21.7 C
Sri Lanka
19 August,2022

අයියා දනී මල්ලී ගැන

Must read

 

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපති කරවීම සඳහා මෙහෙයුමක් දියත්ව ඇති බවත් ඒ සඳහා වන ප‍්‍රචාරණ ව්‍යාපාරය උස් පහත් වෙමින් යන බවත් අපි කවුරුත් දනිමු. එසේම එය යථාර්ථයක් වීමට නම් ඇමරිකාව ඔහුගේ ද්විත්ව පුරවැසිභාවය ඉවත්කර ගැනීමට එකඟ විය යුතුවා පමණක් නොව මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ඇතුළු පවුලේ සෙසු අයගේ පූර්ණ අනුග‍්‍රහය ද ලැබිය යුතුය.ඇමරිකාවේ ආරක්ෂක ලේකම් නමැති තනතුර ජනාධිපතිට පමණක් දෙවැනි මට්ටමේ තනතුරකි. ශ‍්‍රී ලංකාවේ එවැනි තනතුරක් නැත. එහෙත් ඇමරිකන්කාරයෙකු ලෙස බෞතිස්ම වූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයාගේ පළමු ධුර කාලයේදීම ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් ලෙස පත් කරනු ලැබූ අතර ඔහු හඳුන්වන්නට පටන් ගත්තේම ආරක්ෂක ලේකම් කියාය. (ශ‍්‍රී ලංකාවේ තිබෙන තනතුර ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්ය. ඒ පුද්ගලයාද අනෙකුත් අමාත්‍යාංශවල ලේකම්වරුන් මෙන් පළපුරුදු සිවිල් සේවා නිලධාරියෙකි. ඔස්ටින් ප‍්‍රනාන්දු මහතාද රාජ්‍ය ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශ ලේකම් පදවිය දැරූ එවැනි අයෙකි.) ගෝඨාභය ඇමරිකාවට ගිය ඇත්තම හේතුව හා ඔහුගේ කල්ක‍්‍රියාව ගැන වඩාම හොඳින් දන්නා ජනාධිපති අය්යා මල්ලීට වඩාම ගැළපෙන කටයුත්ත එනම් යුද්ධ කිරීම; අසීමිත බලතලද සහිතව සිය පළමු ධුර කාලයේදීම භාරදුන්නේය. ඒ ගෝඨාභය යොදවන ලද පළමු මෙහෙවරයි. ඉනික්බිති මහින්දගේ දෙවැනි පදවිප‍්‍රාප්තියෙන් පසුව 2011දී රාජ්‍ය ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයට නාගරික සංවර්ධනයද ඈඳා ඔහුටම භාරදුනි. ඒ ගෝඨාභයට පවරන ලද දෙවැනි මෙහෙවරයි. එයද ඉටුකළේ තමන්ට ආවේණික හිට්ලර්වාදී ක‍්‍රමවේදයම අනුගමනය කරමින්ය.

සන්නිවේදනයේ හා තාක්ෂණයේ දියුණුව නිසා යුද්ධ සමයේ ලංකාව් සිදුවෙමින් පැවතියේ කුමක්දැයි පිටරැුටියෝ අපට වඩා හොඳින් දැනසිටියහ. එහෙත් ඔවුන්ට පවා එකල රටේ වඩා බලවත් ගෝඨාභයද නැත්නම් මහින්දද යන්න අවබෝධ කරගැනීම අපහසුව තිබුණි. එසමයේ මා හා සම්මුඛ සාකච්ඡුාවක් පැවැත්වූ ප‍්‍රංශ ජාතික මාධ්‍යවේදිනියක්ද වඩා බලවත් ගෝඨාභයද මහින්දද කියා විමසා සිටියාය.
කෙසේ වුවද කෙතරම් බලතල දුන්නද ජනාධිපති අයියා කිසිදු විටක ඔහු පාර්ලිමේන්තු ගෙනයන්නට එසේත් නැත්නම් සෘජු දේශපාලනයට ගෙනඑන්නට ක‍්‍රියා කළේ නැත. හේතුව නැවතත් කීවොත් මල්ලිගේ හැටි හොඳින්ම දන්නේ අයියා නිසාය. එනිසා 2010න් පසුවත් ඔහුට සිදුවූයේ අයියලා නිල කැබිනට්ටුව හා කිචන් කැබිනට්ටුව යන දෙකේම සිටින විට කිචන් කැබිනට්ටුවේ පමණක් සිට සිට රාජ්‍ය ආරක්ෂාවත් නාගරික සංවර්ධනයත් හිට්ලර් ක‍්‍රමයටම බලාගන්නටය. මහින්ද රාජපක්ෂ වනාහි හීන් නූල් කාර ඉවසිලිවන්ත දේශපාලකයෙකි. සොදුරු ආඥාදායකයෙකි. ඔහුගේ ප‍්‍රමුඛතාව තමා හා තම දරු පවුලය. එනිසා ඔහුට අය්යලා මල්ලිලා රජ කර තම දරුපවුලේ රජ සිහිනය බොඳකර ගන්නට වුවමනා නැත. ඔහුගේ ක‍්‍රමවේදය තම විස්තෘත පවුලේ අයද ඇතුළත්ව ඉත්තන් නිසි තැන නිසි වෙලාවට ස්ථානගත කර තම අරමුණ ඉටුකර ගැනීමයි. වැරදිලාවත් මල්ලි රජ වුවහොත් සමහර විට ලසන්තලා එක්නැලිගොඩලා සිටින ලෝකයට තම න්‍යෂ්ඨික පවුලේ සමහරුන්ටද යන්නට සිදුවනු ඇති බව මහින්ද රාජපක්ෂට නොසිතෙන්නට හේතුවක් නැත. අනෙක් අතට ශ‍්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ආසන මට්ටමින් කෙරෙන නව පත්කිරීම් නාමල් රාජපක්ෂ මහතාගේ හිතවතුන් බව පෙනීයයි. මහින්ද මහතාට ඉදිරි ජනාධිපතිවරණය සඳහා තරග කිරීමට නොහැකි නිසා විවිධ ඇස් බැන්දිලි හා සංදර්ශන පවත්වමින්ද අවශ්‍ය අයවලූන් සමඟ ඞීල් දමමින්ද තම දරුපවුලේ දුර ඉලක්කයක් කරා ගමන් කිරීමට ඔහු සූදානම් වෙමින් සිටින බව පැහැදිලිය.

සමහර විට මෙතෙක් කල් තමාගෙන් වැඩගත් ආකාරය තේරුම්ගත් ගෝඨාභය; තම කල්කිරියාව සාධාරණය කරන පිරිසක් හා එකතුව අයියාගේ න්‍යෂ්ඨික පවුලෙන් නායකත්ව උරුමය ගලවා ගන්නට උත්සාහ කරනවා වන්නටද පුළුවන. එසේත් නැතහොත් පුතුට අවස්ථාව එනතෙක් කල් මරන්නට මල්ලියා ජනාධිපති අපේක්ෂකයා කරන බව හඟවා මේ කාලයට අදාළව තෙවැනි මෙහෙවර ගෝඨාභය ලවා කරවා ගන්නවා වන්නටද පුළුවන.

කෙසේ වුවද ගෝඨාභය ජනාධිපති කරවීමේ මෙහෙයුමේ ඉදිරියෙන්ම සිටින්නේ වාචාල දේශපාලකයන් කීපදෙනෙකු ඇතුළුව අවිචාරවත් හාමුදුරුවරුන් පිරිසක්, විශ‍්‍රාමික හමුදා නිලධාරීන්, අන්තවාදීන් හා විදෙස්ගතව සිටින සංස්කෘතික කම්පනයට ලක්වූ සිංහලයන් පිරිසක්ය. මෙම ව්‍යාපාරයට සොරකම් කරන ලද මහජන මුදල් හා විදෙස් අරමුදල්ද ඕනෑ තරම් ඇති හෙයින් කන්ද කෙන්ද කර පුම්බා, උළුප්පා පෙන්වන්නට පුළුවන. පොදුජන පෙරමුණ සමඟ සිටින දේශපාලකයන් සෑහෙන පිරිසක් මේ වන විටත් ගෝඨාගමනයට විරෝධය දක්වා ඇත. මහින්දගේ නාමල්ගේ බොඩි ලැංග්වේජ් එකෙන්ද එය හැඟවී ඇති අවස්ථා කීපයකි. රටේ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදයේ අවසානයද සනිටුහන් කරමින් ගෝඨාභය ජනාධිපති වෙතැයි සමහරු අනියත බියක් ඇති කරගෙන සිටිති. ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත්කර ගත්තද එය එසේ වීමට මල්ලිගේ කෙරුවාව දන්නා මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා කිසිවිටකත් ඉඩ නොතබනු ඇත. ගෝඨාභය කරලියට ගෙනඒම මිසයිලයක් නම් ඉදිරියේදී එම පරපුරේ අය සැඟවී සිට එල්ල කරනු ලබන ප‍්‍රතිමිසයිල්වලට හසුවී ඔහුගේ ජනාධිපති සිහිනය ඈත අහසේ ම සුණුවිසුණු වී යනු ඇත.

පි‍්‍රයදර්ශනී ආරියරත්න

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි