19.8 C
Sri Lanka
7 August,2022

කොඩිකන්ද ඝාතනයේ සැබෑ වින්දිතයා සාමණේර හිමි

Must read

බෞද්ධ හිමිනමක් දරුවෙකු අපයෝජනය කරමින් සිටි බවත්, ඒ හිමි නම පසුව ඝාතනය කළ බවත් මාධ්‍ය වාර්තා පළ විය. මෙය සාමණේර හිමිවරුන් අපයෝජනයට ලක්වීම ගැන තවත් කතාන්දරයකි.

■ නිත්‍යා සෙව්වන්දි

කොඩිකන්ද ආරණ්‍යයේ 65 හැවිරිදි හිමිනමක් පැහැරගෙන ගොස් ඝාතනය කිරීම මේ වන විට රටේ කතාබහට ලක්ව තිබේ. හිමි නම ඝාතනය කිරීමට එක් හේතුවක් වී ඇත්තේ සාමණේර කුඩා දරුවෙකු අපයෝජනය කිරීමය.
බෞද්ධ හිමිවරුන් දරුවන් අපයෝජනය කිරීමේ සිදුවීම් පිළිබඳ පසුගිය කාලයක් තිස්සේ වරින් වර මතු වූ සංවාදවලට මේ සිදුවීමත් එකතු වී තිබේ. කෙසේ වෙතත් මේ සිදුවීමේ කේන්ද්‍රය වන්නේ දරුවා අපයෝජනය කිරීම නොව බෞද්ධ හිමිනම ඝාතනය කිරීමය.
මෙසේ ඝාතනයට ලක් වී ඇත්තේ හංවැල්ල තුම්මෝදර කොඩිකන්ද ආරණ්‍යයේ උඩුවිල ධම්මසිරි නායක හිමිය.
සිද්ධිය පිළිබඳ බස්නාහිර දකුණ අපරාධ කොට්ඨාසයේ විමර්ශන අංශයෙන් කළ විමසීමකදී ඔවුන් ප්‍රකාශ කළ කරුණු මෙසේය.
ධම්මසිරි හිමි අවුරුදු 12ක් වයසැති සාමණේර නමක් අපයෝජනයට ලක් කර ඇත. තමාට ආරණ්‍යයේ සිදුවන හිරිහැර පිළිබඳ මේ සාමණේර හිමි සිය මවට පැමිණිලි කර ඇති අතර මේ පිළිබඳ විමසීමට මව ආරණ්‍යය වෙත පැමිණ ධම්මසිරි හිමියන්ගෙන් විමසා ඇත.
නායක හිමි තමන් කළ අපරාධය යටපත් කරන්නට සිය මුදල් බලය යොදා ගැනීමට උත්සාහ ගෙන ඇත. මෙම සාමණේර නම ස්නායු ආබාධායකින් පීඩා විඳ ඇති අතර ඊට අදාළ මුදල් තමාට ලබාදිය හැකි බව මවට ධම්මසිරි හිමියන් පවසා ඇත.
ඇගේ සැමියාගේ කඩල ව්‍යාපාරය වැඩි දියුණු කරගැනීම උදෙසා ද මසකට ලක්ෂය බැගින් ලක්ෂ 5ක් ලබාදිය හැකි බව ද පවසමින් තමාට කෝටි ගණනින් මුදල් ඇති බව ප්‍රකාශ කර ඇත. මේ සිද්ධියෙන් පසු සාමණේර හිමිගේ මව දරුවා සිය නිවසට ගෙන ගොස් ඇත.
එහෙත් දරුවා අපචාරයට ලක් කිරීම සම්බන්ධයෙන් ඇති වූ පළිගැනීමේ චේතනාව හා නායක හිමිගේ මුදල් ලබාගැනීමේ පරමාර්ථය මත තවත් සහායකයන් කිහිප දෙනෙකු රැගෙන ජනවාරි 02 දා මෙම ආරණ්‍යයට ගොස් ධම්මසිරි හිමි පැහැර ගෙන ගොස් ඇත.
එසේ ගෙන ගොස් මාකොළ උදය මාවතේ මහල් නිවාසයක යට මහලේ නවත්තා ගනිමින් පොඩි හිමිට කළ දේවල් කොළයක ලියා අත්සන් කරන මෙන් බල කර ඇත. පොඩි හිමියන් සිය මව හා කතා කරමින් කරුණු දැක්වූ හඬ පට පෙන්වමින් බියගන්වා මුදල් ඉල්ලා ඇත.
හිමි නම ඒ කිසිවකට කැමති වී නැත. හිමියන්ට දිගින් දිගටම පහර දී ඇති අතර එසේ පහර දී බැඳ දමා ඇති අවස්ථාවකදී ඝාතනය වී ඇති බවට කියැවේ. මරණයට හේතුව බව කියන්නේ පාන්කඩ උගුරේ සිරවීමය.
මෙම මව ඇගේ සහයකයන් සමඟ නිසල දේහයට කලිසම් කමිස අන්දවා ත්‍රීවිල් රථයකින් කොටදෙනියාව නාවාන සොහොන් පිටියට ගෙන ගොස් පුළුස්සා දමා ඇත. ඉන්පසු ලැබුණු තොරතුරකට අනුව ජනවාරි 4 වැනිදා පොලීසිය සිරුර සොයාගන්නා ලදි.
හිමිනම ඝාතනය කිරීම භයානක අපරාධයක් බව සැබෑය. පැහැරගෙන ඝාතනයට ලක් වීම නොව, එහිමියන් කර ඇති වරදට දඬුවම වන්නේ අධිකරණය ඉදිරියට පැමිණවීමය. අධිකරණ ක්‍රියාවලියකින් පසු, දරුවා අපයෝජනය කිරීමේ වරදට දඬුවම් විඳීමය. සෑම මනුෂ්‍යයෙකුටම ජීවත් වීමට අයිතියක් ඇත. එසේ තිබියදී මොනයම් හෝ මනුෂ්‍යයෙකු වේවා ඝාතනයට ලක් වීම දෝෂ සහගතය.
එහෙත් අපට මේ කතාව පෙනෙන්නේ අපයෝජනයට ලක් වූ කුඩා දරුවාගේ පැත්තෙන්ය. කතාවේ සැබෑ වින්දිතයා ඒ සාමණේර හිමිය.
මේ සිදුවීම පිළිබඳව විමසිල්ලෙන් බැලූ කල තදින් ම පෙනෙන කරුණු කිහිපයකි. එනම්, කුඩා දරුවෙකු අපයෝජනයට ලක් වීම, අපයෝජකයා තම වරද වසන් කිරීමට මුදල් භාවිත කිරීමට උත්සාහ දැරීම, දරුවා අපයෝජනයට එරෙහිව නීති මගින් ක්‍රියාකරනවා වෙනුවට, එය නිමිත්ත කරගෙන මව එම පුද්ගලයා පැහැර ගෙන මුදල් ඉල්ලීම සහ ලිපියකට අත්සන් ගැනීමට තැත් කිරීම, හිමි නම ඝාතනය වීම ආදියයි.
සාමණේර හිමි වයස අවුරුදු 12 වියැති පොඩි දරුවෙකි. නිවසක දෙමව්පියන් මැද්දේ හැදෙන්නේ නම් සෙල්ලම් වයසේ පසුවන දරුවෙකි. මෙවැනි සිදුවීම් ගණනාවක් පසුගිය කාලය තුළ ද වරින් වර වාර්තා විය. මෙම පොඩි සාමණේර හිමියන් පිළිබඳ අපයෝජනයට ලක් වූ වාර්තාවක් තවම ගෙන නැත. එය ඇත්තේ පරීක්ෂණ මට්ටමේය. එහෙත්, චෝදනාව බරපතළය.
තමාට සිදු වන පීඩාවන් නිසි ලෙස තෝරා බේරා ගැනීමටවත් නොහැකි වයසක සිටින මේ දරුවන් මෙලෙස ආගමික ක්ෂේත්‍රයන්ට කුඩා අවධියේ පටන් ම දෙමව්පියන්ගෙන් ඈත්ව තබාගැනීම සුදුසු ද යන්න වරක් නොව දහස් වරක් සිතා බැලිය යුතු කාරණාවකි.
වයස අවුරුදු 18ට අඩු සියල්ලන්ම සැලකෙන්නේ ළමයින් ලෙසය. ඔවුනට සිය ජීවිතය පිළිබඳව තීරණාත්මක තීන්දු තීරණ ගත් හැකියයි නොසැලකේ. එවන් පසුබිමක් තුළ ළමුන් පැවිදි ජීවිතයට නංවා ගැනීමේදී ඔවුන්ගේ තීරණ සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ට වගකිව හැකි මට්ටමක සිටින්නේ ද යන්න ප්‍රශ්නයකි. ළමා අයිතිවාසිකම් පැත්තෙන් බැලුව ද ළමුන් මෙලෙස දැන හෝ නොදැන අවදානමේ හෙලීමේ හැකියාවක් දෙමව්පියන් සතුව නැත. ඒ අනුව යමෙකු පැවිදි ජීවිතයට යොමු වීමට නම් ඔහුට හෝ ඇයට වයස අවුරුදු 18වත් පසු වී තිබීම අනිවාර්ය කළ යුතු නොවේ ද? නො එසේ නම් මෙවැනි ගැටලු තව තවත් මතු වෙමින් සමාජය තුළ දැඩි අර්බුදයක් නිර්මාණය විය හැකිය.■

- Advertisement -

පුවත්

1 COMMENT

  1. ආගමික ස්ථානවල දරුවන් අපයෝජනය වීම අමුතු දෙයක් නොවේ. ඒ අතර ම, බොහෝ තැන්වල දරුවා පැවිදි කරවා මව (සමහරවිට පියා ද දැනුවත් ව) පවුලේ නඩත්තුවට මුදල් උපයා ගැනීම සඳහා විහරස්ථානයේ වැඩිහිටි හිමිවරුන් ඇසුරු කරන අවස්ථාත් ඕනෑ තරම් ය. ඒ අතර, මේ මව කළ ආකාරයට බිය ගන්වා දිගින් දිගට ම කප්පම් ගැනීම ද සිදුවේ. මේවා විසඳීමට කළ හැක්කේ කුමක් දැයි සිතා ගත නොහැක.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි