20.5 C
Sri Lanka
25 September,2022

රිෂාඩ්ගේ ආයතනය කොලෝසස්ට තඹ දුන්නේ මෛත්‍රීගේ ගෝලයාගේ ලියුමකින් පස්සේ

Must read

මීට පෙර එල්ල වූ කොලෝසස් සමාගමට සහයෝගය දැක්වීමේ චෝදනාව මත පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී රිෂාඩ් බදියුදීන් නැවත අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත. රිෂාඩ්ට ඇති චෝදනාවේ පසුබිම් කතාව ආණ්ඩුවේ හිතවතුන් දෙසටත් යොමු වේ.

‘රිෂාඩ් බදියුදීන් මුස්ලිම් දේශපාලනඥයෙකි. ඉතින්, කුමන හෝ චෝදනාවක් මත ඔහු අත්අඩංගුවට ගැනීම හොඳ දෙයකි.’
අප ඉහතින් සටහන් කළේ ඇතැම් උදවිය කල්පනා කරන ආකාරයය. ඔවුන්ට චෝදනා අදාළ නැත. දේශපාලනඥයාගේ නම මුස්ලිම් නම් ඒ කෙනා අන්තවාදියෙකි. රිෂාඩ් බදියුදීන්, රවුෆ් හකීම්, මුජිබුර් රහුමාන් ආදි බොහෝ දේශපාලනඥයන්ට ඒ ලේබලය ඇලවී තිබේ. ඒ නිසා අත්අඩංගුවට ගත්තේ ඇයිද, චෝදනා පදනම් සහගතද වැනි කාරණා කිසිවක් සොයා බලන්නේ නැතිව රිෂාඩ් අත්අඩංගුවට ගත්තාට කමක් නැතැයි සිතන උදවිය සිටිති. එහෙත්, දේශපාලනඥයෙකු අත්අඩංගුවට ගත් පසු ඒ නිශ්චිත මොහොතේ අත්අඩංගුවට ගත්තේ ඇයිදැයි සොයා බැලිය යුතුය.
රිෂාඩ් බදියුදීන් පමණක් නොව, මෙරට කිසිම දේශපාලනඥයෙකු ගැන සම්පූර්ණ විශ්වාස තැබිය නොහැකි බව අපි දනිමු. ඕනෑ දේශපාලනඥයෙකුගේ ඉතිහාසයේ කළු පැල්ලම් තිබිය හැකි බව අපි දනිමු. ඒ නිසා අප මේ ලියන්නට යන්නේ රිෂාඩ් බදියුදීන් පරම පවිත්‍ර දේශපාලනඥයෙකු බව නොවේ. අප මේ කතා කරන්නේ පසුගිය සතියේ රිෂාඩ් අත්අඩංගුවට ගැනීමට හේතු වූ ප්‍රධාන චෝදනාව ගැනය. කොලෝසස් පෞද්ගලික සමාගමට අබලි යකඩ ලබා දීමේ චෝදනාව ගැනය.

නිවසට කඩා වැදීම
පාස්කු ප්‍රහාරයේ මහමොළකරුවන් අත්අඩංගුවට නොගන්නේ මන්දැයි දිගින් දිගටම චෝදනා එල්ල වෙද්දී, මුලින් ආණ්ඩුව දුන් පිළිතුර වුණේ මවුලවි නවුෆර් මහමොළකරුවා ලෙස නම් කිරීමය. එම නම් කිරීම තුරුම්පුවක් වනු ඇතැයි ආණ්ඩුව පැත්තෙන් සිතන්නට ඇත. නවුෆර් මවුලවි අන්තවාදී අදහස් ප්‍රචාරය කළ අයෙකු වන නමුත්, ප්‍රහාරයකට අවශ්‍ය අපරාධමය සංවිධාන කටයුතු කළ අයෙකු බව තහවුරු වී නොමැත. ඒ නිසා ආණ්ඩුව පරීක්ෂණ යට ගසනවායැයි චෝදනා එල්ල විය.
දිගින් දිගටම චෝදනා එල්ල වෙද්දී අප්‍රේල් 24 වැනිදා ආණ්ඩුව කළේ තුරුම්පුවක් යැයි සිතමින් තවත් කාඩ්පතක් ඇදීමය. ඒ රිෂාඩ් බදියුදීන් හිටපු අමාත්‍යවරයා සහ ඔහුගේ සොහොයුරු රියාජ් බදියුදීන් අත්අඩංගුවට ගනිමිනි.
එම අත්අඩංගුවට ගැනීම සිදු වූ ආකාරයත් කැමරාවල සඳහන් වී තිබේ. රිෂාඩ්ගේ බිරිඳ සහ දරුවන් සිටියදී මහ රෑ නිවසට පැමිණි නිලධාරීන් සමඟ රිෂාඩ් කතා කරන වීඩියෝවක්ද ප්‍රසිද්ධ කර තිබුණි. එහිදී ඔහු විමසා තිබුණේ තමන්ගෙන් ප්‍රකාශයක් ගන්න ඕනෑ බව කීවේ නම් තමන් පොලීසියට පැමිණෙන බවය. දවසේම පාර්ලිමේන්තුවේ සිටි තමන් අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා, හොරෙකු අල්ලන්නට මෙන් විශාල පිරිසක් රැගෙන නිවසට ආවේ ඇයිදැයි ඔහු විමසීය. බැලූ බැල්මට මහ රෑ නිවසට ගොස් එම අත්අඩංගුවට ගැනීම කර තිබුණේ ආණ්ඩුවට අවශ්‍ය ආකාරයේ නාට්‍යමය අවස්ථාවක් නිර්මාණය කිරීම සඳහාය. රිෂාඩ් රටේ ප්‍රකට දේශපාලන පක්ෂයක නායකයෙකි. එහෙත් සැඟවුණු පාතාල නායකයෙකු මෙන් ඔහු අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණි.

මහින්දානන්දගේ කතාව
‘පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයට සියලු ආකාරයේ සහයෝගය ලබා දීලා තියෙනවා.’ රිෂාඩ් අත්අඩංගුවට ගැනීම ගැන එසේ කියා තිබුණේ අමාත්‍ය මහින්දානන්ද අලුත්ගමගේය. ‘සියලු ආකාරයේ සහයෝගය’ යනු ඉතා බරපතළ ප්‍රකාශයකි.
සියලු ආකාරයෙන් කියන්නේ කුමනාකාරයෙන්ද? ඒ ගැන වගකීමක් ඔහුට තිබේද? සියලු ආකාරයේ සහයෝගය දුන්නායැයි කියන්නේ ප්‍රහාරය ගැන දැන සිටියාද? දැන සිටියා නම් ඒ බව කියන්නේ කුමන පදනමක් මතද? මුණගැසුණා නම් ඒ කවදාද? දූරකථන ඇමතුම් හුවමාරු වුණාද? කවදාද? කුමන ප්‍රහාරකයා සමගද? ආදි ප්‍රශ්න බොහොමයකට පිළිතුරු මහින්දානන්ද අලුත්ගමගේ සතුව තිබිය යුතුය.
මහින්දානන්ද අලුත්ගමගේ මහතා 2020 අගෝස්තුවේ කළ ‘2011 ලෝක කුසලාන අවසන් තරගය ඉන්දියාවට පාවා දුන්නා’ යන ඓතිහාසික ප්‍රකාශයෙන් පසු, ඔහුගේ කතාවල වගකීම් සහගත බව විමසා බැලීමට උත්සාහ කර වැඩක් නැත.
පොලීසිය භාර මහජන ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා වන සරත් වීරසේකර කියා තිබුණේත් පාස්කු ප්‍රහාරයට සම්බන්ධතා ඇති නිසා අත්අඩංගුවට ගත් බවය.
එලෙස සහයෝගය ලබා දීම පිළිබඳ කොලෝසස් සමාගමේ කතාව හැර, තව අලුත් තොරතුරු තිබේ නම් ඒවා හෙළි කිරීම ආණ්ඩුව පැත්තේ වගකීමය. ඒ අලුත් කරුණු අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමත් ඔවුන්ගේ වගකීමය. එහෙත් තවම එවැනි අලුත් කතාවක් හෙළි කර නැත.
අප මෙහි කතා කරන්නේ රිෂාඩ්ගේ නිවසට පැමිණ අත්අඩගුවට ගැනීමේදී හේතුව ලෙස ඉදිරිපත් කළ පරණ චෝදනාව ගැන පමණි.

කොලෝසස්
රිෂාද් බදියුදීන්ගේ නිවසට පැමිණ පොලීසියෙන් රැගෙන ගොස් තිබුණේ කොලෝසස් පුද්ගලික සමාගමට අබලි යකඩ ලබා දීමේ චෝදනාව ගැන ප්‍රශ්න කරන බව කියමිනි. ඔහු ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ දින 90ක් රඳවා තබා ගැනීමට අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ඉල්ලා තිබුණි.
කොලෝසස් සමාගම යනු සිනමන් ග්‍රෑන්ඩ් හෝටලයට මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාරය එල්ල කළ ඉන්සාෆ් අහමඩ්ට අයිති සමාගමකි.
මේ චෝදනාව මීට පෙරද රිෂාඩ් බදියුදීන් හිටපු අමාත්‍යවරයාට එල්ල විය. ඉන් පසු එම චෝදනාව පිළිබඳ කරුණු ගණනාවක් හෙළි වූ අතර, හිරු ටීවී ‘සලකුණ’ වැඩසටහනකදී නිවේදකයන්ට කට උත්තර නැති වෙන පරිදි, රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා ඒ ගැන කරුණු දැක්වීමක්ද කර තිබුණි.
කොලෝසස් පුද්ගලික සමාගමට අදාළව ඔහුට එල්ල වූ චෝදනාව වුණේ රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා කර්මාන්ත හා වාණිජ කටයුතු අමාත්‍යවරයාව සිටිය දී එම අමාත්‍යංශය යටතේ තිබුණු කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය මගින් නිකුත් කළ තඹ හා නිෂ්පාදන විකුණා, ඉන්සාෆ් අහමඩ් ඉපයූ මුදල් පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාර සඳහා යොදා ගෙන ඇති බවය.

රිෂාඩ්ගේ කටඋත්තර
එම චෝදනා ඉදිරිපත් වූ මුල් මොහොතේම ඒ පිළිබඳ පරීක්ෂණ ආරම්භ කර තිබුණි.
‘මෙම චෝදනාව පිළිබඳව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවත්, පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ කමිටුවක් මගිනුත් විමර්ශන සිදුකළා. එකී විමර්ශනවලදී අමාත්‍යංශ ලේකම්තුමා ඇතුළු අමාත්‍යංශ නිලධාරීන්, කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයේ නිලධාරීන් කැඳවා දීර්ඝ වශයෙන් ප්‍රශ්න කළා. විෂයභාර අමාත්‍යවරයා ලෙස මාවද කැඳවා ප්‍රශ්න කළා. සියලු තොරතුරු සටහන් කර ගත්තා. එසේ සිදුකළ විමර්ශනවලින් පසුව මේ කිසිදු චෝදනාවකට මගේ සම්බන්ධතාවයක් නැති බවට තහවුරු වුණා. දැනට වැඩ බලන පොලිස්පතිතුමා පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ කමිටුවත් ඒ බව ලිඛිතව දැනුම් දී තිබුණා.’ යනුවෙන් රිෂාඩ් බදියුදීන් මහතා ඒ ගැන මීට පෙර මාධ්‍යවේදීන් පිරිසක් ඉදිරියේ කියා තිබුණි. ඔහු එහිදී ප්‍රකාශ කර තිබුණේ 2019 දී සිදු කළ පරීක්ෂණ ගැනය.
කෙසේ වෙතත් 2020 ජුලි මාසයේදී මේ පිළිබඳ නැවතත් ප්‍රකාශයක් ලබා ගැනීම සඳහා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවෙන් ඔහුට කැඳවීමක් කර තිබුණි. 2020 ජුලි 08 වැනිදා ඔහුට ඒ බව දැනුම් දී තිබුණි. ඒ කාලයේ පරීක්ෂණ නැවත මතු වීම සහ ඒ කාලසීමාව පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණය තිබුණු සමයක් වීම එකිනෙකට සම්බන්ධයක් නැති අහම්බයක් විය හැක. කෙසේ වෙතත් පක්ෂ නායකයෙකු වූ ඔහු මැතිවරණ ප්‍රචාරක කටයුතු අත්හැර පැමිණ ජුලි 09 වැනිදා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට කටඋත්තරයක් ලබා දී තිබුණි. එදින පැය 10ක් පමණ ඔහු කටඋත්තර ලබා දුන්නේය.
කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය කොලෝසස් සමාගමට තඹ නිකුත් කළ ආකාරය පිළිබඳ ජුලි මාසයේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට කටඋත්තර ලබා දීමෙන් පසු ඔහු මාධ්‍යවේදීන්ට පැහැදිලි කර තිබුණේ මෙසේය.
‘කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයේ අබලි ලෝහ, කර්මාන්තකරුවන් වෙත ලබා දීමට 2013 වර්ෂයේදී අමාත්‍ය මණ්ඩලය විසින් අනුමත මාර්ගෝපදේශයක් තිබෙනවා. ඒ අනුව තමයි 2013 සිට අද දක්වාත් කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය වෙත රාජ්‍ය ආයතන මගින් ලබා දෙන තඹ ඇතුළු අබලි ලෝහ කර්මාන්තකරුවන් වෙත ලබා දෙන්නේ. එම ක්‍රියා පටිපාටිය මාගේ කාලය තුළදීත් ඒ විදිහටම ක්‍රියාත්මක වුණා.
පාස්කු ඉරිදා සිනමන් ග්‍රෑන්ඩ් හෝටලයේ මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරයක් එල්ල කළ ඉන්සාෆ් අහමඩ්ට අයිති කොලොසස් සමාගම නමින් තඹ නිෂ්පාදනය කරනු ලබන ආයතනයක්ද අදාළ රෙගුලාසි අනුව තඹ ඇතුළු අනෙකුත් අබලි ලෝහ ලබා ගැනීමට කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයේ ලියාපදිංචි වී තිබුණා.
එම සමාගම 2011 වර්ෂයේදී ස්ථාපිත කර තිබුණත් කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය වෙත ලියාපදිංචි වී තිබුණේ 2017 වර්ෂයේදීයි. එසේ ලියාපදිංචි වන විටත් එම සමාගම තඹ අපනයනය කරමින් පැවති බව පසුව මා දැනගත්තා.
ශ්‍රී ලංකා රේගුවේ දත්ත අනුව එම සමාගම 2016 වර්ෂයේදී තඹ මෙටි්‍රක් ටොන් 830ක්, 2017 වර්ෂයේ දී මෙටි්‍රක් ටොන් 1150ක් ද 2018 වර්ෂයේදී තඹ මෙටි්‍රක් ටොන් 420ක් වශයෙන් අපනයනය කර තිබූ බව පසුව කරන ලද සොයා බැලීම් මගින් තහවුරු වුණා.
කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය මගින් එම සමාගම වෙත තඹ නිකුත් කර ඇත්තේ 2017 වර්ෂයේදී මෙටි්‍රක් ටොන් 16.8ක් හා 2018 වර්ෂයේදී අවස්ථා 04කදී මෙටි්‍රක් ටොන් 100ක් පමණයි. එම ප්‍රමාණය මගින් 2016 සිට 2019 වර්ෂවලදී ඉහත දක්වා ඇති පරිදි විශාල අපයනයක් සිදු කළ නොහැකි බව කාටත් පෙනෙන කාරණයක්.
2017 වර්ෂයේදී ඉහත කර්මාන්තශාලාව ලියාපදිංචි කරන අවස්ථාවේදී කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයේ නිලධාරීන් ඉහත කී අබලි ලෝහ නිකුත් කිරීමේ මාර්ගෝපදේශයෙහි සඳහන් ආකාරයට ස්ථානීය පරීක්ෂණයක් සිදු කර තිබෙනවා.
එහිදී ඔවුන් වාර්තා කර තිබෙනවා ලියාපදිංචිය සඳහා ඉදිරිපත් වන අවස්ථාව වන විටත් කර්මාන්ත ශාලාව අවට තඹ ඇතුළු අබලි ලෝහ විශාල ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදන කටයුතු සඳහා ගබඩා කර ඇති බව.
මේ සම්බන්ධයෙන් පසුව කරන ලද සොයා බැලීම්වලදී ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් ආයතනය විසින් මෙටි්‍රක් ටොන් 1000ක පමණ භූගත තඹ රැහැන් තොගයක් කොලොසස් සමාගම වෙත ලබා දී ඇති බව අනාවරණය වෙලා තිබුණා. එසේම සාමාන්‍ය වෙළෙඳපොලින් තවත් විශාල ප්‍රමාණයෙන් තඹ ලබා ගන්නා බව අනාවරණය වෙලා තිබුණා. මේ සම්බන්ධයෙන් මම අපරධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පැහැදිලි කළා.’
ඒ අතර කොලෝසස් සමාගමට පමණක් නොව, කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලය තවත් සමාගම් ගණනාවකට අබලි යකඩ ලබා දී ඇති බවත්, එය එම ආයතනයේ සාමාන්‍ය ක්‍රියාවලියක් පමණක් බවත් හෙළි වී තිබුණි. ඊට අමතරව කොලෝසස් සමාගම අපනයනය කළ අබලි යකඩ ප්‍රමාණයට වඩා සෑහෙන අඩු ප්‍රමාණයක් රිෂාඩ් බදියුදීන් යටතේ තිබුණු කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයෙන් ලබා ගෙන තිබුණි. ඒ අනුව රිෂාඩ් බදියුදීන් අමාත්‍යවරයාගේ ආයතනවලින් මෙම සමාගමට විශේෂ සැලකීමක් කළ බවක් පෙනෙන්නට නැත.

මෛත්‍රීගේ සම්බන්ධතා
කොලෝසස් පුද්ගලික සමාගම පිළිබඳ වැදගත්ම කරුණ ඒ කිසිවක් නොවේ. මේ සමාගම වෙත ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් ආයතනයෙනුත් අබලි යකඩ ලැබීමය. රිෂාඩ් යටතේ තිබුණු කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයට අබලි යකඩ ලබා දෙන ලෙස දැනුම් දෙමින් ඉහළින් ලිපියක්ද යොමු කර තිබීමය.
කොලෝසස් සමාගම සහ ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් ආයතනය අතර සම්බන්ධය විශේෂය. ඒ කාලයේ ටෙලිකොම් සභාපතිවරයාව සිටියේ හිටපු ජනාධිපතිවරයාගේ සොහොයුරු කුමාරසිංහ සිරිසේනය.
මේ තත්වය පෙන්වා දෙමින් බස්නාහිර පළාත් සභාවේ හිටපු මන්ත්‍රීවරයෙකු වන සමස්ත ලංකා මක්කල් කොංග්‍රස් පක්ෂයේ කොළඹ දිස්ත්‍රික් සංවිධායක, එම්.ජේ.එම්. ෆායිස් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව වෙත ලිපියක් යවා තිබුණි. ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම් ඇතුළු රජයේ ආයතන සහ ඉන්සාෆ් අහමඩ් අතර සෘජු හෝ වක්‍ර සම්බන්ධතා තිබුණේ ද යන්නත් එම අරමුදල් ත්‍රස්තවාදය සඳහා යොදා ගත්තේද යන්නත් විමර්ශනය කරන ලෙස ඉල්ලා තිබුණි.
එම පැමිණිල්ල සමඟ ඇමුණුම් ලෙස තවත් ලිපි කිහිපයක් ඉදිරිපත් කර තිබුණි. 2017 ඔක්තෝබර් 27 වන දින ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ සම්බන්ධීකරණ ලේකම් ඒ.එන්.ආර් අමරතුංග කොලොසස් සමාගමට හිස් පිත්තල පතොරම් කොපු තොගයක් ලබා දීමට කටයුතු කරන ලෙස දැනුම් දී දෙමින් ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයට ලිපියක් යවා ඇත.
ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ අතිරේක ලේකම් 2018 පෙබරවාරි 05 වැනිදා කොලෝසස් සමාගමේ කළමනාකරු වෙත යැවූ ලිපියක්ද උක්ත පැමිණිල්ල සමඟ අමුණා තිබුණි. තමන්ගේ අවශ්‍යතාව මත හිස් තඹ පතරොම් කිලෝග්‍රෑම් 1000ක් කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයෙන් ලබා ගන්නා ලෙස එමගින් දැනුම් දී තිබේ.
ඊට අමතරව 2018 ජුනි 06 වැනිදා හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ මහජන සම්බන්ධතා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් ශාන්ත බණ්ඩාර කාර්මික සංවර්ධන මණ්ඩලයේ සභාපතිවරයා වෙත යැවූ ලිපියක්ද ඒ අතර තිබුණි. එහි සඳහන්ව තිබුණේ කොලෝසස් සමාගමට අබලි තඹ මෙටි්‍රක් ටොන් 500 ක් ලබා දෙන ලෙසය. ජනාධිපතිවරයාගේ සහයෝගය කොලෝසස් සමාගමට හිමි වෙන බවත් එම ලිපියේ සඳහන් වී තිබුණි.
ඒ අනුව විපක්ෂයේ සිටින රිෂාඩ් බදියුදීන්ගෙන් මේ ගැන ප්‍රශ්න කරද්දී, ආණ්ඩුවේ සිටින මෛත්‍රීපාල සිරිසේන හිටපු ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඒ ගැන විමසන්නේ නැති නම් ඒ ගැන සැකයක් ඇති වේ. රිෂාඩ් පමණක් අල්ලන්නේ ඔහු මුස්ලිම් ජාතිකයෙකු වන නිසාද? යම් පුද්ගලයෙකුගේ ජාතිය මත පමණක් පදනම්ව පරීක්ෂණ මෙහෙයවන්නේ නම්, ඒ නීතිය සාධාරණ වන්නේ කෙලෙසද?■

 

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි