No menu items!
28.9 C
Sri Lanka
14 June,2024

රාජ්‍ය සේවකයන් ඉන්න ටිකත් රට ඇරියාම වැඩ කරන්නේ කවුද?

Must read

■ අමන්දිකා කුරේ

ශ්‍රී ලංකාව මේ වන විට මුහුණ දී තිබෙන ඩොලර් අර්බුදයට විසඳුමක් සෙවීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රමිකයන් වෙනත් රටවල රැකියා අවස්ථා සඳහා විදේශගත කරවීමට මේ දිනවල ව්‍යාපෘති රැසක් ක්‍රියාත්මක වේ. එමෙන් ම බහුතරයක් ශ්‍රී ලාංකිකයන් මේ දිනවල උත්සාහ කරමින් සිටින්නේ ස්ථිරවම හෝ තාවකාලිකව රැකියාවක් සඳහා හෝ විදෙස් ගත වීමට ය. විශාල පෝලිම් ද ඒ සඳහා නිර්මාණය වී තිබෙන්නේ ඒ නිසා ය. ශ්‍රී ලංකාවට ඩොලර් ගෙනඒමට පවතින පහසුම, සෘජුම සහ කෙටි කාලීන ම ක්‍රමය මේ ආකාරයෙන් ශ්‍රමිකයන් විදෙස්ගත කර ඔවුන්ගේ ප්‍රේෂණ හරහා රටට ඩොලර් ලබා ගැනීමයි. විරැකියාවෙන් පෙළෙන අය හෝ වෙනත් සිදු කරමින් සිටින රැකියාවෙන් ඉවත් වී විදේශගත වීමේ සම්භාවිතාව මේ වන විට වැඩි වී තිබේ.


රාජ්‍ය සේවයට ද වැටුප් ගෙවීම පිළිබඳව ගැටලුවක් උද්ගත වී ඇති මොහොතක රාජ්‍ය සේවකයන්ට නිවාඩු ලබා දී ඔවුන්ව විදෙස්ගත කිරීමේ ව්‍යාපෘතියක් කරළියට පැමිණ ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ රාජ්‍ය සේවයේ රාජ්‍ය සේවකයන් ප්‍රමාණය අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වැඩියෙන් සිටින බවට සාකච්ඡා වන්නේ බොහෝ කලක සිට ය. ඇතැම් අත්‍යවශ්‍ය රාජ්‍ය සේවාවන් සඳහා නිලධාරී හිඟයන් පවතිද්දී ඇතැම් සේවා සඳහා අතිරික්ත සේවකයෝද සිටිති. කෙසේවුවත් රාජ්‍ය සේවයේ වැටුප් ගෙවීම සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශ්නයක් පවතින බවට අවසන් වරට අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ ජාතිය ඇමතූ අවස්ථාවේදී ද පැවසූ අතර ඒ සඳහා ඇතැම් විට මුදල් අච්චු ගැසීමට සිදු වන බව ද පැවසුවේ ය.


රාජ්‍ය සේවකයන්ට නිවාඩු ලබා දී ඔවුන් විදේශගත කරවීමේ ව්‍යාපෘතියක් පිළිබඳව සාකච්ඡා වන්නට පටන් ගත්තේ ඉන් පසුවය. මේ පිළිබඳව මූලික අදහස අගමැතිවරයා සහ කම්කරු හා විදේශ රැකියා ඇමති මනූෂ නානායක්කාර ඉදිරිපත් කළේය. ඒ අනුව සිය තනතුරට හෝ ජ්‍යේෂ්ඨත්වයට හානියක් නොවන අන්දමින් වසර පහක පමණ වැටුප් රහිත නිවාඩු ලබාගෙන විදේශ රැකියාවක් සඳහා යාමට රාජ්‍ය සේවකයන්ට අවසර හිමිවේ. ඔහු හෝ ඇය විසින් එම කාලය තුළ විදේශ රැකියාව අවසන් කර නැවත පැමිණි පසු තමා සේවය කළ ආයතනයේ සේවය කළ තනතුරටම නැවත ඇතුළත් වී සේවය කළ හැකිය. එම තනතුරු සඳහා රාජ්‍ය සේවකයන් නැවත සේවයට ගන්නේ නම් එම වසර ගණනාව පුරාවටම ඔහු වෙනුවෙන් එම ආයතනයේ රැකියා පුරප්පාඩුව තබාගෙන සිටිය යුතුවේ. ඒ සඳහා වෙනත් අයෙකු බඳවා ගැනීමද කළ නොහැකිය. මුලින් සඳහන් කළ පරිදි අත්‍යවශ්‍ය රාජ්‍ය සේවාවන් සඳහා මෙනිසා විශාල බලපෑමක් එල්ල වනු ඇත. අවශ්‍ය සේවාවන් ලබා දීමට අදාලව ප්‍රමාණවත් කාර්ය මණ්ඩල නොමැති වීම අනිවාර්යයෙන් ම තවත් අර්බුදයකට පාර කපන්නක් වනු ඇත.


විශේෂයෙන් ම සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ සහ අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයේ සේවයේ නිරතවන්නන් විදෙස්ගත වීම් සහ පරිපාලන හා බැංකු සේවකයන් විදෙස්ගත වීම එවැනි අර්බුදයකට ඉක්මනින්ම පාර කපනු ඇත. සෞඛ්‍ය සේවයේ මේ වන විටත් අර්බුදයක් පවතින අතර ඖෂධ හා වෛද්‍ය උපකරණ හිඟය නිසා මේ වන විටත් සෞඛ්‍ය සේවය යම් කඩාවැටීමකට ලක් වී තිබේ.
සෞඛ්‍ය සේවාවේ සේවකයන් විදෙස් ගත වීම රට තුළ විශාල සෞඛ්‍ය අර්බුදයක් ඇති කිරීමට මග පාදනු ඇති බව අප කළ විමසීමක දී ඒකාබද්ධ සෞඛ්‍ය සේවක සංගමයේ ප්‍රධාන ලේකම් ටැම්පිටියේ සුගතානන්ද හිමි විසින් පෙන්වා දෙන ලදි. සුගතානන්ද හිමි පෙන්වා දුන්නේ කරුණු දෙකක් හේතුවෙන් මෙම රාජ්‍ය සේවකයන් විදෙස්ගත කරවීමේ ව්‍යාපෘතියට සිය සංගමය විරෝධයක් දක්වන බවයි.


‘පළමුවෙන් ම මෙම තීරණය හරහා සෞඛ්‍ය සේවය දැඩි හැකිලීමක් සිදු වෙන්න නියමිතයි. දෙවැනි කාරණය දැනටමත් සෞඛ්‍ය සේවයේ විවිධ අංශ සඳහා විශාල පුරප්පාඩු ප්‍රමාණයක් සහ හිඟයක් පවතිනවා. දැනට හෙද කාර්යමණ්ඩල පමණක් 19,428ක හිඟයක් තිබෙනවා. රෝහල් සහායක තනතුරේ 6,700ක පුරප්පාඩු තිබෙනවා. නමුත් අවශ්‍ය ප්‍රමාණය 14,000ක් පමණ වෙනවා. මෙවැනි වටපිටාවක තමයි විදෙස් රැකියාවලට රාජ්‍ය සේවකයන්ට අවස්ථාවක් දෙන්න හදන්නේ. දැන් සෞඛ්‍ය සේවකයන් විදේශගත වීමක් සිදු වුණොත් ඒ අඩුපාඩුව පිරවෙන ක්‍රමයකුත් නෑ. දැනටත් අමාරුවෙන් අතිකාල කරලා තමයි කරගෙන යන්නේ.’


සුගතානන්ද හිමියන් පෙන්වා දෙන්නේ සෞඛ්‍ය කාර්ය මණ්ඩලවල අයට අනුප්‍රාප්තිකයන් නොමැති නිසා ඇතැම් විට ස්ථානමාරුවක්වත් ලබා ගැනීමට අපහසු තත්වයක මේ වන විට සිටින බවයි.


‘අනුප්‍රාප්තිකයෙක් නැතිව ස්ථාන මාරුවක්වත් අනුමත නොකරන ආණ්ඩුව තමන්ගේ අර්බුදය වහගන්න රාජ්‍ය සේවකයා පාවිච්චි කරන එකක් තමයි මේ තියෙන්නේ. රාජ්‍ය සේවය අඩු කරන්න ආණ්ඩුව තීරණයක් අරගෙන තියෙනවා. එහි එක් මුහුණුවරක් විදිහට තමයි රාජ්‍ය සේවකයන් විදෙස්ගත කරවීම යන්නේ. නමුත් එයින් සිදු වන්නේ ඇති වෙලා තිබෙන අර්බුදය තවත් වැඩි වෙන එකයි.’


සාමාන්‍යයෙන් රාජ්‍ය සේවක බහුතරයක් සිය වැටුපෙන් අඩු වන පරිදි පුද්ගලික ණය මුදල් ලබා ගෙන සිටිති. මේ හරහා නිවාඩු ලබා ගන්නා රාජ්‍ය සේවකයන්ගෙන් එම ණය මුදල් අයකරගන්නේ කෙසේද යන්න සහ ඔවුන් විසින් එම ණය මුදල් ගෙවිය යුත්තේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව තවමත් රජය වැඩපිළිවෙළක් ඉදිරිපත් කර නොමැති බව ලංකා බැංකු සේවක සංගමයේ උපසභාපති ධනුෂක කුමාරසිංහ පෙන්වා දෙයි.


‘බොහෝ ආයතනවල සේවය කරන අය මේ විදිහට ණය මුදල් අරගෙන තිබෙනවා. මෙහෙම නිවාඩුවක් දෙනවා නම් මේ කරුණු ගැනත් සැලකිලිමත් විය යුතුයි. රාජ්‍ය සේවකයන් බඳවාගෙන තිබෙන්නේ ඒ ඒ ආයතනවල වැඩ ටික කරන්නනේ. දැනට රාජ්‍ය බැංකු සේවකයන් විදෙස්ගත කිරීම පිළිබඳව තීරණයක් අරගෙන නැති වුණත් අනෙක් ආයතනවල මේ ප්‍රශ්නයත් එක්ක ඇති වන තදබදය හා ප්‍රමාදය බැංකු පද්ධතියට අනිවාර්යයෙන් ම බලපානවා. ඒ කියන්නේ එය සෘජුවම ආර්ථිකයට බලපානවා. එක ආර්ථික ප්‍රශ්නයක් විසඳගන්න ගිහින් තවත් ආර්ථික හා සමාජීය අර්බුදයක් මේ හරහා නිර්මාණය වෙන්න පුළුවන්.’


ඔහු පෙන්වා දෙන්නේ මෙලෙස විදෙස්ගත වීමට සුදුසුකම් ලබනු ඇත්තේ ද වැඩකිරීම සම්බන්ධයෙන් දක්ෂතාව වැඩියෙන් දක්වන නිලධාරීන් බවයි.


‘අනිවාර්යයෙන් ම ආයතනවල ඉන්න වැඩ කිරීමට වැඩි දක්ෂතාවක් තිබෙන නිලධාරීන් තමයි බොහෝ විට මේ විදේශගත වීමට සුදුසුකම් ලබන්නේ. එහෙම වුණොත් අපට ලොකු ප්‍රශ්නයක් එනවා දක්ෂ නිලධාරීන් හිඟවීමත් එක්ක. දැනටමත් සමහර රාජ්‍ය ආයතන ඉස්සරහ පෝලිම් හැදිලා ඉවරයි. දක්ෂ නිලධාරීන් රටින් පිට වුණොත් මේ තත්වය කළමනාකරණය කරගන්නේ කොහොමද කියන එක ගැන දැනට වැඩපිළිවෙළක් රජයට තිබෙන බවක් පෙනෙන්නට නෑ.’
රාජ්‍ය සේවකයන් විදෙස්ගත වීම බලපාන තවත් අංශයක් වන්නේ අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයයි. අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයද පුරප්පාඩු මධ්‍යයේ ගෙන යන එකකි. ගුරු හිඟයට තවමත් විසඳුම් ලැබී නොමැත. ගුරුවරුන් නොමැති නිසා වසරකට පාසල් කිහිපයක් ම වැසී යන තත්වයක පවතියි. එවැනි තත්වයක් යටතේ ගුරුවරුන් විදෙස්ගත වුවහොත් අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රය දැඩි අවදානමකට වැටෙන බව ලංකා ගුරු සංගමයේ ප්‍රධාන ලේකම් ජෝසප් ස්ටාලින් පවසයි.


‘ගුරුවරුන්ට හිතෙන්න පුළුවන් අපට රට ගිහින් හොඳ රැකියාවක් කරලා වැඩි මුදලක් උපයන්න පුළුවන් කියලා. නමුත් ගුරුවරු රට ගියාම ළමයින්ට උගන්වන්නේ කවුද? රජය මේවා ගැන කතා කරන්නේ නැතිව රාජ්‍ය සේවය හෑල්ලු කරනවා රාජ්‍ය සේවය අඩු කරන්න ඕනෑ කිය කිය. රාජ්‍ය සේවය වැඩි වුණේ කොහොමද? ඒ දේශපාලනඥයන්ගේ ගෝලයන්ට දේශපාලන පත්වීම් දීලා තමයි රාජ්‍ය සේවය වැඩි වුණේ. ඒකට රාජ්‍ය සේවකයාට බැනලා වැඩක් නෑ.’


මේ පිළිබඳව විමසීමට රාජ්‍ය පරිපාලන, ස්වදේශ කටයුතු, පළාත් සභා හා පළාත් පාලන අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් එම්.එම්.පී.කේ.මායාදුන්න සම්බන්ධ කරගැනීමට උත්සහ කළ ද නොහැකි වූ අතර එම අමාත්‍යංශයේ ප්‍රකාශිකාවක පැවසුවේ මෙම රාජ්‍ය සේවකයන් විදෙස්ගත කරවීම පිළිබඳව තවමත් අවසන් තීරණයක් ගෙන නොමැති බවයි. මේ වන විට ඒ පිළිබඳව සාකච්ඡා පැවැත්වෙන බවත් හැකි ඉක්මනින් අවසන් තීරණයක් ගනු ඇති බවටත් ඇය ප්‍රකාශ කළා ය.


එම අමාත්‍යංශය හරහා එවැනි තීරණයක් තවම ගෙන නැතත් රාජ්‍ය සේවකයන් විදෙස්ගත කිරීමට අදාළව රාජ්‍ය සේවකයන්ට අයදුම් කිරීම මේ වන විට විදේශ සේවා නියුක්ති කාර්යාංශයේ වෙබ් අඩවිය හරහා ආරම්භ කර තිබේ. ජුනි 08 නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කම්කරු හා විදේශ රැකියා ඇමති මනූෂ නානායක්කාර සඳහන් කර තිබෙන්නේ විදේශ රැකියා සඳහා යාමට බලාපොරොත්තු වන රාජ්‍ය සේවකයන්ට ඒ හරහා ලියාපදිංචි වන ලෙසයි. මෙම ව්‍යාපෘතිය පිළිබඳව අවසන් තීරණයක් ළඟදීම ගන්නට බලාපොරොත්තු වන බැවින් ඒ සඳහා උනන්දුවක් දක්වන පිරිස් ලියාපදිංචි වන ලෙස එම නිවේදනයේ සඳහන් ය.


මේ වන විට ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල හරහා ද ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය පිළිබඳව අවධානයක් යොමුව තිබේ. සාමාන්‍යයෙන් ආර්ථික අර්බුදවලට මුහුණ දෙන රටවලට රාජ්‍ය සේවය කප්පාදු කිරීමට අරමුදල උපදෙස් ලබා දෙයි. මුලින් සඳහන් කළ පරිදි ඇතැම් ක්ෂේත්‍රවල පුරප්පාඩු පැවතිය ද ඇතැම් ක්ෂේත්‍රවල අතිරික්ත සේවක ප්‍රමාණයක් සිටින නිසා රාජ්‍ය සේවයේ ප්‍රමාණය වැඩිය. එම සේවකයන්ගේ විරෝධයෙන් තොරව එය තාවකාලිකව අඩුකරගැනීමේ පහසුම මාර්ගයක් රජය විසින් තෝරාගෙන ඇති බව පෙනෙයි. කෙසේවුවත් ඒ හරහා තවත් අර්බුද රාශියකට පාර කැපෙන බව අවසානයේ පැහැදිලිවන කරුණයි.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි