20.4 C
Sri Lanka
25 September,2022

නිලමෙයි කපිලයි මාලනුයි මැරුවා. උඹලාත් දඟලන්නේ නැතිව හිටපන්.

Must read

 

අරුණ ජයවර්ධන
පසුගිය සතියෙන්..

වැලිකඩ බන්ධනාගාරය තුළදී, 2012 නොවැම්බර් 9වැනිදා රාත‍්‍රියේ, එහි රඳවුවන් 27 දෙනකු ගාතනය කිරීම ගැන පොලිස් මත්ද්‍රව්‍ය නාශක කාර්යාංශයේ පොලිස් පරීක්‍ෂක නියොමාල් රංගජීව හා එවකට මැගසින් බන්ධනාගාරයේ අධිකාරි එමිල් රංජන් ළමාහේවා අත්අඩංගුවට ගනු ලදුව දැන් සිටින්නේ රක්‍ෂිත බන්ධනාගාරයේය.
2012 නොවැම්බර් 09වැනිදා දහවල්,රඳවුවන් සන්තකයේ ඇති ජංගමදුරකථන, මත්ද්‍රව්‍ය හා සිම් කාඞ් වැනි අනවසර ද්‍රව්‍ය අත්අඩංගුවට ගැනීමේ සොද්සි මෙහෙයුමක් මුවාවෙන් පොලිස් විශේෂ කාර්ය බලකාය ආයුධ සන්නද්ධව නීති විරෝධී ලෙස බන්ධනාගාරයයට ඇතුලූ විය. තමන් වාට්ටු තුළ සිරකොට එස්ටීඑෆ් විසින් කඳුළු ගෑස් දමනු ලැබීමෙන් කොපයට පත්වුණු රඳවුවෝ, එස්ටීඑෆ් වෙත ගල්මුල් ප‍්‍රහාර එල්ලකරන්නට වුයෙන්, පසුබැස බන්ධනාගාරයෙන් පිටතට එන්නට එස්ටීඑෆ් භටයන්ට සිදුවිය. ඔවුන් පිට.ත රැුකවලෙහි සිටියදී රාත‍්‍රියේ එලෙසම ආයුධ සන්නද්ධව යුද හමුදාව බන්ධනාගාරයට ඇතුළු විය. යම් කායලක් තුළ බන්ධනාගාරය තුළ තිබුණු නොසන්සුන්කම පාලනය කරගන්නට හමුදාවට හැකිවිය. පාන්දර දෙකට පමණ පොලිස් මත්ද්‍රව්‍ය නාශක කාර්යාංශයේ පොලිස් පරීක්‍ෂක නියොමාල් රංගජීව හා තවත් කිහිප දෙනකු සිවිල් ඇඳුමෙන් යුතුව බන්ධනාගාරයට ඇතුළුවූහ. රංගජීව ඇතූළු පිරිස විසින්, තමන් අතවූ ලැයිස්තුවක් බලාගෙන වාට්ටු ආසන්නයේ දණගස්වා සිටි රැුඳවුවන් අතරින් කිහිප දෙනකුගේ නම් කතාකොට ඔවුහු පසෙකට ගෙනයන ලදහ. ඒ පිරිස නැවතත් වාට්ටුවලට නොආ අතර, ඔවුන්ගේ මළසිරුරු පසුවදා උදේ බන්ධනා ගාර භූමිය තුළ තැනින් තැන වැටී තිබෙනු දක්නා ලදි.
නියොමාල් රංගජීව, බන්ධනාගාරයට ඇතුළුවුනු අන්දමත්, නම් අඬගසමින් එක් එක් රෑවුවා පසෙකට ගෙනගිය අන්දමත් ඇසූ දුටු රැුඳවුවන් විසින් කියන ලද දේ පසුගිය සතියේ අපි පළකළෙමු. අද, එහි තවත් තොරතුරු එලිදරව් කෙරෙයි.

කළුතුෂාර මැරූ හැටි
මේ තවත් රැුඳෙවියකුගේ ප‍්‍රකාශයකි:
‘රාති‍්‍රයේ මමත් රැුඳෙවියන් 20ක් විතරත් බන්ධනාගාර නිලධාරීන් 10ක් පමණත් රැුඳීසිටියේ සුබසාධක කාර්යාලයේ. ….ඔය අතර විටින් විට හමුදා නිලධාරීන් කිහිපදෙනා බැගින් සුබසාධක කාර්යාලයට පැමිණ එක් වරක් අපෙන් ඇහුවා හාමුදුරු දෙන්නාව මරපු නිලමේ ඉන්නේ කොහේද කියලා. රැුඳෙවියන් පිළිතුරු දුන්නේ නැහැ. විටින් විට ආ හමුදා නිලධාරීන් අපිව බයගන්වන්න එක එක දේ කිව්වා. එසේ පැමිණි එක කණ්ඩායමක් කිව්වේ, නිලමෙයි කපිලයි මාලනුයි මැරුවා උඹලත් දඟලන්නේ නැතිව හිටපන් කියලා. පසුව නැවතත් ඔහු පැමිණ කිව්වා, සුසන්තයි අතපත්තුයි ගුණ්ඩුයි මැරුව බව. පාන්දර 4 පමණ වනතෙක් අපි ඒ කාර්යාලයේම හිටියා. ඒ වෙලාවේ කොඩිප්පිලි මහතා (එවකට බන්ධනාගාර කොමසාරිස් ජෙනරාල්* සහ තවත් නිලධාරීන් කිහිප දෙනෙක් කාර්යාලයට ආවා. ඔවුන් සිටින අවස්ථාවේ එතැනට ආවා සිවිල් ඇඳගත් හතර දෙනෙක්. තුන්දෙනෙක් සුදුපාට ටීෂර්ට් වගේ ඇඳගෙන හිටියා. එක්කෙනෙක් කහපාට ටීෂර්ට් එකක් හා දිග කලිසමක් ඇඳ හිටියා. ඔහු සාමාන්‍යයෙන් අඩි පහමාරක් උස, මහත කළු බඩ ඉදිරියට නෙරා තිබුණු බුලත්විට කන බව පෙනෙන ආකාරයේ කෙනෙක්. ඔහු අපිට කිව්වා පෙන්නපන් කළුතුෂාරව නැත්නම් උඹලාව මරනවා කියලා. රැුඳවියන් කවුරුත් උත්තර දෙන්න ගියේ නැහැ. එතැන හිටි බන්ධනාගාර නිලධාරියෙක් කිව්වා කළුතුෂාරව පෙන්නපන්, නැත්නම් උඹලට ප‍්‍රශ්නයක් වෙයි කියලා. එම නිලධාරියා එතැන සිටි රැුඳෙවියන් හඳුනාගනිමින් ටිකක් ඉස්සරහට යනවිට ඔහු දැක්කා, මේසයක් යට නිදියාගෙන වගේ හැංගිලා හිටිය කළුතුෂාර. එවිට ඔහු කිව්වා ආ මේ ඉන්නේ තුෂාර කියලා. කහපාට ටීෂර්ට් එක ඇඳගෙන හිටි අය මේසය ළඟට පැමිණ, ‘අම්මට උඩු මේ ඉන්නේ භාණ්ඬේ’ කියමින් තුෂාරව ඇදලා එළියට ගත්තා. ඔහු තුෂාරට පයින් කිහිපයක් ගැහුවා. එවිට තුෂාර කිව්වා, ‘රංගජීව මහත්තයෝ මාව මරන්න එපා’ කියලා. ඉන්පසු කහපාට ටීෂර්ට් ඇඳගෙන හිටි පුද්ගලයා තුෂාරගේ ටීෂර්ට් එකේ කොලර් එකෙන් අල්ලාගෙන ඔහුව බිම දිගේ ඇදගෙන කර්මාන්ත ශාලා කාර්යාලයේ ගේට්ටුව දෙසට ඇදගෙන ගියා. එම ගේට්ටුව ළඟට යන තෙක් අප සිටින තැනට පේනවා. මම සිද්ධිය බලන්නට අඩි කිහිපයක් ඉදිරියට ගිය නිසා හොඳින්ම දැක්කා. මා බලා සිටියදීම කර්මාන්ත ශාලා කාර්යාලයට ඇතුළු වන දොරටුව අසළින් වෙඩි ශබ්දයක් සමග වෙඩි තබන විට පිටවන ආලෝකයක් මම දැක්කා. කළු තුෂාරව බිම දිගේ ඇදගෙන යනවිටත් කොඩිප්පිලි සහ අනෙක් මහත්වරු කාර්යාලයේ හිටියා. පසුව මා ඇතුළු රැුඳෙවියන් වාට්ටුවලට යොමුකිරීම ආරම්භ කළා. මමත් තව රැඳෙවියන් කිහිප දෙනකුත් කර්මාන්ත ශාලා දොරටුව අසලින් වැටී ඇති පාර දිගේ පන්සල් වාට්ටුව දෙසට යෑමට එන විට මම දැක්කා කර්මාන්ත ශාලා කාර්යාලයට ඇතුළුවන දොරටුව ළඟ කළුතුෂාර වැටිලා ඉන්නවා.’

කොණ්ඩ අමිල ඝාතනය
මලිත් සමීර පෙරේරා හෙවත් කොණ්ඩ අමිලගේ දෙහිවල, කළුබෝවිල පදිංචිකරුවෙකි. හෙරොයින් ජාවාරම්කරුවකු වූ අතර කුප‍්‍රකට මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කරු වෙලේ සුදාගේ සහචරයකු ලෙස සැලකුණෙකි. කප්පම් ගැනීමේ නිරතවූවෙකි. වෙලේ සුදා සමඟ ගනුදෙනු තිබුණු කාලයේ අමිලත් වෙලේ සුදාත් පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී දුමින්ද සිල්වාගේ දේශපාලන වැඩවලට ඉදිරිපෙළ සහායකයන් හැටියට සම්බන්ධ වූවෝය.
අමිල අත්අඩංගුවට ගන්නේ නියොමාල් රංගජීව විසිනි. ඒ තම පෙම්වතියකගේ නිවසේ අමිල සිටිද්දීය. බන්ධනාගාරය තුළදීද අමිල අත දිග හැර වියදම් කළේය. ඒ නිසා බන්ධනාගාර නිලධාරීහු අමිලට යහමින් උදව් කළෝය. අමිල, බන්ධනාගාර නිලධාරීන් ලවා සමහර ඉරිදා දවස්වලට ෆ‍්‍රයිඞ් රයිස්, කොත්තු රොටි ගෙන්වාගෙන කෑවේය. බියර්, අරක්කු වැනි දේද එලෙසම ගෙන්වා ගන්නා ලදි. අමිලගේ ළඟ කැමරා ෆෝන් එකක් තිබුණි. ඔහුගේ පෙම්වතිය පුරුද්දක් හැටියට නිවසේ සිට තම කැමරා ෆෝන් එකෙන් බන්ධනාගාරයේ සිටින අමිලගේ කැමරා ෆෝන් එකට රූපය දකිමින්ම කතාකළාය. තමා ඉන්නා සිරකුටියේ හැටි සොබාව අමිල ෆෝන් එක හරහා ගෙදර අයට පෙන්නුවේය.
බන්ධනාගාර ඝාතනය සිදුවුණු දින රාත‍්‍රී 8ට පමණද, ඒ කියන්නේ එස්ටීඑෆ් නිලධාරීන් වෙඩි තබමින් සිටියදී අමිල ජංගම දුරකථනයෙන් ගෙදරට කිහිපවරක් කතාකර තිබුණේය.
රාත‍්‍රී, හමුදාව බන්ධනාගාරය තුළ සිටින විට කොණ්ඩ අමිල, එල් ශාලාවේ තුන්වැනි තට්ටුවේ 34 හෝ 35 කාමරයේ සිටියේය. ඒ මාතර මල්ලිගේ කාමරයයි. රාත‍්‍රී 12 පමණ වන විට හමුදා නිලධාරීහු පැමිණ එල් ශාලාවේ සියලූම දෙනාට බිම් මහලට පැමිණෙන ලෙස දැන්වූහ. බිම් මහලට පැමිණි සියලූ දෙනා එහි දණගස්වන ලද්දෝය.
‘එල් ශාලාවේ ඉන්න එවුන් ඇර අනිත් එවුන් ඉන්නවා නම් නැගිටපල්ලා.’ හමුදා නිලධාරියෝ කීහ.
රඳවුවෝ අට දෙනෙක් පමණ නැගිට්ටාහ. කොණ්ඩ සුරේෂ්, කොණ්ඩ අමිල ඇතුළු තවත් හයදෙනෙක් එසේ නැගී සිටියහ. නිරායුද මේ පිරිස ඉදිරියට ගෙන තම භාරයට ගත් හමුදා භටයෝ ඔවුන් ශාලාවෙන් පිටතට ගෙනගියහ. සුපුරුදු පරිදි නියොමාල් රංගජීවද ඒ හමුදා පිරිස සමඟ සිටියේය.
රඳවුවන් පිටතට ගෙනයෑමෙන් විනාඩි 10කට පමණ පසු වෙඩි ශබ්ද කිහිපයක් ඇසුණි. අන් අයගේ මෙන්ම කොණ්ඩ අමිලගේ ඉරණමද විසඳී තිබුණේය. පසුදින උදේ වන විට කොණ්ඩ අමිලගේ සිරුර අසළ මුවහත් දිග පිහියක්ද දමා තිබිණ. හමුදා සෙබළුන් විසින් පසෙකට ගෙන යන විට අතෙහි කිසිවක් නොතිබුනු කොන්ඩ අමිලගේ මලසිරුර අසල පිහියක් දමා තිබීමෙන්, ඔහුගේ මරණය තවෙකකු හා ගැටුමක ප‍්‍රතිඵලයක් යැයි පෙන්වන්නට ලජ්ජාසහගලත උත්සාහයක් ගෙන තිබුනත්, එහි වයාජය සියලූ දෙනාටම පැහැදිලි විය.

ගුණ්ඩු මාමා මරා දැමෙයි
රාත‍්‍රී 10 පමණ වන්නට ඇත. වයි ඕ වාට්ටුවේ රඳවා සිටි ගුණ්ඩු මාමා වාට්ටුවෙන් පිටතට ගොස් යළි ඇතුළට පැමිණ තවත් රඳවුවකු ඇමතීය. ‘මල්ලි, නාකොටික් එකත් බැහැලා.’ සාමාන්‍යයෙන් කලබල ගති නොපෙන්වන ඔහු ඒ අවස්ථාවේදී බොහෝ කලබල වුණු ගතියක් පෙන්වීය. බොහෝ දේ දෙඩුවේය. එක් වරක රිමාන්ඞ් ඇඳුම ගලවා සරමක් ඇඳගත්තේය. නැවතත් සරම ගලවා රිමාන්ඞ් ඇඳුම ඇඳ ගත්තේය. ‘ඇයි ඉතින් කලබල වෙලා ඉන්නේ?’ කියා අනෙක් රඳවුවා ගුණ්ඩු මාමාගෙන් ඇසුවේය. ‘මම එළියේ ඉඳලා එනකොට නාකොටික් එකේ රංගජීව මහත්තයාව දැක්කා. මම එයාට තට්ටුවක් දාගෙන සර් කියලා කියාගෙන ආවා. ඒ නිසා දැන් මට බයයි. මොනව වෙයිද දන්නේ නැහැ.’
‘නාකොටික් රංගජීව මහත්තයා කහ පාට ටී ෂර්ට් එකක් ඇඳගෙන ඉන්නේ. පරෙස්සම් වෙයල්ලා’ කියාද ගුණ්ඩු මාමා අනෙක් රඳවුවන්ට කීවේය. ‘නාකොටික් රංගජීව මහත්තයාට විරුද්ධව අම්මා සාක්‍ෂි දෙන නඩුවක් තියෙනවා. ඒක අම්මාට කියලා නවත්තලා තියෙන්නේ.’ ඔහු කීවේය. ගුණ්ඩු මාමාත්, කළු තුෂාරත්, අතපත්තුත් බන්ධනාගාරය තුළදී සමීපව ආශ‍්‍රය කළ මිතුරෝ වූහ.
යුද හමුදාව පැමිණි පසු වයි ඕ අංශයේ සිරකරුවෝ සියල්ලෝම පිටතට ගෙන කොරිඩෝරයේ දණගස්වනු ලැබුවෝය. රංගජීව තමාගේ අතේ තිබුණු කඩදාසියෙන් බලමින් නම් කියන්නට පටන් ගත්තේය. ඒ නම් කියැවෙන අය හමුදා නිලධාරීන් විසින් කොරිඩෝරයට යාබද සිරකුටිය තුළට ඇදගෙන යන ලදහ. එසේ නම් අඬගසා සිරමැදිරිවලට දමන ලද අය අතර සුසන්ත, අතපත්තු, ගුණ්ඩු මාමා සහ ඩොල්පින් චන්දන යන අයද වූහ.
කළු පැහැති, සාමාන්‍ය උසක් ඇති, තර සිරුරක් හා නෙරා ආ උදරයක් සහිත පුද්ගලයෙකු නිසා රංගජීවගේ රූපය හැමෝටම මතකය. ගුණ්ඩු මාමා කීවාක් මෙන් ඔහු ඇඳගෙන සිටියේ කහපාට ක්‍රොකඩයිල් වර්ගයේ ටීෂර්ට් එකකි.
සුසන්ත, අතපත්තු, ගුණ්ඩු මාමා සහ ඩොල්පින් චන්දන සිරකුටියට දමා ටික වේලාවකට පසු ඩොල්පින් චන්දන නැවත සිරකුටියෙන් පිටතට ගෙන අනෙක් සිරකරුවන් රඳවා සිටි තැන දණගස්වනු ලැබීය. දැඩි ලෙස පහරකෑම්වලට ලක්වුණු බවක් ඔහුගේ මුහුණෙන් හා ඉරියව්වලින් දිස්විය. ඉන්පසු හමුදා නිලධාරියෙක් නාකොටික් රංගජීව අමතා, ‘සර් හරි’ යැයි කීවේය. ඒ කතාවත් සමඟ රංගජීව දණගස්වා සිටි සිරකරුවන් අතරින් ඇවිදගෙන සිරකරුවන් තිදෙනා රඳවා සිටි සිරකුටිය තුළට ගියේය. විනාඩි තුන හතරකට පසු ඔහු සිරකුටියෙන් පිටතට ආවේය. ඉන් පසු, සුසන්තත්, අතපත්තුත්, ගුණ්ඩු මාමාත් සිරකුටියෙන් පිටතට ගෙන දණගස්වා සිටි සිරකරුවන් අතරින් ගොඩනැගිල්ලෙන්ද පිටතට ගෙන යනු ලැබූහ. ඔවුන්ගේ උඩුකයට ඇඳ සිටි ටීෂර්ට්වලින් එකිනෙකාගේ ඇස් වසා බැඳ තිබිණ. අත්ද බැඳ දමා තිබිණ.
පසු දින උදෑසන වන විට ඒ තුන්දෙනාගේද මළසිරුරු දක්නට ලැබිණ. නිර්මල අතපත්තුගේ මළසිරුර අසළද ටී56ක් දමා තිබිණ. කළු තුෂාරගේ මළසිරුරද ඒ අසළ විය. මළසිරුරු වැටී තිබුණේ මීටර 20ක පමණ දුරක් තුළය. කළු තුෂාරගේ මළසිරුරේ අත උඩ ටී 56 ආයුධයක් තිබිණි.
මොසස් නියොමාල් රංගජීව, මේ ඝාතනවලට වගකිවයුතුදැයි තීන්දු කරනු ඇත්තේ අධිකරණයක් විසිනි. එහෙත්, වැගලිකඩ බන්ධනාගාර සඹූහ ගාතනය සම්බන්ධයෙන් 2015 මාර්තු මාසයේ පත්කරන ලද හිටපු විනිසුරු විමල් නම්බුවසම්ගේ ප‍්‍රදානත්වයෙන් යුක්ත කමිටුව ඉදිරියේ දිවුරුම් පිට සාංෂි දුන් රැදවුවෝ සහ බන්ධනාගාර නිලදාරීහු, නියොමාල් රංගජීව එදා බන්ධනාගාරය තුල කල ඛී දේ සම්බන්ධයෙන් ඇසුදුටු සාක්‍ෂි දි තිබේ.
ඒ නිසා, නියොමාල් රංගජීවට එල්ලවී ඇත්තේ මිනීමැරුම් චෝදනාය. තමා අොත් තිබුණු ලැයිස්තුවක් අනුව නම් කියා අඬගසාගෙන රදවුවන් පසෙකට ගෙනගොස් ඇත්තේ රංගජීව ප‍්‍රමුඛ කන්ඩායම විසිනි. පසුදා උදේ ඒ රැදවුවන්ගේ වෙඩිවැදුණු මලසිරුරු තැන තැන ැවටී තිඉියදී හමුවිය. දැන්, තමා විසින් පසෙකට ගෙනයන ලද රැඳවුවන්ගේ ජීවිතවලට කුමක්වීදැයි පැහැදිලි කළ යුත්තේ රංගජීවය.අදිකරණය හමුවේ පැනනගිනු ඇති වැදගත්ම ප5ශ්නයද එයයි. ඒ ප‍්‍රශ්නයට ලැබෙන ිපලිතුරු මත රංගජීව යවනු, දිවයින පුවත්පත කියන විදියට, විරයෙක්ද, නැතිනම් සඹූහ ගාතනයකට වගකිවයුතු මිනීමරුවෙක්ද යන්න පැහැදිලි වනු ඇත.
සාමාන්‍යයෙන් පොලිස් නිලධාරීන්ට එකම පොලිස් ඒකකයක් තුළ දිර්ඝ ලෙස රාජකාරියේ යෙදෙන්නට නොහැකි නමුත්, පුදුමයකට මෙන් නියොමාල් රංගජීව, අවුරුදු 18ක්ම රාජකාරි කර ඇත්තේ මත්ද්‍රව්‍ය නාශක කාර්යාංශයේය. දැනගන්නට තිබෙන පරිදි, කඩුවෙල ප‍්‍රදේශය ආශ‍්‍රිතව ඔහුට හිමි නිවාස 5ක් පමණ තිබේ. ටිපර් රථ කිහිපයක්ද ඔහුට අයිතිය. මීට කාලයකට පෙර රංගජීවගේ කටයුතු ගැන චෝදනා පත‍්‍රයක් පොලිසිය තුලින් සකස් කෙරුණු නමුත්, කුමන හේත්ුවක් නිසා හෝ එය ඉදිරියට ගියේ නැත.

ලබන සතියට.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි