22.6 C
Sri Lanka
26 September,2022

ගෝත්‍රිකවාදී නම් පොහොට්ටුව එක්ක ඉන්න බෑ – ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ලේකම් නීතිඥ සාගර කාරියවසම්

Must read

විමල් වීරවංශ කීවේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂට පක්ෂ සභාපතිත්වය දෙන්න ඕනෑ කියලයි. ඒ අදහසට පොහොට්ටුවේ අය විරුද්ධයිද?
ඕක වුණේ මෙහෙමයි. අපි මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක කියපු දෙයකින් කෑලි ටිකක් කපලා මාධ්‍යවල දාන්නේ. විනාඩි 15ක් විතර කාරණයක් විස්තර කළාම ඒකෙන් විනාඩියක් විතර දාන්නේ. එතකොට අපේ අදහස සම්පූර්ණයෙන් එන්නේ නෑ. මම චමුදිත සමරවික්‍රමගේ ව්ලොග් එකටත් ඔය කතාවම කීවානේ. ඒක බැලූ කෙනෙක් ඔය වැරදි වැටහීම ඇති කරගත්තේ නෑ.

මොකක්ද හරි කතාව..
ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට පක්ෂ නායකත්වය දීම සම්බන්ධයෙන් අපට ප්‍රශ්නයක් නෑ. ඔහුට ඒකට සුදුසුකම් තියෙනවා. ඒ සම්බන්ධයෙන් අපේ කැමැත්තත් තියෙනවා. ඒක නෙවෙයි මෙතැන ප්‍රශ්නය. අපි මේ පක්ෂය ගොඩනැගුවේ මහින්ද රාජපක්ෂ කියන ප්‍රතාපවත් නායකයාගේ ජන ආකර්ශනය, එතුමා කෙරෙහි පවතින ජන කැමැත්ත පදනම් කරගෙන. අපි එතුමාගෙන් පක්ෂයක් හදලා එතුමා ඉවත් කරන්න තරම් ගුණමකු තැනට වැටෙන පක්ෂයක් නෙවෙයි. පටු දේශපාලන වාසියක් වෙනුවෙන් එහෙම වෙන්න ඕනෑ නැහැ.

ඒ කියන්නේ ගෝඨාභයට නායකත්වය දෙන විට, මහින්ද රාජපක්ෂ ඉවත් කරන්න සිදු වෙන බව විමල් වීරවංශ හංගනවා..
විමල් වීරවංශ මහත්තයා ඒ පැත්ත ගැන කියන්නේ නෑනේ. මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමා අදටත් දේශපාලනයේ ඉන්නවා. රටේ අගමැතිවරයා. ඒ නායකත්වය ගලවලා අරගෙන ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහත්තයාට දෙනවානම් එතැන සදාචාරාත්මක ප්‍රශ්නයක් තියෙනවා. අපි කතා කළේ ඒක ගැන.

ඔබ පෙන්වන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂම වර්ණනා කරපු විමල් වීරවංශට දැන් මහින්ද හොඳ මදි බව..
ඒක තමයි. විමල් වීරවංශ මහත්තයා මොන අරුතින් ඒක කීවාද කියන එක අපටත් ප්‍රශ්නයක්. සමහර මාධ්‍යවේදීන් මගෙන් ඇහුවා මෙහෙම දෙයක් කියන එකේ යටි අරමුණ රාජපක්ෂ සහෝදරයන් අතරේ යම්කිසි ආරවුලක් ඇති කිරීමද කියලා. මම හැමෝටම දීපු උත්තරය තමයි ඔහුගේ අරමුණ මොකක්ද කියලා අපි නොදන්න බව. ඒ නිසා තමයි අපි ඉල්ලුවේ මේකේ අරමුණ රටේ ජනතාවට පැහැදිලි කරන්න ඕනෑ බව. අපි පක්ෂයක් විදියට එතැන නෑ. ආත්මාර්ථකාමී තැනකට අපි යන්නේ නෑ.

ඔහු කියා තිබුණා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ තනි වූ කතාවක්..
ඒ අදහස මොන පදනමකින් කීවාද කියා දන්නේ නෑ. අපට නම් තනිවීමක් පේන්න නෑ. ජනාධිතිවරයා ඉතා හොඳින් තමන්ගේ දේශපාලන කටයුතු කරගෙන යනවා. එතුමා ගම සමඟ පිළිසඳර වැඩසටහනෙන් මෙතෙක් ජනාධිපතිවරුන් නොගිය ආකාරයට ඈත පිටිසර ගම්දනව්වලට යනවා. එතුමා කාර්යාලයක සිරවෙලා, තනිවෙලා කියලා අර්ථකතනයක් දෙන්න යනවා නම් ඒකට පදනමක් තියෙන්න එපැයි. ඔහු දැන් ඒ කතාව පැහැදිලි කරන්න ඕනෑ. ජනාධිපතිවරයා තනි වුණා නම්, ඒක වුණේ කොහොමද කියලා.

විමල් වීරවංශ පොදුජන පෙරමුණ හදන්නට පසුබිම සැකසීමට ලොකු මහන්සියක් ගත් බව සමහරුන් කියනවා නේද?
මම ඉතා පැහැදිලිව සහ වගකීමෙන් කියනවා. විමල් වීරවංශ මහතා කිසිදු කැපකිරීමක් හෝ නායකත්වයක් පොදුජන පෙරමුණ බිහි කරන්නට දැක්වුවේ නෑ. පොදුජන පෙරමුණ හැදුවේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහත්තයා. එතැනදී සමහර කට්ටිය උත්සාහ දැරුවා අලුත් පක්ෂයක් බිහිවීම වළක්වන්න. ඒකාබද්ධ විපක්ෂය හැටියටම ගෙනියමු කියලා කිව්වා. ඒත්, පක්ෂයක් බිහි කළ යුතු බව දැඩිව කීවේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා. ඒ නිසා පොදුජන පෙරමුණ බිහිවීම ගැන කිසිම ගෞරවයක් විමල් වීරවංශ මහතාට දෙන්න ලෑස්ති නෑ.

ඒත්..
2015 ජනාධිපතිවරණය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා පරාජය වුණාට පස්සේ ඇති වූ ජන බලවේගය වෙනුවෙන් යම්කිසි සාධනීය කාරණයක් එතුමා ඉටු කළ බව පිළිගන්නවා. අපි එහෙම කුහක නෑ. විමල් වීරවංශ කරපු කාර්යභාරය නෑ කියන්න තරම් අපි කුහක නෑ. ඒත් එතුමාට අයිති නොවන දෙයක් ලබා දෙන්නේත් නෑ.

ජාතික නිදහස් පෙරමුණ ඇතුළු අය තමන්ට නිසිපරිදි නාමයෝජනා නොලැබුණු බව කේන්තියෙන් හිටියා නේද?
එහෙම කියන්නේ කොහොමද. විමල් වීරවංශ මහත්මයාගේ පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් කීදෙනෙක් පාර්ලිමේන්තුවේ ඉන්නවාද.

හයදෙනෙක්..
ඒ අය අතරේ ඡන්දයෙන් තේරී පත් වූ අයට අමතරව ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීවරයෙකුත් ඉන්නවා. අපි ඒකත් දුන්නා. විමල් වීරවංශ මහතා එහෙම චෝදනාවක් කරනවානම් පුදුමයක්. දේශපාලනය ගැන දන්න කෙනෙක් එහෙම චෝදනාවක් කරන්නේ නෑ. දේශපාලනය නොතේරෙන අන්ධ භක්තියෙන් ඔහු අදහන කෙනෙක් ඔය වගේ කතාවක් විශ්වාස කරයි. ඒත්, මහපොළොවේ දේශපාලනය දන්න කිසිදෙනෙක් ඔවුන්ට අසාධාරණයක් වූ බව කියන එකක් නෑ.

ප්‍රශ්නය තිබුණේ නාමයෝජනා ලැයිස්තු දානකොට කඩුවෙල ආසනේට පොහොට්ටුවේ කිහිපදෙනෙක් දාලා, කොළඹින් අංක එකට විමල් වීරවංශ එන එක වැළැක්වුවා කියා..
ඕක පුහු තර්කයක්නේ. කොළඹ අංක එක වුණේ සරත් වීරසේකර මහතා. ඔහුට ආසනයක්වත් තිබුණේ නෑ. ඔහු අම්පාරේ ඉඳලා ඡන්දෙට මාසෙකට කලිනුයි කොළඹට දැම්මේ. ඔතැන වෙන ප්‍රශ්නයක් තිබුණා. අපි කොළඹ ආසන විදියට සලකන්නේ හෝමාගම, කැස්බෑව, මහරගම, කඩුවෙල කියන ආසන. පක්ෂයක් හැටියට සමීක්ෂණ වාර්තා කැඳෙව්වාම පෙනී ගියා කඩුවෙල දේශපාලනයේ බිඳවැටීමක් තියෙන බව. අපි අපේක්ෂකයන් කිහිපදෙනෙක් දාපු හින්දයි කඩුවෙල මේ තරමින් හරි බේරගත්තේ. නැත්නම් ඊට වඩා තත්වය නරක් වෙන්න තිබුණා.

විමල් වීරවංශ ඊළඟ ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයෙකු වෙන්නට හීන දකින බව ඇතැම් මාධ්‍යවල ලියා තියෙන බව දැක්කා..
මම නම් ඕවා දන්නේ නෑ. ඉතිං එහෙම අදහසක් තියෙනවානම් විමල් වීරවංශ මහත්තයාම තමයි ඇවිත් ජනතාවට කියන්න ඕනෑ. අපේ ආණ්ඩුවේ කැබිනට් මණ්ඩල සාමාජිකයෙක් විදියට ඉන්නවා. දැන් අපි පත් කරගත් ජනාධිපතිවරයෙක් හා අගමැතිවරයෙක් ඉන්නවා. ඒ අයත්, කැබිනට් මණ්ඩලයත් ගන්න තීන්දු තීරණ වෙනුවෙන් විමල් වීරවංශ මහත්තයාට සාමූහික වගකීමක් තියෙනවා. ඒක ඉටු කරන්න එතුමා බැඳී ඉන්නවා. ඊට පරිබාහිර බලාපොරොත්තු එතුමාට තියෙනවානම්, කළ යුත්තේ කැබිනට් මණ්ඩලයෙන් ඉවත් වෙලා අවශ්‍ය බලාපොරොත්තු පසුපස හඹා යෑම. කැබිනට් මණ්ඩලයේ ඉඳන් ආණ්ඩුවට පහරදෙමින් ඒ අරමුණු පස්සේ ගියොත්, ඒකෙන් එතුමාටත් හානියක් වෙනවා. ආණ්ඩුවටත් හානියක් වෙනවා. වඩාත් විශාල හානිය වෙන්නේ රටේ මහජනතාවට.

ආණ්ඩුවේ බලතල හා වරප්‍රසාද ලබමින් ආණ්ඩුවේ නෙවෙයි වගේ විවේචනය කරන්න සමහර අය කැමතියි..
ඒක පාර්ලිමේන්තු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට ගැලපෙන්නේ නෑ. සම්ප්‍රදාය අනුව කැබිනට් මණ්ඩලයේ හැම සාමාජිකයෙක්ම තීන්දු ආරක්ෂා කරන්න ඕනෑ. විරුද්ධ නම් සාමාජිකත්වයෙන් ඉවත් වෙන්න ඕනෑ. ඒ තුළ තමයි ආණ්ඩුවක් ශක්තිමත්ව ගෙනියන්නේ. නැත්නම් අරාජික වෙනවා. ඔබ කියන ආකාරයේ යටි අරමුණු තියෙනවාද කියා මා දන්නේ නෑ. ඒක අපට වැදගත් වෙන්නේත් නෑ. ඒත්, හැටනවලක්ෂයක් ජනතාව දුන් ජනවරමට හානියක් වෙනවා. ඒකට ඉඩ දෙන්න බෑ.

අන්තිමේ විශාල ගැටුමක් ඇතිවෙලා..
අපට කිසිම ගැටුමක් ඇති කරගන්න ඕනෑ නෑ. ඒ නිසා තමයි කලින්ම මේ ගැන ප්‍රකාශයක් කරලා එතුමාගේ තැන මොකක්ද කියලා පෙන්නලා දුන්නේ. ගැටුමකට යන්න ඉඩ තිබුණ නිසයි. අපට කිසිම ඕනෑකමක් නෑ තුනෙන් දෙකක බලයක් සහිතව පිහිටුවාගත් රජයක් අපහසුතාවට පත් කරන්නට. ඒත්, මීට කලින් අවස්ථාවල සිදුවීම් දැකලා තමයි අපි දැන් කතා කරන්නේ.

විසිවන සංශෝධනය වෙලාවේත් මෙහෙම කතා කළානේ..
ඒක තමයි. හැම දේටම සීමාවක් තියෙනවානේ. දිනෙන් දින මේ හානිය කරන්නේ පොදුජන පෙරමුණට නෙවෙයි. පොදුජන පෙරමුණ කියන දැවැන්ත වෘක්ෂය වටේ පස් බුරුල් කරලා, විමල් වීරවංශ මහත්තයාට හානියක් කරන්න බෑ. පොදුජන පෙරමුණ විශ්වාස කරලා එයින් මේ රට සංවර්ධනය කරන්නට බලාපොරොත්තුවෙන් ඡන්දය දුන් ජනතාවටයි පාඩුව.

පොදුජන පෙරමුණ සන්ධාන දේශපාලනය කරන්න දන්නේ නෑ බව ශ්‍රීලනිපයත් ඇතුළු ආණ්ඩුවේ සන්ධානගත පක්ෂ කියනවා..
ඒ චෝදනා නගන්න ඕනෑ තැන් තියෙනවා. ඕවා කතා කරන්න පක්ෂ නායක රැස්වීම් තියෙනවා. ඒවාට මමත් සහභාගී වුණානේ. ඒ තැන්වලදී ඔයවගේ විරෝධතාවක් ආවේ නෑ. කිසිම පක්ෂයක් බලෙන් අරගෙන ඇවිල්ලා අපේ ලකුණෙන් තරග කරවන්න බෑ.

බෑ කියද්දී, බලෙන් තරග කෙරෙව්වේ නෑ..
එහෙම වුණේ නැහැනේ. කැමැත්තෙන් තමයි තරග කළේ. ඒ පක්ෂවලට ලැබිය යුතු සියළු ගෞරවය සහ අවස්ථා අපි දුන්නා. සුරක්ෂිතභාවය අපි සැපයුවා. ඔවුන්ට ජයග්‍රහණය දුන්නා. දැනටත් ඔවුන්ට ලැබෙන්න ඕනෑ වරප්‍රසාද කිසිම අඩුවකින් තොරව ලබාදෙනවා. තවම අපට එහෙම පැමිණිල්ලක් කරලා නෑ.

විමල් වීරවංශලා එක්ක ප්‍රතිපත්තිමය භේදයක් තියෙනවාද? උදාහරණයක් ලෙස විමල් වීරවංශ වැනි නායකයන් සිංහල ජාතිකවාදය සහ ඉන්දියන් විරෝධය මත දේශපාලනය කරනවා..
පොහොට්ටුව කියන්නේ ජාතිවාදී පක්ෂයක් නෙවෙයි. ජාතිකවාදී පක්ෂයක්. අපි ශ්‍රී ලාංකීය ජාතිකවාදය පදනම් කරගත්ත පක්ෂයක්. අපට ජාතිවාදයක්, ආගම්වාදයක් නෑ. අපි තේරුම්ගන්න ඕනෑ දේ තමයි, අපි එක්ක ශ්‍රී ලංකාවේ කොමියුනිස්ට් පක්ෂයත් වැඩ කරන බව. ඊට අමතරව ලංකා සමසමාජ පක්ෂය, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී වාමාංශික පෙරමුණ ආදී වාමාංශික පක්ෂ තියෙනවා. අපි එක්ක මුල් අවස්ථාවේදී ෆෙඩරල් තත්වය දක්වා යා යුතු බව කී ශ්‍රී ලංකා මහජන පක්ෂය. මේ වෙනකොට පිල්ලෙයාන් මැතිතුමාගේ පක්ෂය ඉන්නවා. ඒ හැමෝම එක්තරා පොදු කාරණයකදී එකට එකඟ වෙනවා. ඒ තමයි අපේ පක්ෂයේ තියෙන මූලධර්ම. අපි ශ්‍රී ලාංකික ජාතිය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින පක්ෂයක් බව. එහෙම නැතිව අපි මුස්ලිම් පක්ෂයක්, දෙමළ පක්ෂයක් හෝ යම් ආගමකට අයිති පක්ෂයක් කීවොත් හැමෝටම එකතු වෙන්න බෑ. ශ්‍රී ලංකාව දියුණු කරන්න ඕනෑ, ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වෛරීත්වය රකින්න ඕනෑ කියන ඕනෑම පක්ෂයක් වෙනත් ප්‍රතිපත්ති මොනවා වුණත් පොදුවේ වැඩ කරනවා.

ඒ අනුව තමන්ගේ පක්ෂයේ ප්‍රතිපත්ති පසෙක තබා පොදු අරමුණ වෙනුවෙන් සම්මුතියකට එනවා..
අරමුණු පසෙක තබනවා නෙවෙයි. අපේ පක්ෂයේ තියෙන්නේ රටේ හැමෝටම පිළිගන්න පුළුවන් ප්‍රතිපත්ති. සිංහලයාට, දමිළයාට, මුසල්මානුවාට කියා වෙන්කරපු ප්‍රතිපත්ති නෑ. ශ්‍රී ලාංකිකත්වයට ගරු කරන හැමෝටම එකතු වෙන්න පුළුවන්. අනෙක් කාටවත් අවුලක් නෑ. ම්ලේච්ඡ, ගෝත්‍රිකවාදී තැනක ඉන්නවා නම් පොහොට්ටුව එක්ක ඉන්න බෑ. එහෙම නැති ඕනෑ කෙනෙක්ට අපිත් එක්ක එකතු වෙන්න පුළුවන්.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි