No menu items!
26.3 C
Sri Lanka
19 July,2024

පළිගැනීමේ කොමිසමෙන් අපරාධකරුවන් බේරාගැනීමේ අලුත් නිර්දේශ

Must read

  • එම කරුණ ඉන්පසු සාක්ෂි සහිතව පාර්ලිමේන්තුවට ප්‍රකාශ කරනු ලැබුයේ ආචාර්ය හර්ෂ ද සිල්වාය. ඔහු කීවේ හිටපු රුසියානු තානාපති, මිග් යානා ගනුදෙනුවේ චෝදනාලාභි උදයංග වීරතුංගගේ පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් කොමිෂන් වාර්තාවේ නිර්දේශ තුනක් සඳහන් වන බවත්, මුද්‍රණ දෝෂ යටතේ අලුතින් එක්කර ඇති වාර්තාවේ හතරවැනි නිර්දේශයක්ද ඉදිරිපත් කර ඇති බවය.

පසුගිය යහපාලන ආණ්ඩු සමයේදී රජයේ නිලධාරීන්ට, ත්‍රිවිධ හමුදා සාමාජිකයන්ට හා පොලිසියේ සාමාජිකයන්ට එරෙහිව සිදුවූවා යැයි කියන දේශපාලන පළිගැනීම් පිළිබඳ සොයා බැලීමට පත්කරන ලද ජනාධිපති කොමිසම විගඩමක් බවට පත්වූයේ එය පිහිටුවූ මුල් අවස්ථාවේ සිටමය.
ඒ එම කොමිසමට බලය පැවරූ සීමාවෙන් ඔබ්බට ගොස් පැමිණිලි කිරීමට අයිතියක් නැති ඉහත වර්ගීකරණයන්ට අයත් අයගේ සහ තවදුරටත් පැමිණිලි බාර ගැනීමට නොහැකි අධිකරණය ඉදිරියේ විභාග වන නඩුවල විත්තිකරුවන් වන උදය ගම්මන්පිල, දුමින්ද සිල්වා, නාලක ගොඩහේවා, නිශ්ශංක සේනාධිපති, උදයංග වීරතුංග, රෝහිත බෝගොල්ලාගම, ජාලිය වික්‍රමසූරිය, තිරුකුමාර් නඩේසන්, යෝෂිත රාජපක්ෂ, වසන්ත කරන්නාගොඩ, ඩීකේපී දසනායක ඇතුළු පුද්ගල අතුරුදහන් කිරීම් හා මරණයට පත්කිරීම් සම්බන්ධයෙන් විත්තිකරුවන් වූ අයගෙන් පැමිණිලි බාර ගැනීමත් නිසාය.
එම නීති විරෝධි පැමිණිලි බාරගෙන ඒවා විමර්ශනය සඳහා එම පැමිණිලිවලින් චෝදනාවට ලක්කළ පුද්ගලයන් එම කොමිසමට කැඳවීමට එරෙහිව අධිකරණය හමුවේ කළ අභියෝග සඳහා මෙතෙක් අවසන් විසඳුමක් ලැබී නැත.
කෙසේ වෙතත් එම කොමිසමේ වාර්තාව නැවත විගඩමක් බවට පත්වී ඇත්තේ එහි නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා කැබිනට් මණ්ඩලයේ අනුමැතිය ලබා ගැනීමෙන් පසු පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතියට ඉදිරිපත් කිරීමත් සමඟය. අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ අප්‍රේල් 19 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතියට ඉදිරිපත් කර ඇති එම යෝජනාවෙන් කරුණු කිහිපයකට අනුමැතිය ඉල්ලයි.
ඒ එම කොමිෂන් සභා වාර්තාව (එහි පළමුවැනි, දෙවැනි, සහ තෙවෙනි වෙළුමද, යතුරු ලියන දෝෂ හා මුද්‍රණ දෝෂ නිවැරදි කිරීමේ පරිශිෂ්ටයද ඇතුලත් ) යෝජනා සම්මතයක් මගින් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීම,
එම අවසන් වාර්තාවේ පළමුවැනි වෙළුමේ අයිතම අංක 08 හි සඳහන් දූෂණ විරෝධී කමිටුව සම්බන්ධයෙන් සම්බන්ධයෙන් එම කොමිෂන් සභාව දී ඇති තීරණ සහ නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීම,
එකී අයිතම 08 හි සඳහන් තීරණ අංක 01 හා නිර්දේශ අංක 01 ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා විශේෂ ජනාධිපති කොමිෂන් සභාවක් පත් කිරීම හෝ පාර්ලිමේන්තුව විසින් ඒ සඳහා නිශ්චය කරනු ලබන වෙනත් සුදුසු යාන්ත්‍රණයක් නිර්මාණය කිරීම,
ඉහත කී ජනාධිපති කොමිෂන් සභාවේ අවසන් වාර්තාවේ පළමුවැනි, දෙවැනි හා තෙවැනි වෙළුම්වල සහ එම අවසන් වාර්තාවේ යතුරු ලියන දෝෂ හා මුද්‍රණ දෝෂ නිවැරදි කිරීමේ පරිශිෂ්ටයේ අයිතම අංක 08 හි සහ අයිතම අංක 09 හි අයි සිට එල්එක්ස්අයි දක්වා පැමිණිලිවලට අදාළ එම කොමිෂන් සභාව විසින් ලබාදී ඇති තීරණ හා නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීම පිණිස එකී තීරණ හා නිර්දේශ අල්ලස් හෝ දූෂණ චෝදනා විමර්ශන කොමිෂන් සභාව, රාජ්‍ය සේවා කොමිෂන් සභාව, පොලිස්පති, අදාළ අමාත්‍යාංශ භාර අමාත්‍යවරුන් සහ අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරුන් ඇතුළු අදාළ බලධාරින් වෙත යොමු කිරීම සහ
එකී අවසන් වාර්තාවේ තෙවැනි වෙළුමෙහි අයිතම අංක 10 යටතේ සඳහන් පැමිණිවලට අදාල එකී ජනාධිපති පරීක්ෂණ සභාව විසින් ලබාදී ඇති තීරණ හා නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහාය.
එම යෝජනාවේ සඳහන් අංක 08 යනු යහපාලන ආණ්ඩුවේ සහ ඔවුන් සමඟ කටයුතු කළ අද විපක්ෂයේ සිටින අනුර කුමාර දිසානායක, චම්පික රණවක, රනිල් වික්‍රමසිංහ ඇතුළු දේශපාලනඥයන් හා වෘත්තිකයන් පිරිසක් පාර්ලිමේන්තුවේ නඩු අසා දඩයම් කිරීමේ යෝජනාවය. එදා ජේආර් ජයවර්ධන කළාක් මෙන් ඒ මගින් ඔවුන්ගේ ප්‍රජා අයිතිය අහෝසි කිරීමය.
අයිතම 09 හා 10 ට අදාල යෝජනාව වන්නේ ඉහත නම් සඳහන් දේශපාලනඥයන්ගේ, හමුදා සමාජිකයන්ගේ හා තවත් පිරිසකට අදාළ දැනට අධිකරණය ඉදිරියේ ඇති නඩු ඉවත් කිරීමය.
මේ යෝජනා හා ඒවාට අදාල නඩු ගැන මීට පෙර වරින් වර අනිද්දා වාර්තා කර ඇති අතර මෙහිදී අපගේ අවධානය යොමු වන්නේ නිවැරදි කරනවා යැයි කියන මුද්‍රණ දෝෂ ගැනය. මුද්‍රණ දෝෂ යනු අක්ෂර වින්‍යාසය වැරදීම නිසා හෝ අකුරක් වැරදීම නිසා වචනයක අර්ථය වෙනස්වීම නිසා ඒවා නිවැරදි කිරීම මිස අලුතින් නිර්දේශ ඉදිරිපත් කිරීම නොවේ.
දේශපාලන පළිගැනීම් පිළිබඳ වාර්තාවේ ඇති මුද්‍රණ දෝෂ ඉවත් කිරීම යනුවෙන් පාර්ලිමේන්තු යෝජනාවේ සඳහන් වුවද එම මුද්‍රණ දෝෂ මොනවාද යන්න පිළිබඳ ලියවිල්ලක් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කර නැත. එම මුද්‍රණ දෝෂ නිවැරදි කිරීම යනුවෙන් සඳහන් යෝජනාව මීට පෙර කැබිනට් මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කිරීමේදී ඊටද එම ලියවිල්ල ඉදිරිපත් කළාද යන්න සැක සහිතය. මන්ද රාජපක්ෂවරු කැබිනට් මණ්ඩලයේදී යෝජනාවලට අනුමැතිය ගන්නේ අදාල සම්පූර්ණ ලියවිලි ඉදිරිපත් නොකර මෙන්ම එම ලියවිලි අධ්‍යයනය සඳහා ප්‍රමාණවත් කාලයක් ලබා නොදෙමින් නිසාය. විසිවන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය මෙන්ම පෝර්ට් සිටි කොමිෂන් සභා පනත සම්බන්ධයෙන්ද කැබිනට් මණ්ඩලය තුළ සිදුවුණේ එයය.
දේශපාලන පළිගැනීම් කොමිෂන් සභා වාර්තාවට මුද්‍රණ දෝෂ යැයි කියා අලුතින් නිර්දේශ කොමිසමේ කටයුතු අවසන් වීමෙන් පසු ඇතුළත් කර ඇතැයි පාර්ලිමේන්තුවට හෙළිදරව් කළේ ජවිපෙ නායක අනුර කුමාර දිසානායකය. ඔහු කීවේ එම කොමිසමේ කටයුතු අවසන් වීමෙන් පසු එහි සභාපති හිටපු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරු උපාලි අබේරත්න තනිවම කොමිෂන් කාර්යාලයට ගොස් එම වාර්තාවේ නිර්දේශ ලබාගෙන ඉහත නම් සඳහන් කරන ලද පැමිණිලිකරුවන්ට ලබාදී අලුතින් ඇතුළත් කළ යුතු නිර්දේශ ඇත්නම් ඒවා ලබාදෙන ලෙස කියා ඇති බවය. ඒ අනුව අලුත් නිර්දේශ ඊට ඇතුළත් වී ඇති බවය.
එම කරුණ ඉන්පසු සාක්ෂි සහිතව පාර්ලිමේන්තුවට ප්‍රකාශ කරනු ලැබුයේ ආචාර්ය හර්ෂ ද සිල්වාය. ඔහු කීවේ හිටපු රුසියානු තානාපති, මිග් යානා ගනුදෙනුවේ චෝදනාලාභි උදයංග වීරතුංගගේ පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් කොමිෂන් වාර්තාවේ නිර්දේශ තුනක් සඳහන් වන බවත්, මුද්‍රණ දෝෂ යටතේ අලුතින් එක්කර ඇති වාර්තාවේ හතරවැනි නිර්දේශයක්ද ඉදිරිපත් කර ඇති බවය.
එම මුද්‍රණ දෝෂය හෙවත් නිර්දේශය වන්නේ ‘තානාපති කාර්යාලයේ පණිවිඩකරුවකු ලෙස සේවය කළ කළුආරච්චිගේ දොන් නොයෙල් රණවීරගේ රිය අනතුරට අදාළව රුසියානු සමූහාණ්ඩුවේ රෝස්කොච්-නා-දොනු දිස්ත්‍රික් අධිකරණයේ පැවතුණු නඩුවෙහි තීන්දුව රුසියානු රජය විසින් ශ්‍රී ලංකා රජයට ලබාදී ඇති අවස්ථාවක අදාළ තොරතුරු වසන් කරමින් එය මිනීමැරුමක් බවට හුවාදැක්වෙමින් දේශපාලන පළිගැනීම් සිදුකළ නිලධාරීන්ට එරෙහිව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව මගින් පරීක්ෂණයක් පැවැත්විය යුතු බව කොමිෂන් සභාව නිර්දේශ කරයි.’ යන්නය.
එහෙත් කොමිෂන් සභා වාර්තාවේ සඳහන් 1081/2020 දරන උදයංග වීරතුංගගේ පැමිණිල්ලේ නිර්දේශ හා තීරණ දෙස බැලීමේදී පෙනී යන්නේ ඔහුගේ පැමිණිල්ල මිග් යානා ගණුදෙනුව, වරායේ රඳවාගෙන ඇති ඔහුගේ භාණ්ඩ ඇතැයි කියන කන්ටේනරය හා බැංකු ගිණුම් අතිහිටුවීම සම්බන්ධයෙන් පමණක් කර ඇති බවය. එහි රුසියානු තානාපති කාර්යාලයේ සේවය කළ පුද්ගලයකුගේ මිනීමැරුමකට අදාළ පැමිණිල්ලක් නැත. මුද්‍රණ දෝෂ යනුවෙන් කර ඇත්තේ අලුතින් නිර්දේශ එම වාර්තාවට ඇතුළත් කිරීම බව පැහැදිලිය.
ඒ අනුව මෙම ජනාධිපති කොමිෂන් සභාව සිය විරුද්ධවාදීන්ගෙන් පළිගැනීම සඳහා සහ අපරාධකාරයින්ව නීතියෙන් බේරීම සඳහා පිහිටුවූ ජඩ කොමිසමක් බව පැහැදිලිය. වියතුන් යැයි කියා ගත් පිරිස් ඔසවා ගෙනා වියතුන්ද ඉන්නවා යැයි කියන ආණ්ඩුවේ මෙවැනි ජඩ වැඩ ගැන කිවයුතු නම කුමක්ද?■

- Advertisement -spot_img

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

අලුත් ලිපි