No menu items!
24.4 C
Sri Lanka
20 May,2024

නාගානන්දගේ සමාව ගැනීම හා ඉරණම

Must read

නීතිඥ නාගානන්ද කොඩිතුවක්කුට, අවුරුදු තුනක කාලයක් නීතිඥ වෘත්තියේ යෙදීම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් තහනම් කරනු ලැබ තිබේ. ඒ 2015 මැයි 21 වැනිදා, රේගු නඩුවකදී, අභියාචනාධිකරණය ඉදිරියේ හැසිරුණු ආකාරය ගැන, ඔහුට එරෙහිව ගොනුකරන ලද අධිකරණයට අපහාස කිරීමේ චෝදනා විභාගයෙන් පසුව, පසුගිය මාර්තු 18 වැනිදාය. අගවිනිසුරු නලින් පෙරේරා, සිසිර ද ආබ්‍රැ සහ ප්‍රසන්න ජයවර්ධන යන ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරුවරුන් විසින් මේ අවුරුදු තුනක වෘත්තීය තහනම කොඩිතුවක්කු මහතාට පනවන ලදි. හිටපු අභියාචනාධිකරණ සභාපති විනිසුරු විජිත් මලල්ගොඩ මහතා ඉදිරියේ ඔහු අභියාචනාධිකරණයේ හැසිරුණු අනීතික හා අපහාසාත්මක ආකාරය නිසා ඔහුට මේ චෝදනා නගා තිබිණ. ඒ නිසා අධිකරණයට අපහාස කිරීම පිළිබඳ නඩුවේ පැමිණිලිකරු වුණේ විනිසුරු විජිත් මලල්ගොඩය.


නීතිඥ නාගානන්ද කොඩිතුවක්කු රේගුවේ හිටපු ඉහළ නිලධාරියෙකි. රේගු නිලධාරී සුජිත් ප්‍රසන්න ඝාතනයෙන් පසුව, කොඩිතුවක්කු ලංකාවෙන් පිටව ගියේය. ලංකාවට පැමිණි පසු ඔහු නීතිඥවරයකු හැටියට දිවුරුම් දුන් අතර, ඔහුගේ වෘත්තීය ජීවිතය තුළ මුල් කාලයේ කැපී පෙනුණේ, විවිධ අයථා භාවිතාවන් මත රේගුව විසින් නඩු පවරන ලද පුද්ගලයන් වෙනුවෙන්, රේගුවේ අභ්‍යන්තර පරීක්‍ෂණවලදී පෙනීසිටීමයි. ඊට අමතරව, එවැනි රේගු පරීක්‍ෂණවලට එරෙහිව එම චෝදනා ලැබූවන්, අධිකරණය ඉදිරියේ පවරන නඩුවලදී ඔවුන් වෙනුවෙන් පෙනීසිටීමයි. කොඩිතුවක්කුට අධිකරණ අපහාස චෝදනා එල්ල වන්නේද එවැනි නඩුවකදී නීතිඥවරයකු ලෙස පෙනීසිටීමේදී ඇතිවුණු සිදුවීමක් සම්බන්ධයෙනි.


ඒ නිසා, කොඩිතුවක්කුට එරෙහි අධිකරණ අපහාස නඩුව වනාහි හුදෙක් මහජනතාව වෙනුවෙන් පෙනීසිටීමකදී අධිකරණයට අපහාස කිරීමක් ගැන පැවරුණක් නොවේ. නීතිඥවරයකු හැටියට ඔහුගේ වෘත්තීය පැවැත්ම සම්බන්ධයෙන් පැවරුණු නඩුවකි.
ඔහුට විරුද්ධව චෝදනා නගා තිබුණේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 136 වැනි ව්‍යවස්ථාව යටතේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් සාදන ලද, ‘1988 නීතිඥවරුන්ගේ වෘත්තීය පැවැත්ම හා ආචාර ධර්ම පිළිබඳ රීති’වල 60 සහ 61 රිති උල්ලංඝනය කිරීම සම්බන්ධයෙනි. එම රේගු නඩුවේදී, පාර්ශ්වයක් වෙනුවෙන් පෙනීසිටිමින්, සභාපති විනිසුරු විජිත් මලල්ගොඩ අපහසුවට පත්වන ආකාරයෙන් හා ඔහුට අපහාසාත්මක ආකාරයෙන් ප්‍රකාශයක් කරන ලදැයි කියාය.
නීතිඥවරුන්ගේ වෘත්තීය පැවැත්ම හා ආචාර ධර්ම පිළිබඳ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ රීතිවල 60 සහ 61 රීති මෙසේය.

 1. වැදගත් සහ ප්‍රවීණ නීතිඥවරයකු සම්බන්ධයෙන් වූ විට, වෘත්තියේ ඔහුගේ සමවෘත්තිකයන් විසින් අවමානයක් ලෙස සලකනු ලැබිය හැකි, අපකීර්තිමත් හෝ අගරු හෝ ලෙස සාධාරණව සැලකිය හැකි වන්නා වූ හෝ ඔහු නීතිඥවරයකු ලෙස සිටීමට නුසුදුසු කරන්නා වූ හෝ සමාවක් දිය නොහැකි වන්නා වූ හෝ, කිසියම් ආකාරයකට හැසිරීම නීතිඥයකු විසින් කරනු නොලැබිය යුතුය.
 2. නීතිඥවරයකුට නුසුදුසු ආකාරයකට හැසිරීම නීතිඥවරයකු විසින් කරනු නොලැබිය යුතු ය.
  අධිකරණ සංවිධාන පනතේ 42(2) වගන්තිය මෙසේය.
  ‘නීතිඥවරයකු වශයෙන් පිළිගනු ලැබූ සහ බඳවා ගනු ලැබූ සහ, යම් වංචාවක්, අයථා ක්‍රියාවක්, අපරාධයක් හෝ වරදක් සම්බන්ධව වරදකරු වන්නා වූ සෑම තැනැත්තකුම නීතිඥ වෘත්තියේ යෙදීම අත්හිටුවීම හෝ ඔහු ධුරයෙන් ඉවත් කිරීම හෝ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ එකට රැස්වන විනිශ්චකාරවරයන් තිදෙනෙකු විසින් කළ හැකිය.’
  කොඩිතුවක්කුට එරෙහිව තීන්දුව ප්‍රකාශ කරමින් අගවිනිසුරු නලින් පෙරේරා විවෘත අධිකරණයේ මෙසේ කියා තිබිණ. ‘අභියාචනාධිකරණයට අපහාසාත්මක වන ආකාරයට හැසිරීම සම්බන්ධයෙන් වගඋත්තරකරු වැරදිකරු බව අප නිගමනය කරනවා. මෙය ඊට සුදුසු දඬුවමක් දිය යුතු ආකාරයේ බරපතළ වරදක්. පැනවිය යුතු සුදුසු දඬුවම ගැන තීරණය කිරීමේදී, අධිකරණයේ ගෞරවය ආරක්‍ෂා කරගැනීම සම්බන්ධයෙන් මේ අධිකරණයට ඇති වගකීම ගැන අප තදින් කල්පනා කරනවා.
  ඒ අතර, වගඋත්තරකරු තමාගේ වැරදි හැසිරීම ගැන සමාව ඉල්ලා සිටි බව හා තමා කරන ලද ප්‍රකාශය ඉල්ලා අස්කර ගැනීම ගැනත් අප සැලකිල්ල යොමුකළ යුතුයි. එහෙත්, වැදගත් කාරණය වන්නේ, ඔහු එසේ කළේ මෙම නඩු විභාගයේ අවසාන අවස්ථාවේදී වීමයි.
  මේ කාරණා සැලකිල්ලට ගෙන, 1978 අංක 2 දරන, අධිකරණ සංවිධාන පනතේ 42(2) වගන්තිය යටතේ වගඋත්තරකරු නීතිඥ වෘත්තියේ යෙදීම අද සිට අවුරුදු තුනක කාලයකට අත්හිටුවනවා.’
  නඩු තීන්දුවේ මෙසේ ද දැක්වෙයි.
  ‘අපහාස චෝදනාව ගැන නඩු විමසීමේ ආරම්භයේදී වගඅත්තරකාර කොඩිතුවක්කු චෝදනාවලට තමා නිවැරදිකරුයැ’යි කීම නිසා සාක්‍ෂි ඉදිරිපත් කෙරිණ. කෙසේ වෙතත් වාචික දේශන අවස්ථාවේදී, එනම් 2019 මාර්තු 13 වැනිදා, වගඋත්තරකරු විවෘත අධිකරණයේදී මෙසේ කීවේය.
  ‘මේ අවස්ථාවේදී අභියාචනාධිකරණ සභාපති වීකේ මලල් ගොඩ හා අනෙක් විනිසුරුවරුන්ගෙන්, මා 2015 මැයි 21වැනිදා කළ ප්‍රකාශය හා මගේ එදින හැසිරීම ගැන කොන්දේසි විරහිතව සමාව අයදිනවා මෙන්ම ඒ ගැන මා පසුතැවිලි වෙනවා. ඒ වාගේම එම සමාව අයැදීම, මලල්ගොඩ විනිසුරුතුමා ඉදිරියේ විවෘත අධිකරණයේදී කරන්නට අපේක්‍ෂා කරන අතර, වර්තමාන අභියාචනාධිකරණ සභාපති විනිසුරුවරයාට ලිඛිතව එය යවන්නටත් අපේක්‍ෂා කරනවා.’ අද නඩුව විභාගයට ගත්විට වගඋත්තරකරු එම ප්‍රකාශය විවෘත අධිකරණය ඉදිරියේ කළ අතර, අධිකරණයේ සිටි මලල්ගොඩ විනිසුරුවරයාගෙන්ද විවෘත අධිකරණයේදී සමාව ගන්නා ලදි. විනිසුරුවරයාට හා අභියාචනාධිකරණයට එරෙහිව වගඋත්තරකරු කළ චෝදනාද කොන්දේසි විරහිතව ඉල්ලා අස්කරගත්තේය.’
  නාගානන්ද කොඩිතුවක්කුට දඬුවම් නියම කිරීමේදී ඒ සියලු කරුණු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සැලකිල්ලට ගෙන තිබිණ. ■

තිවංක සපරමාදු

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි