No menu items!
23.9 C
Sri Lanka
5 March,2024

මම විස්සට විරුද්ධයි

Must read

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී වඩිවේල් සුරේෂ්

 

 

තේදලු නෙළන ජනතාව ඉල්ලූ ආකාරයට දිනක වැටුප තවමත් ලබා දෙන්නේ නැහැ නේද?

තේ දලු නෙළන ජනතාව පසුගිය දවස්වල ඉල්ලපු විදියට අනිවාර්යයෙන්ම ඔවුන්ගේ දිනක වැටුප රුපියල් 1000 ලබා දිය යුතුයි. පසුගිය ආණ්ඩුව සමයේ අපි දිගටම යහපාලන ආණ්ඩුවෙන් ඉල්ලීම් කළා, තේ දලු නෙළීම ජීවිකාවක් කරගෙන සිටින ජනතාවට සහනයක් ලබා දෙන්න කියලා. මේ වෙන කොට ඇති වෙලා තියෙන ආර්ථික තත්වය සැලකිල්ලට ගත්විට රුපියල් 1000 කින් මනුස්සයෙකුට පවුලක් ජීවත් කරන්න බැහැ. වර්තමානයේ ජීවන මිල ඉහළ ගිහින්. කඳුකරයේ මිනිස්සු ජීවත් වෙන්නේ බොහෝම අමාරුවෙන්. කිසිම ආණ්ඩුවක් මේ මිනිස්සු ගැන සංවේදී වුණේ නැහැ. මේ වෙනකොට කඳුකරයේ බොහෝ තරුණ තරුණියන් තේ දලු නෙළන රැකියාව කරන්නේ නැහැ. වෙනත් විකල්ප රැකියා සොයාගෙන කඳුකරයෙන් ඈත් වෙමින් සිටිනවා. මගේ නම් අදහස වෙන්නේ තේ දලු නෙළීම රැකියාවක් ලෙස කරන මිනිස්සුන්ට රුපියල් 1000කට වඩා දිනක වැටුපක් ලබා දිය යුතුයි කියලා. ඒත් හැම ආණ්ඩුවක්ම අපිට පොරොන්දු දීලා  රැවැට්ටුවා.

 

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයා බලයට එන්න පෙර වතුකරේ ජනතාවගේ වැටුප් ප්‍රශ්නය විසඳන්න පොරොන්දු වුණා…

ඔව්, ජනාධිපතිවරයා පොරොන්දුවක් විදියට කීවේ වතුකරේ ජනතාවගේ වැටුප් ප්‍රශ්නය බලයට ආ විගස විසඳනවා කියලා. ඒත් ඔහු බලයට පත්වෙලා දැන් මාස 10 කට ආසන්න කාලයක් වුණත්, වැටුප් ප්‍රශ්නය ගැන කතා කරන්නේවත් නැහැ. සල්ලි තියෙන මිනිස්සු කොහොම හරි එදිනෙදා කෑමට බීමට වියදම් කරනවා. ඒත් වතුකරේ ජනතාව එදිනෙදා කෑමබීම ටික ගන්නෙත් බොහෝම අපහසුවෙන්. ඉක්මනින් මේ ප්‍රශ්නයට විසඳුමක් ලබා දිය යුතුයි. වැටුප් ප්‍රශ්නය විසඳන්න නම් රජය මැදිහත් වෙලා වතු අයිතිකරුවන් සමඟ සාකච්ඡා කරන්න ඕනෑ.

 

ඒත් රජය මේ ප්‍රශ්නය විසඳන්න මැදිහත් වුණේ නැහැ නේද?

ඔව්, මේ බොරු පොරොන්දු නිසා හැම පැත්තෙන්ම පීඩා විඳින්නේ අසරණ ජනතාව. වතුකරයේ සිටින දේශපාලනඥයන් මේ පිළිබඳව සාකච්ඡා ගණනාවක් වතු හිමිකරුවන් සමඟ කළා. මම හිතන්නේ රජය මේකට මැදිහත් වෙලා වතු හාම්පුතුන්ට යම් සහනයක් ලබා දුන්නොත් අපිට මේ ප්‍රශ්නය ඉතා ඉක්මනින් විසඳගන්න පුළුවන්. ආණ්ඩුව හෝ විපක්ෂය මුලින්ම කරන්න ඕනෑ ජනතාව ගැන හිතන එක. ඒත් ඒ කිසි දෙයක් වෙන්නේ නැහැ. ඕනෑම කෙනෙක් අපේ ගැටලු විසඳනවා නම් අපි ඒ පාර්ශ්වය සමඟ එකට වැඩ කරන්න කැමැත්තෙන් ඉන්නවා.

 

යහපාලන ආණ්ඩුව සමයේ ඔබ ආණ්ඩු පක්ෂයේ සිටි කෙනෙක්, එම කාලය තුළ කඳුකරයේ ජනතාවට ඔබ සේවයක් කළාද?

යහපාලන ආණ්ඩුව කාලේ වතුකරයේ විවිධ ප්‍රදේශවල ජනතාවගේ යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය කරන්න අපි කටයුතු කළා. ඔවුන්ගේ නිවාස ප්‍රශ්න, රැකියා ප්‍රශ්න අපි යම්තාක් දුරට විසඳුවා. වතුකරයේ පාසල්වල ප්‍රශ්න රාශියක් තියෙනවා.  ඒ දේවල් විසඳන්න යම්තාක් දුරට කටයුතු කළා. පවතින රජයෙන් අපිට පොරොන්දු වෙලා තියෙනවා ඉක්මනින්ම වතුකරයේ යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය කරන්න ව්‍යාපෘතියක් පටන් ගන්නවා කියලා.

 

පාසල්වල ඇති ප්‍රශ්න මොනවාද?

වැඩිපුරම තේ වතු තියෙන්නේ බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ. බදුල්ලේ බොහෝ පාසල්වල උසස් පෙළ විෂයන් ඉගෙන ගන්න ළමයි හිටියත්, ඒ ළමයින්ට උගන්වන්න ගුරුවරුන් නැති ප්‍රශ්නයක් තියෙනවා. විශේෂයෙන්ම විද්‍යාව සහ ගණිතය විෂයන්වලට. උදේට ළමයින්ට පාසල් එන්න බස් නැහැ. ඒ නිසා ගොඩක් ළමයි කිලෝ මීටර් ගණන් පයින් ඇවිදගෙන පාසල් එනවා. හවසට ගෙදර යන්නෙත් පයින්. අපි රටක් විදියට ළමයින්ගේ මූලික අයිතියක් වන අධ්‍යාපනය ලබා ගන්න අවශ්‍ය පහසුකම්වත් සපයා දිය යුතුයි. නැත්නම් ඒක අපරාධයක් වෙනවා.

 

නිවෙස්වලට ලිපින නැති ප්‍රශ්න තිබුණා නේද?

ඔව්, පසුගිය ආණ්ඩුව කාලයේ අපි වතුකරයේ නිවාසවලට ලිපින ලබා දීමේ ව්‍යාපෘතියක් ආරම්භ කළා. මේ වෙනකොට බොහෝ නිවාසවලට ලිපින ලබා දීලා තියෙන්නේ. මම දන්න විදියට ඒ ක්‍රියාවලිය තවමත් සිදු වෙනවා.

 

ඔබ විසිවන සංශෝධනයට පක්ෂද?

මම හිතන විදියට විසිවන සංශෝධනයක් මේ වෙලාවේ වුවමනා නැහැ. කොවිඞ් වසංගතය නිසා රට ලොක්ඩවුන් කළ කාලයේදී රටේ ආර්ථිකය සෑහෙන්න කඩාගෙන වැටුණා. අපි දැන් උත්සාහ කරන්න ඕනෑ එක් පුද්ගලයෙකුට පමණක් බලය වැඩියෙන් ලැබෙන  ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් ගේන එක නෙවෙයි. රටේ මිනිස්සුන්ගේ ආර්ථිකය ශක්තිමත් කරන එකයි. කොවිඞ් නිසා රටේ බොහෝ වැඩ කරන ජනතාවගේ රැකියා නැති වුණා. අපි ඒ ප්‍රශ්නවලටයි විසඳුම් ලබා දිය යුත්තේ.

ආර්ථීක ප්‍රශ්න නිසා ලංකාවේ සමහර ප්‍රදේශවල ළමයි ඉස්කෝලේ යන්නේ නැතිව ගෙවල්වල නැවතිලා. ලබන මාසේ උසස් පෙළ විභාගය තියෙනවා. තවමත් උසස් පෙළ විෂය මාලාව අවසන් කරලා නැහැ. ලොක්ඩවුන් කරපු කාලයේ අන්තර්ජාලය හරහා පාසල් ළමුන්ට පංති පැවැත්වුණත්, අන්තර්ජාල භාවිතා කරන්න පුළුවන් වත්කමක් තියෙන පවුල්වල ළමයින් පමණක් අන්තර්ජාලය භාවිත කරමින් ඉගෙන ගත්තා. ඒත් ඉගෙනීමට දක්ෂ අන්තර්ජාල භාවිතා කරන්න උපාංග සහ ඬේටා ගන්න මුදල් නැති ළමයි ගොඩක් මේ වෙනකොට අසරණ වෙලා. ඔවුන්ට ටියුෂන් ගිහින් විෂය ආවරණය කරගන්නත් බැහැ. ජාතිභේදයක් නැතිව මේ කාරණාවලට අපි විසඳුම් ලබා දෙන්න ඕනෑ. සමහර රෝහල්වලට වෛද්‍යවරුන් නැහැ. සමහර රෝහල්වලට ගිලන්රථ නැහැ. මේ වගේ මිනිස්සුන්ගේ එදිනෙදා ප්‍රශ්ණවලට විසඳුම් ලබා දෙන්නේ නැතිව ඇයි විසිවන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් ගේන්න දගලන්නේ. මම විස්සට විරුද්ධයි.

 

විසඳුමක් විදියට ඔබ යෝජනා කරන්නේ මොනවාද?

මම හිතන්නේ 19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය තිබුණා කියලා දැන් ඉන්න ආණ්ඩුවට වැඩ කරන්න බැරිකමක් නැහැ. ඔවුන් ආවේ වැඩ කරනවා කියලානේ. එහෙනම් මොන අපහසුතාවක් තිබුණත් වැඩ කරලා පෙන්වන්න ඕනෑ. ජනතාවගේ ප්‍රශ්නවලට විසඳුම් ලබා දෙන්න ඕනෑ. මිනිස්සු හරිම කනස්සල්ලෙන් ඉන්නේ. ඒ වගේ වෙලාවක රටේ ව්‍යවස්ථාව වෙනස් කරනවා හැර රජයට කරන්න විශාල වැඩ කොටසක් තියෙනවා.

රටේ ව්‍යවස්ථාවේ වෙනස්කම් සිදු කරන්න ඕනෑ. අපෙන්  ඒකට කිසිම විරෝධත්වයක් නැහැ.ඒත් මේ මොහොත නව ව්‍යවස්ථාවක් ගෙන එන්න සුදුසු මොහොතක් නෙවෙයි. මිනිස්සු බඩගින්නේ ඉන්න අවස්ථාවකදී බල වියරු වුණු මේ ව්‍යවස්ථාව ඕන නැහැ කියලා අපි කියන්නේ.  රටට යහපතක් වෙනවා නම් අපි ඕනෑම අවස්ථාවක ආණ්ඩුවට සහය ලබා දෙනවා. රටක ව්‍යවස්ථාවක් හදන්න ඕනෑ හැමෝගෙන්ම කරුණු විමසලා. හැමෝගෙම එකඟතාව මත. ඒකට පක්ෂ විපක්ෂ සියලු දෙනාම එකතු වී සාකච්ඡා කළ යුතුයි.

 

ඔබ ආණ්ඩුවේ පාර්ශ්වයන් සමඟ විසිවන සංශෝධනයට පක්ෂව ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමට සාකච්ඡා කරලා තිබෙන බවට කටකතාවක් යනවා..

මම කිසිම පාර්ශ්වයක් සමඟ සාකච්ඡා පවත්වලා නැහැ කියලා මට ඕනෑම තැනක සහතික වෙන්න පුළුවන්. මිනිස්සු නොයෙකුත් කටකතා පතුරවනවා. ඒත් මම කොහෙත්ම විසිවන සංශෝධනයට පක්ෂ වෙන්නේ නැහැ. ඒ බව මට සහතික වෙන්න පුළුවන්.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි