No menu items!
22.2 C
Sri Lanka
7 December,2023

සැඟවුණු අමුත්තා එළියට ඇවිල්ලා

Must read

■ පවිත්‍රා රූපසිංහ

ගෝලීය කොවිඩ් වසංගතයේ ව්‍යාප්තිය පිළිබඳව සලකද්දී අසල්වැසි ඉන්දියාව මේ වන විට රටේ මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධතිය බින්දුවටම තල්ලු වී සිටින බව එරට සෞඛ්‍ය අංශ පවසයි. දැන් ගෙවෙමින් තිබෙන සෑම දිනකම කොවිඩ් ආසාදිතයන් 100,000 ක අධික ප්‍රමාණයක් ඉන්දියාවෙන් වාර්තා වෙමින් තිබේ. එවන් ගැඹුරු ආපදා තත්ත්වයක් කරා තල්ලු වී සිටින ඉන්දියාව, එම තත්ත්වයට පත්වීමේ පදනම ලංකාවේ වත්මන් තත්ත්වය පිළිබඳවද පූර්වකථනයක් ලබා දෙයි. ලංකාවේද අලුත් අවුරුදු සමය අවසන් වන විට, රටේ පොදු ජනතාව අතර කොවිඩ් ව්‍යාප්තියේ අසුබවාදී ශීඝ්‍ර වෙනසක් සිදු වන බවටත්, එය රටේ සෞඛ්‍ය අංශවලට අසීරු එකක් වනු ඇති බවටත් අනුමාන කිරීම් බොහෝය. ඒ සාකච්ඡාව යථාර්ථයක් බවට පත්වෙමින් තිබෙන්නේ, දැන් රට පුරා කොවිඩ් ආසාදිතයන් වාර්තා වීමේ ප්‍රවණතාවද ඉහළ යන බව වගකිව යුතු අංශ සංඛ්‍යාත්මකව ප්‍රසිද්ධ කිරීමත් සමඟය.
අප්‍රේල් 21වන දිනට ලංකාවේ තහවුරු කරන ලද කොවිඩ් රෝගීන් සංඛ්‍යාව 97,472 කි. ඒ අතරින් 30,790 ක් ආසාදිතයන් වාර්තා වන්නේ කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයෙනි. සමස්ත මිය ගිය කොවිඩ් ආසාදිතයන් ගණන ඒ අනුව 625කි. අප්‍රේල් 17වන දින සිට පිළිවෙළින් දිනකට වාර්තාවන කොවිඩ් ආසාදිතයන් සංඛ්‍යාව ක්‍රමානුකූලව ඉහළ යමින් තිබෙන බව වසංගත රෝග විද්‍යා අංශයේ නිල තොරතුරු සනාථ කරයි. අවුරුදු උදාවට පෙර යුගයට සාපේක්ෂව අවුරුදු උදාවෙන් පසුව ආසාදිතයන් වාර්තා වීමේ ස්වරූපයේ අනෙක් වෙනස වන්නේ දැන් ආසාදිතයන් වාර්තා වන්නේ බස්නාහිර පළාතට පමණක් ලඝුව නොවීමයි. අවදානම වැඩි ප්‍රදේශ දැන් රට පුරා නම් කර තිබීම නොසලකා හැරිය නොහැකි තත්ත්වයකි. එහෙත් අලුත් අවුරුද්දෙන් පසුව කොවිඩ් ව්‍යාප්තියේ සිතියම හෝ එහි විද්‍යාත්මක තත්ත්වය පිළිබඳ පැහැදිලි කිරීමක් වසංගත රෝග විද්‍යා අංශය හරහා මෙතෙක් සිදු වී නැති බවත් මෙහිදී සිහි කැඳවිය යුතුය.
ඉන්දියාවේ කොවිඩ් ව්‍යාප්තියේ චිත්‍රය පිළිබඳ අදහස් දක්වන්නන් කියන්නේ එරට පාලන තන්ත්‍රයේ වගකීම් විරහිතභාවය සහ පොදුජන ආරක්ෂාව ගැන තිබෙන ව්‍යාජ හැඟීම නිසා එම තත්ත්වය උදාවුණු බවයි. ඉන්දියාවේ පුරා දෙමසක් පැවැත්වෙන කුම්බමේලා ආගමික උත්සවයේ අංගයක් ලෙස හින්දු භක්තිකයෝ ගංගා නදියේ දිය ස්නානය කරති. මිලියන 2.1කට අධික ජනගහනයක් ඒ ආකාරයෙන් ස්නානය කර ඇති බව වාර්තා වෙයි. මෙම අවස්ථාව රට පුරා වෛරසය පියාඹා යාමේ අවස්ථාවක් වනු ඇති බවට රට තුළ සෞඛ්‍ය විද්වතුන් අනතුරු ඇඟවුවද බලධාරීන් ඒවා මායිම් කර නැති බව කියැවේ. උත්සවයට සහභාගි වන්නට අවසර ඇත්තේ ආසාදිතයන්ට නොවන බව කියමින් ඒ සඳහා ඉඩහසර ලබාදුන් ඉන්දියානු බලධාරීන් අද ඉන්දියාව පත්ව ඇති භයංකර තත්ත්වයට වගකිව යුතු බව එරට පුවත් ආරංචි මාර්ග පවසයි.
ලංකාවේ ගෙවුණු අලුත් අවුරුදු සැමරුම්ද නව කොවිඩ් රැල්ලක් තැනීමේ පදනම දමනු ඇති බවට නව අවුරුදුවලට ප්‍රථම නොයෙක් පැතිමානයන්ගෙන් අනාවැකි ඉදිරිපත් කෙරුණි. උත්සව සමයේ සංචරණ සීමා පනවන ලෙසද පුද්ගල ආරක්ෂිත විධිවිධාන කෙරේ විශේෂ අවධානයක් යොමු කරන ලෙසද සෞඛ්‍ය අංශවලින් ඉල්ලා සිටියත් සෞඛ්‍ය බලධාරීන් හෝ ආණ්ඩුවේ ඒ පිළිබඳව තීන්දු තීරණ ගන්නවුන් එය තැකුවේ සුළුකොටය. ඒ වෙනුවට බලධාරීන් කළේ, අවුරුදු සැමරුම්වලට ප්‍රථම ලංකාවේ කොරෝනා වසංගතය හොඳින් පාලනය කර ඇති බවත්, කොවිඩ් ප්‍රතිශක්තිකරණ එන්නත් ලබාදීමේ ක්‍රියාවලිය හරහා ඉබේම වාගේ එය සිදුව ඇති බවත් ජනගත කිරීමයි. ඒ අනුව එවකට පීසීආර් පරීක්ෂණ ප්‍රමාණය අවම වශයෙන් කිරීමට බලධාරීන් කටයුතු කර තිබුණු බව කියන්නේ අප නොව රටේ සෞඛ්‍ය විද්වතුන්මය. පරීක්ෂණ අවම වීමෙන් රෝගීන් වාර්තාවීමද අවම විය. එය වෛරසය පාලනය කිරීමක් බවට ලඝු කොට ජනතාව තුළ රට සෞඛ්‍යාරක්ෂිත බව සහතික කළේ රටේ බලධාරීන්මය. ඒ සඳහා ජනමාධ්‍යයද විශාල කාර්යභාරයක් නොපැකිළව ඉටුකොට තිබුණි. ඒ අනුව යමින් පොදු ජනතාවට සිත් සේ සිංහල දමිළ අලුත් අවුරුදු සමරන්නට පසුබිම ආණ්ඩුව සකසා දී තිබුණි.
අලුත් අවුරුදු සමය ගෙවෙද්දී කැබිනට් ප්‍රකාශක රොමේෂ් පතිරණ පසුගියදා පැවසුවේ රටේ කොවිඩ් ව්‍යාප්තියේ වැඩිවීමක් සිදුව ඇති බවයි. ඒ සඳහා අලුත් අවුරුදු සැමරුම් ඍජුව බලපාන්නට ඇති බව ඔහුගේ නිගමනය වී තිබුණි. මේ තත්ත්වය විග්‍රහ කරමින් සෞඛ්‍ය වෘත්තීයවේදීන්ගේ විද්වත් සංගමයේ සභාපති රවි කුමුදේශ් පවසන්නේ, මේ දිනවල ඇති වී තිබෙන කොරෝනා තුන්වන රැල්ලක් පිළිබඳ කතාබහ තුළ විවිධ දේශපාලන වුවමනාවන් තිබිය හැකි බවයි. කුමුදේශ් විස්තරාත්මකව කියන්නේ, ලංකාවේ පීසීආර් පරීක්ෂණ කරන ප්‍රමාණය පාලනය කිරීමෙන් රටේ කොවිඩ් වසංගතයේ ව්‍යාප්තිය පාලනය කිරීමට ආණ්ඩුව මේ දක්වා කටයුතු කළ බවයි. ඒ අනුව ලංකාවේ පසුගිය කාලයේ කොරෝනා පාලනය වී තිබුණේ කෘත්‍රිමව සහ අවිද්‍යාත්මකව බව ඔහුගේ විග්‍රහයයි. එසේ ලංකාවේ රෝගීන් ප්‍රමාණය ක්‍රමයෙන් අඩුවන බවට විශ්වාසයක් ජනතාව තුළ ජනිත කරවීමට ආණ්ඩුව සමත්වූ බව කීවොත් එය නිවැරදිය. එම වැරදි සහගත පණිවුඩය ජනතාව තුළ ඒත්තු ගැන්වීමට බලධාරීන් වුවමනාවෙන්ම කටයුතු කර තිබෙන බව සෞඛ්‍ය වෘත්තීයවේදීන්ගේ විද්වත් සංගමයේ සභාපති අවධාරණය කරයි.

ජනතාව වැරදිකරුවන් කිරීම
සෞඛ්‍ය බලධාරීන් අලුත් අවුරුද්දේ වැඩ ඇල්ලුවේ රටේ කොවිඩ් තුන්වන රැල්ලක් ඇති වෙමින් තිබෙන ආරංචිය සැලකරමිනි. ඊට මුළුමනින්ම වගකිව යුතු වන්නේ පොදු ජනතාවගේ අනාරක්ෂිත වගකීම් විරහිත හැසිරීම් රටාවන් බව ඔවුන්ගේ අවධාරණයයි. ඒ අනුව දැන් කොවිඩ් සමාජ ව්‍යාප්තියට වගකිව යුත්තේ රටේ සාමාන්‍ය ජනතාවය. අලුත් අවුරුදු මොහොත දක්වා හොඳින් පාලනය වී තිබුණු වසංගතය, අලුත් අවුරුද්දෙන් පසුව හිස එසවූවේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ වසංගත රෝග විද්‍යා අංශයට විද්‍යාත්මක පැහැදිලි කිරීමක් නැත. ඒ වෙනුවට මාධ්‍ය තුළින් නන් දොඩවන දේශපාලනඥයන් හෝ ඔවුන්ගේ හෙන්චයියන් කියන්නේ ජනතාව වගකීම භාරගත යුතු බවය. ඒ අනුව වසංගතයේ පරිමාණ කොපමණද තීන්දු කරන්නේ වෙනත් බලවේග බව සක්සුදක් සේ පැහැදිලිය.
මේ පිළිබඳව රවි කුමුදේශ් මහතා පවසන්නේ ‘සමාජ ව්‍යාප්තියකට ලක්වූ රෝගයක්, රෝගයක ප්‍රවණතාවයන් හඳුනාගැනීම සඳහා අහඹු පරීක්ෂණ, සක්‍රීය

පරීක්ෂණ, සහ අක්‍රීය පරීක්ෂණ යන කොටස් තුන ඉතා විධිමත් පදනමක් යටතේ සිදුකළ යුතුයි. ඒ වෙණුවෙන් මේවන විටත් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය කටයුතු කර නැහැ. විසි පන්දහසක පමණ පීසීආර් ධාරිතාවක් ඉතා පහසුවෙන් සිදු කල හැකිව තිබියදීත් පන්දහසකටත් වඩා අඩු පීසීආර් පරීක්ෂණ ප්‍රමාණයක් සිදු කරමින්, ඒ ගැන සිහිපත් කල සියලු පාර්ශවයන් මෝඩයන් ලෙස හංවඩු ගසන්නට වසංගත රෝග අංශයේ ප්‍රධානීන් උත්සාහ කරමින් සිටිනවා. ඔවුනගේ තීරණ ගැනීමේ වැරදි හේතුවෙන් ඇතිවන අහිතකර ප්‍රතිඵල සඳහා වග කියන්නට කිසිවෙකුත් නැහැ. දැන් මහජනතාවගේ වැරදි හැසිරීම ලෙස අත පිසදා ගැනීම ඔවුන්ගේ පහසුම ක්‍රියාමාර්ගය වී තිබෙනවා’ යනුවෙනි.

එන්නත්කරණ ක්‍රියාවලිය අඩපණයි
කොවිඩ් පාලනය වුණායි යන ජනතාව තුළ වුවමනාවෙන් ඇති කළ ව්‍යාජ විශ්වාසය සම්බන්ධයෙන් වගකිවයුත්තන් දැන් නිහඬය. ජනතාව උත්සව සමය සිතු සේ ගත කළානම් එසේ ගත කරන්නට පදනම දැමූවේ එම වගකිව යුත්තන්ය. එන්නත්කරණ ක්‍රියාවලිය මුළුමනින්ම අඩපණ වන්නේ එන්නතේ දෙවන මාත්‍රාව නිසි කලට නිසි පරිදි ලබාදීමට ආණ්ඩුව අසමත්ව ඇති හෙයිනි. මේ වන විට ලංකාවේ 925,242 ක් ජනතාව සඳහා කොවිඩ් ප්‍රතිශක්තිකරණ එන්නතේ පළමු මාත්‍රාව ලබා ඇත. රටේ සමස්ත සෞඛ්‍ය අංශ වෙත කොවිෂීල්ඩ් එන්නතේ පළමු මාත්‍රාව ලබාදුන්නද එහි දෙවන මාත්‍රාව ලබාදීමේ කාලය දැන් ඉකුත් වෙමින් තිබේ. එය ලබාදීමට නොහැකි වන්නේ ඉන්දියාවේ එන්නත් නිෂ්පාදන ආයතනය එන්නත අපනයනය තාවකාලිකව නතර කිරීම නිසාවෙනි. ලැබූ එන්නත් මාත්‍රාවන් ප්‍රමාණය නිසි පරිදි කළමනාකරණය කොට එන්නත ලැබූවන්ට කොවිඩ් වෛරසයෙන් පූර්ණ ආරක්ෂාව ලබාදීමට ලංකාවට හැකිව තිබුණත් එය කළමනාකරණය කර ගැනීමට සෞඛ්‍ය අංශ සමත් වූවේ නැත. එන්නත්කරණ ක්‍රියාවලිය අසාර්ථක වූවේ එහෙමය. එන්නතින් පූර්ණ ආරක්ෂාව ලබා ගැන්මට එහි මාත්‍රාවන් දෙකම නිසි කලට ලබා ගත යුතු වුවත්, අවාසනාවට ලංකාවේ සෞඛ්‍ය අංශයන්ට හෝ එම අවස්ථාව ලැබුණේ නැත. එනයින් එම එන්නත් මාත්‍රා ලක්ෂ 10කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් අපතේ ගියාය කියන සීමාවේ අද අපි සිටිමු.
රවි කුමුදේශ් පවසන ආකාරයට එන්නතක් මඟින් වසංගතයකින් රටක් ගලවා ගැනීමට නම්, ජනගහනයෙන් සීයට 70ක් සඳහාවත් එන්නත් ලබා දිය යුතුය. ඒ සඳහා මිලියන 15කටවත් එන්නත් ලබාදිය යුතු අතර එලෙස එන්නත් ලබාදීමෙන් ලබාගත හැකි ප්‍රතිඵලය, බස්නාහිර පළාතේ පමණක් ලක්ෂ 10ක ටත් වඩා අඩු ප්‍රමාණයක ජනගහනයකට පමණක් ලබාදී වසංගතය පාලනය කිරීමට නොහැකි බව, කොරෝනා පිළිබදව සාමාන්‍ය දැනුමක් ඇති කෙනෙකුට පවා තේරුම් ගත හැකි බවය. වසංගතය හිස ලූ අත පියාඹා යාම ගැන ප්‍රථමයෙන් ආණ්ඩුව සහ සෞඛ්‍ය බලධාරීන් වගකිව යුත්තේ එහෙයිනි.
මේ අනුව කොවිඩ් වසංගතය දුරු කිරීමේලා හෝ පාලනය කිරීමේලා ආණ්ඩුව ගත් ප්‍රයත්නයන් අඩු වැඩි වශයෙන් බොහෝමයක් දුර්වල බව පැහැදිලිය. සෞඛ්‍ය වෘත්තීයවේදීන්ගේ විද්වත් සංගමයේ සභාපතිගේ මතයට අනුව ‘කොවිඩ් යනු නිකන්ම අපව හැර නොයන වසංගතයකි. එය පළවා හැරීමට විද්‍යාත්මක වැඩපිළිවෙළක් අත්‍යාවශ්‍යයය. එසේ නොමැතිව අප්‍රේල් අවුරුද්දට ලෙඩේ හොද වීමටයි, මැයි දින රැළියට රෝගය මතුවීමටයි අදාළව අප දේශපාලනිකව හැසිරීම යනු රට අනතුරේ හෙලීමකි.’ දැන් එය ප්‍රායෝගිකව අපි අත්දකිමින් සිටිමු.■

 

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි