27.9 C
Sri Lanka
15 August,2022

ජීවිත තුන් හාරසීයක් දේශපාලන නායකයන්ට ලොකු නෑ – පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ජනාධිපති නීතිඥ විජයදාස රාජපක්ෂ

Must read

  • ඔය පක්ෂ නායකයන්ට වඩා දේවල් මම කරලා තියෙනවා. සීටීබී එක විකුණපු වෙලාවේ මහින්ද රාජපක්ෂලා ගෙදර නිදාගෙන හිටියේ. මම තනියෙන් උසාවි ගිහින් බේරාගත්තා. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව කාලයේ ඇපලෝ රෝහල, රක්ෂණ සංස්ථාව එපා කියද්දී කෝප් කමිටුවේ ඉඳලා ගත්තානේ.

පාස්කු ඉරිදා ජනාධිපති කොමිසම තමන්ගේ සීමාවේ කළ හැකි උපරිමය කළ බව හිතනවාද?
කොමිසමේ පරමාර්ථය වුණේ පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය පිළිබඳ සොයා බැලීම සහ අනාගතයේදී අපරාධ සිදු නොවීම සඳහා ආණ්ඩුව කළ යුතු දේවල් පිළිබඳ නිර්දේශ ඉදිරිපත් කිරීම. අනාගතයේදී ප්‍රහාරයක් එල්ල නොවීම පිළිබඳ පිළිගත හැකි නිර්දේශ තියෙනවා. නීති රීති සකස් කිරීම, ආගමික කටයුතු, කැබිනට් මණ්ඩලයේ සහ ජනාධිපතිවරයාගේ ක්‍රියා පිළිබඳ නිර්දේශ තියෙනවා. අධ්‍යාපනය පිළිබඳ නිර්දේශ සහ සංහිඳියාව පිළිබඳ නිර්දේශත් තියෙනවා. ඒ නිර්දේශවලට ආගමික භේදයක් නැහැ.

ප්‍රහාරය පසුපස සිටි අය ගැන..
ප්‍රහාරය සිද්ධ කරපු අය පිළිබඳ පැහැදිලි විස්තර තියෙනවා. ප්‍රහාරයට ඍජු ලෙස දායක වූ, ජීවතුන් අතර ඉන්න අය සොයා ගෙන තියෙනවා. මොහොමඩ් නවුෆර් සහ සාදික් අබ්දුල්ලා තමයි ප්‍රහාරය මෙහෙයවූ අය අතරින් ජීවතුන් අතර ඉන්නේ. තව මිනිහෙක් තමයි පහසුකම් සැපයූ අහමඩ් මිල්හාන්. ඔහුත් කටාර්වල පොලිස් අත්අඩංගුවේ ඉන්නවා. මේකේදී ලංකාවට නිතර ඇවිත්, පිටරට ගිහින් පුහුණුව දෙන්න කටයුතු කළේ අබු අබ්දුල්ලා. ඔහු ගැන කිසි පියවරක් අරන් නැහැ. ඔහු ඕස්ටේ්‍රලියාවේ ඉන්නේ. ඔහුගේ තාත්තා තමයි ලංකාවේ 1980 දී තවුහිද් ජමාත් පටන්ගත්තේ. ඒ අබු අබ්දුල්ලා ගැන නීතිමය පියවර අරන් නෑ. සාරා කියලා කාන්තාවක් සම්බන්ධයි. ඇගෙනුත් සාක්ෂි අරන් නෑ. ඉන්දියාවට ගිහිල්ලා. ඒ ගැන සමාජයේ ලොකු සැකයක් තියෙනවා. මේ කණ්ඩායමට ආරක්ෂාව සපයපු බවට සැකි දේශපාලනඥයන් හිටියා. එම්.එල්.ඒ. හිස්බුල්ලා සහ රිෂාද් බදියුදීන් ඒ. සමාජය ඒ දෙන්නාගේ සම්බන්ධයන් තිබුණ බව සැකයි. පොලීසියට බලපෑම් කරපු අය හිටියා. අසාත් සාලි වගේ. ඒ අය ගැන සැකයක්, බියක් තියෙනවා. මම පාර්ලිමේන්තුවේ මේවා ගැන කතා කරනකෙට මුජිබුර් රහුමාන් වගේ අය චෝදනා එල්ල කළා. ඒ වගේ අය රටේ ජනතාවට වැරදි සහතිකයක් දුන්නා. අන්තවාදයක් නෑ කියලා. ඒ පිරිස ගැන මේ වාර්තාවේ නෑ. නිගමනවල සඳහනක් නෑ. රිෂාද් බදියුදීන්ට එරෙහි චෝදනා අල්ලස් හෝ දූෂණ විමර්ශන කොමිසමට දාන්න කියලා තියෙනවා. ඒත්, ඒකෙන් වැඩක් නෑ. ඔවුන් අපරාධවලට සම්බන්ධයිද කියන එක ගැන නිගමනයක් නෑ.

කොමිසමට ඔවුන් ගැන සෙවීමට හැකියාවක් තිබුණාද?
කොමිසම කරන්නේ සාක්ෂ්‍ය විමසීම සහ තියෙන තොරතුරු ගැන සොයා බැලීම. විමර්ශන කරලා තොරතුරු සපයන්න ඕනෑ පොලීසිය. මෙම වාර්තාවේ කියනවා ඉතිරි අය ගැනත් සීඅයිඩීයට පරීක්ෂණ කරන්න කියලා. ඒ ටික නොකර අවසන් නිගමනයකට එන්න බෑ.

ජනාධිපති කොමිසම කළේ කරුණු විමසීමක්. වෙනම පොලිස් සහ මහේස්ත්‍රාත් විමර්ශනයක් යන්න තිබුණා..
මේක කරුණු සෙවීමේ මෙහෙයුමක්. තොරතුරු එකතු කරලා නිර්දේශ කිරීමයි මේකෙන් වෙන්නේ. ඉතිරිය කළ යුතු වුණේ පොලීසිය. මේක මෑත ඉතිහාසයේ රටේ වුණ දරුණුම අපරාධය. පොලීසිය පැය විසිහතරෙන් කරුණු ඉදිරිපත් කරන්න තිබුණා. ඒත් දවස් හතක් ගිහිල්ලා වාර්තා කළේ නෑ. මමයි ඊට පස්සේ ඒ ගැන ලිව්වේ. ඒ පැමිණිල්ල උඩ තමයි හෙව්වේ. මේකට දේශපාලන අනුග්‍රහයකුත් තිබුණා. පාර්ලිමේන්තුවේ තේරීම් කාරක සභාව දැම්මේත් ඒක වහන්න.

ඒ කිව්වේ..
ඒ කමිටුව පත් කරමින් ව්‍යවස්ථාව උල්ලංඝනය කළා. මෙය ප්‍රහාරය පිළිබඳ විමර්ශනයට බාධාවක් වුණා. මම ඒක පත් කළ මොහොතේම කථානායකවරයාට කිව්වා, මේ වගේ නීති විරෝධී වැඩ කරන්න එපා කියලා.

ඒ කමිටුව නීතිවිරෝධී බව කියන්නේ ඇයි?
ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ තියෙනවා පාර්ලිමේන්තු තේරීම් කාරක සභාවක් දාන්න පුලුවන් හේතු. ස්ථාවර නියෝගවල තියෙනවා අධිකරණයේ තියෙන නඩුවක් පිළිබඳ ප්‍රශ්න කිරීම, යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීම සහ අදහස් ඉදිරිපත් කිරීම සපුරා තහනම්. එහෙම මැදිහත් වුණොත් අධිකරණයට බලපෑමක් වෙනවා. විනිසුරුවරුන්ට ස්වාධීනව තීන්දු ගන්න බැරි වෙනවා. එවැනි පසුබිමක තේරීම් කාරක සභාවක් දාපු එකෙන් ප්‍රතිඵලයක් වුණේ නෑ. සමාජයේ සැකය එල්ල වූ අය ඒ කමිටුවේ සාමාජිකයන් වුණා. ඒ නිසා එක් පැත්තකින් පොලිස් පරීක්ෂණ අඩාල වුණා. අපි තමයි ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට කොමිසමක් දාන්න කියලා යෝජනා කළේ. ඒ කොමිසම පුළුවන් දුර ගියා. දැන් ඉතිරිය පොලීසියට කරන්න කියලා ඔවුන් කියනවා. කාදිනල්තුමාගේ පැත්තෙන් ඉල්ලන්නෙත් ඉතිරි ටික කරන්න කියලයි.

ප්‍රහාරය පසුපස හිටපු බවට හැම පැත්තේම දේශපාලනඥයන්ට විවිධ අය චෝදනා එල්ල කරනවා..
මේක දේශපාලන අනුග්‍රහයක් නැතිව කරන්න බැහැනේ. ඇයි දේශපාලනඥයන් ත්‍රස්තවාදීන් වෙනුවෙන් පෙනී හිටියේ. මට සාක්ෂි නෑ. ඒත්, සමාජයේ ලොකු සැකයක් තියෙනවා. ඇත්තටම මේ ත්‍රස්තවාදයට අනුග්‍රහය දුන් දේශපාලන නායකයන් ඒ පැත්තටත් ඕනෑ, මේ පැත්තටත් ඕනෑ බව. ආණ්ඩුවට බහුතරය තියාගන්න ඔවුන් ඕනෑ. ඊළඟ ආණ්ඩුවටත් ඕනෑ. ඒ නිසා රැකවරණය ලැබෙනවා. ඕවා කතා කළාම මාත් ජාතිවාදියෙක් විදියට ලේබල් කළා. මිනිස් ජීවිත තුන් හාරසීයක් කියන එක දේශපාලන නායකයන්ට ලොකු දෙයක් නෙවෙයි. ප්‍රහාරයෙන් පසු අරලියගහ මන්දිරයේ තිබුණු මාධ්‍ය සාකච්ඡාව දැක්කානේ. සැහැල්ලුවෙන් කතා කරපු හැටි. මම ඒ ගැන මතු කළාම රාජිත සේනාරත්න මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක් දීලා සහතිකයක් දුන්නා ලංකාවේ වහාබ්වාදීන් නැති බවට.

ජනාධිපති කොමිෂන් වාර්තාවේ බොදු බල සේනා සංවිධානය ගැනත් තියෙනවා..
ඒකේ පොඩි ගැටළුවක් තියෙනවා. ඒ වාර්තාවේ කරුණු හතරක් තියෙනවා. සහරාන්ලා ගහන්න එක් හේතුවක් තමයි සිරියාවේ නගරයකට එල්ල කරපු ප්‍රහාරය. අනෙක නවසීලන්තයේ ක්‍රයිස්ට්චර්ච් ප්‍රහාරය. මේ සිදුවීම් ලංකාවේ ඒවා නෙවෙයි. බොදු බල සේනා නිසා පීඩාවට ලක් වෙලා ත්‍රස්තවාදී ප්‍රහාරයක් එල්ල කළා නම්, බෞද්ධ සිද්ධස්ථානවලට ගහන්න එපැයි. පල්ලියට ගහන්න හේතුවක් නෑනේ.

පල්ලියට ගැහුවේ ඇයිද කියන ප්‍රශ්නයටත් වාර්තාවේ පිළිතුරු හොයලා නෑ..
ඒක ගැනත් හොයලා නෑ. එතැන එකම දේ තමයි ක්‍රයිස්ට්චර්ච් බෝම්බ ප්‍රහාරය. ඒක පමණක් හේතුව වෙන්න බෑනේ.

කොහොමහරි වාර්තාව ගැන හැම පාර්ශ්වයටම සෑහීමක් නෑ..
අපිත් අතෘප්තියට පත් වෙලා ඉන්නේ. ඇත්තටම මරාගෙන මැරෙන ගෙම්බන් ගැන නෙවෙයි දැනගන්න ඕනෑ. ඒ ගෙම්බන් යෙදෙව්වේ කවුද කියලයි. හෙට දවසේ මේක නොවෙනවා කියලා සහතිකයන් නෑ. ඔය පිරිස ඉන්නවානේ.

වෙන ප්‍රශ්නත් තියෙනවා. දැන් ආණ්ඩුවේ අය සම්බන්ධයිද? බුද්ධි අංශවල සම්බන්ධයක් තිබුණාද?
ඒවායේ ගැටළු තියෙනවා. සාරාගේ ප්‍රශ්නය විසඳිලා නෑ. ඒත් කොමිසමට සාරා ගෙන්වන්න බලයක් නෑ. රාජ්‍යතාන්ත්‍රිකව ආණ්ඩුව තමයි සාරා ගෙන්වන්න ඕනෑ. ඔබ මතු කළා බුද්ධි අංශ ගැන. හමුදාවේ ඔත්තුකරුවන් විදියට සමහර අයට පඩි ගෙවලා තියෙනවානේ. අපට එහෙම ගත්ත එක ගැන චෝදනා කරන්න බෑ. ඕනෑ කෙනෙකුගෙන් තොරතුරු ගන්නයි බලන්නේ. ඒත් ප්‍රශ්නය තමයි හමුදාවේ සම්බන්ධය නතර වුණ මොහොතේ ඉඳලා ඒ මිනිසුන් ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවල යෙදෙනවානම් අධීක්ෂණයක් තියන්න තිබුණා. සැකයක් නොතිබුණත් හමුදාව ඒ ගැන හොයනවානේ. ඒක හමුදාවේ මූලධර්මයක්. ඒ කාරණා ගැන කොමිෂන් වාර්තාවෙන් කිසිම හොයා බැලීමක් නෑ.

හැම පැත්තකම මුල් තියෙනවා කියන මහජන සැකය තවත් වැඩිවෙනවා..
මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට එරෙහි නිර්දේශ තියෙන නිසා ශ්‍රීලනිපය අතෘප්තියට පත්වෙලා ඉන්නවා. සජිත් ප්‍රේමදාස පාර්ශ්වය මේක රනිල් පාර්ශ්වයේ පිටට දානවා. අනෙක් පැත්තෙන් සජිත්ලාගේ පක්ෂයෙන් මතු කරනවා, පාස්කු ප්‍රහාරය පිටිපස්සේ පිරිසක් හිටපු බව. මේ වගේ විවිධාකාර සැකයන් මිනිසුන්ගේ මනසට ගිහිල්ලා තියෙනවා. ඒවාට පිළිතුරු ලැබෙන්න ඕනෑ.

ඔබ දේශපාලන පළිගැනීම් කොමිසම ගැනත් කතා කළා..
ඒක නම් විකාරරූපීයි. කොමිසම පළිගන්න ගිහින් තියෙන බවයි මට නම් හිතුණේ. ඒකෙන් කොමිෂන් සභාවලට තියෙන වටිනාකමත් බාල්දු වුණා. ඒකෙන් පස්සේ පාස්කු ඉරිදා කොමිසම ආපු නිසා, අර බාල්දු වුණ කොමිසමේ බාස්කට් එකට පාස්කු කොමිසමත් වැටුණා. මොකද මහජනතාව නීති මූලධර්ම දන්නේ නෑනේ. අර වාර්තාව කුණු ගොඩක් බව හඳුන්වනකොට මිනිසුන් මේකත් කුණුගොඩක් බව හිතුවා.

ඒ ආණ්ඩුව කාලයේ සිදු කළ විවිධ විමර්ශණවලට චෝදනා කරපු ඔබම, දේශපාලන පළිගැනීම් කොමිසමේ වාර්තාවට විරුද්ධ වීම ගැන ලොකු කුතුහලයක් ඇති වුණා..
දේශපාලන පළිගැනීම් කොමිසමේ මම සාක්ෂිකාරයෙක්. මම පැහැදිලිව කීවා. අපි විපක්ෂයේ හිටපු කාලයේ දූෂණ විරෝධී කමිටුවක් හැදුවා. ඒක ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී රටක දියුණු ලක්ෂණයක්. දූෂණය තියෙන ලංකාව වගේ රටක එහෙම එකක් හදන්නම එපැයි. අපි ඒක හදලා එකතු කළ තොරතුරු ගැන පරීක්ෂණ කරන්නට සීඅයිඩීය ඇතුළේම මූල්‍ය විමර්ශන අංශයක් හදලා බාර දෙමු කියලා මම යෝජනා කළා. මගේ නීති උපදේශය පැත්තකට දාලා රනිල් වික්‍රමසිංහ මහත්තයා වෙනම කොට්ඨාශයක් හදන බව කීවා. මම කැබිනට් එකේදී පවා කීවා මේකට අනිවාර්යයෙන්ම නීති ප්‍රශ්නයක් එන බව. ඒත්, රනිල් වික්‍රමසිංහ මහත්තයට විරුද්ධව කවුරුවත් කතා කළේ නෑ. එයාට ඕනෑ දේ කළා. දැන් ඒක නීති විරෝධී බව කියනවා. අනෙක මම කීවා, ආණ්ඩු පිහිටෙව්වාම අපි මේ විමර්ශනවලින් ඈත් වෙන්න ඕනෑ. නැත්නම් අපටත් චෝදනා ආවොත් ඒවා විභාග වෙන්නේ නෑ. ඒ නිසා අධිකරණ ඇමති විදියට මගේ නම දූෂණ විරෝධී කමිටුවට තිබුණත් මම වාඩි වුණේ නෑ.

ඒ කොමිසමේ ප්‍රශ්නය මොකක්ද?
බොහෝ අය දන්නැති කතාවක් තියෙනවා. යුක්තිය පසිඳලීමේ ක්‍රියාවලිය සම්බන්ධ අයුතු දෙයක් යමෙක් කළොත් ඒක විමර්ශනය කරන්න පුළුවන් විශේෂ ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිෂන් සභාවකට විතරයි. ජනාධිපති පරීක්ෂණ කොමිෂන් සභාවක අරමුණු තුනක් තියෙනවා. මා දැන් කී විශේෂ අරමුණ නෑ. හතරවැනි විශේෂ අරමුණ ජේ.ආර්. ජයවර්ධන ජනාධිපතිවරයාගේ කාලේ දැම්මේ සිරිමා බණ්ඩාරණායක මැතිණිගේ ප්‍රජා අයිතිය අහෝසි කරන්න. ඒක අවුරුදු 43ක් තිස්සේ ක්‍රියාත්මක නොවූ එකක්. උපාලි අබේරත්න කොමිසම දැනගෙන හිටියා තමන්ට බලයක් නැති බව. ඒ නිසා ඔවුන් නිර්දේශ කළා විශේෂ ජනාධිපති කොමිසමක් දාලා මේක කරන්න කියලා. එහෙම කරන්න සාමාන්‍ය ජනාධිපති කොමිසමකට බෑ. මහාධිකරණ නඩුකාරයෙක් මෙහෙම කිව්වොත්. අහවල් නඩුවේ චූදිතයා එල්ලලා මරන්න මට බලයක් නෑ, වෙනම අධිකරණයක් දාලා නීතියක් දාලා එල්ලන්න කිව්වොත්.

ආණ්ඩුවේ දැන් විවිධ බෙදීම් විමල් වීරවංශ කණ්ඩායමේ ඔබ ඉන්නවාද?
මම නැහැ. මම පොහොට්ටුවේ සාමාජිකත්වය අරගෙනයි ඡන්දය ඉල්ලුවේ. ඒත් මම ඉන්නේ මගේ මතයේ. වැඩිම වුණොත් මන්ත්‍රීකම නැති කරයි. ඇමතිකමක් නොදී ඉඳීවි. ඒත් මම රට වෙනුවෙන් පෙනී ඉන්නවා. ආණ්ඩුවේ විවිධ කණ්ඩායම් ඉන්නවා. අනන්‍යතා තියෙනවා. මට තියෙන්නේ විජයදාස රාජපක්ෂ අනන්‍යතාව විතරයි. මට තනතුරු අවශ්‍ය නෑ. ඔය පක්ෂ නායකයන්ට වඩා දේවල් මම කරලා තියෙනවා. සීටීබී එක විකුණපු වෙලාවේ මහින්ද රාජපක්ෂලා ගෙදර නිදාගෙන හිටියේ. මම තනියෙන් උසාවි ගිහින් බේරාගත්තා. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව කාලයේ ඇපලෝ රෝහල, රක්ෂණ සංස්ථාව එපා කියද්දී කෝප් කමිටුවේ ඉඳලා ගත්තානේ. මම කරපු දේවල් ඔය එක රාජ්‍ය නායකයෙක්වත් කරලා නෑ. මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට ගරු කරන්නේ යුද්ධය ඉවර කරපු නිසා.

ඒ හැරුණාම වෙන..
වෙන කරන්න දෙයක් නෑ. රට ණය කරලා, දැන් හිරවෙලා ඉන්නේ වැඩකට නැති ප්‍රොජෙක්ට්වලට ණය අරගෙනනේ.

දැන් රට තියෙන්නේ ජාත්‍යන්තර සබඳතා අවුල් වූ තත්වයක..
හම්බන්තොටට චීනය ආවාම අපට ඔළුව උස්සන්න ඉඩ දේවි කියලා හිතන්නේ නෑ. කොළඹ වරාය නගරය බටහිර රටවල්වලින් දුර්වල කරනවා. එයාලා තමයි ඒ ප්‍රශ්න නිර්මාණය කළේ. අපේ නොබැඳි ප්‍රතිපත්තිය මේ අය විනාශ කළා. දැන් කවුරු කීවත් වැඩක් නෑ. ශ්‍රීලනිප ආණ්ඩුවක් ආවත් හරි විදේශ ප්‍රතිපත්තියක් නැත්නම් ගොඩ එන්න බෑ.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි