26.6 C
Sri Lanka
7 October,2022

කවි චින්තාමනි පී.ඇම්.පී. අබේසිංහ සහ රනිල් වික්‍රමසිංහ

Must read

  • එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ යුග මෙහෙවර රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් නන්නත්තාර මේ ගෙවෙන්නේ විසි අටවෙනි වසරය. ගවයෙකු ඇතුළු කළ විට, ගව මස් ඇසුරූ ටින් නිකුත් වන යන්ත්‍රයකට ගව මස් ඇසුරූ ටින් සියයක් ඇතුළු කළද, ගවයෙකු නිර්මානය කළ නොහැකිය. හේතුව අගමුල මාරුවීමය. එය වෙනස් විය යුතුමය. සේනානායකලා බිහි කළ පක්‍ෂයේ අගමුල වහා මාරු කළ යුතුවේ.

■ නීතිඥ චන්ද්‍රසිරි සෙනෙවිරත්න

ගිය සතියේ මානවම්ම පිළිබඳ ලියවිල්ල කියවූ පාඨකයන් කළ ප්‍රකාශයන් විවිධාකාරය.

කෙනෙකු ඇසුවේ බුදු අම්මෝ රටට කරලා තියෙන වැඩ සම්භාරය… කියාය. බලාගෙන ගියාම මහපොළ මොන කෙහෙම්මලක්ද… එහෙමත් ඇසූ කෙනෙක් විය. රනිල් කළ එක වැඩක් කී පැත්තකින් විග්‍රහ කරන්න පුළුවන්ද කියා ඇසුවේ විශ්‍රාමික පරිපාලන නිලධාරියෙකි. රනිල් බැනුම් ඇහුවාට පරාද වුණාට කරලා තියෙන්නේ යෝධ නිහඬ විප්ලවයක් යනුවෙන්ද අදහස් ප්‍රකාශ විය. විය. මේ සියල්ලෙන් කියැවෙන්නේ රනිල් වික්‍රමසිංහ ගැන රටේ මිනිසුන් මෙන්ම, රනිල් ද කිසිවක් නොදන්නා බවය. මෙහෙම චරිතයකට මෙයට වඩා ගමනක් නැත. දිගු කලක් රනිල් වික්‍රමසිංහ සහ ටීම් එක කෝටු මස් කරමින් සිටි චන්ද්‍රසිරි සෙනෙවිරත්න මෙසේ අංශක හතළිස් පහක් ආපසු හැරුණේ ඇයිද කියා විමසූ මිත්‍රයෙක්ද මේ අතර විය. හෙතෙම එසේ අසා මොහොතක් නිහඬ විය.

“ඔව්නේ…..” එසේ නිහඬව සිටි මිත්‍රයා තමාටම එසේ කියා ගත්තේය. ඒ කතාවේ තේරුම මොකක්ද කියා අසන තරමට ඒ ආත්මභාෂණය මට තදින් දැනිණ. සමහර ආත්ම ප්‍රකාශන බරපතළය. ගැඹුරුය.

“ගස් නැති රටේ එඬරු ගහත් ගහක් කියනවානේ..” ඔහු මට එසේ උත්තර දුන්නේ කිසිදු හැඟීමකින් තොරවය. එය මගේ පරිකල්පනය බිංදුවට බැස්සීමකි. මේ සියලු කතා හරහා ඉස්මතු වන්නේ සමහර විට, ප්‍රබෝධයේ රාවයද? නැත. බිඳ වැටී අසරණවූ රටක විලාපයයි. එඬරු ගහත් ගහක් කියා හිතන්නට සිද්ධවීමත් පාපයකි.

මිනිසෙකු ගැන කියවීම මිනිසෙකු තක්සෙරු කිරීම සුවිශේෂ අභ්‍යාසයකි. ඉන්දිය ජනාධිපති අබ්දුල් කලාම් කීවේ අතීත ක්‍රියාකාරම්වලින් මිනිසෙකු තක්සේරු නොකළ යුතු බවය. හේතුව මිනිසුන් වෙනස් විය හැකි නිසාය. අතීත ක්‍රියාකාරකම් යහපත් නොවුණ විට ඒ අප්‍රසන්න දෝංකාරය තුළින් කෙනෙකු තමන් තුළම ප්‍රතිනිර්මාණය විය හැකිය. හේතුව වෙනස් වීම, වියපත් වීම කිසිවිටක කිසිවෙකුට පාලනය කළ නොහැකි නිසාය. වියපත් වන විට තලැත්තෑනි වේ. එවිට බොහෝ මිනිස්සු යහපත් වෙති. ඒ වියපත් වෙමින් මුහුකුරා යමින් යහපත් වෙමින් පරණ මෝඩකම් අත්හරිති. ඒ කිසිවෙකු රවටන්නට නොවේ. තමන් තමාටම පහනක් වන්නටය. රනිල්ට ඒ වාසනාවද ඇත්තේම නැති හැටියකි. නැතිනම් පාර්ලිමේන්තුවේදී ශතකයක් වාර්තා කර අභයාරාමයට රිංගා බෙල්ල කපා ගන්නේ නැත.

සමහර විට තකතිරුවෙකු එක් දවසකින් ප්‍රාතිහාර්ය පාන්නට බැරි නැත. විජේදාස රාජපක්‍ෂ වරාය නගර පනත් කෙටුම්පත උඩුයටිකුරු කළා වාගේය. මුරුත්තෙට්ටුවේ රාජපක්‍ෂලා පට්ට ගසනවා වාගේත් විය හැකිය. එහෙත් විජේදාස, පනත් කෙටුම්පතට ඡන්ද විමසන දා හැංගිච්ච තැනක් දන්නා කෙනෙක් නැත. රනිල් පාර්ලිමේන්තුව බබු`ථවා අභයාරාමයට ගිය පසුව, රනිල්ගේ හිස කපා වශී ගුලි එල්ලා ගෙන නැගිට ගන්න බැරිව දේශපාලනිකව ඔත්පලව සිටින මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ බෙල්ලට බද්ධ කිරීමට මුරුත්තෙට්ටුවේ කතා කළේය. එදා රනිල් අභයාරාමයට ගෙනගියේ වජිර අබේවර්ධන විසිනි. වජිර කොතරම් බලවත් වීද යත් රනිල්ට ගංගාරාමයත් අමතක විය. මේ විදියට රුවන් විජයවර්ධනත් හලන්න බැරි නැත.

මේ අබ්දුල් කලාම්ටත් අකුරු වැරදුණ තැනකි.

රනිල් වික්‍රමසිංහත් කළ දේ බොහෝය. ඒවා වර්ණනා නොවේ. ප්‍රශස්ති නොවේ. සාධාරණ තක්සේරුවකි. ඕනෑම කෙනෙකුට ඒ තක්සේරුව වැරදි යයි ඔප්පු කරන්නැයි අභියෝග කළ හැකිය. එහෙත් නැවත ගොඩ නැගෙන රනිල් වික්‍රමසිංහ සිය මාධ්‍ය යාන්ත්‍රණය ‘සියරට’ භාරදී ඇත්තේ සමන් රත්නප්‍රියටය. සිනාසීමට මුහුණට අවශ්‍ය පස් පිඬු ඔහුට ඇත්තේම නැත. යූඇන්පිය බිංදුවට බැස්ස රටේ ‘සියරට’ පත්තරය පටන් ගැනීමට සිතීමෙන් වැඩ්ඩා වටහාගත හැකිය. සියරට පුවත්පත පළ කරන බව කියා රත්නප්‍රිය එක් මාධ්‍යවේදියෙකුගේ සහාය ඉල්ලුවේය. එය ඇසූ මාධ්‍යවේදියා මේ පුවත්පතක් මුද්‍රණය කර බෙදා හැරීමට අවස්ථාව නොවන නිසා පවත්නා ජාතික මාධ්‍ය සහාය ලබා ගැනීමට යෝජනා කළේය. පසුව වෙබ් පුවත්පතක්වූ සියරට සඳහා කිසිවෙක් අර මාධ්‍යවේදියාගෙන් ලිපියක් ගෙන්වා ගත්තේය. එහෙත් සියරට කර්තෘ රත්නප්‍රිය “අපට යූඇන්පිය ගැන ලිපි ඕනැ නැහැ” කියා ඒ ලිපිය ප්‍රතික්‍ෂේප කර තිබේ. පසුගිය ජූනි 27 ජාතික පුවත්පතක එක්සත් ජාතික පක්‍ෂය ගැන ලියූ ඒ ලිපිය පළවිය.

රනිල් වික්‍රමසිංහ කළ යහපත් දේ උස්සා පෙන්වා කිසි විටෙක රනිල්ව මාර්කට් කළ හැකිද? ප්‍රශ්නය ඇත්තේ එතැනය. ගිය සතියේ ලිපිය කියවූ හාමුදුරුනමක් කීවේ මහත්තයෝ මේ මිනිහාට තියෙන්නේ පුදුම දැක්මක් කියාය. 2005 වන විට රනිල් වික්‍රමසිංහ මේ ආකාරයට කියවා තේරුම් ගත් බුද්ධිමතුන් අතර මාදුළුවාවේ සෝභිත හාමුදුරුවෝද වෙති. 2001 ඍණවූ ආර්ථිකය රනිල් වික්‍රමසිංහගේ දැක්ම හරහා යහපත් කළ ආකාරය උන්වහන්සේ නිරීක්‍ෂණය කළහ. ආර්ථිකය යහපත් වෙන තෙක් නව රැකියා හෝ රාජ්‍ය අංශයේ පුරප්පාඩු පුරවන්නේ නැති බවට අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ ගත් අභීත තීන්දුව හාමුදුරුවන් වහන්සේ දැඩි සේ අගය කළහ. මන්ත්‍රී ලියුමට රස්සා ලැබුණ අය රටට වැඩ කළේ නැත. වහලුන් වුණා පමණය. ගිය පසුගිය ඉරිදා ලංකාදීපය මුල් පිටුටේ ‘ගිය අගෝස්තුවේ රස්සා දුන් බහුතරයකට රාජකාරි නෑ.’ යනුවෙන් වාර්තා කරන්නේ රාජපක්‍ෂලා රස්සා දුන් හැටිය. රාජකාරි පමණක් නොව ඉඳ ගැනීමට පුටුවක් බංකුවක් හෝ ඒ කන්තෝරුවල නැති බව රස්සා ලැබුණ උපාධිධාරිහු දනිති. උක්ත වාර්තාව අනුව ඒ පිරිස ප්‍රමාණයෙන් පනස් අට දහසකි. ගිය ජූනි 23 දින බන්දුල ගුණවර්ධන පාර්ලිමේන්තුවට කී ආකාරයට මාසික වැටුප් ලබන රජයේ සේවක සංඛ්‍යාව දහ නව ලක්‍ෂයකි. විශ්‍රාමිකයන් හය ලක්‍ෂ හැට දහසකි. සමෘද්ධිලාභී පවුල් විසි ලක්‍ෂයකි. හතළිස් පන් ලක්‍ෂ හැට පන් දහසක් අත් නොසොල්ලා කටවල් සොලවන රටක හෙට දවස….?

2005 ජනාධිපති මැතිවරණයෙන් රනිල් ජය ගනීවි යන්න මාදුළුවාවේ හාමුදුරුවන්ගේ ප්‍රාර්ථනාව විය. උන්වහන්සේ රනිල්ගේ හැසිරීම් පවා අධීක්‍ෂණය කළහ. පසුව මැතිවරණ සටනේ එක් අවස්ථාවක වැඩිහිටියෙකුට රනිල් ආචාර කළ ඉරියව් දුටු එතුමන් කීවේ මේකා හදන්න පුළුවන් එකෙක් නොවෙයි කියාය. එහි ප්‍රතිඵලය 2015 උන්වහන්සේ රනිල් ළඟ තබාගෙන පොදු අපේක්‍ෂකයෙකු සෙවීමය. ඒ අවස්ථාවේ රනිල් පොදු අපේක්‍ෂකයා වීමට නොගත් වෙහෙසක් නැත. හාමුදුරුවන් ඍජුව කියා සිටියේ මහත්තයාට දිනන්න පුළුවන් නම් මම වෙන මිනිස්සු හොයනවාද මහත්තයෝ කියාය. කිසි දිනෙක රනිල්ට රටේ රාජ්‍ය නායකයා වීමට නොහැකි බව ඔහු සමග සිටින්නෝ දනිති. ඊට හේතුව අවාසනාවද පවද යන්න දන්නෝ දනිති. රනිල් බුද්ධිමතෙකි. දුර දක්නා රටකට පිරිමහින මිනිසෙකි. එහෙත් ඔහුට ආවේසවී ඇති සංස්කෘතික පෙරේතයා පෙනුමෙන් අජූතය. දැක්මෙන් පිළිකුල්ය. නාස් හකු`ථවන ගන්ධස්කාරයකි. තවත් මොනවාද? කොළඹ ඉංග්‍රීසි උගත් සමාජය එය හඳුන්වන්නේ මනුෆැක්චරින් ඩිෆෙක්ට් කියාය. එය මගේ ගමේ සිංහලෙන් කීවොත් උපන් දෙයි දෝස නම් වේ. තවත් විදියකට කීවොත් උගේ ගතිය ඌ නාරයි මැරූවත්ය.

රනිල් වික්‍රමසිංහ 2020 අවසානයේ පක්‍ෂය තුළ සිදු කළ ප්‍රතිසංවිධානයෙන් තේරූ නියෝජ්‍ය නායක රුවන් විජයවර්ධන භික්‍ෂුන් වහන්සේලාට අනුව ඩඩ්ලිගේ පුනරාගමනයකි. මහලේකම් රංගේ බණ්ඩාර වේගයෙන් සාර්ථක වෙමින් පවත්නා අත්හදා බැලීමකි. උපනායක අකිල විරාජ් කාරියවසම් නිදහස් ලංකාවේ විශිෂ්ට අධ්‍යාපන ඇමතිවරුන් සිව් දෙනාගෙන් කෙනෙකි. සභාපති වජිරය. උපසභාපති සාගලය. හෙට අනිද්දා මංගලත් සේන්දු වනු ඇත. මේ කිසිවෙකුට බෝතලේ ඩී.එස්. සේනානායක සිහිවටනයට වෙත ගොස් ‘අපි සොරුන් වංචනිකයන් නොවෙමු. කිසිදා සොරකම් කරන්නේ නැත’ යයි දිවුරුම් දිය හැකිද? මෙතැනට මහාමාන්‍ය ඩී.එස්.සේනානායක ගාවාගන්නේ ඇයි? 1951 අගමැති ලෙස එතුමා කළ විදේශ සංචාරය සඳහා අත වියදමට ආණ්ඩුවෙන් නිකුත් කළ පවුම් 150න් වැය නොවූ පවුම් 101ක් ලංකාවට පැමිණි වහා ආපසු භාණ්ඩාගාරයට භාර දුන් බව කියැවෙන ලිඛිත සාක්‍ෂිය බෝතලේ වලව්වේ සුරක්‍ෂිතව ඇති නිසාය. එක්සත් ජාතික පක්‍ෂය පැන නැගුණ බෝතලේට ගොස් ඒ දිවුරුම දීමට වජිරට සාගලට මතු නොව, සති තුනක් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීකමට පත්ව කෝටි ගණනක වාහනයක් හිමිකර ගත් රත්නප්‍රියටවත් හැකිද? පසුගිය සතියක සූම් තාක්ෂණ සාකච්ඡාවකදී හිටපු මන්ත්‍රී මහාචාර්ය ආශු මාරසිංහගේ අදහස් පළ කිරීම නතර කිරිමට තරම් වර්තමාන එජාප මාධ්‍ය ප්‍රධානී සමන් රත්නප්‍රිය බලවත්ය. රුවන් විජයවර්ධනලා රංගෙ බණ්ඩාරලා රට වටා යමින් කන කට්ට යූඇන්පීකාරයෝ දනිති. රනිල් වික්‍රමසිංහ නොදකී. සිරස පවා 2024 ජනාධිපති රනිල් කියා පුම්බන්නේ ආදරයට නොවේ. එක ෂොට් එකකින් රනිල් අවුට් කළ හැකි බව දන්නා නිසාය. මුහුණ පොතේ හත් අට දෙනෙකු රනිල් වික්‍රමසිංහ දිවුරුම් දුන් ගාණට උස්සා ඇත.

පසුගිය සතියේ දවසක නීතිඥයන් කිහිප දෙනෙක් මහනුවර අධිකරණ පරිශ්‍රයේදී එක්ව, ආ ගිය කතා සිහි කරමින් සිටියහ. එහිදී මා අනිද්දා පුවත්පතට ලියූ මානවම්ම පිළිබඳ ලිපියද සැලකිල්ලට ගැනිණ.

“මේ මනුස්සයාට තේරෙන්නේ නැද්ද තමන්ගේ වගකීම….” එක් නීතිඥ මිතුරෙක් විමසීය.

“මං කතාවක් කියන්නද?” තවත් කෙනෙකු අවසර පැතීය. ඔහු කොහොමටත් නස්රුදීන් වාගේය. කතා පෙට්ටියකි.
නවසිය පනස් ගණනවල, යාන්ත්‍රික දෝෂයක් නිසා කොළඹ වරායේ නැංගුරම් දැමූ නැවකට යාත්‍රා කළ නොහැකි විය. එන්ජිම පණ ගැන්වීමට දන්නා හැමදේම කළහ. තත්වය වෙනස් වුණේම නැත. බැරිම ගැන නැවේ කපිතාන් වරායෙන් පිටත දැන්වීමක් දමා පිටස්තර අයගේ සහාය ඉල්ලා සිටියේය. මේ අවස්ථාව ප්‍රයෝජනයට ගෙන විශාල පිරිසක් නැව නැරඹීමට පැමිණියහ. යම් නිමේෂයක නැවේ එන්ජිම සක්‍රිය විය. කැප්ටන් එන්ජින් කාමරයට දිව ගොස් බැලූ විට, අතපය සීරී මජං තැවරී අසරණව වැටී සිටින තරුණයෙකු දක්නට ලැබිණ. ඔහු බදාගත් නැවේ කපිතාන් විශාල මුදලක් පිරිනමා සතුට ප්‍රකාශ කළේය.

”ඌ මිකැනිකල් ඉංජිනියර් කෙනෙකු වෙන්න ඇති.” සගයෙක් අනුමාන කළේය.

“කතාව ඉවර වෙන කල් ප්‍රශ්න අහන්න බෑ.” කතාකාරයා දිගටම කතාව කියාගෙන ගියේය. අර තරුණයා සිය ජයග්‍රහණය අනුස්මරණය කිරීමට මිතුරු හමුවක් සංවිධානය කළේය. එහිදී මිතුරන් විමසා සිටියේ උඹ මේක කළේ කොහොමද කියාය.

“මචං මම ඇවිදගෙන ගිහින් එන්ජින් කාමරය ළඟට ගියා. මම හිටියේ උඩක. පහතට එබිලා බැලුවා. දන්නෙම නැතිව ලිස්සලා පහළට වැටුණා. මම දන්නේ එච්චරයි. මගේ වෙලාවට එන්ජිම ස්ටාර්ට් වුණා.” වීරයා කතාව අවසන් කළේ එහෙමය.

“ඉතින්….” මම ඇසුවේ කතාවේ ඉතිරි ටික දැන ගැනීමේ ආසාවෙනි.

“ඉතින් එච්චරයි.” ඔහු කීවේ සියල්ල සිනා ගන්වමිනි. මේ කතාව ගැන නීතිඥ යහළුවන් පළ කළ ප්‍රතිචාර රාශියකි. සියලු කතා සාරාංශ කළ විට ඇසිය යුත්තේ රනිල් වික්‍රමසිංහ යනු අහඹුවක්ද කියාය. එසේ සිතීමත් අපරාධයකි. රනිල් අහඹුවක් නොවේ. දස මාසයක් තුළ විපක්‍ෂය නොදුටු බොහෝ දේ ඔහු විනාඩි හයක් තුළ පාර්ලිමේන්තු ගිය මුල් දිනයේම ප්‍රකාශ කළේ ඔහු සතු දැක්ම නිසාය. එසේ නම් ප්‍රශ්නය කුමක්ද? රනිල් දේශපාලනඥයෙකි. එහෙත් නායකයෙක් නම් නොවේ. ප්‍රශ්නය ඇත්තේ එතැනය. 2020 එජාපය සමග රනිල් බිංදුවට වැටිණ. සමගි ජන බලවේගය මන්ත්‍රී ආසන පනස් ගණනක් දිනා ගත්තේය. 1994 සිට මේ දක්වා රනිල් නිසාම, එජාපයෙන් වෙන්ව ගිය පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීන් සංඛ්‍යාවද පනස් ගණනකි. හෙට අනිද්දා සිය පදවියෙන් නික්ම යන පේරාදෙණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ උපකුලපති මහාචාර්ය උපුල් දිසානායක සජිත් ප්‍රේමදාසට කී කතාවක් මට මෙහිදී සිහිපත්වේ.
“මේ ඔබේ මුළු ශක්තියයි. එය වැඩි වන්නේ නැත. හෙට එජාපය සමග එකතු වන්න. එක් රැයකින් පනස් ලක්‍ෂයක් පෙළගැසෙනු ඇත.” මේ සත්‍යය කාටත් වඩා හොඳින් දන්නේ බැසිල් රාජපක්‍ෂය. ඔහු පාර්ලිමේන්තු එන්නේ බඩු අඩු කර පඩි වැඩි කර සහන දෙන්න නොවේ. රනිල් 2024දී ජනාධිපති අපේක්ෂකයා කරවීම සඳහාය. තවත් කාලයක් රාජපක්‍ෂලාට රට භාර දීමට අවශ්‍ය නම් රනිල් වික්‍රමසිංහ ඊළඟ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා කළ යුතුවේ.

එජාප නායකයන් කිසිවෙකු දරුවන් වඩාගෙන නලවා ජනප්‍රිය වීමට තරම් දුර්වල වුණේ නැත. ඔවුහු සියල්ලෝම උපන් නායකයෝ වූහ. එජාප නායකත්වය යනු පුරාවෘත්තයකි. ජේ.ආර්. ජයවර්ධන තෙක් කිසිදු නායකයෙකු එජාපය තුළ කල්ලි හැදුවේ නැත. සිරිල් මැතිව්ලා පෝල් පෙරේරාලා ගැන කතා පැතිරිණ. අවශ්‍ය අවස්ථාවේ දෙදෙනාම හළා දමා ජේ.ආර්. ජයවර්ධන තමා එජාප නායකයා බව තහවුරු කළේය. වරක් යම් සිද්ධියක වගකීම භාරගෙන එජාප සභාපති පණ්ඩිතරත්න ඉල්ලා අස් නොවන්නට ගාමිණි දිසානායකටත් ෂොට් එක වදිනවාය. ජේ.ආර්. ඒ තහවුරුව දුන්නේ රටට නොවේ. එජාපයටය. පක්‍ෂ ඉතිහාසයටය. ආර්.ප්‍රේමදාස කල්ලි ගැසී ගාමිණීලා ලලිත්ලා පළවා හැර පක්‍ෂය බිඳ දමා තෙමේත් විනාස විය. ප්‍රේමදාස, ගාමිණිල, ලලිත්ලා පළවා හැර රනිල් ළං කර ගත්තේ රනිල්ට නායකත්වයක් නැති බව දැනගෙනය. ජනාධිපති විජේතුංග තරග නොකළේ අවස්ථානුකූල මිනිසා ගාමිණි දිසානායක බව තේරුම් ගෙනය. 1994 සිට වසර විසි අටක් කල්ලි හදාගෙන රනිල් කරන්නේත් ප්‍රේමදාස කළ ටිකමය. ඔහු ඒ කාලය තුළ එජාප නියෝජ්‍ය නායකයන් දෙදෙනෙකු නැති කර ගත්තේය. 2020 ජනාධිපති මැතිවරණ පරාජයෙන් පසුව, පක්‍ෂ අර්බුදයේදී කරු ජයසූරිය විසඳුම ලෙස සමහරු දුටහ. ඒ අවස්ථාවේ රනිල් කීවේකරු ජයසූරිය වයස්ගත දුර්වල මහල්ලෙකු කියාය. 2018 පාර්ලිමේන්තු අර්බුදයේදී කරු ජයසූරිය කතානායක ලෙස ඉටු කළ කාර්යභාරය රටම දනිති. එහෙත් අකෘතඥ රනිල් වික්‍රමසිංහට ඒ අතීතය මතක නැත. සත්‍ය ලෙසම කරු රනිල්ටත් වඩා මහල්ලෙකි. එහෙත් ශක්තිමත් නායකයෙකි. විජමුලා ජෝෂප් මයිකල්ලා බාකිර් මාකර්ලා කතානායක පුටුවේ හිටියා නම් සිද්ධ වන දේ බලාගන්ට තිබිණ. මේ කරු ජයසූරිය ආපසු කැඳවීමක් නොවේ. රනිල් මිනිසුන් විනාස කළ ආකාරයට එක් උදාහරණයකි. මේ රනිල් වික්‍රමසිංහ රත්නප්‍රියලා වෙනුවෙන් විජයවර්ධනලාටත් අත තබන්නට බැරි නැත.

මහා සංඝයා වහන්සේ රට භාරදිය හැකි මිනිසෙකු සොයමින් සිටිති. බාර් වසා සම්බාහන ආයතන විවෘත කිරීමට ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ තීරණය කිරීම රටේ මිනිස්සු කෙසේ දකිත්ද? රාජපක්‍ෂලා රනිල් වික්‍රමසිංහ ඔසවා තබා තම සියලු පව් සෝදා ගැනීමට සැලසුම් කරමින් සිටිති. රනිල් රාජපක්‍ෂ ඩීලය යනු එයයි. වජිර අබේවර්ධන එජාපයේ සිටින රාජපක්‍ෂලාගේ නිත්‍ය නියෝජිතයාය. සේනාධිපතිගෙන් යැපෙන්නෙකි. දමයන්ති ජයරත්න බේරා හැරියේ වජිරය.

උම්මග්ග ජාතකයේ සිරි කාලකන්නි ප්‍රශ්නය නැවත කියවා තමන් තේරුම් ගන්නා ලෙස රනිල් වික්‍රමසිංහට ආරාධනා කරමු. සිරි කාලකන්නි කතාව කවියෙන් කියවා ඇත්තෙමි. ඒ කවි කතාවේ අවසන් කවියේ අවසන් පදය පින්ගුත්තරට තිබිලා නෑ පිරිමිකම යනුවේ. මෙහි පිරිමකම යනු සිරිසේන කී සමනල කතාව නොවේ. නායකත්වයයි. පෞරුෂයයි.

හඟරන්කෙත කවි චින්තාමණි පී.ඇම්.පී. අබේසිංහ යනු කලක් රටේ ජීවත්වූ ප්‍රාඥයෙකි. ඔහු ආයුර්වේද වෛද්‍යවරයෙකි. නාඩි විශේෂඥයෙකි. භාෂාවේදියෙකි. ශාස්ත්‍රවන්තයෙකි. විද්‍යෝදය විශ්වවිද්‍යාලයේ මුල් යුගයේ කථිකාචාර්යවරයෙකි. එතුමා රෝග විනිශ්චය කළා මිස කිසි දිනෙක කිසිම රෝගියෙකුට බෙහෙත් නියම කර නැත. හේතුව තමන්ට අත්ගුණයක් නැති බව දැන සිටීමය. කෙනෙකුට එතුමා සහ රනිල් අතර වෙනස කුමක්දැයි විමසිය හැකිය. තමාගේ බැරිකම් තේරුම් ගැනීම සාර්ථකත්වයේ රහස බව කිසිවෙකු රනිල්ට කියා දී නැත. කවි චින්තාමණි පී.ඇම්.පී.අබේසිංහ, රොෂාන් පිලපිටියගේ කිරි අත්තාය.

එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ යුග මෙහෙවර රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් නන්නත්තාර මේ ගෙවෙන්නේ විසි අටවෙනි වසරය. ගවයෙකු ඇතුළු කළ විට, ගව මස් ඇසුරූ ටින් නිකුත් වන යන්ත්‍රයකට ගව මස් ඇසුරූ ටින් සියයක් ඇතුළු කළද, ගවයෙකු නිර්මානය කළ නොහැකිය. හේතුව අගමුල මාරුවීමය. එය වෙනස් විය යුතුමය. සේනානායකලා බිහි කළ පක්‍ෂයේ අගමුල වහා මාරු කළ යුතුවේ. ■

 

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි