19.3 C
Sri Lanka
7 October,2022

අයිටීඑන්, ස්වර්ණවාහිනී, දෙරණ බිහිකළ වාලම්පුරි බොරුව

Must read


නමෝ නාරායන මධ්‍යස්ථානයේ කීර්ති දිසානායක පොලිස් අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණි. ඒ ජනවාරි 07 වැනිදාය.
තමන්ගේ ජීවිතයට මුදල් වාසනාව, නීරෝගිකම, දරුවන්ගේ මතක ශක්තිය , ව්‍යාපාරික ආකර්ෂණය ලබා ගැනීමට තමාගේ අධීක්ෂණය මත නිවැරදිව මැණික් මුදුවක් පලදින්න ලෙසත් වාලම්පුරියක් ළඟ තබා ගැනීමෙන් ධනය, බලය, වාසනාව ලැබෙන බවත තමන්ට හා පවුලට නීරෝගීකම නුවණ, සෞභාග්‍යය උදා කර ගත හැකි බවත් ගෙදර දොර ග්‍රහ දෝෂ වාස්තු දෝෂ, භූමි දෝෂ, අපල දෝෂ මඟහැර රැකියාවේ ජය, ගේ දොර පවුලේ සමගිය, දරුවන්ට අධ්‍යාපන ජය ද ලබා ගත හැකි බවත් කීර්ති දිසානායක විසින් පොරොන්දු වී තිබුණි. පිටකෝට්ටේහි පිහිටි නමෝ නාරායන මන්දිරය නම් ආයතනයෙන් එම වාලම්පුරි, මැණික් ආදිය අලෙවි කළේ ඉහළ මිල ගණන් වලටය.
ඒ අනුව කීර්ති දිසානායකගෙන් රුපියල් ලක්ෂ හතරක වාලම්පුරියක් මිලදී ගත් හම්බන්තොට පැත්තේ ව්‍යාපාරිකයෙකුට මාස හතරක් ගතවීමෙන් පසුවද ඒ ආකාරයේ සම්පත් ලැබී තිබුණේ නැත. ඉන්පසුව ව්‍යාපාරිකයා විසින්, තමන්ව රැවටූ බව පවසමින් කීර්ති දිසානායකට එරෙහිව මිරිහාන පොලීසියේ පැමිණිල්ලක් කර තිබුණි. පොලීසියෙන් කීර්ති දිසානායකගේ වාලම්පුරි නාරා ආයතනයට යවා පරීක්ෂා කර තිබුණි. ඒ අනුව කීර්ති දිසානායක අලෙවි කර තිබුණේ දුර්ලභ වාලම්පුරි නොව, උතුරු ඇමෙරිකාවේ සුලභව දකින්නට ඇති මුහුදු බෙල්ලන් බව නාරා ආයතනය හඳුනාගෙන තිබුණි. ඒ අනුව කීර්ති දිසානායක අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණි.
කීර්ති දිසානායක වංචාකරුවෙකු ලෙස අත්අඩංගුවට ගැනීමෙන් පසුව ඔහුට එරෙහිව විවිධ අදහස් දකින්නට ලැබුණි. එහෙත් ඔහු ඇතුළු මිථ්‍යා මත සමාජගත කරන පුද්ගලයන් ඔසවා තබන්නේ මාධ්‍ය විසින්ය. කීර්ති හිරේ ගියද සාමාන්‍ය ජනතාව රවටමින් මිථ්‍යා මත ප්‍රචාරය කිරීමේ වරදට ඒ මාධ්‍ය ආයතන හසු වන්නේ නැත. එහෙත් කීර්තිගේ වාලම්පුරි බොරුව බිහිකළේ ඒ මාධ්‍ය ආයතනවලින්ය.
කීර්ති දිසානායක ලංකාවේ රූපවාහිනී කිහිපයකම උදෑසන වැඩසටහන්වලට සහභාගිවූ අයෙකි. විවිධ මිථ්‍යා අදහස් ප්‍රචාරය කරමින් හිතූ පැතූ සම්පත් පොරොන්දු වෙන පුද්ගලයන්ගේ රූපවාහිනී වැඩසටහන් රැසක් රූපවාහිනි නාලිකාවල විකාශය විය. මෙවැනි වැඩසටහන් සඳහා සහභාගී වෙන්නට නම් මිථ්‍යා අදහස් ප්‍රචාරය කරන පුද්ගලයා විසින් රූපවාහිනී ආයතනයට මුදල් ගෙවිය යුතු බව ප්‍රධාන රූපවාහිනී නාලිකා කිහිපයකම විශ්වාස කටයුතු ආරංචිමාර්ගවලින් කියන කතාවයි. කීර්ති දිසානායක යනු එලෙස රූපවාහිනී වැඩසටහන්වලට එක්වූ එක් අයෙක් පමණි. ස්වාධීන රූපවාහිනියේ, අද දෙරණ, ස්වර්ණවාහිනියේ වැඩසටහන්වලට ඔහු සහභාගි විය.
මේ සටහන ලියන්නට පෙර අපි එවැනි වැඩසටහන් කිහිපයක්ම නැරඹුවෙමු. ස්වාධීන රූපවාහිනියේ වෙනස නම් වැඩසටහනේ නිවේදකයා තිස්තුන් කෝටියක් දෙවිවරුන් ගැන කතාවක් සමග හැඟීම්බර ලෙස කීර්ති දිසානායක අලෙවි කළේය.
ස්වර්ණවාහිනී නාලීකාවේ රූපවාහිනී වැඩසටහන්වලට එක්විය. ඔහුගේ වැඩසටහන් විකාශය වූ සීමාව තුළ ස්වර්ණවාහිනියේ ප්‍රචාරය වන වෙළඳ දැන්වීම්ද නමෝ නාරායන මධ්‍යස්ථානයේ ප්‍රචාරණ දැන්වීම් ය. ඒ අනුව කීර්ති දිසානායක සහභාගී වූ වැඩසටහන් ඔහුගේම මුදල්වලින්, ඔහු ගේම අනුග්‍රහයෙන් විකාශය වූ වැඩසටහන් විය. ආරංචි මාර්ග අනුව ස්වර්ණවාහීනි නාලිකාවට ලැබිය යුතු අදාළ දැන්විම්වල මුදල් ද මේ වන තෙක් කීර්ති දිසානායක විසින් ගෙවා නැත.
මීට අමතරව බස්නාහිර පළාත් සභාවේ මහ ඇමති ඉසුර දේවප්‍රිය විසින් කීර්ති දිසානායක බස්නාහිර පලාත් සභාවේ සංචාරක මණ්ඩලයේ සභාපතිවරයා ලෙසද කලක් පත් කර තිබුණි. කීර්ති දිසානායකට තම වංචාසහගත ව්‍යාපාරය කරගෙන යෑමට ඔහුද උදව් කර තිබුණේ ඒ ආකාරයටය.
නාරා ආයතනයේ වාර්තාවට අනුව මෙය මුහුදු බෙල්ලන් විශේෂයක් බව මාධ්‍ය වාර්තා කර තිබුණි. ඒ අනුව මුහුදු බෙල්ලන් නොවෙන, විශේෂ බලයක් ඇති සැබෑ වාලම්පුරිද තිබෙනු ඇතැයි යමෙක් විශ්වාස කරනවා විය හැකිය. එහෙත් සැබෑව නම්, එවැනි විශේෂ වාලම්පුරි කොහේවෙත් නොමැති බවය. වාලම්පුරිය, හක්ගෙඩිය, සිප්පිකටුව ඇතුළු සියල්ල මුහුදු බෙල්ලන් විශේෂ පමණි. සියල්ලෙහි ඇත්තේ එකම කැල්සියම් කටුවය.
කෙසේ වෙතත් ශ්‍රී ලංකාවේ දකුණට හැරුණු මුහුදු බෙල්ලන් සුලභය. අපි හක්ගෙඩි යැයි කියන්නේ ඒවාය. ලංකාවේදී වමට හැරුණු බෙල්ලෙකු ලැබුණොත්, එය වාලම්පුරියක් ලෙස හඳුන්වයි. අමෙරිකාවේ වමට හැරුණු බෙල්ලන් සුලභය. විද්‍යාත්මකව වමට හැරුණු බෙල්ලෙකු ලංකාවේදි මුණගැහුණත්, ඇමෙරිකාවේදී මුණගැහුණත් සුලභය. එම බෙල්ලන් ආහාරයක් ලෙස ඇමරිකානුවන් ආහාරයට ගන්නා අතර එම බෙල්ලන්ගේ කටු තොග වශයෙන් කන්ටේනර්වල දමා ලංකාව, ඉන්දියාව වැනි රටවල මිථ්‍යා අදහස් ඇති අය වෙනුවෙන් මුහුදු මාර්ගයෙන් ගෙන එනු ලබයි.
රැවටිය යුතු නැත. ලක්ෂ ගණන් වියදම් කළ යුතු නැත. අවශ්‍යම නම් පහසුවෙන්ම එවැනි බෙල්ලෙකු ගෙන්වාගෙන නිවසෙහි සාලයෙහි තබාගෙන ඥාති හිත මිතුරන්ව විස්මයට පත් කරන්නට ඔබට වැය වෙන්නේ සුළු මුදලකි. මෙවැනි ව්‍යාජ බෙල්ලන් වැඩියෙන් සාදන්නේ ඉන්දියාවේය. ඒ ප්ලාස්ට් ඔෆ් පැරිස් සැකිලිවලය. එවැනි වාලම්පුරි ඕනෑ තරම් ඔබට ඇමසන් වෙබ් අඩවිය හරහා ඔබේ ක්‍රෙඩිට් හෝ ඬේබිට් කාඞ් පතෙන් ඉන්දියානු මුදලින් රුපියල් 1200ක් ගෙවා නිවසටම ගෙන්වා ගත හැක.
අවසානයට තවත් කතාවක් කිව යුතුය. කීර්ති අත්අඩංගුවට ගැනීමේ සිදුවීම ඉතා වැදගත්ය. ඉදිරියේදී ගණදෙවියන්ගේ මිත්‍රයන්, සාත්තරකරුවන්, මෑණිවරුන් වැනි පුද්ගලයන්ට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගැනීමේ රැල්ලක් ඇතිවිය යුතුය. තමන්ගෙන් විශාල මුදලක් අය කොට, තමාව රැවටීම ගැන නීතිය ඉදිරියට යා යුතුය. එය යහපත් ප්‍රවණතාවකි.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි