20.3 C
Sri Lanka
6 July,2022

ප‍්‍රසිද්ධ කළත්, නොකළත් පටිගත කිරීම සදාචාර විරෝධීයි

Must read


‘රජෙක් සහ ඇමතියෙක් වෙස්වලාගෙන යන අතරේ නිවසකින් කුඩු කෑවාලූ. රජු කුඩු කෑ විත්තිය කිසිවෙක්ට කියාගත නොහැකිව ඇමති පීඩාවෙන් සිටියාලූ. පීඩාව දරාගන්නට බැරිම තැන හිතේ බර නැතිවෙන්නට බෙනයකට ඒ බව කියා කෑගැසුවාලූ. තවත් මිනිසෙක් ඒ බෙනය කපා බෙරයක් හැදුවාලූ. ඒ බෙරය වාදනය කරද්දී රජා කුඩු කෑ බවට ඇමතිගේ කෑගැසීම බෙර වාදනයෙන් ඇහෙන්නට ගත්තාලූ. කුඩු කෑ විත්තිය රටම දැනගත්තාලූ.‘


කුඩු කෑ විත්තිය යන නමින් ප‍්‍රකට ඉහත කී කතාවෙහි එන්නේ රජතුමාගේ පෞද්ගලිකත්වය පිළිබඳ අතිශය රහසිගත කාරණයක් නොසිතූ ලෙස හෙළිදරව් වූ ආකාරයය. රජතුමාගේ රහස රටට කියන්නට ඇමතිට කිසිදු ඕනෑකමක් තිබී නැත. එහෙත් ඔහු ඒ පෞද්ගලික කාරණාව තමා තුළ තබා නොගෙන, එකම එක තැනක තැන්පත් කර ඇත. එසේ තැන්පත් කිරීමම ඒ රහස ප‍්‍රසිද්ධ වීමට හේතු විය.

රන්ජන් රාමනායක මන්ත‍්‍රීවරයාගේ ¥රකථන ඇමතුම් ප‍්‍රසිද්ධ කිරීමෙන් පසුව එලෙස ඇමතුම් පටිගත කිරීමට අදාල නීතිමය තත්වය, සදාචාරාත්මක පසුබිම ආදිය ගැන බොහෝ දෙනෙක් අවධානය යොමු කරති. එහෙත් මෙවැනි දත්තයක ආරක්ෂාව ගැනත් අප කල්පනා කළ යුතුය.
ලංකාවේ බොහෝ දෙනෙකු තමන්ගේ ස්මාර්ට් ජංගම ¥රකථනවල ඇමතුම් පටිගත කෙරෙන අන්දමේ ඇප්ලිකේෂන් ක‍්‍රියාත්මකව තබාගෙන සිටින බව නොරහසකි. ඇමතුම් පටිගත කරන්නෝ ලංකාවේ බොහෝය. ඇමතුම් පටිගත කිරීම පමණක් නොව, තමන්ගේ හෝ තවත් කෙනෙකුගේ රහසිගත ඡුායාරූප, වීඩියෝ මෙන්ම හඬපටද රහසිගතව ළඟ තබාගන්නෝ සිටිති. ඒ බොහෝ දෙනෙකු ඉන්නේ එම දත්ත මාධ්‍යවලින් ප‍්‍රසිද්ධ කිරීම තබා, තමන්ගේ මිතුරු මිතුරියන් අතර ප‍්‍රසිද්ධ කිරීමටවත් කැමැත්තෙන් නොවේ.


තමන් ප‍්‍රසිද්ධ පුද්ගලයෙකු නොවුණත්, එවැනි ඇතැම් හඬපටයක් තුන්වැනි පාර්ශ්වයකට අසන්නට ලැබුණොත්, ගැටලූවක් ඇතිවිය හැකිය. නැතිනම් එවැනි ඡුායාරූපයක් තුන්වැනි පාර්ශ්වයකට දකින්නට ලැබුණොත් ගැටලූවක් විය හැකිය.


තමන්ගේ රහසිගත ජීවිතයට අදාල දත්තයක් නිර්මාණය කරන්නේ (පටිගත කිරීමක් හෝ ඡුායාරූප ගැනීමක් * ඒ දත්තයේ ආරක්ෂාව ගැන දැඩි විශ්වාසයකිනි. අප මුලින්ම කී රජු, බෙනයට කෑගැසුවා සේය.


එහෙත් නූතන ලෝකයෙහි එවැනි දත්තයක් නිර්මාණය කිරීමම එය තුන්වැනි පාර්ශ්වයකට විවෘත කිරීමේ අවදානමට දොරටු විවර කරගැනීමක් බව සිහි තබාගත යුතුය. ඔබ නිර්මාණය කරන්නේ තොරතුරකි. එය රහසිගත තොරතුරක් නම්, ඩිජිටල් මාධ්‍යයකට එය එකතු කිරීමම අවදානමට අත වැනීමකි.


උදාහරණයක් ලෙස තරුණ තරුණියන්ගේ නිරුවත් දර්ශන ආදිය අන්තර්ජාලයට එකතු වෙන්නේ ඒ අවදානම ගැන අවබෝධයක් නැතිව ඔවුන් දත්ත නිර්මාණය කරන නිසාය.
එලෙස නිර්මාණය කරන දත්තයක් මකා දැමීම හෙවත් ඩිලීට් කිරීමක් කළත්, එය නැවත නිර්මාණය කළ හැකිය. ඒ දත්තය තිබුණු පරිගණනය හෝ ¥රකථනය අත්හැර දමා කුණු බක්කියකට දැමුවොත්, කුණු බක්කියෙන් වුව නැවත ඒ දත්තය සොයාගැනීමේ හැකියාව ඇත. කිසිවෙක් අතට ¥රකථනයක් නොදුන්නත් බ්ලූටූත්, වයිෆයි, ඉන්ෆ‍්‍රාරෙඞ් හෝ ඉන්ටර්නෙට් වැනි මාර්ගවලින් ඔබ අතැති යන්ත‍්‍රයට රිංගා දත්ත සොරකම් කළ හැකිය. කෙතරම් ශක්තිමත් මුරපද යෙදුවත් ඒවා කඩා දත්ත සොරකම් කළ හැකිය.


ඒ නූතන ලෝකයේ හැටිය. ඒ නිසා ඔබ දත්තයක් නිර්මාණය කරන මොහොතේදීම, එය ප‍්‍රසිද්ධ වීමේ අවදානමට නිරාවරණය වී හමාරය. ඔබ නිර්මාණය කරන්නේ ඔබේම පෞද්ගලිකත්වයට අදාල දත්තයක් (ඔබේම ඡුායාරූපයක්, වීඩියෝවක් හෝ හඬපටයක්* නම් අවදානම අයිති ඔබට පමණය.


ජනකතාවේ සිටි ඇමති බෙනයට කෑ ගසා කීවේ තමන් කුඩු කෑ විත්තිය පමණක් නම් නිර්මාණය කර ඇත්තේ තමාට හානිවෙන දත්තයක් පමණි. එහෙත් එදා ඒ ඇමතිවරයා රජුගේ පෞද්ගලිකත්වය පිළිබඳ කතාවක් රජුගේ අවසරයත් නැතිව බෙනයට කියමින් අසාධාරණ ලෙස රජතුමාත් අමාරුවේ දමා ඇත.


සදාචාරය පිළිබඳ කතාවට ආ යුත්තේ එතැනින්ය. ඩිජිටල් දත්තයක් ආරක්ෂා කරගැනීම අතිශය අසීරු නිසාම, දෙවැන්නෙකුගේ අවසරයක් නැතිව ඒ කෙනාගේ පෞද්ගලිකත්වයට හානිවන දත්තයක් නිර්මාණය කළොත් ඔබ සදාචාර විරෝධී ක‍්‍රියාවක් කර ඇත. ඔබට ඒ දත්තය ප‍්‍රසිද්ධ කිරීමේ වුවමනාව තිබුණත් නැතත්, ඔබ කර ඇත්තේ බරපතළ වරදකි.


මෙය මැතිඇමතිවරුන්ට හෝ ප‍්‍රසිද්ධ පුද්ගලයන්ට පමණක් අදාල නොවේ. මිතුරු මිතුරියන් අතර, පවුලේ උදවිය අතර වුව පෞද්ගලික දත්තයක් හුවමාරු වුණොත් හානියක් සිදුවිය හැකිය. තාක්ෂණය අත තබාගත් ඕනෑ අයෙකුට මේ කතාව අදාළ වන්නේ ඒ නිසාය.

අමිල රත්නායක

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි