20.9 C
Sri Lanka
7 July,2022

නාමල් කුමාර හා මෛත්‍රීපාල සිරිසේන

Must read


පසු ගිය සැප්තැම්බරයේ සිට හිටි හැටියේ ම රටේ මාධ්‍ය තාරකාවක් වුණු නාමල් කුමාරට, තව දුරටත් මාධ්‍ය ඇමතීම තහනම් බවට අධිකරණය වාරණයක් පනවා තිබේ. පසුගිය සතියේ, නාමල් කුමාරගේ ජනාධිපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණ කතාව අමූලික බොරුවක් යැ’යි අප පුවත්පතේ පළ වූ ලිපියෙන්, නාමල් කුමාර දිගින් දිගට ම මාධ්‍ය හමුවල දී දක්වන අදහස් පරීක්‍ෂණවලට බාධාවක් නිසා, ඊට එරෙහි ව පියවර ගත හැකි යැ’යි දක්වා තිබිණ. ඔහුට එවැනි ප්‍රකාශ කිරීම තහනම් කිරීමට මහේස්ත්‍රාත්වරයාට බලය තිබෙන බව ද එහි දැක්විණ. දැන් ඒ තත්ත්වය යථාර්ථයක් වී තිබේ. මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණය විසින් නාමල් කුමාරට එලෙස මාධ්‍යවලට අදහස් දැක්වීමේ තහනමක් පනවා තිබේ.

නාමල් කුමාර යනු, ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන විසින් රට අගාධයට ගෙන යන ලද අඳුරු දවස් 51 නිර්මාණය කරන්නට, ඔහුට මූල බීජය සැපයූ තැනැත්තා ය. ජනාධිපතිවරයා හිතු මතේ විකාර කරමින්, ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව නොසලකා හරිමින්, නීත්‍යනුකූල අගමැතිවරයකු ධුරයෙන් පහ කර, නීත්‍යනුකූල ආණ්ඩුවක් විසුරුවා හැර, රට මහත් විනාශයකට ගෙන ගියේ, මේ නාමල් කුමාරගේ කුමන්ත්‍රණ කතා වස්තුව උපයෝගි කර ගෙන ය. ආණ්ඩුව බලයෙන් පහ කළේ, තමා ඝාතනයට කුමන්ත්‍රණය කිරීම නිසා බවට ජනාධිපතිවරයා ප්‍රසිද්ධියේ හේතු දැක්වී ය.

මේ වන විට නාමල් කුමාරගේ කුමන්ත්‍රණ කතාව අමූලික බොරුවක් බවට පැහැදිලි වී ඇත.

දූෂණ විරෝධියකු හැටියට මහජන දැක්මට ආ මේ පුද්ගලයා, යුද හමුදාවට හා නාවික හමුදාවට බැඳී ඇත්තේ ව්‍යාජ අධ්‍යාපන සහතික ඉදිරිපත් කරමින් බව හෙළිදරව් වී තිබේ. තමාට රස්සාවක් ගන්නට හොර සහතික ඉදිරිපත් කරන්නකු දූෂණ විරෝධියකු හැටියට තවමත් මේ රටේ සැලකෙන්නේ කෙසේ දැ’යි තේරෙන්නේ නැත. එපමණක් නොවේ, ඔහු යුද හමුදාවෙන් පැන ගිය පුද්ගලයෙකි. විහිළුව නම්, මේ ලෙස හමුදාවෙන් පැන ගිය පුද්ගලයකුගේ නිවෙසට ද පොලිසියෙන් ආරක්‍ෂාව සපයන තත්ත්වයකට වැටීම යි.

ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන හා ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ඝාතනය කිරීමේ කුමන්ත්‍රණයක් තිබුණා ම යැ’යි කියන්නට විවිධ අවස්ථාවල ඔහු විවිධ විකාර මාධ්‍ය හමුවේ කීවත්, එවැනි කුමන්ත්‍රණයක් ගැන වචනයක් වත්, ඔහුගේ දූරකථන සංවාදවල අඩංගු ව නැත. එවැනි කුමන්ත්‍රණයක් තහවුරු කරන්නට වෙනත් කිසි ම සාක්‍ෂියක් ද ඔහු ඉදිරිපත් කර නැත.

එහෙත්, ඔහු ම ලබා දුන් දූරකථන සංවාදවලට අනුව, විශේෂ කාර්ය බලකායේ අණ දෙන නිලධාරි, නියෝජ්‍ය පොලිස්පති, එම් ආර් ලතීෆ් ඝාතනය කිරීමට නාමල් කුමාර කුමන්ත්‍රණය කර ඇති බව දැන් හෙළි වී තිබේ. ජ්‍යේෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරි ප්‍රසන්න අල්විස් ඝාතනය කරන්නට කුමන්ත්‍රණය කළා ය කියන චෝදනාවට නියෝජ්‍ය පොලිස්පති නාලක සිල්වා අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේ නම්, ඒ නීතිය ම නාමල් කුමාර වෙනුවෙන් ද සමාන ව ක්‍රියාත්මක විය යුතු ය. එහෙත්, කාගේ හෝ බලපෑම් මත තවමත් එය සිදු වී නැත.

ප්‍රශ්නය නාමල් කුමාර ගැන නොවේ.

එවැනි, බැලූ බැල්මට ම අවිශ්වාසවන්ත විකාරකාරයකු උඩ දමමින් තොරොම්බල් කළ මාධ්‍ය ගැන ද නොවේ.

නාමල් කුමාරගේ ව්‍යාජ ඝාතන කුමන්ත්‍රණ කතාව හිස උඩ තබාගෙන, මුළු රටක් ම මහා විනාශයක හෙළුෑ ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ගැන ය. අගමැතිවරයකු පහ කරන්නට, ආණ්ඩුවක් විසුරුවා හරින්නට තමා පදනම් කර ගත් මේ ඝාතන කුමන්ත්‍රණ කතාව, ඇස් ඉදිරිපිට බොරුවක් බවට හෙළ වී තිබෙන තත්ත්වයක් යටතේ, අඩු ගණනේ තමා ගත් වැරදි තීරණ ගැන, වැරදි පියවර ගැන වචනයකින් වත් පසුතැවිලි වන බවක් ජනාධිපති සිරිසේන පෙන්වා නැත. ඇත්ත වශයෙන් ම නම් ඔහු කළ යුත්තේ, සියලු මාධ්‍ය කැඳවා ජාතිය අමතා, තමා කළ වරද ගැන ජාතියෙන් සමාව අයැදීම ය.

වෙනත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී රටක මෙවැන්නක් සිදු වූවා නම්, එය හෙළිදරව් වීමත් සමග පළමුව දැකිය හැකි වනු ඇත්තේ, අදාළ දේශපාලනඥයා ජනතාවගෙන් සමාව අයැද, ජනාධිපති ධුරය අතහැර ගෙදර යෑම යි.

එහෙත්, ලෝකයට ම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය කියා දෙන නායකයන් ඉන්නා මේ රටේ එවැනි සදාචාරයක් අපේ නායකයන්ට අබමල් රේණුවක තරමින් වත් පිහිටා නැත. ■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි