26.6 C
Sri Lanka
7 October,2022

උසාවි අවම මට්ටමින්වත් වැඩකිරීම අත්‍යවශ්‍යයි නීතිඥ සංගමය අගවිනිසුරුට ලියයි

Must read

■ අරුණ ජයවර්ධන
සංචරණ සීමා පනවා ඇති කාලයේදී අත්‍යවශ්‍ය හා හදිසි කාරණා සම්බන්ධයෙන් සලකා බැලීමට අවම මට්ටමින්වත් අධිකරණ ක්‍රියාත්මක වීම අවශ්‍යයැයි ශ්‍රී ලංකා නීතිඥ සංගමය අගවිනිසුරුවරයා වෙත ලිපියක් යවමින් දැනුම් දී තිබේ.

නීතිඥ සංගමයේ ලේකම් නීතිඥ රජීව් අමරසූරිය හා සභාපති ජනාධිපති නීතිඥ සාලිය පීරිස්ගේ අත්සන් සහිතව, බුවනෙක අලුවිහාරේ, සිසිර ආබෘ විනිසුරුවරුන්ට හා අධිකරණ සේවා කොමිෂන් සභාවේ සභාපතිවරයාටද පිටපත් සහිතව, 2021 මැයි 26 වැනිදා අගවිනිසුරුවරයා වෙත යවා ඇති ලිපියේ මෙසේ ද සඳහන් වෙයි.

‘කොරෝනා වසංගතය හේතුවෙන් රජය 2021 ජුනි 7 දක්වා සංචරණ සීමා පනවා ඇති නමුත්, යුක්තිය පසිඳලීම අත්‍යවශ්‍ය සේවාවක් සේ සලකා අධිකරණ ක්‍රියාකාරිත්වය එම සංචරණ සීමාවලින් බැහැර කර තිබේ.
ඒ අතර, අත්‍යවශ්‍ය සේවා ලෙස සැලකෙන රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික ආයතන හදිසි හා අත්‍යවශ්‍ය කටයුතු කරගෙන යාම සඳහා අඛණ්ඩව ක්‍රියාත්මක වේ.

එම තත්වය සලකා, රට පුරා ඇති සිවිල් හා අපරාධ අධිකරණ මෙන්ම, උපරිමාධිකරණ දෙකද වත්මන් අවම තත්වයන් යටතේ වුවද හදිසි හා අත්‍යවශ්‍ය කාරණා සලකා බැලීම සඳහා රැස්විය යුතුයැයි නීතිඥ සංගමය ඉල්ලා සිටියි.
එසේම අලුත් නඩු පැවරීම් සඳහා මෙන්ම අනෙකුත් අත්‍යවශ්‍ය හා හදිසි කාරණා සඳහාද, අධිකරණ ලේඛකාධිකාරී කාර්යාල සුදුසු ක්‍රියාමාර්ග ගැනීම අවශ්‍ය බවට සංගමය ඉල්ලා සිටියි. සමහර අධිකරණ දැනටමත් නව්‍යකාරක විධික්‍රම සහ නවීන තාක්‍ෂණය එදිනෙදා යොදාගනිමින් රැස්වීම සංගමය අගය කරයි. එම විධික්‍රම අනෙකුත් අධිකරණ සඳහාද යොදාගන්නා ලෙස නීතිඥ සංගමය ඉල්ලා සිටියි.

පවතින තත්වය යටතේ අත්‍යවශ්‍ය අධිකරණ කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයන්ට ප්‍රවාහන දුෂ්කරතා ඇතිවිය හැකිය. වසංගත තත්ත්වය මධ්‍යයේ සිය කාර්යයන් ඉටුකරන රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික ආයතන ප්‍රවාහන පහසුකම් සලසාගන්නා පරිදි, අත්‍යවශ්‍ය අධිකරණ කාර්ය මණ්ඩලය සඳහා ප්‍රවාහන පහසුකම් සැපයීමට කටයුතු කළ යුතු යැයි සංගමය නීතිඥ යෝජනා කරයි.’

වසංගත තත්වය යටතේ අධිකරණ රැස් නොවීම පිළිබඳව ‘අනිද්දා’ කළ විමසීමකදී, නිර්නාමිකව සිටීමට කැමති කොළඹ ජ්‍යෙෂ්ඨ නීතිඥවරයකු පැවසුවේ, දැනටමත් සමහර අධිකරණ රැස්වන නමුත්, එය කිසිසේත්ම ප්‍රමාණවත් නැති බවයි. උදාහරණයක් හැටියට කොළඹ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණ නවයකට අදාළ ඇප ඉල්ලුම්පත් එක් අධිකරණයක මහේස්ත්‍රාත්වරයකු පමණක් විනිශ්චයාසනාරූඪව සලකා බැලීම කිසිසේත් ප්‍රමාණවත් නොවන බවයි. ‘28 වැනි සිකුරාදා වන විට තවත් අධිකරණ රැස්වෙන බව පෙනෙන්න තිබෙනවා. සමහර විට ඒ නීතිඥ සංගමයේ ඉල්ලීම නිසා වෙන්නට ඇති. නමුත්, අධිකරණ හදිසි හා අත්‍යවශ්‍ය කටයුතු සඳහාවත් ප්‍රමාණවත් ලෙස රැස් නොවන තත්වයක් යටතේ එය බලපාන්නේ රටේ නීතියේ පාලනය සඳහා බව අපි තේරුම් ගන්නට ඕනෑ. එයින් නීතියේ පිහිට පතාගෙන එන මහජනතාවට සිදුවන අගතිය සැලකිල්ලට ගැනීම ඉතාම වැදගත්’ ඔහු තවදුරටත් කීවේය.
මේ අතර අධිකරණ අමාත්‍යාංහයේ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග ‘අනිද්දා’ වෙත පැවසුවේ, අවශ්‍ය නම් අත්‍යවශ්‍ය අධිකරණ නිලධාරීන්ට ප්‍රවාහන පහසුකම් සැපයීමට, අධිකරණ අමාත්‍යාංශය සූදානමෙන් සිටින බවයි.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි