබෙන්නේ ඉතාලියට යාබද සැන් මැරිනෝ නමැති කුඩා රාජ්‍යයේය. සැන් මැරිනෝ යනු, සීෂෙල්ස් මෙන් ලෝකයේ වැරදි විදියට මුදල් හම්බ කරන ධන කුවේරයන්ගේ හා දේශපාලකයන්ගේ ධනස්කන්ධය, බදුවලට වහංගුවී රඳවා තැබිය හැකි ‘බදු ක්‍ෂෙම භූමිය’කි. ඒ රටේ ලියාපදිංචි වීමෙන්, එහි යන එන ධනකුවේරයන්ගේ හා විවිධ රටවල දූෂිත දේශපාලකයන්ගේ පෞද්ගලික ගුවන්ගමන් සඳහා ජෙට්යානා කුලියට දීමේ ව්‍යාපාරික අවස්ථාව යානයට ලැබෙනවා ඇත. එහි ලියාපදිංචි වී ඇති නමුත් ගුවන් යානය කුලී ගමන්වල යෙදවීම කරන්නේ ඉන්දියාවේ ජෙට්සෙට්ගෝ (JETSETGO) නමැති පෞද්ගලික සමාගමකිනි. යානයේ ලියාපදිංචි අංකය එහි පිටුපස වලිගය කොටසේ සඳහන් වෙයි. T7-JSG ලෙසය. මේ ගුවන්යානා සමාගමේ ෆේස්බුක් පිටුවේ ආදර්ශ පාඨයක් ලෙස කිව හැකි පාඨයක්ද තිබේ. ‘We respect cofidentiality of the client’ යන්නයි ඒ. එනම්, ‘අපි අපේ ගනුදෙනුකරුවාගේ රහස්‍යභාවයට ගරුකරමු’ යනුවෙනි.
ශ්‍රී ලංකාවේ සිවිල් ගුවන් සේවා අධිකාරියේ අපගේ ආරංචි මාර්ග කියන විදියට, රාජපක්‍ෂ පවුල තිරුපති රැගෙන යාම සඳහා මේ ගුවන්යානය ලංකාවට ඇවිත් තිබෙන්නේ උගන්ඩාවේ එන්ටැබේ ගුවන් තොටුපොළේ සිටය. තවදුරටත් අපේ වෙනත් ආරංචි මාර්ග කියන්නේ, රාජපක්‍ෂවරුන් වෙනුවෙන් මේ ගුවන්ගමන සංවිධානය කරනු ලැබ තිබෙන්නේ උගන්ඩාවේ ලංකාවේ මහකොමසාරිස් විසින් බවයි. ඔහු වේළුපිල්ලෙයි කනනාදන්ය. කනනාදන් මහතා මේ ජෙට් යානයෙන්, අගමැති පවුල සමග තිරුපති වෙත ගියේය. ඔහු එම ගුවන්යානයේ නැග සිටිනවා, තිරුපති ගුවන් තොටුපොලේදී අගමැතිවරයාගේ අතින් අල්ලාගෙන ඔහුට ඇවිදීමට සහාය වෙනවා, තිරුපති දේවාලය තුළදී රාජපක්‍ෂ පවුල සමග එකට සිටිනවා නිරූපණය කරන ඡායාරූප දැන් සමාජ මාධ්‍යවල යහමින් විසිරී තිබේ. තිරුපති වන්දනාවෙන් පසු මේ වන විට ලංකාවේ වසරාවසාන නිවාඩුව ගතකරන ඒ මහතා පසුගිය සතියේ නුවරඑළිය ගොල්ෆ් පිටියේ ගොල්ෆ් ක්‍රීඩාකරමින් සිටියේය. මිතුරකු ඇසූ විට ඔහු තහවුරු කර තිබුණේ, ගුවන් ගමන තමාගේ සම්බන්ධීකාරකත්වයෙන් සිදුවූ බවයි.
ලංකාවේ සිවිල් ගුවන් සේවා අධිකාරියේ තොරතුරු පරීක්‍ෂා කරන විට පෙනෙන්නේ ගුවන්යානය එන්ටැබේ ගුවන් තොටුපළෙන් පිටත්වී තිබෙන්නේ දෙසැම්බර් 16 වැනිදා 7.10 පැයට බවය. දෙසැම්බර් 16 වැනිදා ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරන රත්මලාන ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපොළ, යානයේ ඡායාරූප කිහිපයක් පළකර තිබේ. ’උගන්ඩාවේ සිට රත්මලාන ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපොළට පැමිණි මේ අතිවිශිෂ්ට නිල් කුරුල්ලා පිළිගැනීමට අපි සතුටුයි.’ ඒ ට්විටර් පණිවුඩයේ සඳහන් වේ.


දෙසැම්බර් 17 වැනිදා සිය නිල ෆේස්බුක් පිටුවේ යානය සමග එහි නියමුවන් දෙදෙනා හා ගුවන් සේවිකාවයැයි සිතිය හැකි තිදෙනකුගේ ඡායාරූපයක් පළකරමින් රත්මලාන ගුවන් තොටුපොළ කිව්වේ, ‘ඔබට සේවය කිරීම අපේ කණ්ඩායමට සතුටකි. ලංකාවේදී ඔබ සිත්ගන්නාසුලු කාලයක් ගතකරන්නට ඇතැයි සිතමු.’ යනුවෙනි.


කෙසේ වෙතත්, එදිනෙන් පසු දෙසැම්බර් 23 වැනිදා වන තුරු ගුවන්යානය රැඳුණේ කොතැනදැයි සටහනක් නැත.


රාජපක්‍ෂ පවුල රැගෙන රත්මලාන ගුවන් තොටුපොළෙන් යානය තිරුපති බලා පිටත්ව ගොස් ඇත්තේ දෙසැම්බර් 23 වැනිදා 10.15 පැයටය. තිරුපති ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපොළේ සිට කටුනායක බලා යානය නැවත පිටත්ව ඇත්තේ දෙසැම්බර් 24 වැනිදා 17.35ටය. එදිනම කටුනායක සිට දිල්ලිය බලා යානය 19.25ට පිටත්ව ගොස් තිබේ.
සමාජ මාධ්‍යවල අදහස් පළකළ බොහෝ දෙනා මේ ජෙට් යානය මහින්ද රාජපක්‍ෂ අගමැතිවරයා සතුව ඇති පෞද්ගලික ජෙට්යානයක් බවට සාහසික අනුමානයක්ද පළකළහ. ඊළඟට ඔවුන් සොයාබැලුයේ මේ ජෙට්යානය මුදල් ගෙවා කුලියට ගත හැකි එකක් නම්, එහි කුලිය කීයක් විය හැකිද කියාය. ඒ සඳහා විවිධ ඇස්තමේන්තු ඉදිරිපත් විය.


ඒ අතර, 28 වැනිදා ‘ද මෝනින්’ පුවත් වෙබ් අඩවියට අසාම් අමීන් ලියූ වාර්තාවක සඳහන් වුණේ, එම ජෙට්යානය රාජපක්‍ෂ පවුලට ලැබී ඇත්තේ මිතුරකුගේ සැලකීමක් හැටියට බවත්, ඒ සඳහා ඔවුන්ට කිසිදු මුදලක් වැය නොවූ බවත්ය. මෝනින් වෙබ් අඩවියට අදහස් පළකළ අගමැති කාර්ය මණ්ඩල ප්‍රධානී යෝෂිත රාජපක්‍ෂ, ‘එම ජෙට් යානය එහි අයිතිකරුගෙන් පියාගේ මේ ගමන සඳහා නොමිලේ ලැබුණු බව කීහ’යි එහි පළවී තිබේ.


‘ඔහුගේ (මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ) තිරුපති ගමන සඳහා ඔහුගේ මිතුරෙක් ඒ ගුවන්යානය නොමිලේ ලබාදුන්නා. මම ඒ මිතුරාගේ නම දන්නේ නැහැ. නමුත් ඔහු අගමැතිවරයාගේ මිතුරෙක්. මේක දුන්නේ හොඳහිත ප්‍රකාශ කිරීමක් විදියට.’ ඔහු කියා තිබේ.


එහෙත්, ඊට පෙර දෙසැම්බර් 24 වැනිදා, අගමැති මාධ්‍ය ලේකම් රොහාන් වැලිවිට නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කිව්වේ, තිරුපති ගිය ගමනට බරපැන මහින්ද රාජපක්‍ෂ අගමැතිවරයාගේ පෞද්ගලික වියදමෙන් සපුරාගෙන ඇති බවයි.


‘ඉන්දියාවේ දෙදින පෞද්ගලික සංචාරයක නිරත අග්‍රාමාත්‍ය පක්ෂ මහතා 24 උදෑසන තිරුපති දේවාලයට ගොස් එහි ආගමික වතාවත්වල නිරත විය. අග්‍රාමාත්‍ය ආර්යා ශිරන්ති වික්‍රමසිංහ රාජපක්ෂ මහත්මිය ඇතුළු පිරිසක් මෙම අවස්ථාවට එක්ව සිටියහ. ඒ අනුව අග්‍රාමාත්‍යතුමා ඇතුළු පිරිස වෙනුවෙන් තිරුපති දේවාලයේ අද විශේෂ ආශීර්වාද පූජාවක් පැවැත්විණි.


මෙම පෞද්ගලික සංචාරය සඳහා අග්‍රාමාත්‍යතුමා රාජ්‍ය මුදල් භාවිතයට ගෙන නොමැති අතර සියලු වියදම් පෞද්ගලිකව දරා තිබේ. රොහාන් වැලිවිට, අග්‍රාමාත්‍ය මාධ්‍ය ලේකම්.’
ජෙට්යානාවේ වියදම් අගමැතිවරයා පෞද්ගලිකව දරාගත් බවට වැලිවිට මහතා කියන කතාව ඇත්තක් නම්, එවැනි යානාවක් කුලියට ගැනීමට සාමාන්‍යයෙන් කොපමණ මුදලක් වැයවේදැයි ගණන් බැලීම වැදගත්ය.


ගුවන් යානා කුලියට දීම පිළිබඳ වෙබ් තොරතුරුවලට අනුව මේ ආකාරයේ ලිගසි 600 යානයක් පැයකට කුලියට ගැනීමට ඇමෙරිකානු ඩොලර් 6,700ක් ගෙවිය යුතුයැයි මෝනින් වෙබ් අඩවිය කියයි. ඒ කියන්නේ (220න් වැඩි කළොත්) ලංකා රුපියල් 14,75000කට ආසන්න මුදලකි. එය පැය විසිහතරකට කුලියට ගත්තේ නම් ඩොලර් 160,800ක් ගෙවිය යුතුය. එය රුපියල්වලින් නම් 35,376,000කි. එනම් තුන්කෝටි පනස් ලක්‍ෂයකට ආසන්න මුදලකි. ඒ පැය 24ක අවම කාලයක් සඳහාය.


දැන් අගමැති මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ රටේ පුරවැසියන් වන අපට පැනනැගෙන ප්‍රශ්න මේවාය.

 1. ඇත්ත කියන්නේ කවුද? රොහාන් වැලිවිටද? යෝෂිත රාජපක්‍ෂද?
 2. රොහාන් වැලිවිට ඇත්ත කියනවා නම්, ඉහත කී තරමේ විශාල මුදලකට එක ගමනක් සඳහා ජෙට්යානය කුලියට ගැනීමට මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාට මුදල් කොයින්ද? ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයේ පුස්තකාල සහායකයකු හැටියට ජීවනෝපාය ඇරඹූ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා පෞද්ගලික විදයමෙන් තුන්කෝටි පනස් ලක්‍ෂයකට ආසන්න මුදලක් වියදම් කර දවසකට ජෙට්යානයක් කුලියට ගැනීමට තරම් ධනවතකු වුණේ, නීතිඥවරයකු, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයකු, ඇමතිවරයකු, අගමැතිවරයකු හා ජනාධිපතිවරයකු හැටියට උපයාගත් මුදල්වලින්ද?
 3. මෝනින් වෙබ් අඩවියට ඇත්ත කියන්නේ යෝෂිත රාජපක්‍ෂ නම්, සිය පියාට මේ ජෙට්යානය නොමිලේ ලබාදුන් ඒ ‘නම මතක නැති’ ජෙට්යානයේ ‘අයිතිකාර යහළුවා’ කවුද? යානාව ලීසිං කළ ජෙට්සෙට්ගෝ සමාගමද? නැතිනම් සැන් මැරිනෝ රාජ්‍යයේ සිටින අයිතිකරුද?
 4. උගන්ඩා මහකොමසාරිස් කනනාදන් මේ ගුවන්යානය රාජපක්‍ෂ පවුලට ලබාදුන්නේ නම්, රුපියල් කෝටි තුනක පමණ වියදමෙන් එය ලබාදීමට තරම් ඔහුට රාජපක්‍ෂ පවුල සඳහා ඇති විශේෂ භක්තිය, සැලකිල්ල කුමක්ද?
 5. එහෙමත් නැත්නම් මේ කිසිවකින් හෙළිදරව් නොවුණු වෙනත් කතාවක් මේ ජෙට් යානය ගැන තිබෙනවාද?
  28 වැනිදා යෝෂිත රාජපක්‍ෂ මහතාගේ ප්‍රකාශයත් සමග මේ නිල්පාට කුරුල්ලා, මැණික් මල්ලකට නිතැතින්ම සමාන විය. ඒ මැණික් මල්ල තිබුණේ රාජපක්‍ෂ පවුලේ වෘද්ධතමයකු වන ඩේසි ආච්චි අතය. ඇගේ සන්තකයේ තිබුණු මැණික් මල්ලක් ගැන යහපාලන ආණ්ඩු සමයේ අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගන්නා විට ඇය කියා තිබුණේ කවුදෝ ඇවිදින් තමාගේ අතට මැණික් මල්ලක් මිට මොළවා ගිය බවයි.
  යෝෂිතගේ කතාවෙන් දැන් අපට සිතන්නට වෙන්නේද ඒ විදියටමය.
  ඒ කියන්නේ කවුදෝ ඇවිදින් නිල්පාට ජෙට්ටෙකක් අගමැති රාජපක්‍ෂගේ අත මිට මොළවා ගොස් ඇති බවත්, ඒ ජෙට්ටෙකේ නැග කට්ටිය තිරුපති ගිය බවත්ය.■
- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි