19.3 C
Sri Lanka
7 October,2022

සුජීව බබාලා සහ බැදුම්කර හොරු

Must read

x කේ. සංජීව

‘මට හාර්ට් ඇටෑක් එකක් වගේ ආවා, ක්ලාන්තේ වුණා, මේ මොන කරුමයක්ද කඩාපාත් වුණේ කියලා හිතුණා.’
වතුර බොමින් කුරිරු රංගයක් අමාරුවෙන් ඉදිරිපත් කරමින් පසුගියදාක මාධ්‍ය හමුවක් පවත්වමින් මාධ්‍ය රංගනයක් මෙලෙස ඉදිරිපත් කළේ රාජ්‍ය අමාත්‍ය සුජීව සේනසිංහ මහතාය. ඒ බැඳුම්කර ගනුදෙනු අරබයා රහස් පොලීසිය අධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ බී වාර්තාවක ඔහුගේ නම සඳහන් වීම හේතු කරගෙනය. මෙම මාධ්‍ය හමුව නැරඹූ අපට නම් මෙය පෙනුණේ ප‍්‍රහසනයක් ලෙසය. එහෙත් සුජීව සේනසිංහ සටකපට දේශපාලකයෙකු බව පසුගි යදා පැවති දෙරණ 360 රුපවාහිනී වැඩසටහනේදී තහවුරු කළේය. ඒ, තමා අර්ජුන් අලෝසියස්ගෙන් සල්ලි ගත්තා නේද යැයි දෙරණ ප‍්‍රශ්නයක් නගන විට, ඔබ මාධ්‍ය ආයතනයත් අර්ජුන්ගේ ප‍්‍රශ්නගත සමාගමෙන් ඍජුවම මුදල් ගත්තේ නැද්දැයි විමසමින්ය. දැන් අපි ප‍්‍රශ්නගත රහස් පොලිස් බී වාර්තාව දෙසට හැරෙමු.
ජනාධිපතිවරයා විසින් පත්කරනු ලැබූ බැඳුම්කර කොමිසමට සහාය වීම සඳහා පත්කරනු ලැබූ රහස් පොලිස් කණ්ඩායම තවදුරටත් මෙම බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳව කරුණු සොයමින්ද ඒවා අධිකරණය වෙත වාර්තා කරමින්ද එම තොරතුරු සමාජයට අනාවරණය කරමින්ද සිටියි. මෙම තත්ත්වය තුළ ටෝනේඩෝවක් විලසින් බැඳුම්කර ගනුුදෙනු පිටුපස සැඟවුණු කූට ගනුදෙනු වර්තමාන ආණ්ඩුව උස්සා පොළවේ ගසා ඇත. මෙහිම දිගුවක් ලෙස පසුගි යදා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරනු ලැබූ බී වාර්තාවේ සඳහන් වූවේ රාජ්‍ය අමාත්‍ය සුජීව සේනසිංහ මහතා පර්පර්චුවල් ටෙ‍්‍රෂරිස් ආයතනයට අනුබද්ධ මැන්ඩිස් අරක්කු කොම්පැණියෙන් මිලියන 3ක් ලබාගෙන ඇති බවය. ඒ අවස්ථා තුනකදී මිලියනය බැගින් මුදල් චෙක්පත් තුනක් ලෙසය.
මේ අනුව 401139 අංක දරන පළමු චෙක්පත 2015. 08. 24 වැනි දින ලබා දී ඇති අතර, එය මාරුකර ඇත්තේ අමාත්‍ය සුජීව සේනසිංහගේ උපදෙස් මත ඔහුගේ ආරක්ෂාවට සිටින උපපොලිස් පරීක්ෂකවරයාය. 401159 අංක දරන ඊළඟ චෙක්පත ඔහුට ලැබී ඇත්තේ 2015. 11. 12 වැනි දිනය. ඔහුට ලබාදී ඇති අංක 023552 දරන තුන්වෙනි චෙක්පත ලබාදී ඇත්තේ 2016. 03. 31 වැනි දිනයේදීය. මෙම දිනයට අදාළව ප‍්‍රශ්නගත බැඳුම්කර ගනුදෙනුවක්ද සිදුවී ඇති බව නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය සොලිසිටර් ජෙනරාල් යසන්ත කෝදාගොඩ පවසන්නේ ය.
රාජ්‍ය මුදල් පරිහරණය නියාමනය කරන්නට සිටින කෝප් කමිටුවේ සාමාජිකයෙකු වන සුජීව සේනසිංහ දැන් මුලින් සඳහන් කළ ලෙස ගලේ පැහැරූ බල්ලෙකු මෙන් මාධ්‍ය හමු පවත්වමින්ද 360 වැනි රූපවාහිනී වැඩසටහන්වලට සහභාගි වෙමින්ද කියන්නේ කුමක්ද? ඔහු කියන්නේ තමා (තමාගේ මැතිවරණ ව්‍යාපාරය වෙනුවෙන් ස්වේච්ඡුාවෙන් වැඩකළ එහි මුදල් කමිටුව)මුදල් ගත් බවය. ඡුන්දයකදී කවුරු මුදල් දුන්නත් ලබාගන්නා බවය. ඒ අනුව මේ මුදල් කවුරු දුන්නාදැයි දන්නේ නැති වුණත් එම මුදල් ගෙන වියදම් කළ බවය. එය ලංකාවේ මැතිවරණ අරබයා සාමාන්‍ය ක‍්‍රමය බවය.
හරි, සුජීව නිවැරදි යැයි මඳකට සිතමු. එහෙත් මැතිවරණයකට මිලියන තුනක් දෙන ව්‍යාපාරිකයෙකු තමා සල්ලි දෙන බව, දෙන ගණන නොදන්නා, නොසොයන පුද්ගලයෙකුට සල්ලි දේවි යැයි සිතිය හැකිද? මැතිවරණයකදී එහි වියදම සදහා මුදල් දෙන සහ ගන්නා අප දන්නා සම්ප‍්‍රදාය නම් අදාළ ඡන්දය ඉල්ලන පුද්ගලයා හෝ ඔහුගේ මොනයම් නියෝජිතයෙකු හෝ ව්‍යාපාරිකයාගෙන් මුදල් ඉල්ලා ලබා ගැනීමය. නැතිනම් එම ව්‍යාපාරිකයා ඡන්දය ඉල්ලන තැනැත්තාට ඍජුව හෝ ඔහුගේ නියෝජිතයෙකු හරහා හෝ ඔහුට මුදල් ලබාදීමය. මේ අවස්ථාවේදී නියෝජිතයෙකු හරහා එය සිදුවන්නේ නම් එම නියෝජිතයා ඡුන්දය ඉල්ලන තැනැත්තා දැනුවත් කිරීම සාමාන්‍ය පිළිවෙතයි. එහෙත් මෙහිදී සුජීවට මෙම මුදල් ලැබී තිබෙන්නේ ඬේසි ආච්චිට මැණික් මල්ල දුන් සිස්ටම් එකටය.
සුජීව පුනපුනා කියන්නේ මෙම මුදල් මැතිවරණය සඳහා ලැබුණු බවය. එහෙත් මේ චෙක්පත් තුනම ඔහුට ලැබෙන්නේ මැතිවරණය හමාරවී බොහෝ කාලයක් ගිය පසුවය. හරි, අපි මොහොතකට මෙහෙම සිතමු. ඔහු කියන ලෙස මෙය මැතිවරණය සදහා පොරොන්දු වූ මුදලක් නම් එය එකම චෙක්පතකින් එකම අවස්ථාවක දෙන්නට නොතිබුණේ ද? ඇලෝසියස් මහතාගේ මෙන්ඩිස් අරක්කු සමාගමට මිලියන 3ක් ඒ සඳහා එකවර මුදාහැරීමට අසීරුද? නැත. මේ එක බොරුවකින් තවත් බොරුවක් වසා දමන බබාකරණ තර්ක සම්ප‍්‍රදායයි. ඔහුම කියන ලෙස ඔහු ගුඞ් ලෝයර්ය. එනිසා ලේසි නැත. එහෙත් මේ ගුඞ් ලෝයර් දැන්නම් හොඳටම අනාගෙනය. ඔහු මුලින්ම කියන්නේ දුන්න සමාගමක් පුද්ගලයෙකු නොදැන සිටි බවය. ඊළඟට කියන්නේ මැන්ඩිස් සමාගම, අර්ජුන් ඇලෝසියස් තමාගේ පර්පෙචුවල් ටෙ‍්‍රෂරිස් සමාගමට ඈඳා ගත්තේදැයි නොදැන සිටි බවය. එහෙම දැනගෙන සිටියේ නම් හොඳ පවුල් පසුබිමක් තිබෙන තමන් හිතාමතාම මුහුණේ දැලි උලාගන්නේ පවුලේ දැලි උලන්නේ හෝ නැති බවය. අන්තර් ජාතික වෙළෙඳ අමාත්‍යාංශයේ රාජ්‍ය අමාත්‍යවරයා ටෙ‍්‍රෂරිස් බූවල්ලා එවකදී තව තවත් ව්‍යාපාර තම ගොඩට ඈඳාගත්තා දන්නේ නැත.
දැනට අනාවරණය වී ඇති තොරතුරු අනුව 2015. 07.04 සිට 2017. 03. 03 දක්වා සුජීව සේනසිංහ මහතාට අර්ජුන ඇලෝසියස්ගෙන් ලැබී ඇති දුරකතන ඇමතුම් ප‍්‍රමාණය 36ක් වනවිට ඔහු ඇලෝසියස් මහතාට දුරකථන ඇමතුම් 26ක් ලබාදී ඇත. මෙම දුරකථන භාවිත දවස් මතකයේ තබාගෙන පළමු චෙක්පත ලැබෙන දිනය ගැන සිතමු. පළමු චෙක්පත ලැබෙන්නේ 2015. 08. 24 වැනි දිනය. දැන් ඔබට සුජීව ළමයකු වී ඇති තරම පෙනෙනු ඇති. ඔහු දන්නේ නැති ඇලෝසියස් මේ ඇමතුම්වලදී තමන් මෙන්ඩිස් අරක්කු කොම්පැණියෙන් චෙක්පත් එවන බව නොකියන්න ඇතැයි සිතිය හැකිද? අපට නම් බැරිය. එනිසා බබාකරණය වූ සුජීවයන්ට මේවා කියන්නට හම්බන්තොටින්වත් කොණ්ඬේ බැඳපු චීනෙකු සොයා දිය යුතුය.
අවසානයේ මේ සිද්ධිය අරබයා සුජීව සේනසිංහ කියන්නේ කුමක්ද? ඔහු කියන්නේ මේ සිද්ධිය මත කතානායක හෝ තම පක්ෂයේ නායකයා හෝ තමාට ඇමති තනතුරෙන් මන්ත‍්‍රී තනතුරෙන් ඉවත්වන්නට කියන්නේ නම් ඔහු එක පයින් ඉවත්වන්නට ලෑස්ති බවය. මෙයත් බබා කතාවක් හැර වෙන කුමක්ද? සුජීව සේනසිංහ වැදගත් පවුලක වැදගත් මහත්තයෙකු නම් හෝ ගුඞ් ලෝයර් මහත්තයෙකු නම් හෝ ඔහුට මේ කියන විදියට තවත් කවුරුවත් කියනකම් ඉන්නට අවශ්‍ය නැත. බී වාර්තාව අධිකරණයට ඉදිරිපත්වී එය මාධ්‍ය මගින් අනාවරණය වූ සැණින් අදාළ ධුරයන්ගෙන් ඉවත්වන්නට තිබුණි. දැන් තිබෙන තත්ත්වය අනුව ඉදිරියේ දී සුජීව සේනසිංහ මහතා රහස් පොලීසිය හමුවේද මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක් තබන්නට අවස්ථාව උදාවෙනු ඇති. මේ වන විට ඔහුගේ මැතිවරණ ව්‍යාපාරයේ සිටි ප‍්‍රමුඛයන්ගෙන්ද ආරක්ෂක නිලධාරීන්ගෙන් ද ප‍්‍රකාශ සටහන් කරගෙන ඇත.
සුජීව සේනසිංහට එල්ලවන චෝදනාවම මීට ප‍්‍රථම එල්ලවුණේ හිටපු අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකරටය. ඔහු ඇලෝසියස්ගේ පර්පෙ චුවල් ටෙ‍්‍රෂරීස් සමාගමට අනුබද්ධ වෝල්ට් ඇන්ඞ් රෝ සමාගම මගින් 2015 වසරේ ලබා දුන් රුපියල් මිලියනයක මුදල් චෙක්පත මැතිවරණ ප‍්‍රචාරක කටයුතු සදහා තමා විසින් භාවිත කරන ලද බව පිළිගෙන තිබේ. ඒ අනුව මුලින්ම ඔහුගේ ආරක්ෂක නිලධාරියෙකුගෙන් රහස් පොලිසිය ප‍්‍රශ්න කළ අතර පසුව පසුගිය 12 වැනිදින හිටපු අමාත්‍යවරයාගෙන් ද ප‍්‍රකාශයක් සටහන් කරගෙන ඇත. එහිදී හිටපු අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකර එලෙස තමාට අලෝසියස්ගෙන් මුදල් ලැබුණු බවට පිළිගෙන ඇත. දැන් මෙම පරීක්ෂණ ඉදිරියට යන්නේ මෙලෙසින්ය.
මොවුහු දෙදෙ නාම කෝප් කමිටු සාමාජිකයෝය. දෙදෙනාටම අලෝසියස්ගෙන් දුරකථන ඇමතුම් ලැබී ඇත. අලෝසියස්ගෙන් දුරකථන ඇමතුම් ලැබුණු කෝප් කමිටුවේ අනෙකුත් සාමාජිකයෝ සිටිති. මූලික වටයේදී මේ පිරිසේ ආරක්ෂක නිලධාරීන් රහස් පොලීසියට ගෙන්වා අදාළ ප‍්‍රශ්න කිරීම් කරගෙන යනු ඇත. දෙවන වටයේදී ඔවුන්ද ප‍්‍රශ්න කිරීමට ලක්වෙන බව දැනගන්නට ඇත. දැනට අනාවරණය වී ඇති කරුණු අනුව මාධ්‍යවේදීන් රැුසක්ද ඍජුවම අදාළ ආයතනයෙන් හෝ අනුබද්ධ ආයතනයකින් මුදල් ලබාගෙන ඇති බවට තොරතුරු හෙළිවී ඇත. එම තොරතුරුද ඉදිරියේදී අධිකරණයට සවිස්තරව වාර්තා කරන බව රහස් පොලිස් ආරංචි මාර්ගවලින් දැනගන්නට ලැබේ. මේ අනුව අපට දැනට පෙනෙන චිත‍්‍රය කියන්නේ රජයට දැවැන්ත පාඩුවක් සිදුකළාට අමතරව මෙහි දැවැන්ත අල්ලස් දුෂණයක්ද සිදුවී ඇති බවය. එනිසා දැන් රජය කෙලින් නිවැරදිව සිට මොවුන් සියලූදෙනාට විරුද්ධව නීතිය යටතේ මුලින්ම කටයුතු කළ යුතුය. දැන් පෙනෙන්නේ බැඳුම්කර ටොනේඩෝවෙන් ආණ්ඩුව කුඩුපට්ටම් වී ඇති බවය. මේ අවස්ථාවේදී රජය රජයක් ලෙස කටයුතු නොකළහොත් මේ බබාලාගේ ක‍්‍රියාකලාපයන් නිසා නොදුරේදීම රටද කුඩුපට්ටම්වී යනු ඇත.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි