20.2 C
Sri Lanka
3 October,2022

ගෝල්ඩන් බෝල් සම්මානය
ගෙදර ගෙනාවෙත් නැහැ
ජාතික පාපන්දු කණ්ඩායමේ නායක
සුජාන් පෙරේරා

Must read

■ ඇන්තනී වෙරංග පුෂ්පික

ශ්‍රී ලංකා ජාතික පාපන්දු කණ්ඩායම වසර 15කට පසුව තමයි ජාත්‍යන්තර පාපන්දු තරගාවලියක අවසන් මහා තරගයකට පැමිණෙන්නේ. මුලින්ම අපි නිමාව දුටු අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ කුසලාන සිව්කොන් ජාත්‍යන්තර තරගාවලිය ගැන කතා කරමු.
මට මතක විදිහට 2006 තිබුණ සාෆ් ක්‍රීඩා උළෙලේ ෆයිනල් ආවාට පස්සේ අපිට ජාත්‍යන්තර තරගාවලියක අවසාන තරගයක ෆයිනල් එන්න බැරිවුණා. රටක් විදිහටත් ගොඩක් කාලයක් බලාගෙන හිටියා අපි නැවත ජාත්‍යන්තර තරගාවලියක අවසාන මහා තරගයක් ක්‍රීඩා කරන්නෙ කවදාද කියලා. මේ තරගාවලියේ අවසාන මහා තරගය දක්වා ආ ගමන් මඟ දිහා බැලුවොත් මම හිතන්නේ ෆුට්බෝල්වලින් අපිට ලොකු පිම්මක් පනින්න පුළුවන් වුණා කියලා.

ගෝල්ඩන් බූට් සම්මානය වසීම් රාසික්ට හිමි වෙද්දී තරගාවලියේ වටිනාම ක්‍රීඩකයාට පිරිනමන ගෝල්ඩන් බෝල් සම්මානය ලැබුවේ ඔබ..


ඒ ගැන සතුටුය, ලංකාවේ ක්‍රීඩකයෙක්ට මේ වගේ දක්ෂතාවයක් දක්වන්න පුළුවන් වීම ගැන. මේ වගේ තරගාවලියක ලංකාවේ ක්‍රීඩකයෙක්ට මේ වගේ දෙයක් මීට කලින් ලැබිලා නෑ. ගොඩක් තරගවල මූලික වටයෙන්ම ඉවත් වෙන්න සිද්ධවෙලා තියෙනවා. නමුත් මේක කණ්ඩායම් තරගයක්. අපි අවසාන තරගය සීෂෙල්ස් කණ්ඩායමට පරාද වෙන්න සිද්ධවුණා. ඒ නිසා මේකේ වටිනාකමක් මට දැනෙන්නේ නැහැ. අපි කප් එක දින්නා නම් තමයි මට මේ සම්මානයේ වටිනාකම දැනෙන්නේ. ෆයිනල් එක දිනන්න බැරි වෙච්ච නිසා මට හම්බවුණ ගෝල්ඩන් බෝල් අවෝර්ඩ් එක ගෙදර ගෙනිච්චෙවත් නැහැ.

සුජාන් පෙරේරා ජාතික පාපන්දු කණ්ඩායමේ නායකත්වය දක්වා පැමිණි ගමන් මඟ ගැන කතාකළොත්..


මම ෆුට්බෝල් සෙල්ලම් කරන්න ගත්තේ 3 වසරෙ ඉඳගෙන වගේ. මගේ අයියා තමයි මාව පිට්ටනියට එක්කගෙන ගියේ ෆුට්බෝල් ගහන්න. මුලින්ම සෙල්ලම් කළේ මගේ පාසලට, කළුතර සිරිකුරුස විද්‍යාලයට. ඩිලාන් සර් තමයි ඒ කාලෙ මට හිටිය පුහුණුකරු. ඔහු තමයි ෆුට්බෝල්වල මට යන්න ඕනෑ පාරවල් පෙන්නුවේ. මම පොඩිකාලෙ ඉඳන්ම ආසා කළ දේ තමයි ගෝල් කීප් කරන එක. පුරුදුවෙන්න ගිය මුල්ම දවසේත් කළේ ගෝල් කීපර්කම. ඊට පස්සෙ දිස්ත්‍රික් මට්ටමේ ක්‍රීඩාකළා. ජාතික තලයේ අවුරුදු 13න් පහළ තෝරාගැනීම්වලදි මට අවස්ථාවක් ලැබුණේ නැහැ. දෙවැනි පාර කළ තෝරාගැනීම්වලින් තමයි මාව තෝරාගත්තේ. මම අවුරුදු 13 පහළ සහ අවුරුදු 17න් පහළ ජාතික කණ්ඩායම්වලට ක්‍රීඩා කළා. එතැනින් ලැබුණ දේවල් තමයි මේ වගේ ගමනක් එන්න හේතුවුණේ. ඊට පස්සේ මම කළුතර දිස්ත්‍රික් කණ්ඩායමට ක්‍රීඩාකළා. ක්ලබ් සෙල්ලම් කළා අවුරුදු 5ක් විතර, මාලදිවයිනෙත් අවුරුදු 6ක් විතර සෙල්ලම් කළා. 2010දී තමයි මම ජාතික කණ්ඩායමට ආවේ. මගේ පළවෙනි මැච් එක ගහන්නේ 2011දී. එතැනින් අවුරුදු 3කට විතර පස්සේ තමයි මම කණ්ඩායමේ නායකයා වුණේ.

ඔබ ජාතික කණ්ඩායමේ ඉන්න අතරේ අවුරුදු 6ක් විතර මාලදිවයිනේ ක්‍රීඩා සමාජයක විශාල වැටුපක් ලබමින් ක්‍රීඩා කරමින් හිටියේ. මේ ඔක්කොම දාලා නැවත ජාතික කණ්ඩායමත් එක්ක එකතුවෙලා සෙල්ලම් කරන්න බලපෑ විශේෂ හේතුවක්හෙම තියෙනවාද?


මට දැනුම්දුන්නා ලංකාවෙ ෆුට්බෝල් වෙනස් විදිහකට හදනවා කියලා. ඒ වෙද්දි ලංකාවෙ ෆුට්බෝල් සුපර් ලීග් එක පටන් ගන්න තමයි සැලසුම් කරලා තිබුණේ. මම සුපර් ලීග් එක පටන් ගන්නකොට කිව්වා ක්‍රීඩකයෙක් විදියට මට කරන්න පුළුවන් එකම දායකත්වය සුපර් ලීග් එකේ ඇවිත් සෙල්ලම් කරන එක. මම මාලදිවයිනේ සෙල්ලම් කරද්දි ලොකු වැටුපකට සෙල්ලම් කළා. ඒත් ඉතින් ක්‍රීඩකයෙක් විදියට ඒ මොහොතේ මට රටට දෙන්න පුළුවන් සේවය ලීග් එකේ සෙල්ලම් කරන එක. ඒ නිසා මම නාවලපිටිය අප්කන්ටි්‍ර ලයන්ස් ක්‍රීඩා සමාජයත් එක්ක කතාකරලා සම්බන්ධ වෙලා දිගටම ක්‍රීඩා කරගෙන යනවා. ඊට පස්සෙ මට ජාතික කණ්ඩායමේ නායකත්වය බාරගන්න කිව්වා. මම මුලින් ඒකට කැමති වුණේ නැහැ. මම කණ්ඩායමේ නායකත්වය බාරගන්නවා නම් ඒකට සුදුසු පරිසරයක් හැදිලා තියෙන්න ඕනෑ කියලා මම දැනුම් දුන්නා. ඊට පස්සෙ තමයි මම කණ්ඩායමේ නායකත්වය බාරගත්තෙ. මගේ පවුලේ කට්ටියත් බලන්න පුළුවන් ලංකාවේ ඉද්දි. ඒකත් මට ලොකු හේතුවක් වුණා දිගටම ලංකාවේ ඉන්න. ක්‍රීඩකයෙක් විදිහට රට වෙනුවෙන් දෙන්න තියෙන උපරිමය ඉදිරියටත් ලබාදෙනවා.

මේ වෙනකොට ජාතික පාපන්දු කණ්ඩායමේ විශාල පිබිදීමක් අපට පෙනෙන්න තියෙනවා. මොනවාද ඇතිකළ වෙනස්කම්?


මීට කලින් ජාතික කණ්ඩායමේ සැලසුම් හොඳ මට්ටමක තිබුණේ නෑ. දැන් ඩිපාර්ට්මන්ට් ගොඩාක් තියෙනවා, මෙඩිකල් ඩිපාර්ට්මන්ට් එක, ඇනලිස්ට්ලාගෙ ඩිපාර්ට්මන්ට් එකක් තියෙනවා, වෙනම කැටපෝල් සිස්ටම් එකක් යනවා, ක්‍රීඩකයන්ටත් මේ වෙද්දී හොඳ වටිනාකමක් දීලා තියෙනවා, ක්‍රීඩකයොත් ඉස්සරට වඩා හිතන විදිහේ ඉඳන්ම වෙනස්, ඒගොල්ලන්ට දිනන්න ඕනෑමයි කියන හැඟීම තියෙනවා. මම හිතන්නේ මේ තරගාවලියේ පුරාම සහ ලෝක කුසලාන සුදුසුකම් ලබාගැනීමේ වටවලදී අපි ක්‍රීඩා කළ ආකාරයෙන් ඒ වෙනස අපි දැක්කා. මේ වෙනසත් එක්ක කණ්ඩායමක් විදියට අපි ගොඩාක් ඉස්සරහට ආවා.

දැන් ඉන්න ජාතික කණ්ඩායමට අලුතෙන් එංගලන්තයේ සිට ක්‍රීඩකයො දෙන්නෙක් එකතු වුණා. ඒ වගේම ජර්මනියේ සෙල්ලම් කළ වසීම් රසීක් එකතු වුණා. මේ එකතුව මොන විදිහටද ජාතික කණ්ඩායමට බලපෑවේ?


ඉස්සරත් අපිට ගෝල් ගහන්න ක්‍රීඩකයෝ හිටියේ නෑ කියන්න බෑ. නමුත් විශ්වාසයකින් ක්‍රීඩා කළේ නෑ. නමුත් වසීම් රසීක්ගෙ එකතුවීමත් එක්ක කණ්ඩායමේ හැමෝටම විශ්වාසයක් හැදිලා තියෙනවා. හැමෝම බලනවා වසීම්ට බෝලේ දෙන්න. වසීම්ට බෝලේ හරියට ගියොත් ගෝල් එකක් ගහනවා කියන විශ්වාසය හැමෝටම තියෙනවා. ඒ වගේම අලුතෙන් කණ්ඩායමට එකතු වුණ ඩිලන්, හැමිල්ටන් වගේ ක්‍රීඩකයෝ ජාත්‍යන්තර මට්ටමේ සෙල්ලම් කළ අය. එයාලාගේ අත්දැකීම් අනිත් ක්‍රීඩකයන් එක්ක බෙදාගන්න පුළුවන් වීම මම හිතන්නේ ගොඩාක් වටිනවා.

මීට පෙර අපි දැක්කා අපේ ක්‍රීඩකයෝ ඉතාමත් ඉක්මනින් ආබාධවලට ලක්වෙනවා. එක දිගට විනාඩි 90ක් සෙල්ලම් කරගන්න බැරි තත්වයක් තිබුණේ. නමුත් දැන් ඒ තත්වය වෙනස් වෙලා තියෙනවා. ශාරීක යෝග්‍යතාව සහ මානසික ඒකාග්‍රතාව හරියට පවත්වා ගන්න මොනවගේ දේවල්ද කළේ?


ප්‍රධානම හේතුව තමයි දැන් මෙඩිකල් ඩිපාර්ට්මන්ට් එකක්ම තියෙනවා. ඉස්සර නම් හිටියේ එක භෞතික චිකිත්සකවරයෙක් විතරයි. ඩොක්ටර් කෙනෙක්වත් හැම මැච් එකකටම ගෙනියන්න හිටියේ නැහැ.

දැන් මෙඩිකල් ඩිපාර්ට්මන්ට් එකක්ම තියෙන නිසා නිතරම ක්‍රීඩකයොත් එක්ක සම්බන්ධ වෙලා කටයුතු කරනවා. ඉස්සර අපිට එක තරගයක කොච්චර දුවනවාද, කොහොමද සෙල්ලම් කරන්න ඕනෑ, කොයි වෙලාවටද අපි විවේක ගන්න ඕනෑ කියලා අදහසක් තිබුණේ නැහැ. නමුත් අපිට දැන් පැහැදිලි අදහසක් තියෙනවා මොකද්ද කරන්න ඕනෑ කියන එක ගැන. ඒ වෙනස තමයි දැන් කණ්ඩායමේ පෙනෙන්න තියෙන්නෙ.

ජාතික කණ්ඩායමට අලුතෙන් එකතුවුණ ප්‍රධාන පුහුණුකරු අමීර් අලජිගෙන් මොනවගේ දායකත්වයක්ද කණ්ඩායමට ලැබුණේ?


අමීර් අලජි කණ්ඩායමට එකතුවුණාට පස්සෙ තමයි හොඳ සැලැස්මකට අනුව ජාතික කණ්ඩායම හරියට ව්‍යුහගත වුණේ. දැන් තියෙන ගොඩක් ඩිපාර්ට්මන් හැදුණේ ඔහු ආවාට පස්සේ.

2022 ලෝක කුසලාන සුදුසුකම් ලබාගැනීමේ වටයෙදි අපි ලෙබනනයත් එක්ක ක්‍රීඩා කළ තරගය ජයග්‍රහණය කරන්න බැරි වුණත් අපිට වඩා රෑන්කින්වලින් ඉදිරියෙන්ම ඉන්න ලෙබනනයත් සමඟ පැවති තරගය ගෝල 3/2ක් විදිහට අවසන් කරන්න පුළුවන් වීම අන්තර්ජාතික විස්තර විචාරකයො පවා ඇගයීමට ලක්කළා. ඒ තරගයෙන් පස්සේ තමයි ලංකාවෙ ඉන්න ප්‍රේක්ෂකයොත් පාපන්දු කණ්ඩායම ගැන උනන්දුවක් දැක්වූවේ..


අපි කණ්ඩායමක් විදිහට අලුතෙන් ව්‍යුහගත වුණාට පස්සෙ ගහපු පළවෙනි මැච් එක. ලෙබනන් එක්ක ගහපු මැච් එක තමයි ලෝක කුසලාන සුදුසුකම් ලබා ගැනීමේ වටයේ ගහපු පළවෙනිම මැච් එක. ඒ මැච් එකේ පළවෙනි විනාඩි 45 තරගයට හුරුවෙන්න වෙලාවක් ගියා. නමුත් දෙවන භාගයේ අපි හොඳට සෙල්ලම් කළා. අපි එදා තමයි ගෝල් ගහන්න පුළුවන් කණ්ඩායමක් කියලා ලෝකෙට පෙන්නුවේ. වසීම් රසීක් ඒ තරගයේත් ගෝල් දෙකක් ගැහුවා. ඒ වගේම එදායින් පස්සේ ක්‍රීඩකයන්ගෙත් ලොකු වෙනසක් දැක්කා. හැමෝම මේක කරන්න ඕනෑ කියන හැඟීමෙන් තමයි සෙල්ලම් කළේ.

ලංකාවෙ පාපන්දු ක්‍රීඩාවට මීට පෙර තිබුණ ප්‍රේක්ෂක ප්‍රතිචාර සහ දැන් ලැබෙන ප්‍රේක්ෂක ප්‍රතිචාර ගැන මොකද්ද හිතෙන්නේ?


රටක් විදිහට අපි ෆුට්බෝල්වලින් ඉස්සරහට යනකොට, කණ්ඩායමක් විදිහට හොඳින් ක්‍රීඩාකරලා ඉදිරියට යනකොට ප්‍රේක්ෂකයොත් ක්‍රීඩාව එක්ක ඉන්නවා. ලංකාවෙ ප්‍රේක්ෂකයන්ට මේ පාපන්දු ක්‍රීඩාව ඉදිරියට ගෙනියන්න පුළුවන් කියන පණිවිඩය අපි දුන්නා. අපි දැන් සෙල්ලම් කරලා ඉවරවුණ තරගාවලියේ මාලදිවයිනත් එක්ක ගහපු පළවෙනි තරගයේ ලංකාවේ සෙල්ලම් කරනවා කියලා හිතුණේ නෑ. මොකද ඒ තරමටම හිටියෙ මාලදිවයිනේ ප්‍රේක්ෂකයො. නමුත් අපි අවසන් මහා තරගයට එනකොට ඒ තත්වය හාත්පසින්ම වෙනස් වුණා. ඒ තරගය තමයි මම ක්‍රීඩා කළ තරගවලින් වැඩිම ප්‍රේක්ෂක ප්‍රමාණයක් සහභාගිවෙලා කණ්ඩායමට සහයෝගයක් දීපු තරගය. අපිට ප්‍රේක්ෂකයන්ට කියන්න තියෙන්නේ ‘අපි ගොඩක් අභියෝගත් එක්ක තමයි මේ තාක් දුර ඇවිල්ලා තියෙන්නේ, අවසන් ජයග්‍රහණය දෙන්න බැරි වුණත් මීට වඩා හොඳ දේවල් අපි ඉදිරියට ලබා දෙනවා.’

ඔබ දීර්ඝ කාලයක් පාපන්දු ක්‍රීඩාවේ නිරත වෙලා ඉන්න කණ්ඩායමේ ජ්‍යෙෂ්ඨ ක්‍රීඩකයෙක්. ක්‍රීඩා ජීවිතයේ සුවිශේෂම මතකය මොකද්ද?


මම අවුරුදු 11ක් සෙල්ලම් කළා. ඒ කාලය පුරාවටම අපි පසුබෑම්වලට ලක්වුණා විතරයි. සතුටු වෙච්ච අවස්ථාවක් නැති තරම්. මේ අවසන් වුණ තරගාවලිය තමයි මගේ ජීවිතයේ වගේම ගොඩාක් ක්‍රීඩකයන්ගේ අමතක නොවන තරගාවලියක් විදිහට දකින්න පුළුවන් වෙන්නේ.

ඔබටත් ඇති ප්‍රියතම ක්‍රීඩකයෙක්. මම කැමතියි ඒ ගැනත් දැනගන්න..


ජාතික කණ්ඩායමට එන්න ආස කළ හේතුවක් තමයි, මම පොඩිකාලෙ දැක්කා ලංකාවෙ ජාතික කණ්ඩායම නියෝජනය කළ අයියා කෙනෙක් සෙල්ලම් කරනවා. එයාගෙ නම අසංක විරාජ්. එයා ගෝල් කීපර් කෙනෙක්. ලෝකයේ ජනප්‍රිය ක්‍රීඩකයෝ කොච්චර හිටියත් එයා තමයි දැනටත් පාපන්දු ක්‍රීඩාවෙ මම කැමතිම ක්‍රීඩකයා.

අවසාන වශයෙන් ඉදිරියේදී තිබෙන තරග සහ පාපන්දු ක්‍රීඩාවෙන් රටට ජයග්‍රහණ ලබා දෙන්න මොනවගේ සැලසුමක්ද තියෙන්නේ කියන්න.


අපිට තියෙන ඊළඟ අභියෝගය තමයි ආසියානු කුසලානයේ තරග ක්‍රීඩා කරන එක. ලංකාවට ප්‍රථම වතාවට තමයි ඒ තරගාවලියට සුදුසුකම් ලබාගන්නෙ. මීට පෙර එම තරගාවලියේ සුදුසුකම් ලබාගැනීමේ තරගවලින්ම ලංකාවට ඉවත්වෙන්න සිද්ධ වුණා. මේ තරගාවලියේ කණ්ඩායම් 4ක් සෙල්ලම් කරනවා. ඒ හතරෙන් ඉදිරියෙන්ම ඉන්න කණ්ඩායම් දෙක අවසන් මහා තරගයට ක්‍රීඩා කරනවා. ඒ වෙනුවෙන් කණ්ඩායමක් විදිහට එම තරගාවලියම ඉලක්ක කරගෙන හොඳ සැලැස්මක් එක්ක පුහුණුවීම් කරනවා■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි