No menu items!
21.7 C
Sri Lanka
21 September,2023

හොර අගමැතිට විරුද්ධව පෙරමුණ ගත්තේ ජ.වි.පෙ

Must read

ජනතාවිමුක්ති පෙරමුණ

විජිත හේරත්

රටතුළ පවතින දේශපාලන කුමණත‍්‍රණය පරාජය කිරීම සදහා ජනතා වීමුක්ති පෙරමුණ ගනු ලබන ඉදිරි ක‍්‍රියා මාර්ග මොනවාද?
මෙම කුමණ්ත‍්‍රණය ක‍්‍රියාත්මක වෙන්නේ පියවරෙන් පියවර. ඒ නිසා එහි හැම පියවරක්ම පරාජය කල යුතු වෙනවා. ජනාධිපතිවරයාගේ නියෝග මත නිකුත් කල පාර්ලිමෙන්තුව විසුරුවීමේ උත්සහය පරාජය කිරීම ලංකාවේ ප‍්‍රජාත‍්‍රන්ත‍්‍රවාදය දිනා ගැනීමේ මාවතේ විශාල ජයග‍්‍රහණයක්. එහිදී ලංකාවේ වමේ ව්‍යපාරය වශයෙන් දෙගිඩියවකින් තොරව ඊට එරෙහි ක‍්‍රියාමාර්ග අප ගනු ලැබුවා. නමුත් එය අත්හිටුවීමේ නියෝගයෙන් පමණක් මෙම කුමන්ත‍්‍රණය පරාජය කළ නොහැකියි. අධිකරණ නියෝගයෙන් පරාජය වුනේ මෙම කුමන්ත‍්‍රණයේ දෙවන පියවරයි. අනෙක් කාරණය තමයි පාර්ලිමේනතුව තුළ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදීව බහුතරය පෙන්වමින් අප මෛත‍්‍රී, මහින්ද කුමන්ත‍්‍රණයේ තෙවන පියවරත් පරාජය කර තිබෙනවා. තවද අපි හොර අගමැතිට විරුද්ධව බහුතර බලය තහවුරු කරමින් විශ්වාස භංගයත් සම්මත කර පෙන්වා තිබෙනවා. මෙම අවස්ථාවේදී ඉදිරියට පැමිණ පෙරමුණ ගත්තේ ජවිපෙයි එය අපේ වගකීමක්.

මේ තත්ත්වය යටතේ ජනාධිපති වරයා විසින් යම් හෙයකින් නැවත වරක් පාර්ලිමෙන්තුව කල් තැබීමක් සිදුකල හොත්
අපි විස්වාස කරන්නේ නෑ මහින්ද, රනිල්, මෛත‍්‍රීපාල තුන් කට්ටුව ඉතාම සරල විදිහයට බලය අතහැර යයි කියලා. ඒක එතරම් සරල කාරණයක් නම් මේ ව්‍යවස්ථා අර්බුදය නිර්මාණය වෙන්නේ නෑ. ඇත්ත ඒකයි. ජනාධිපතිවරයාගේ වචනවලින් කියනවානම් තව තුරුම්පු තියෙනවා වෙන්නත් පුළුවන්. ඒ කිසිවක් නීතිය යුක්තිය ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය යන සාධකවලට අදාළ නෑ. ඒ සියල්ල හිතුවක්කාර අත්තනොමතික කම්. ඒ සියළු අත්තනෝමතිකම් පරාජය කිරීම සඳහා ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ඉදිරියට එනවා. අපේ වගකීම තමයි. රට තුළ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය හා ව්‍යවස්ථාපිත අයිතිවාසිකම් දිනාග ැනීම සදහා අරගල කිරීම.

ජ.වි.පෙට‍ පෙරටුගාමී සමාජවාදී පක්ෂය යෝජනා කලා නේද ඇති වී ඇති ව්‍යවස්ථා කුමන‍්‍රත‍්‍රණය පරාජය කිරීම සදහා තමන් සමග එක්වන ලෙස. ඒ සම්බන්ධයෙන් ඔබලාගේ අදහස මොකද්ද?
සමහර අයට එක එක දේවල් හිතිලා හිටපු ගමන් ඒවා මාධ්‍යට කියන්න පුළුවන් එවැනි ප‍්‍රකාශ අපි අදාළ කර ගන්නේ නැ. මේ රටේ වම තමයි ජනතා වීමුක්ති පෙරමුණ කියන්නේ එතනින් එහා මොන වමක්ද ඒ නිසා ජවිපෙට සමාජ වගකීම කර‍ගෙන යන්න උගන්වන්න දෙයක් නැති බව රටේ ජනතාව දන්නවා. පිරිසක් ඉන්නවා රටේ දේශපාලන සිදුවීමක් වෙච්ච ගමන් වම හොයන්න පටන් ගන්නවා වමට දේශපාලනය උගන්වන්න දේශණ දෙනවා. ඒ අපිට ඒ අයට කියන්න තියෙන්නේ ජවිපේ තමයි වම.

ඒ කියන්නේ වමේ එකතුවක් සම්බන්ධයෙන් පෙරටුගාමී යෝජනාව ප‍්‍රතික්ෂේප කරන බවද?
වම දකුණ මාරු වෙච්ච එහෙම වෙලා තමන්ගේ සාමාජීකයන් නොමග යවපු අය වම මොකද්ද කියා හදුනාගත යුතුයි.

20 වෙනි සංශෝධනය සම්බන්ධයෙන් ජවිපේ අදහස?
සිද්ධවෙලා තියෙන දේශපාලන කුමන්ත‍්‍රණ වලින් පැහැදිලියි. නේද පාර්ලිමේන්තු ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය ශක්තිමත් කල යුතු බව රටේ තනි පුද්ගලයෙකුට පුළුවන් එක් රැයකින් මුළු රටම අරාජකත්වය වෙතට ඇදලා දාන්න. අනාගතයේදී මෙවැනිම තත්ත්වයන් ඇතිවීම වැළැක්විය යුතුයි. තනි පුද්ගලයෙකුගේ බල අරගලයකට රටක් යට කරන්න දෙන්න අපි සූදානම් නෑ. 20 සංශෝධනය අවශ්‍ය වන්නේ එය වැළැක්වීම සදහායි. මෙම අර්බුධය නිසා රටේ අර්ථිකය කෙතරම් පහළට වැටුණද එකට වගකියන්න ඕනේ මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපති වරයායි.

ධම්මික ප්‍රියදර්ශන

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි