No menu items!
25.1 C
Sri Lanka
13 April,2024

පොහොට්ටුවේ ප‍්‍රතිරූපය පුම්බන්න කැබිනට් මාධ්‍ය හමුව පාවිච්චි කරනවා -එජාප නීති ලේකම්

Must read

එක්සත් ජාතික පක්ෂය විවේචනය කරමින් තම දේශපාලන පක්ෂයේ ප‍්‍රතිරූපය පුම්බාගැනීම සඳහා කැබිනට් මාධ්‍ය හමුව අවභාවිත කිරීමට සම කැබිනට් ප‍්‍රකාශක බන්දුල ගුණවර්ධන කටයුතු කර ඇති බවත් ඒ පිළිබඳව පියවරක් ගන්නා ලෙසත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නීති ලේකම් නීතිඥ නිශ්ශංක නානායක්කාර මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව වෙත ලිපියක් ලියමින් දන්වා සිටී.

අපේ‍්‍රල් 09 වැනිදා යොමුකර ඇති එම ලිපියෙහි මෙසේ සඳහන්ය.

‘රට තුළ භයානක වසංගත තත්වයක් ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතින මොහොතක සියලූදෙනා දේශපාලන පක්ෂ භේද නොසලකා රටේත් ජනතාවගේත් සුභසිද්ධිය වෙනුවෙන් කටයුතු කරමින් සිටී.

එවන් වටපිටාවක ජනතාව වෙනුවෙන් සහනාධාර බෙදාහැරීමේ යාන්ත‍්‍රණය පවා දේශපාලනීකරණය කරමින් එය තම දේශපාලන ප‍්‍රතිරූප ප‍්‍රවර්ධනය සඳහා යොදා ගැනීමට උත්සාහ දරන ආණ්ඩුවේ ක‍්‍රියාකලාපය කනගාටුදායකය.

මැතිවරණයක් සඳහා නාමයෝජනා කැඳවා ඇති මොහොතක, රට තුළ මතුව ඇති ව්‍යසනකාරී තත්වය හමුවේ විපක්ෂයේ කිසිදු කණ්ඩායමකට තම දේශපාලන අදහස් හෝ මතවාද ජනතාව අතරට ගෙන යෑමට නොහැකි වී ඇත. නමුත් එම සියලූ කණ්ඩායම් රටේත් ජනතාවගේත් සුභසිද්ධිය වෙනුවෙන් හැකි අයුරින් කටයුතු කරමින් සිටී.

මේ වටපිටාව තුළ ආණ්ඩුව නියෝජනය කරන ශ‍්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ඇතැම් කණ්ඩායම් දිගින් දිගටම සිදු කරන්නේ තම පටු දේශපාලන ප‍්‍රවර්ධන යාන්ත‍්‍රණය සඳහා කොරෝනා වසංගතය පවා යොදා ගැනීමයි.

මැතිවරණ නීතිය පවා උල්ලංඝනය කරමින්, ජාතිය අමතමින් සිදුකරන ප‍්‍රකාශයන් සහ කැබිනට් තීරණ දැනුම්දීමේ මාධ්‍ය සාකච්ඡුාව පවා ප‍්‍රතිවිරුද්ධ දේශපාලන පක්ෂවල ප‍්‍රතිරූපය දියකර හරිමින් තම දේශපාලන ප‍්‍රතිරූප පුම්බාගන්නා ‘පාලූ ගෙයි වළං බිඳීමේ’ ප‍්‍රවර්ධන වැඩසටහන් බවට පත්කර තිබේ.

ඊට කදිම නිදසුන අපේ‍්‍රල් 09 පැවති කැබිනට් තීරණ දැනුම් දීමේ මාධ්‍ය සාකච්ඡුාවයි. ජාතික රූපවාහිනිය ඇතුළු රූපවාහිනී නාලිකා කිහිපයක ගුවන් කාල යොදාගනිමින් එය සජීවීව විකාශය කිරීමට කටයුතු යොදා තිබුණි. රජයේ ප‍්‍රවෘත්ති දෙපාර්තමේන්තුවේ පැවති මෙම සාකච්ඡුාවට රජය වෙනුවෙන් අමාත්‍යවරුන් වන බන්දුල ගුණවර්ධන, රමේෂ් පතිරණ සහ රජයේ ප‍්‍රවෘත්ති අධ්‍යක්ෂ නාලක කළුවැව යන මහත්වරුන් සහභාගී විය. එහිදී අදහස් පළකළ බන්දුල ගුණවර්ධන මහතාගේ ක‍්‍රියා කලාපය සම්පූර්ණයෙන්ම දේශපාලනික ප‍්‍රකාශකයන්ගෙන් පිරී තිබුණි. කැබිනට් තීරණ ඉදිරිපත් කරන මුවාවෙන් ඔහු දිගින් දිගටම සිදුකළේ එක්සත් ජාතික පක්ෂය ප‍්‍රමුඛ පසුගිය රජය විවේචනය කරමින් තම කඳවුරේ දේශපාලන ප‍්‍රතිරූප ඉස්මතු කිරීමට උත්සාහ දැරීමයි.

විරුද්ධ පක්ෂයට එම පදනම් විරහිත ප‍්‍රකාශයන්ට පිළිතුරු ලබාදීමේ අවකාශය පවා අහුරා ඇති සහ ඇහිරී ඇති මෙවන් අවස්ථාවක මෙලෙස සිදුකරන පටු දේශපාලන මාධ්‍ය භාවිතයන් පිළිකුල් සහගතය.  එමෙන්ම එය මැතිවරණ නීතිය බරපතල ලෙස උල්ලංඝනය කිරිමකි. ජන මනස විකෘති කර දැමීමකි.

මෙම මාධ්‍ය සාකච්ඡාවේදී අදහස් පළකල අමාත්‍ය රමේෂ් පතිරණ මහතාගේ මාධ්‍ය භාවිතාව සම්බන්ධයෙන් අපට ගැටලූවක් නැත. පිළිගත් දේශපාලඥයෙකු ලෙස කැබිනට් තීරණ පමණක් ඉදිරිපත් කරමින් අදාල මාධ්‍ය සාකච්ඡාවේ ගුණාත්මකභාවය ආරක්ෂාකරගැනීම සඳහා හෙතෙම කැපවිය. නමුත් බන්දුල ගුණවර්ධන අමාත්‍යවරයා දිගින් දිගටම සිදුකළේ තම පටු දේශපාලන අරමුණු මුදුන් පමුණුවාගැනීම සඳහා මෙම මාධ්‍ය හමුවේ අවභාවිතයට ලක් කිරීමයි.

එබැවින් මෙවැනි නීතිවිරෝධී දේශපාලන භාවිතාවන් නැවත නැවතත් සිදු නොවීම සඳහා මැතිවරණ නීතියට අදාලව කටයුත කරන ලෙස ඉතා  ඕනෑකමින් අවධාරණය කිරීමට මෙය අවස්ථාවක් කරගන්නා අතර, ස්වාධීන කොමිෂන් සභාවක් ලෙස අපක්ෂපාතීව මෙම නින්දිත දේශපාලන ක‍්‍රියාදාමයන්ට එරෙහිව නොබියව මැදිහත් වන ලෙසද ඉල්ලා සිටිමු.’

අනුරංග ජයසිංහ

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි