20.8 C
Sri Lanka
28 September,2022

එදා කතා කළේ ආවේගෙන් සනීපාරක්ෂක තුවා අද දුන්නාට කමක් නෑ – සංජීවනී වීරසිංහ

Must read

■ නිත්‍යා සෙව්වන්දි

දිවයින පුරා 6 ශ්‍රේණියේ සිට 13 ශ්‍රේණිය දක්වා පාසල් සිසුන්ට සනීපාරක්ෂක තුවා නොමිලේ ලබා දීමට තීරණය කර ඇති අතර ඒ පිළිබඳ යෝජනාව කැබිනට් මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කිරීමට අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ සහ අධ්‍යාපන අමාත්‍ය මහාචාර්ය ජී.එල්.පීරිස් ඒකාබද්ධව කටයුතු කරන බව මාධ්‍ය වාර්තා කළේය.
සනීපාරක්ෂක තුවා නොමිලේ ලබා දීම පිළිබඳ කතා බහ පළමුවෙන් ම කරළියට පැමිනුණේ පසුගිය ජනාධිපතිවරණ සමයේදී ය. ඒ එවකට ජනාධිපති අපේක්ෂක සජිත් ප්‍රේමදාස විසින් තම ප්‍රතිපත්ති හා යෝජනා මාලාව ඉදිරිපත් කිරීමේදී ය. ඔහු පවසා සිටියේ තමා ජනාධිපතිවරයා බවට පත් වූ පසු මෙරට කාන්තාවන්ට සනීපාරක්ෂක තුවා නොමිලේ ලබා දීමට කටයුතු කරන බවයි. එවකට මේ ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් මහත් විරෝධයක් රට තුළ නිර්මාණය විය. එහිදී ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ ඒකාබද්ධ මහජන මෙහෙයුම් මධ්‍යස්ථානයේදී ගායන සහ රංගන ශිල්පිනී සංජීවනී වීරසිංහ දැක්වූ අදහස් මෙසේය.
“ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙකුට කිසිම ලැජ්ජාවක් නැතුව මේ දේවල් ( සනීපාරක්ෂකතුවා) අපේ ගෑණුන්ට නිකන් දෙන්න හදනවා. බිරිඳගේ සනීපාරක්ෂකතුවාය අරන් දෙන්න මේ සිංහල පිරිමින්ට හොඳ ජවයක් හොඳ හැකියාවක් තියෙනවා. මම බය නැතුව ඒක කියනවා. කාන්තාවන්ගේ ලැජ්ජ බය දෙක නැති කළා ඔබතුමා ඡන්ද ටික ගන්න. අපේ පිරිමි ඉන්නවා බොහොම ගෞරවණීය සැමියන්. ඒ ගොල්ලෝ ඒවා කරයි. ඔබතුමා කලබල වෙන්න එපා ඒවා ගැන.”
වත්මන් රජය යටතේ සනීපාරක්ෂක තුවා බෙදා දීම සම්බන්ධයෙන් ගනු ලැබූ තීන්දු තීරණයන් පිළිබඳ ඇය දරන මතය විමසා බැලුවෙමු. එහිදී ඇය පවසා සිටියේ මෙසේය. “ අපි යම් කිසි ප්‍රකාශයක් කරන්නේ රටේ එදා තියෙන තත්වය අනුව. අනාගතයේ හෝ අතීතයේ තිබුණ තත්වෙ දිහා බලලා නෙමෙයි. එදා තිබුණා රටේ ආරක්ෂාව පිළිබඳ බලවත් ගැටලුවක් තිබුණා. බෝම්බ පුපුර ගන්නවා. අපි කවදාවත් අහලා තිබුණෙ නැති දේවල්. අපි අහලා තිබුණේ තිස් අවුරුදු යුද්ධෙ ගැන විතරයි. අම්මලා 1500ක් විතර සාෆි කියන මනුස්සයෙක් වඳ කළා කියලා කියනවා. ඒ අතරෙ ජනාධිපතිවරණයක් එනවා. ඒ අතරේ ලැයිස්තුව අරන් බලද්දි කාටද සහයෝගය දෙන්නේ මේ තියෙන නම් අතරින් කියලා මගේ දැනුම අනුව ගෝඨාභය රාජපක්ෂ නායකයට සහයෝගය දෙන්න මම තෝරගත්තා.
මට තිබුණ එකම ප්‍රශ්නය වුණේ සජිත් ප්‍රේමදාස මහත්තයා අවුරුදු 4 හමාරක් බලය ඉදලා ඒ ඉදපු කාලෙ තිබුණෙ නැද්ද මේ සනීපාරක්ෂ ප්‍රශ්නය? අනාදිමත් කාලෙක ඉදන් මේ ප්‍රශ්නය තියෙනවා. 6 සිට උසස් පෙළ දක්වා නෙමෙයි සියලුම කාන්තාවන්ට දෙන්න පුළුවන් නම් හොඳයි. ඒත් මේක කරන්න පුළුවන් වෙන්න ඕනෑ. මේක ජනාධිපතිවරණයකට ගොඩක් ළඟ කාලෙකදී රටේ ජීවිත අනාරක්ෂිත තත්වයක තියාගෙන, රටේ කොයි මොහොතෙ තවත් බෝම්බයක් පුපුරයි ද කියන තැනක ඉදගෙන අපේක්ෂකයෙක් කතා කරනවා සනීපාරක්ෂකතුවා ගැන. ලැජ්ජා බයයි කියලා මන් කතා කළේ අපේ රටේ පිරිමි අයගේ ගෞරවය සහ කාන්තාවන් පිළිබඳව මිසක් මේක දෙන්න එපා කියන එක නෙවෙයි. මට හරිම ලැජ්ජා කාරණේ තමයි අපේ රටේ මිනිස්සුන්ට ඕනෑම දෙයක් නිකන් දෙනවා කියන වචනෙ දාන්න විතරයි තියෙන්නේ. මිනිස්සු ඔලුවෙන් කල්පනා කරන්නේ නෑ මේක දෙන්න පුළුවන් ද බැරිද කියලා. කියන දේ කළා කියලා පිළි අරගෙනත් ඉවරයි. මුලින් ඒයාලා කියපුවා කළා ද කියලා මතක නෑ. අපිට තියෙන සොච්චං ආර්ථිකයත් එක්ක අපිට කරන්න තියෙන ප්‍රමුඛතා තියෙනවා ඊට වඩා. අපිට ඔක්කොම එක සැරේ කරන්න බෑ.
අපිට ගෙදරක වුණත් අවශ්‍යතා ලැයිස්තුවක් තියෙනවා. ඒකෙ 10 වෙනියට විතර තියෙන අවශ්‍යතාවය ඉඩ දෙන්නේ නෑ දෙවැනියට තියෙන තැනට වඩා. මම කිව්වේ ඡන්දෙ කට ළග තියාගෙන ඔය වගේ දේවල් කියන්න එපා. කරන්න පුළුවන් නම් කමක් නෑ. හැබැයි මම නම් ජීවිතේට මගේ දුවක්ට හෝ මට ඔය වගේ දෙයක් වෙනුවෙන් කාගෙන්වත් නොමිලේ ගන්න අරින්නේ නෑ. රස්සාවක් නැති වුණත් පාර අතුගාලා හරි ඒක මම හොයාගන්නවා. කාටහරි අතපාන්න අපේ කාන්තාවන් ඉගෙන ගන්න නරකයි. අඩු ආදායම්ලාභීන්ට උදව් කරන එක කවුරුත් කියන්න ඕනෑ නෑ. මම එදා කතා කළේ ඒ පොරොන්දු මත ඇතිවෙච්ච ආවේගෙයෙන්. ඊට වඩා හොඳයි අපේ කාන්තාවන්ට ස්වයං රැකියාවක් දෙන්න ඔබතුමා කියලා කිව්වේ. නැතුව කාන්තාවන්ට දෙන්න එපා කියලා නෙමෙයි. කවුරු උනත් දුන්නට කමක් නෑ. හැබැයි දැන් දෙන එකේ වෙනසක් තියෙනවා. හෙට අනිද්දා මහ මැතිවරණයක් නෑ. ඡන්ද ගුණ්ඩුවක් හැටියට භාවිත කරනවා නොවෙයි. ආණ්ඩුව තියෙන කාලෙම කොරෝනා අර්බුදයටත් මුහුණ දෙමින් මේක සාකච්ඡාවක් මට්ටමේ තියෙන එකෙයි ලොකු වෙනසක් තියෙනවා.’
(වෛද්‍ය සාෆි මව්වරුන් වඳ කළායැයි ඇය ඉහත අදහස් දැක්වීමේදී ප්‍රකාශ කළද මේ දක්වා එක මවක් හෝ වඳ කළ බවට කිසිදු සාක්ෂියක් හමු වී නොමැත.)■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි