19.7 C
Sri Lanka
4 December,2022

ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරිය බාලදක්ෂ සංගමයට එරෙහි පැමිණිල්ලක් වීසා නොලැබීමෙන් ළමයින් අනාථයි

Must read

24 වන ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරිය ජුලි 22 වන සිට අගෝස්තු 02 දක්වා ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ බටහිර වර්ජීනියාහිදී පැවැත්වීමට නියමිතයx ඒ සඳහා ශ‍්‍රී ලංකාවෙන් බාලදක්ෂ කණ්ඩායමක් සහභාගි වන බවට වූ ඡුායාරූපද සහිත මාධ්‍ය වාර්තා පළ වූයේ මීට ටික කලකට පෙරය.

එහෙත් එම ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියට දින කිහිපයක් තිබියදී දැන් වාර්තා වන්නේ ඒ සඳහා සුදුසුකම් ලබා ශ‍්‍රී ලංකාව නියෝජනය කරනවා යැයි ඡුායාරූප වාර්තා සමග ප‍්‍රසිද්ධියට පත් කළ බාලදක්ෂයන් ගණනාවකට එම අවස්ථාව අහිමි වී ඇති බවය. මේ සඳහා ප‍්‍රධාන හේතුව වශයෙන් ප‍්‍රකාශ කෙරෙන්නේ කොළඔ ඇමරිකා තානාපති කාර්යාලය මගින් මේ පිරිසගේ වීසා ප‍්‍රතික්ෂේප කර ඇති බවයි. මේ නිසාම පාසල් ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවන් වන එකී ඉරණමට මුහුණ පෑ බොහෝ බාලදක්ෂයන් පාසල් නොයන තරමට වූ මානසික කඩාවැටීමකට ලක් වී ඇති බව කියැවෙයි.

වීසා ප‍්‍රතික්ෂේපිත බාලදක්ෂයන්ගේ මාපිය චෝදනා වන්නේ ශී‍්‍ර ලංකා බාලදක්ෂ සංගමය නිසි දැනුවත් කිරීමකින් තොරව හා නිසි වේලාවට වීසා කටයුතු සඳහා ළමයින් යොමු නොකිරීම මේ තත්ත්වයට හේතුව බවයි. එයි ප‍්‍රතිඵලයක් වශයෙන් පසුගිය දින කිහිපයෙහිම මාපියන් ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයේ මූලස්ථානයට ගොස් එහි වගකිවයුත්තන්ට දොස් පවරා තිබුණි.

දැනගන්නට ලැබුණ පරිදි ජුලි 22 වන දින ආරම්භ වන ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියට වීසා ලබා ගැනීමේ සම්මුඛ පරීක්ෂණ සඳහා ඇමරිකානු තානාපති කාර්යාලය ජුලි 18 වන දිනද සමහරුන්ට කැඳවීම් කර තිබේ. එම සම්මුඛ පරීක්ෂණයෙන් පසු වීසා අනුමත කිරීමේ කාර්යාල කටයුතු සඳහා අවම වශයෙන් දින තුන හතරක කාලයක් ගතවේ. වීසා අනුමත වූවත් ඔවුන්ට ලෝක ජම්බෝරිය ආරම්භ වන දිනට එහි යා නොහැක. එමෙන්ම වීසා ප‍්‍රතික්ෂේප වූ අයට අවසන් මොහොත නිසා අභියාචනා කිරීමේ අවස්ථාවද මඟහැරී යයි.

ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියේ ඇමරිකානු ගමන ගැන පරීක්ෂණ කරන ලෙස ඉල්ලමින් මාපියන් ශ‍්‍රී ලංකා පොලීසියටද, අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයටද පැමිණිලි කර ඇත. එම පැමිණිලි මගින් ඇමරිකානු ගමනේ පියවර ඔවුන් විස්තර කරන්නේ මේ ආකාරයටය.

ඇමරිකාවේ පැවැත්වෙන ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරිය සඳහා සහභාගි වන එක් බාලදක්ෂයෙකු රුපියල් 391,480 මුදලක් ගෙවිය යුතු බවට ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමය 2017.11.18 වන දින අංක 49/2108 යන චක‍්‍රලේඛයෙන් දන්වා ඇත. ඉන්පසු 2018.06.21 දිනට පෙර රුපියල් 200,000ක මුදලක් එක් ළමයෙකු වෙනුවෙන් තැන්පත් කරන ලෙස ඊට සතියකට පෙර දැනුම් දීමක් කර ඇත. ඒ පළමු වාරිකය ලෙසය. දෙවන වාරිකය ලෙස රුපියල් 150,000 මුදලක් 2019.03.23 වන දිනට පෙර ගෙවා එහි රිසිට්පත පළමු පුහුණු සැසියට එන විට රැුගෙන එන ලෙස දැනුම් දී ඇත.


ඒ අනුව පළමු පුහුණු සැසිය කොල්ලූපිටිය ශාන්ත තෝමස් ප‍්‍රාථමික විද්‍යාලයේදී 2019.03.23 වන දින පවත්වා ඇත. එහිදී ප‍්‍රධාන බාලදක්ෂ කොමසාරිස් මෙරිල් ගුණතිලක බාලදක්ෂයන් අමතා, එක් අයෙකු සඳහා ගුවන් ටිකට්පත් මුදලින් රුපියල් 50,000ක මුදලක් ශමින්ද ජයසේකර මහතා අඩු කර දුන් බව පවසා ඔහුට අත්පොළොසන් නාදයක් ලබා දෙන ලෙස දන්වා ඇත. ඇමරිකාවේදී සිදු කරන අභ්‍යන්තර සංචාරයන් හා අමතර නවාතැන් පහසුකම් රුපියල් 350,000 මුදලින් ආවරණය කර ගත හැකි බවද එහිදී දැනුම් දී ඇත. ඉන්පසු 2019.06.16 දිනැති ලිපියක් මගින් දැනුම් දී ඇත්තේ තවත් රුපියල් 50,000 මුදලක් 2019.06.20 දිනට පෙර ගෙවන ලෙසය. එම රුපියල් 50,000ක මුදල ඩොලරයේ අගය ඉහල යාම, නිල ඇඳුමක් හා ගමන් මල්ලක් වෙනුවෙන් වැයවෙන බව දන්වා ඇත.

මෙහිදී එම පැමිණිල්ල මගින් කරුණු කිහිපයක් අවධාරණය කරයි. එකක් ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියට වසරකට පමණ පෙර එක් අයෙකුගෙන් ලබාගත් රුපියල් ලක්ෂ දෙකක මුදලින් (එසේ ගෙවූ පිරිස 200ක් පමණ විය යුතුය. මන්ද එම ජම්බෝරිය සඳහා 200කට වැඩි පිරිසක් සහභාගි කරවන්නට ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමය අරමුණු කර තිබූ නිසාය.* බැංකු පොලි වශයෙන් විශාල මුදලක් ලබා ගත හැකි බවට අවධාරණයයි. එම මුදලෙන් ඩොලරයේ වැඩි වීමට අදාල වෙනසද, නිල ඇඳුමක් හා බෑගයක් වෙනුවෙන් වූ මුදලද පියවා ගත හැකිව තිබුණු බව මාපියන්ගේ අදහසයි.

අනෙක් ප‍්‍රධාන කරුණ වන්නේ, බාලදක්ෂයන්ගෙන් මුදල් ලබා ගත් සමයේදීම ගුවන් ටිකට් පත් ඇණවුම් කළේ නම් එක් ගුවන් ටිකට්පතක් රුපියල් 170,000ත්, රුපියල් 190,000ත්, අතර මිලකට මිලදී ගත හැකිව තිබූ බවයි. එමෙන්ම විශාල පිරිසක් සඳහා එකවර ගුවන් ටිකට්පත් මිලදී ගැනීම් මගින් එම මුදල තවත් අඩු කරගත හැකිිව තිබූ බවයි.

මාපියන්ගේ එම අවධාරණය කිරීම් නම් අසාධාරණ නැත. මන්ද වැඩිපුර මුදලක් වියදම් වූවා නම් එය විඳදරාගන්නට වන්නේ මාපියන්ට නිසාය.

මේ චෝදනා පිළිබඳව අනිද්දා ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයේ ජාත්‍යන්තර කොමසාරිස් කපිල පෙරේරාගෙන් විමසූ විට, ඔහු දුන් පිළිතුර මෙහි වෙනම පළකෙරේ.

මීට පෙර ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරි සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ කණ්ඩායම් ජපානයටද, එක්සත් රාජධානිය හා ස්වීඩනය ඇතුළු යුරෝපා රටවලටද ගොස් ඇත. ඒවයේදී වීසා ප‍්‍රතික්ෂේප වීම් ඇතුළු මූල්‍යමය කාරණා පිළිබඳව මෙතරම් ආන්දෝලනාත්මක චෝදනා ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයට එල්ලවී නැත.

24 වන ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියට සහභාගි වන ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ කණ්ඩායම නිල වශයෙන් ශ‍්‍රී ලංකා ජාතික කොඩිය ලබා ගැනීම සඳහා ජුලි 16 වන දින රටේ ප‍්‍රධාන බාලදක්ෂයා වන ජනාධිපති මෛතී‍්‍රපාල සිරිසේන, ඔහුගේ නිවසේදී හමුවී ඇත. එහිදී ජනාධිපතිවරයා ප‍්‍රකාශ කර ඇත්තේ වීසා නොලැබුණු දරුවන් සම්බන්ධයෙන් ඔහු ඇමරිකානු තානාපතිනිය දැනුවත් කරන බවයි.

ශ‍්‍රී ලංකා රජයේ නිල වෙබ් අඩවිය වන බැඅිගකන ඒ ගැන වැඩි දුරටත් සඳහන් කරන්නේ එහිදී ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයේ ප‍්‍රධාන කොමසාරිස් මෙරිල් ගුණතිලක ශ‍්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් විශේෂ සංචාරක ප‍්‍රවර්ධන වැඩසටහනක් ඇමරිකාවේදී කරන බව ප‍්‍රකාශ කළ බවයි.

ඒ අනුව පෙනීයන්නේ ලෝක බාලදක්ෂ ජම්බෝරියේ ශ‍්‍රී ලංකා සහභාගිත්වය වෙනුවෙන් කළ යුතු කාර්යයන්ට වඩා වෙනත් කාර්යයන් සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයේ වගකිව යුතු ප‍්‍රධානීන් පසුගිය කාලයේ වෙහෙස වී ඇති බවයි.

එම වෙහෙස ළමයින්ගේ වීසා කටයුතු වෙනුවෙන් හා අඩු මිලට ගුවන් ටිකට්පත් මිලදී ගැනීම වෙනුවෙන් යෙදවූයේ නම් සමහර විට මීට වඩා පිරිසකට වීසා ලැබෙන්නට හා ගුවන් ටිකට්පත් අඩු මිලකට ලබාගන්නට හැකි වෙනවා සැක නැත.

දැන් වේදනාව ඇත්තේ බලාපොරොත්තු සහගතව සිටි දරුවන්ටයි. දරුවන්ගේ බලාපොරොත්තු ඉටු වන තෙක් දෑස් දල්වා සිටි මාපියන්ටයි. අහිමිවීම් ද පාඩුද සිදුවී ඇත්තේ ඔවුන්ටය. ඒ වෙනුවෙන් වගකීමක් ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමයට බැර නොවේද?

වීසා නොලැබීම අපේ වැරැුද්දෙන් නොවෙයි

කපිල පෙරේරා
ජාත්‍යන්තර කොමසාරිස්
ශ‍්‍රී ලංකා බාලදක්ෂ සංගමය

වීසා පිළිබඳව විශේෂඥ දැනුමක් අපිට නැහැ. ඒ නිසා ගුවන් ටිකට්පත් ඇතුළු එම කටයුතු යෝජනා කැඳවීමකින් පසු බී ඕසී ට‍්‍රැවල්ස් හා ජෝර්ජ් ස්ටුවර්ට්ස් ට‍්‍රැවල්ස් යන ආයතන දෙකට ලබාදුන්නා. අපි ප‍්‍රමාණවත් කාලයක් තුළ තමයි එම කටයුතු ලබා දුන්නේ. එහෙත් එක් ආයතනයක් මෙහෙයවපු වීසා සම්පුඛ පරීක්ෂණ නැවත පසු දිනයකට වෙනස් වී තිබුණා. 214 දෙනෙකු එම සංචාරයට සහභාගි කරගන්න අපි බලාපොරොත්තු වුණා. දැන් තත්ත්වය අනුව 150ත් 160ත් අතර පිරිසකට යන්න පුළුවන් වෙයි. වීසා දෙනවාද නැද්ද කියන එක තානාපති කාර්යාලයේ වැඩක්. අපි සංගමය විදියටත් ජම්බෝරියේ ජාත්‍යන්තර සංවිධායකයන් මගිනුත් වෙනත් දේශීය පුද්ගලයන් මගිනුත් වීසා ලබා ගැනීමට අපේ උත්සාහය ගත්තා.

මේ ලබාගත් මුදල් සියල්ලම බැර වුණේ අපේ ගිණුම්වලට. ලියාපදිංචි ගාස්තු මුලින්ම ගෙවන්න තිබුණේ ගිය අවුරුද්දේ. ඒ සඳහා තමයි මුල්ම වාරිකය ගත්තේ. ඉන්පසු අවස්ථා කිහිපයකදී ජම්බෝරිය වෙනුවෙන් මුදල් ගෙවන්න සිදු වුණා. ඒවා අවසන් වුණාට පසුව තමයි ඇත්තටම ජම්බෝරිය සඳහා සහභාගිවන්නන්ට ආරාධනා ලිපි ලැබුණේ. දිනය වශයෙන් කිව්වොත් මාර්තු 30 තමයි ඒ ලිපි ලැබුණේ. ඉන්පසු අපේ‍්‍රල් මාසයේ රටේ ඇති වු තත්වයත් එක්ක එම කටයුතුවලට බාධාවකුත් ඇති වුණා.

ඇත්තටම මට කනගාටුවක් තියෙන්නේ වීසා නොලැබීම නිසා දරුවන්ට ඇතිවූ සිත්තැවුල ගැනයි. කොහොම වුණත් ජම්බෝරියට යන්න නොලැබුණු ළමයින්ගේ මුදල් ආපසු ගෙවීම සඳහා හැකි ඉක්මනින් අපි කටයුතු කරනවා. ගුවන් ටිකට්පත් අවලංගු කිරීම මගින් හා ලියාපදිංචි ගාස්තු ආපසු ලබාගැනීම මගින් එය කළ හැකි යැයි අපි සිතනවා.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි