24.5 C
Sri Lanka
27 November,2022

පැණිය බිව්වත් කෑගල්ලේ මිනිසුන්ට කොවිඞ්

Must read

  • දැන් ප්‍රශ්නය තියෙන්නේ කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ ධම්මික පැණි මිලට ගෙන පානය කළ පුද්ගලයින් සෞඛ්‍ය මාර්ගෝපදේශයන් පිළිගන්නේ නැතිකමයි. ඔවුන් ඒ පැණිය බිව් බවත්, ඒය විශ්වාස කරන බවත් කියමින් නිරෝධායනය මඟ හරිනවා. අප විසින් ලබා දෙන උපදෙස් නෙතකා හරිමින් නිරෝධායන නීති නොපිළිගනිමින් කටයුතු කරනවා.  මේ ජනතාව හරිම අසරණයි. පාර්ලිමේන්තු නියෝජිතයින් සහ සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි ධම්මිකගේ මේ පැණිය පානය කරලා දුන්න වැරදි ආදර්ශය ඉතාමත් නරක විදියට අපේ පළාතට බලපාලා තියෙනවා කියලා කෑගල්ලේ සෞඛ්‍ය අංශවල සිටින
    සියල්ලෝම දන්නවා.

කොවිඞ් වෛරසයේ ව්‍යාප්තිය පාලනයට දේශීය උපායක් වශයෙන් කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ ධම්මික බණ්ඩාර මීට මාසයකට පෙර නිෂ්පාදනය කර තිබුණු පැණිය පිළිබඳ විශ්වාස තබා එය පානය කළ ඇත්තන්ට වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බව සෞඛ්‍ය අංශ එළිදරව් කිරීමත්, එම පැණියට රාජ්‍ය අනුග්‍රහය ලැබීමත් පදනම් කොට ගෙන මෙම ලියවිල්ල සිදු කර ඇත.

 

■ පවිත්‍රා රූපිසංහ

කතානායකගේ ආරක්ෂකයන් දෙදෙනෙකුට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වීම හේතුවෙන් කතානායක මහින්ද යාපා අබේවර්ධන ඇතුළු ඔහුගේ නිල නිවසේ කාර්ය මණ්ඩලයේ කිහිප දෙනෙකුට සිය නිවසේ ස්වයං නිරෝධායනයට යොමු වන ලෙසට සෞඛ්‍ය අංශ දන්වා තිබෙන බව ආරංචි මාර්ග පවසා තිබේ.
පාර්ලිමේන්තු සභාගැබේදී කතානායක ඇතුළු පිරිසක් කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ ධම්මික බණ්ඩාර නැමැත්තා නිෂ්පාදනය කරන්නට යෙදුණු කොරෝනා වෛරසය නසනවායැයි කියූ ‘ධම්මික පැණිය’ පානය කළේ රටම ඉදිරියේය. කතානායක ඇතුළු සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නිආරච්චිත් ජනතා නියෝජිතයනුත් ගෝලීය වසංගතයට වන දේශීය පිළියමක් වශයෙන් ධම්මික පැණියට ලබා දුන්නේ ඉතාමත් ඉහළ ස්ථානයකි. ධම්මික පැණිය පිළිබඳ මුළුමහත් රටවැසියන් තුළම කිසියම් විශ්වාසයක් ජනිත කරවීමට එය සමත් වූවා කීවොත් බොහෝදෙනා එය එකහෙළා පිළිගනු ඇත. රටේ සිව් දෙසින් ජනයා ධම්මික පැණිය සොයා කෑගල්ලේ ඔහුගේ නිවසට ඇදෙන්නට වීමත් සමඟ සමාජ ජාලාවල කතාබහට ලක්වූවේ පැණි පොකුරක් මතුවීමට ඉදිරියේදී ඉඩ ඇති බව කියමිනි.
දැන් ඒ පිළිබඳව ඉඟියක් රටේ තැනින් තැන මතුවෙන්නට පටන් ගෙන තිබේ. ධම්මික පැණිය පානය කළ අය අතරින් පළමු වරට වරකාපොළ ඔත්නාපිටිය ප්‍රදේශයේ පුද්ගලයකු කොරෝනා ආසාදිතයකු වූ බවත් එම ආසාදිතයා ධම්මික පැණිය පානය කළ බවත්, ඒ පිළිබඳ දැඩි විශ්වාසයකින් සිටි අයෙකු බවත් ප්‍රසිද්ධියේ පිළිගැනීමත් සමඟ පැණිය පිළිබඳ කතාබහ වෙනතකට තල්ලු වන්නට විය. ආසාදිතයා රෝහල්ගත කිරීමෙන් අනතුරුව එම ප්‍රදේශයේ මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරයා ආසාදිතයා ධම්මික පැණිය පානය කර ඇති බව රටටම කීවේ වසංගතයේ භයානක අවධියක් ගැන ඉඟියක් කරමිනි.
ඉන්පසුව, ධම්මික පැණිය ලබාගෙන විශ්වාසයෙන් යුතුව එය පානය කළ වරකාපොළ සහ කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ පදිංචි අවුරුදු පහක් වයසැති දරුවෙකුට සහ තවත් පස්දෙනෙකුට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බවට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ වෛද්‍ය හරිත අලුත්ගේ මාධ්‍ය වෙත අදහස් දක්වමින් පැවසීය.
ඒ පිළිබඳව වෛද්‍ය හරිත අලුත්ගේ පවසන්නේ, මේ ආසාදිතයන් ධම්මික පැණිය ලබාගත් බවත් එය පානය කළ බවත් ප්‍රදේශයේ සෞඛ්‍ය නිලධාරීන්ට තොරතුරු හෙළි කර ඇති බවත්ය. වෛද්‍යවරයා දීර්ඝ වශයෙන් වෛරසයේ ව්‍යාප්තිය වැඩිවීමට මෙම මිථ්‍යා විශ්වාසයන් බලපාන බව කියමින් පවසන්නේ මෙම ක්‍රියාවන් හුදෙක්ම නිරෝධායන නීති උල්ලංඝනය කිරීමක් වන බවයි. සෞඛ්‍ය නිලධාරීන්ගේ උපදෙස් නොතකමින් කෑගල්ලේ සහ වෙනත් පළාත්වලින් ධම්මිකගේ පැණිය ලබා ගැනීමට පොරකමින් පෝලිම්වල සිටි ජනතාව දැන් අනතුරක් අබියස සිටින බව වෛද්‍ය අලුත්ගේ දරන මතයයි. දැඩි පරිශ්‍රමයක් දරමින් සෞඛ්‍ය අංශ කරන කාර්යභාරය තුට්ටුවකට මායිම් නොකර ජනතාව මෙවන් අවිද්‍යාත්මක විශ්වාසයන් කෙරේ තල්ලු කිරීමේ භයානකකම දැන්වත් තේරුම් ගත යුතු බව ඔහු තවදුරටත් පවසයි.
වෛද්‍යවරුන් ජනතාවගෙන් මෙම පැණියෙන් ඉවත් වී සෞඛ්‍ය උපදෙස් පිළිපදින ලෙස ඉල්ලා තිබියදීත්, කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ තවමත් රහසිගතව මෙම පැණිය අලෙවි වන බව ප්‍රදේශයේ ආරංචි මාර්ග පවසයි. පැණිය අලෙවි කිරීම තාවකාලිකව හෝ තහනම් කර තිබුණ ද ඉතාමත් රහසිගත ආකාරයෙන් කෑගල්ල අවට ප්‍රදේශයේ මෙම පැණිය ලෙස හඳුන්වන දියරයක් බෙදාහරින බව වාර්තා වෙයි. නාමිකව ඉදිරිපත් නොවන බව කියා සිටි කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ මහජන සෞඛ්‍ය පරීක්ෂකවරයෙකු පැවසුවේ මෙවන් අදහසකි.
‘වරකාපොළ ආශ්‍රිතව දැන් කොවිඞ් ආසාදිතයන් 70ක් පමණ හඳුනාගෙන තිබෙනවා. මේ රෝගීන්ට රෝගය ආවේ කොහෙන්ද කියලා නිශ්චිත නැහැ. සෞඛ්‍ය අංශ කියන්නේ නැහැ රෝගය ව්‍යාප්ත වීමේ මූලය කොහෙද කියලා. සමහරුන් කියනවා පෑළියගොඩ පොකුරේ ආශ්‍රිතයන් කියලා. ඒත් ඒ බවට පැහැදිලි සාක්ෂි නැහැ. විශේෂයෙන්ම මේ පළාතේ ඇඟලුම් කර්මාන්තවල වැඩ කරන අය ආශ්‍රයේ තමයි රෝගය පැතිරෙමින් තිබෙන්නේ.
මේ රෝගීන් ධම්මික බණ්ඩාරගේ පැණිය පානය කළ බවක් අප සමඟ මුලින් කිව්වා. ඒ අය ඒ පැණිය පිළිබඳ තද විශ්වාසයක් ඇති කර ගෙන හිටපු අය බව ඔවුන් සමඟ කතා කරද්දී හොඳින් තේරෙනවා. ඒ විශ්වාසය හින්දම මේ මිනිස්සු කොරෝනා වසංගතය ගැන කිසිම බියක් තබාගෙන තිබුණේ නැහැ. ඔවුන් මේ වසංගතයට බිය නැතිවීම නිසා පෙර සූදානමක් හෝ ප්‍රවේශම් වීමකුත් නැහැ. දැන් මේ ප්‍රදේශයේ තත්ත්වය භයානක වීමට ඒ හේතුව බලපානවා.
මේ පළාතේ දැනට හඳුනාගෙන සිටින කොරෝනා රෝගීන් ආශ්‍රිතව පවුල් 300ක් පමණ දැන් නිරෝධායනයට යොමු කරලා තියෙනවා. පුද්ගලයන් විදියට ගත්තාම 800 කට වැඩියි. ඒ නිරෝධායනය වන අය අතරිනුත් දැන් රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන අය පීසීආර් පරීක්ෂණයට යොමු කරමිනුයි සිටින්නේ. ඒ අය අතරිනුත් රෝගීන් මතුවීමට බොහෝ ඉඩ කඩ තිබෙනවා.
දැන් ප්‍රශ්නය තියෙන්නේ කෑගල්ල ප්‍රදේශයේ පැණි මිලට ගෙන පානය කළ පුද්ගලයන් අපේ මාර්ගෝපදේශයන් පිළිගන්නේ නැතිකමයි. ඔවුන් තවදුරටත් ඒ පැණිය බිව් බවත්, එය තමන්ගේ ශක්තියට හේතුවක් වන බවත් කියමින් නිරෝධායනය මඟ හරිනවා. අප විසින් ලබා දෙන උපදෙස් නොතකා හරිමින් නිරෝධායන නීති නොපිළිගනිමින් ඔවුන් කටයුතු කරනවා. නිරෝධායනය වන අතරේ පැණිය ගේන්න හොරෙන් ගෙවල්වලින් පනිනවා. මේ අය ගැන අපි අවධානය යොමු කරලයි තියෙන්නේ.
ඇත්තටම ජනතාව හරිම අසරණයි. පාර්ලිමේන්තුවේ පිරිසක් සමඟ සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි ධම්මිකගේ මේ පැණිය පානය කරලා දුන්න වැරදි ආදර්ශය ඉතාමත් නරක විදියට මේ පළාතට බලපාලා තියෙනවා කියලා කෑගල්ලේ සෞඛ්‍ය අංශවල සිටින සියල්ලෝම දන්නවා. සමහර ගම්වාසීන් මේ පැණි පෝලිමේ දවසම ඉඳලා තියෙනවා. පැණිය ගෙනත් බිව් එක ගැන සමහරුන් ලැජ්ජා වෙනවා. ඒ ගැන කතා කරන්නත් අකමැති පිරිස් සිටිනවා. ඒත් තවමත් ප්‍රදේශයේ වැඩි බහුතරය ඒ ගැන විශ්වාසයෙන් ඉන්නේ. පාර්ලිමේන්තුවේ ඊට ඒ තරම් තැනක් දුන්නේ වගකීමෙන් කියලා ගම්වැසියෝ විශ්වාස කරනවා. ඒක දැන් සෞඛ්‍ය අංශවලට ලොකු ප්‍රශ්නයක් වෙලා තියෙන්නේ. ප්‍රදේශයේ ලොකු සෞඛ්‍ය තර්ජනයක් වෙලා තියෙන්නේ මේ පැණිය හින්දා තමයි.
මිනිස්සු එක පැත්තකින් අසරණයි. ආසාදිත වෙන අයට පැණි බිව් බව නොකියා සිටීමට ඉදිරියේදී මුදල් වුණත් දෙන්න පුළුවන්. අපටත් දවසකට තිබෙන වැඩ ප්‍රමාණය ගත්තාම මේවා ගැන අවධානය යොමු කරන්න කාලයක් නැහැ. ප්‍රදේශයේ ජනතාවට හඬක් නැහැ. මිනිස්සු කතා කරන්නේ නැති වීම රටේ අවාසනාව. ජීවත් වෙන්න සල්ලි නැතත්, රුපියල් 2500ක් දීලා පැණි ගන්න තාමත් යන පුද්ගලයන් මේ පළාතේ ඉන්නවා. මේවාට වගකියන්න ඕනේ පරීක්ෂණයක් නැතිව පැණියට සහාය දුන් බලධාරීනුයි.’
කොරෝනා වසංගතය පාලනය වෙනුවෙන් ගෝලීය වශයෙන් කතා කරන සාර්ථක එන්නත් කීපයක් ගැන දැන් වාර්තා වෙමින් තිබේ. බලධාරීන්ගේ අවධානය යොමු විය යුත්තේ සාර්ථක එන්නතක් ලබාගැනීම පිළිබඳ වුවත්, ඔවුන් තෝරාගෙන තිබෙන්නේ මිථ්‍යාව වෙනුවෙන් කාලය මිඩංගු කිරීමය. මේ ආකාරයට අවිද්‍යාවට රාජ්‍ය අනුග්‍රහය ලබාදීමේ නාමයෙන් රටේ පොදු ජනතාවගේ ජීවිත අනතුරේ වැටෙමින් තිබීම නොසලකා හැරිය නොහැකිය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි