20.2 C
Sri Lanka
6 February,2023

ජනාධිපති කාර්යාලයට ගත්, නාමල්ගේ සමාගම්වල සිටි ශී‍්‍රලන්කන් සේවිකාව

Must read

අනුයුක්ත කිරීම් බොහෝ විට සිදුකරන්නේ රාජ්‍ය සේවය තුළය. ඒ අමාත්‍යංශයකින් අමාත්‍යංශයකට, දෙපාර්තමේන්තුවකින් දෙපාර්තමේන්තුවකට අමාත්‍යාංශය කින් දෙපාර්තමේන්තුව කට හෝ දෙපාර්තමේන්තුවකින් අමාත්‍යාංශය කට වශයෙනි. සමහර විට රාජ්‍ය ආයතන වශයෙන් සැළකෙන සංස්ථා, මණ්ඩල, අධිකාරි වැනි ආයතනවලට හා එම ආයතනවලින් අනුයුක්ත කිරීම් සිදුවේ. මෙම අනුයුක්ත කිරීම් බොහෝ විට සිදුවන්නේ වෘත්තීමය අවශ්‍යතා සඳහා නොව දේශපාලන අවශ්‍යතා සඳහාය.

අවශ්‍යතාවය දේශපාලන වුවද රාජ්‍ය සමාගමකින් රජයේ කාර්යාලයකට අනුයුක්ත කිරීම් සිදුකරන ලද අවස්ථා අසන්නට ලැබී නැති තරම්ය. ගැහැනියක පිරිමියෙකු කරන්නට හා පිරිමියෙකු ගැහැනියක කරන්නට පමණක් බැරි යැයි කියූ ජේආර් ජයවර්ධනගේ විධායක ජනාධිපති බලය ඔහුටත් වඩා හොඳට අත්හදා බැලූ මහින්ද රාජපක්‍ෂ පාලන සමයේදී ඇදහිය නොහැකි ඒ ආකාරයේ අනුයුක්ත කිරීම්ද සිදුවි තිබුණි.
ඒ ශී‍්‍ර ලන්කන් ගුවන් සමාගමේ සේවිකාවක් ජනාධිපති කාර්යාලයට අනුයුක්ත කිරීමක් ගැනය. මෙම සිදුවීම ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගම ගැන පරීක්‍ෂා කරන ජනාධිපති කොමිෂමේදී පසුගි ය සතියේ අනාවරණය වී තිබුණි. හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ ලේකම්වූ (ජනාධිපති ලේකම්) ලලිත් වීරතුංග විසින් ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගමේ සේවිකාවව වූ නීත්‍යා සේනානි සමරනායකව එසේ ජනාධිපති කාර්යාලයට අනුයුක්ත කරන ලෙස වාචිකව මෙන්ම ලිඛිතවද දැනුම් දුන් බව එම කොමිෂමේ සාක්ෂි විභාගයේදී සාක්ෂියක් වශයෙක් කියවුණි.

ශී‍්‍ර ලන්කන් ගුවන් සමාගමේ එම සේවිකාව ජනාධිපති කාර්යාලයට අනුයුක්ත කරන ලෙසට කරන ලද දැනුම්දීම තුළ ඇත්තේ අතිශය පෞද්ගලික වුවමනාවක් බව පැහැදිලිය. අඩුම තරමේ එය දේශපාලනික අවශ්‍යතාවයක් කියාවත් අපට සැළකිමට හැකියාවක් නැත. ඒ එම සේවිකාවගෙන් ජනාධිපති කාර්යාලයට ඇති අතිශය අවශ්‍යතාවය පිළිබඳව දේශපාලන කුලකයට පවා ප්‍රෙහේලිකාවක් ඇති නිසාය.

එසේ වුවද හිටපු ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග ගැන සමහරුන් කථා කරන්නේ ඔහු පරිපාලන සේවයේ දක්ෂයෙකු බවය. ඇත්තය මෙම ගුවන් සමාගම් සේවිකාව අනුයුක්ත කිරීමෙන් පමණක් නොව මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ බොහෝ දේවල් වෙනුවෙන් ඔහු දක්ෂයෙකු බව පෙන්වා ඇත. සිල්රෙදි නඩුව දැනට කරලියට ආ ඉන් එකක් පමණය.

රාජ්‍ය ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයා වශයෙන් කටයුතු කරද්දී ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ එම තනතුරට හිමි වරප‍්‍රසාදයක් නොවන ප‍්‍රසිද්ධ දේශපාලන මැතිවරණ රැුස්වීම්වලට සහභාගිවීම පිළිබඳව ලියුම්කරු එදා මැතිවරණ කොමිසාරිස් මහින්ද දේශපි‍්‍රයට පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කරනු ලැබීය. පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් ගත් පියවර කුමක්දැයි මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයාගේන් විමසූ විට ලිඛිතව ලැබුන පිළිතුර වූයේ ඒ සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපති ලේකම්වරයාට දැන්වූ බවය. (ලලිත් වීරතුංග එවකට ජනාධිපතිලේකම්වරයාය) මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයාගේ පැහැදිළි කිරීම වූයේ අමාත්‍යාංශ ලේකම්වරුන්ගේ ප‍්‍රධානියා ජනාධිපති ලේකම්වරයා බැවින් ඔහුට එම දැනුම්දීම කළ බවයි. ඒ අනුව මා මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයාගේ පිළිතුරත් සමග (එහි පිටපතක්ද අමුණමින්) එවක ජනාධිපති ලේකම්වූ ලලිත් වීරතුංගගෙන් ලිඛිතව විමසා සිටියේ ඔහුවෙත යොමුකර ඇති මාගේ පැමිණිල්ල සම්බන්ධයෙන් ගත් පියවර කුමක්ද යන්නයි. ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂට එරෙහිව ඔහුට පිටවරක් ගැනීමට නොහැකි බව සැබෑය. එහෙත් මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයා යොමුකළ පැමිණිල්ල ඔහුට ලැබුන බව සඳහන් පිළිතුරක්වත් එවීමට තරම්වත් ඔහු ලිපි හුවමාරුවකදී සිදුවන මුලිකම කාර්යය ඉටුකිරීමට පවා අපොහොසත් විය. එය තනිකරම රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ බලපරාක‍්‍රමයන්ට වඩා ඔහුගේ ප‍්‍රශ්නයක්ය. ඔහු සැහැදී පැහැදී සිටියේම රාජපක්‍ෂවරුන් කරන ඕනෑම නියෝගයක් ඉටුකරදීමට පමණය. ඉන් එහාගිය ජනාධිපති ලේකම්වරයෙකුට ඔබින භූමිකාවන් ඔහු සතුව පැවත නැති බව ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගමට එහි සේවිකාවක ජනාධිපති කාර්යාලයට අනුයුක්ත කරන ලෙස ලිඛිතව දුන් නියෝගයෙන් පැහැදිලිවේ. සිල් රෙදි නඩුවද එයාකාරය. විදුලි සංදේශ නියාමන කොමිෂමේ සභාපතිවරයා වශයෙන් නොව ජනාධිපති ලේකම්වරයා වශයෙන් එම නීති විරෝධී කටයුත්තට නියෝගදී තිබුණේ ඔහුය.

හිටපු ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගමට එම සේවිකාව මුදාහරින ලෙස නියෝග දී තිබුණේ නාමල් රාජපක්‍ෂ වෙනුවෙන් බවට කිසිඳු සැකයක් නැත. නාමල් රාජපක්‍ෂ හා අදාළ සේවිකාව අතර ඇති ව්‍යාපාරික සම්බන්ධතාවය ලියුම්කරු පෙන්වාදෙන ලද්දේ නාමල් රාජපක්‍ෂගේ සමාගම් පිළිබඳ සිදුකරන ලද හෙළිදරව් කිරීම්වලදීය. අංක 11 උයන, මොරටුව යන ලිපිනය සමාගම් අධ්‍යක්‍ෂවරියක වශයෙන් භාවිත කර ඇති නීත්‍යා සේනානි සමරනායක වන ඇය නාමල් රාජපක්‍ෂගේ NR කන්සල්ටන්ට් නම් වූ නීති උපදෙස් සමාගමේ අධ්‍යක්‍ෂිකාවකි. එසේම කළු සල්ලි සුදු කිරීමේ නාමල් රාජපක්‍ෂට එරෙහි චෝදනාවට අදාළ ගවර්ස් කෝපරේට් සමාගමේ ද ඇය අධ්‍යක්‍ෂිකාවකි.

ඒ අනුව පෙනී යන්නේ ඇය නාමල් රාජපක්‍ෂගේ සමාගම්වල කටයුතු කළ රාජකාරි කළ තැනැත්තියක් බවය. ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගමෙන් ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයට යැයි කියා ඇයව මුදා ගත්තද ඇත්තටම ඇය සේවය කර ඇත්තේ ජනාධිපති කාර්යාලයට නොව නාමල් රාජපක්‍ෂගේ සමාගම්වලටය. ශී‍්‍රලන්කන් ගුවන් සමාගමෙන් වැටුප්, දීමනා ඇතුළු සියළු වරප‍්‍රසාද ලබමින් ජනාධිපති පුත‍්‍රයෙකුගේ සමාගම්වල කටයුතු කරන්නට පමණක් නොව ඒවාහි අධ්‍යක්‍ෂවරියක් වශයෙන් කටයුතු කරන්නටද ඇය දක්වා තිබු දක්ෂතාවය සුළුපටු එකක් නොවේ. සමහරවිට එය නීයෝග කි‍්‍රයාත්මක කිරීම පමණක් රාජකාරිය වශයෙන් හඳුනාගෙන කටයුතු කළ හිටපු ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග පවා අභිබවා ගිය දක්ෂතාවයක් විය හැකිය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි