19.8 C
Sri Lanka
28 November,2022

ශ්‍රීලනිපයට සම තත්ත්වය දෙන්න බැහැ

Must read


ප්‍රසන්න රණතුංග
ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ

ඊළඟ මැතිවරණයේදී ශ්‍රීලනිපය සමග සන්ධානගත නොවන ලෙසත්, පොදුජන පෙරමුණේ අයට පමණ ක් නාමයෝජනා දෙන ලෙසත් පොදුජන පෙරමුණේ පළාත් සභා හා පළාත් පාලන මට්ටමේ නියෝජිතයන්ගෙ දැඩි ඉල්ලීම ක් තියෙනවා නේද?
නැහැ. එහෙම ඉල්ලීමක් නෙවෙයි තියෙන්නෙ. සන්ධානගත වීමට ඔවුන් විරුද්ධ නැහැ. සන්ධානගත වෙලා ඉන්න අනෙකුත් පක්ෂවල සාමාජිකයන්ට නාමයෝජනා දීම ගැන ඔවුන් විරුද්ධ නැහැ. ඒත් පළාත් පාලන මන්ත්‍රීවරුන්ගේ සංසදයේ මන්ත්‍රීවරුන් මීළඟ මැතිවරණය පොහොට්ටුවෙන් ඉල්ලන්න කියලා ඉල්ලීමක් කරලා තියෙනවා. පොහොට්ටුව ලකුණ හා ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ කියන පක්ෂ නාමයට වටිනාකමක් දෙන්න කියලා තමයි ඔවුන් ඉල්ලන්නෙ. මොකද පහුගි ය පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී පොහොට්ටුව ලකුණට ලැබුණු මන්ත්‍රී සංඛ්‍යාව දිහා බැලු‍වාම ලංකාවේ ප්‍රබලම පක්ෂය බවට පොහොට්ටුව පත්වෙලා තියෙනවා. ඒ නිසයි, සන්ධානයක් හැදුවත් පොහොට්ටුව ලකුණෙන් තරග කරන්න කියලා තමයි ඉල්ලන්නේ.

ඒ ගැන ඔබේ ස්ථාවරය මොකක්ද?
මම ඉන්නෙත් ඒ ස්ථාවරයේ. මම හැම වෙලාවෙම ඒක කිව්වා. පොහොට්ටුව ලකුණට තමයි ඡන්දයක් දිනන්න පුළුවන්. අපි තරග කරන්න ඕනෑ ඒකෙන්. ජනතාවට පොහොට්ටුව ගැන ලොකු විශ්වාසයක් තියෙනවා. අනෙක් හැම දේශපාලන පක්ෂයකින්ම පහුගි ය කාලයේ සිද්ධවුණ වැරදි ගැන කතාකරනවා. ඒ නිසා අලු‍ත් පක්ෂයක් හැටියට නැවුම් ආරම්භයක් ගන්න පුළුවන් පොහොට්ටුවෙන් ඉල්ලු‍වොත්.

ජනාධිපතිවරණයට පොහොට්ටුවේ අපේක්ෂකයෙක් ඉදිරිපත් කරන්න කියලාත් ඉල්ලීමක් තියෙනවා නේද?
අපේක්ෂකත්වය ගැන එක එක මත තියෙනවා. ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ පක්ෂ ගොඩක් ඉන්නවා. විවිධ අයට විවිධ මත තියෙනවා. ජනාධිපතිවරණය වෙද්දී මේ රටේ ජනතාවගේ කැමැත්ත මොකක්ද කියලා අපි අඳුන ගන්න ඕනෑ. ඒ කැමැත්ත අනුව ඡන්දය ඉල්ලන්න ඕනෑ. කොහොමත් අපි ඉල්ලන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයාව. ඒත් මහින්ද රාජපක්ෂට ඉල්ලන්න බැරි නිසා ඔහු වෙනුවට වෙනත් අපේක්ෂකයෙක්ව නම් කරන්න ඕනෑ ඔහු විසින්. ඒ තීරණය ගැනීමේ අයිතියක් එතුමාට තියෙනවා.

ඒත් මහින්ද සමරසිංහ ඇතුළු ශ්‍රීලනිප කණ්ඩායමක් දැඩිව කියනවා මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට අපේ ක්ෂකත් වය ලබාදිය යුතු බව…
ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ බලාපොරොත්තුවනෙ ඒක. ඒක රටේ බලාපොරොත්තුවද කියලා අපි බලන්න ඕනෑ. අනෙක දැන්ම අපේක්ෂකයන්ව නම් කරන එක අවුලක් වෙනවා. ඒ නිසයි අපි කියන්නෙ දැන්ම අපේක්ෂකයන්ව නම් කරන්න බැහැ කියලා. මැතිවරණය ළං වුණාම අපේක්ෂකයෙක්ව නම් කරන්න පුළුවන්. කලින් අපේක්ෂකයෙක් නම් කළොත්, ඔහුව දේශපාලන වශයෙන් විනාශ කරන්න ඉඩ තියෙනවා. ජනාධිපතිවරණයක් දැන්ම එන්නේ නැහැනේ. ඊට කලින් පළාත් සභා ඡන්දය පවත්වන්න ඕනෑ. ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා ගැන පස්සේ කතාකරන්න පුළුවන්.

ඔබ එසේ කීවත්, දැනටමත් ගෝඨාභය රාජපක්ෂත් අf ප් ක්ෂකත්වය ගැන අදහස් පළකරලා තියෙනවා. ඔහු ඔබ ඇතුළු ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ නායකයන් සමගත් සාකච්ඡා කරලා තිබුණා නේද?
ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සම්බන්ධයෙන් වුණත් මට කියන්න තියෙන්නේ කලින් කාරණාවම තමයි. මහින්ද රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිතුමා අපේක්ෂකයෙකු නම් කරනතුරු ඉන්න ඕනෑ. මහින්ද මහත්තයා නම් කරන්නේ ගෝඨාභයව නම්, අපි ඔහුට සහාය දෙනවා. වෙනත් කෙනෙක්ව නම් කළොත් ඒ කෙනාට සහාය දෙනවා. ගම්පහ මන්ත්‍රීවරුන් විදියට අපි සහාය දෙන්නෙ මහින්ද රාජපක්ෂ මහත්තයා නම් කරන කෙනාට විතරයි. ඔහු විසින් නම් කිරීමක් කළාට පස්සේ. ඊට පෙර ඒ ගැන කතාකරලා වැඩක් නැහැ.

බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් වෙන්න්‍ෙ නැද්ද?
එහෙම යෝජනා නැතිව නෙවෙයි. එහෙත් බැසිල් රාජපක්ෂ මහත්තයා කියන්නේ ඔහු ඉල්ලනවාද නැද්ද කියලා මහින්ද රාජපක්ෂ තමයි කියන්න ඕනැ කියලා. අපි කියන්නේ ජනාධිපතිවරණයට අපේක්ෂකයා ඉදිරිපත් වෙන්න ඕනෑ පොහොට්ටුවෙන් කියලා. එහෙම වුණොත් තමයි පොහොට්ටුවට දිනන්න පුළුවන් වෙන්නේ.

ශ්‍රීලනිපයට විකල්පයක් විදියට තමයි පොදුජන පෙ රමුණ හැදුවේ. එදා ශ්‍රීලනිපය හිටියේ එජාපය එක්ක සන් ධා නගත වෙලා. ඒත් අද ශ්‍රිලනිපයට යන්න ඔබලාට තියෙන බාධාව මොකක්ද?
මෙහෙමයි, ශ්‍රීලනිපය ජාතික ආණ්ඩුවක් හදනකොට අපට දේශපාලන ව්‍යාපාරය කරන්න තමයි පොහොට්ටුව නිර්මාණය වුණේ. පොහොට්ටුව කෙටි කාලයක් තුළ ජනතාවගේ විශ්වාසය දිනාගත්තා. ජාතික ආණ්ඩුවකට ශ්‍රීලනිපය ගියා. ජනාධිපතිවරයා එතැන හිටියා. ඒ කාලයේ අපට දේශපාලන ව්‍යාපාරය කරන්න තමයි පොහොට්ටුව නිර්මාණය වුණේ. ඒත් ඉතාම කෙටි කාලයක් තුළ ශ්‍රීලනිපයටත් වඩා ජනතා විශ්වාසය දිනාග න්න පොහොට්ටුවට හැකිවුණා. ඒ නිසා අපි විශ්වාස කරනවා පොහොට්ටුව ලංකාවෙ ප්‍රධානම පක්ෂය බවට පත්වෙලා තියෙන බව.

ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ හා ශ්‍රීලනිපය අතර අද තියෙන වෙනස මොකක්ද?
යූඇන්පිය එක්ක ජාතික ආණ්ඩුවක් හදනකොට අපි පොහොට්ටුව හැදුවේ යුඇන්පිය එක්ක ඉන්න බැරි නිසානේ. බණ්ඩාරනායක ප්‍රතිපත්ති තිබුණේ පොහොට්ටුව එක්ක. ඒ නිසා පොහොට්ටුව ශ්‍රීලනිපයේ මතවාද නියෝජනය කරපු පක්ෂය වුණා. ශ්‍රීලනිප අත ලකුණ හා ඩාලි පාරේ කාර්යාලය නැතිවම ශ්‍රීලනිප සාරය පොහොට්ටුව එක්ක එකතුවුණා. අපි අදත් ඒ ප්‍රතිපත්ති එක්ක ඉන්නවා. ඒත් එතැනිනුත් එහාට ශ්‍රීලනිපයත් එක්ක මේ පක්ෂයේ වෙනසක් තියෙනවා. පොහොට්ටුව කියන්නෙ නායකයො එළියට ඇවිල්ලා හදපු පක්ෂයක් නෙවෙයි. මිනිස්සු හදපු පක්ෂයක්. නායකයො ගොඩක් අය තවමත් පොහොට්ටුවේ සාමාජිකත්වය අරන් නැහැ. මහින්ද මහත්තයාවත් තවම නිල වශයෙන් සාමාජිකත්වය අරන් නැහැ. ඒත් අපි වෙනුවෙන් පොහොට්ටුව ගොඩනැඟු‍වෙ මිනිස්සු. ඒක තමයි ශ්‍රීලනිපයට වඩා තියෙන වෙනස. පොහොට්ටුව සලකුණෙන් බලවේගයක් නිරූපණය වෙනවා. අපට ජනතාව නිර්මාණය කරපු පක්ෂය එක්වරම අත්හරින්න බැහැ.

ශ්‍රීලනිපය හා පොහොට්ටුව සන්ධානගත වීම ගැන ඔබේ අදහස මොකක්ද?
පොහොට්ටුව එක්ක ශ්‍රීලනිපයට සන්ධානගත වෙන්න පුළු‍වන්. ඒක අපට ගැටලු‍වක් නැහැ. ඔවුන්ගේ පැත්තෙන් ඒක හොඳක් වේවි.

ඒත් ශ්‍රීලනිප නැතිව ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට තනිවම මැතිවරණයක් ජයග්‍රහණය කරන්න බැරි බව කියනවා නේද?
ඔය වගේ මතයක් පළාත් පාලන මැතිවරණයේදීත් ගෙනාවා. ශ්‍රීලනිපය සහ පොදුජන පෙරමුණ එකතු කිරීමේ ලොකු කැම්පේන් එකක් තිබුණා. වෙනම ඉල්ලු‍වොත් යූඇන්පිය දිනනවා, එකට ඉල්ලු‍වේ නැත්නම් අපි පරාද වෙනවා කියලා කිව්වා. ඒත් අපි මැතිවරණයෙන් දිනලා පෙන්වුවා. ඉදිරි මැතිවරණවලදී තවත් අය අපි එක්ක එකතු වේවි. කොහොම වුණත් අපි එකතුවෙලා කරනවා නම් එක ක්‍රමවේදයකට එන්න ඕනෑ. නැත්නම් එකතුවීමෙන් වැඩක් නැහැ. අපි හැමදාම සන්ධානගත වෙලා තමයි මැතිවරණ කරලා තියෙන්නෙ. ඒත් සන්ධානගත වෙන අයට එකම ප්‍රතිපත්තියක් තියෙන්න ඕනෑ. ඉතින්, සාකච්ඡාවක් ගියාට කමක් නැහැ කියලා මම හිතනවා.

ශ්‍රීලනිපය හා පොහොට්ටුවට සමාන බලයක් ලැබෙන ආකාරය්‍ෙ සන්ධානයක් ගොඩනැඟිය යුතු බව ශ්‍රීලනිප කණ් ඩායම කියනවා නේද?
අපි පැහැදිලිවම තත්වය තේරුම් ගන්න එපැයි. ශ්‍රීලනිපයට සම තත්ත්වය දෙන්න බැහැනේ. ශ්‍රීලනිපය ශක්තිමත් වෙලා හිටපු කාලයේ ජවිපෙ ඇතුළු අනෙක් පක්ෂ එක්ක සන්ධානය හැදුවෙ කොහොමද. ශ්‍රීලනිපයට 51%ක් තිබුණා. අද පොහොට්ටුව ඇතුළු තවත් පක්ෂ එක්ක සන්ධානගත වෙනවා. එහෙම වෙද්දී වැඩි බලයක් තියෙන්න ඕනෑ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට. මීට කලින් හැමදාම ශ්‍රීලනිපය සන්ධානගත වෙද්දී ශ්‍රීලනිප නායකයාට තමයි සන්ධානයේත් නායකත්වය හිමිවුණේ. දැන් නායකත්වය ලැබෙන්න ඕනෑ පොදුජන පෙරමුණේ නායකයාට. මේ කාරණා වැඩිදුර සාකච්ඡාවලට ලක් කළ යුතු කාරණා. ඒවා පුද්ගල පදනමෙන් නෙවෙයි පක්ෂ දෙක එකතුවෙලා තමයි සාකච්ඡා කරන්න ඕනෑ.

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය හා එක්සත් ජාතික පෙරමුණ එක්වෙලා නැවතත් ජාතික ආණ්ඩුවක් නිර්මාණය කරන්න බලාපොරොත්තු වෙන බවත් කියනවා නේද?
මාධ්‍ය හරහා අපි දකිනවා එහෙම කතාවක්. ඒවා ඇත්තද බොරුද කියලා අපි දන්නෙ නැහැ. ශ්‍රීලනිපයේ සමහර අයට තියෙනවා ආණ්ඩු බලය නැතිව ඉන්න බැරි අමාරුවක්. තව කාණ්ඩයක් කියනවා ආණ්ඩුවක් හදාගෙන ඉන්නවා. ඒත් බලය නැති නිසා තව පිරිසක් එකතු කරගන්න ඕනෑ. මේ කාණ්ඩ දෙක එකතුවෙලා ආණ්ඩුවක් හදන්න උත්සාහ කරන බව පෙනෙනවා. ඒ උත්සාහය සාර්ථක වේවිද කියලා අපි දන්නෙ නැහැ.

පොදුජන පෙරමුණ ජාතිවාදයට විරුද්ධ බව බැසිල් රාජප ක්ෂ අනිද්දා සමඟ සාකච්ඡාවකදී කීවා. කොහෙ ාම වුණත් ජාති වාදය කියන එක විවිධ අය අර්ථකතනය කරන්නෙ විවිධ විදියට. ඔබ හිතන විදියට ජාතිවාදයට එරෙහිව පොදුජන පෙරමුණේ ස්ථාවරය මොකක්ද?
ජාතිවාදී පක්ෂවලට අද රටේ තැනක් නැහැ. පහුගිය මැතිවරණවලදී ඒක පෙනුණා. දෙමළ ජාතික සන්ධානයට උතුරේ පාලන ඡන්දයේදී සියලු ඡන්ද එකතු කරගන්න බැරිවුණා. ඒ වගේම තමයි පිවිතුරු හෙළ උරුමය වගේ අය ජාතිවාදී බවට අදහසක් තියෙනවා. අපි සියලු ජාතීන් හා සියලු කණ්ඩායම් එකතු කරගෙන වැඩ කරන්න තමයි බලාපොරොත්තු වෙන්නේ. අපට වුවමනාවක් නැහැ කණ්ඩායම් අවුලක් ඇතිකරගන්න. ජාතිවාදය ඉස්මතු වෙනවාට අපි විරුද්ධයි. කොහොමත් අපට සුළුජන කොටස්වල විශ්වාසය දිනාගන්න ඕනෑ. පහුගිය මැතිවරණවලදී මහින්ද විරෝධී වැඩපිළිවෙළ ගෙනගියේ වෙන විදියට. සුළු ජනවර්ගවල විරෝධය අපේ දිහාට එල්ලකළා. ඒත් අද සුළුජන කොටස් තේරුම් අරන් තියෙනවා ඔවුන්ව රැවැට්ටූ බව. ඒ නිසා ලොකු වෙනසක් මේ වෙද්දී සිද්ධවෙලා තියෙනවා. අප සමග සුළු ජනකොටස් එකතුවෙලා තියෙනවා.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි